מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותטרשת נפוצה: נתרן מצטבר במוח

טרשת נפוצה: נתרן מצטבר במוח

הצטברות של נתרן במוח מצביעה על התדרדרות במחלת הטרשת הנפוצה ואולי מובילה לרמת נכות גבוהה יותר

מאת ערן ברקוביץ'
01/08/12
תגובות 0

באנשים עם מחלה מתקדמת נצפתה הצטברות חריגה של נתרן בכל המוח (צילום: Shutterstock)
באנשים עם מחלה מתקדמת נצפתה הצטברות חריגה של נתרן בכל המוח (צילום: Shutterstock)

 

הצטברות נתרן - שניתן לזהותה באמצעות סריקת MRI - יכולה להוות סמן להתנוונות תאי העצב במוח. כך פורסם בכתב העת המדעי Radiology

 

מחקר חדש הראה שאנשים עם טרשת נפוצה בשלבים מוקדמים של המחלה, מראים הצטברות של נתרן רק באיזורים ספציפיים במוח. לעומת זאת, אצל אנשים עם מחלה מתקדמת, ניתן לזהות הצטברות של נתרן לכל אורכו ורוחבו של המוח. הצטברות של נתרן באיזורים במוח האחראים על התפקודים המוטוריים נמצאה קשורה לרמת הנכות שנצפתה בקרב אנשים עם טרשת נפוצה במצב מתקדם.


במסגרת המחקר 26 אנשים עם טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי נבדקו באמצעות 3Tesla sodium MRI, כלומר סריקת MRI המציגה תמונות ומידע באשר להצטברות הנתרן בתאים בגוף. מתוכם 14 נבדקים היו בשלבים ראשוניים של המחלה (פחות מ-5 שנים) ו-12 עם מחלה מתקדמת (מעל 5 שנים). בנוסף, נבדקו גם 15 נחקרים בריאים בני אותו גיל ומין שהיוו קבוצת ביקורת. 

 

בקרב המאובחנים החדשים, הצטברות חריגה של נתרן נראתה רק באזורי גזע המוח, הצרבלום וה- temporal pole. לעומת זאת, בקרב האנשים עם מחלה מתקדמת נצפתה הצטברות חריגה של נתרן בכל המוח, גם באזורים בהם לא נראתה פגיעה ברקמות.


ממצא חשוב נוסף שעלה מהמחקר הוא שרמת הנתרן שהצטברה באזורי החומר האפור במוח, השייך למערכות המוטוריות, נמצאה קשורה ישירות לרמת הנכות של הנבדק.


בעקבות ממצאים אלו החוקרים ממליצים להשתמש ב-MRI לזיהוי הצטברות של נתרן במוח. לטענתם יש לכך חשיבות בזיהוי מצב המחלה וייתכן שאף בניבוי של התקדמות המחלה. הם משערים כי ייתכן ופיתוח טיפולים שיצמצמו או יימנעו את הצטברות הנתרן יעזרו לעצור את התקדמות המחלה.

 


Radiology, July 2012
 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: