מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

הפרעות אכילה

כמוניהפרעות אכילהמדריכיםמה אנורקסיה מחוללת בגוף?

מה אנורקסיה מחוללת בגוף?

מראה שלדי, עור מחוספס וסדוק, שיער דליל, ציפורניים שבירות, שיניים חסרות, רוק מועט בפה והפסקת הווסת - זה מה שאנורקסיה עושה לגוף


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

הגוף האנורקטי הוא גוף מורעב. הסימפטומים הפיזיים של אנורקסיה נרבוזה הם כמעט תמיד תוצאה של תת-תזונה. כאשר הגוף מוזן ומשקל הגוף חוזר לטווח הנורמה, רוב הסימפטומים ייעלמו או ישתפרו בהרבה (למרות שעליה במשקל כשלעצמה לעולם לא מהווה מרפא לאנורקסיה). המצב הפיזי של הסובלים מאנורקסיה דורש מעקב קבוע על ידי רופא עקב הסיכון הגבוה הכרוך בהפרעה.

 

הסימפטומים הגופניים של אנורקסיה הם: 

 

1. המערכת האנדוקרינית, מערכת הרבייה ומערכת השתן - תפקוד בלוטת התריס מדוכא, הפרשת האסטרוגן יורדת, אין וסת ובדרך כלל אין ביוץ. הנרתיק עשוי להיות יבש וחשוף לזיהומים.

 

2. מערכת השלד - איבוד סידן גורם לעצמות להיות שבריריות.

 

3. מערכת השרירים - איבוד שריר נותן לסובלים מאנורקסיה מראה שלדי. הלב כשריר יכול לעבור אטרופיה ולהצטמק, מאמץ פתאומי עלול לגרום להתקף לב ומוות.

 

4. עור - העור נהיה יבש, מחוספס וסדוק. הוא יכול לקבל גוון צהבהב או אפור, ללא חיות. איבוד הרקמות מתחת לעור עלול לגרום לקמטים, רפיון וקפלים.

 

5. שיער וציפורניים - הציפורניים נהיות קשות, דקות ושבירות. סדקים וקילופים הם תופעה נפוצה. שיער הקרקפת מתדלדל, מאבד את הברק ונושר. הגוף לעומת זאת מתכסה בשערות דקות ורכות - גוף קר ורזה מדי מתאמץ להתחמם על ידי הצמחת שכבת שיער מכסה.

 

6. הפה - ירידה בכמות הרוק, עששת מוגברת ונסיגה של החניכיים הגורמת לזיהום ואיבוד שיניים.

 

7. קיבה ומעיים - הפחתת יצור אנזימי העיכול. האוכל לא מתעכל ולא נספג בצורה נכונה. חסר בחלבון יכול לגרום להתנפחות של הקיבה. מכיוון שהסובלים מאנורקסיה אוכלים מעט מאוד הפעילות של המעיים נהיית איטית. הקיבה והמעיים מאבדים את הטונוס השרירי שלהם. האוכל עובר באיטיות דרך מערכת העיכול מה שגורם לכאב, גזים ועצירות.

 

8. איבוד נוזלים ומינרלים - התנהגות אנורקטית עלולה להוביל להתייבשות ואיבוד אשלגן. מצב זה יוצר חולשת שרירים, התנפחות של הבטן, עצבנות, אפתיה, ישנוניות, בלבול, אריתמיה (בעיות קצב לב) והתקף לב. איבוד הנוזלים והמינרלים עלול גם להיות קטלני ולגרום למוות כתוצאה  מכשל הכליות או הלב.

 

9. הפרעות בחילוף החומרים - דופק איטי, חום גוף נמוך, ידיים ורגליים קפואות ונשימה איטית. פעילות יתר ואופוריה מתחלפים עם עייפות ודיכאון. רמה נמוכה של סוכר בדם, לחץ דם נמוך, ספירת תאי דם לבנים נמוכה, כולסטרול גבוה, האטה בקצב הגדילה וצבירת נוזלים.

 

פירוט התוצאות הגופניות של הרעבה עצמית שהבאנו כאן אינו שלם. הספרות המקצועית ממשיכה לגלות בעיות נוספות. הערכה רפואית, טיפול ומעקב אחר כל החולים הסובלים מאנורקסיה מומלצים מאוד, כדי למנוע בעיות נוספות ומוות.

 

 

* מיכל אפק היא  פסיכולוגית קלינית במרכז להפרעות אכילה ומשקל בתל השומר ומנהלת קהילת הפרעות אכילה באתר "כמוני" 

אלה2016
26/09/18 0:07

תודה. גם כשחיים עם זה ויודעים בגדול, צריך לפעמים שוב לראות את זה מול העיניים. הקול של המחלה משתלט ומטשטש וצריך תזכורת...

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: