כמוניכאבחדשותמי בסיכון להתמכרות למשככי כאבים?

מי בסיכון להתמכרות למשככי כאבים?

מחקר חדש זיהה את גורמי הסיכון להתמכרות למשככי כאבים

מאת אלה הר-נוי
07/09/10
תגובות 0

הסיכויים להתמכרות גבוהים יותר באנשים צעירים מגיל 65 (צילום: אתר סטוק פוטוז)
הסיכויים להתמכרות גבוהים יותר באנשים צעירים מגיל 65 (צילום: אתר סטוק פוטוז)

 

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מתמכרים לתרופות לשיכוך כאבים. מחקר חדש שפורסם בכתב העת Addiction חשף כי קומבינציה של ארבעה גורמים מעלה באופן משמעותי את הסיכון להתמכרות.

 

במסגרת המחקר החוקרים ראיינו וניתחו DNA של 705 מטופלים עם כאב גב שנרשמו להם למשך יותר מתשעים ימים, משככי כאבים מסוג אופיאטים- קבוצת תרופות הכוללת תרופות כגון מורפיום וקודאין. 

 

החוקרים מצאו כי ארבעת גורמי הסיכון המרכזיים להתמכרות לתרופות משככות כאב הם גיל (בני פחות מ- 65)- גורם שהעלה את הסיכון פי 2.33, דיכאון שהעלה את הסיכון ב- 29 אחוז, התמכרות קודמת לסמים שהעלתה את הסיכון פי 3.81 ושימוש בתרופות פסיכיאטריות שהעלה את הסיכון ב- 73 אחוז.

 

החוקרים מצאו כי יחד, גיל, דיכאון, שימוש בתרופות פסיכיאטריות ובעיות כאב העלו את הסיכון להתמכרות לתרופות אלה פי שמונה. במקרים בהם בנוסף לארבעת הגורמים, היה מידע לפיו למטופל הייתה היסטוריה של התמכרות לסמים, הסיכון עלה לפי 56.

 

החוקרים גם בחנו גן על כרומוזום 15 שנקשר עם התמכרות לאלכוהול, קוקאין וניקוטין. הממצאים העלו את האפשרות שגם מוטציה על מקבץ גנים בכרומוזום 15 כנראה קשורה להתמכרות לתרופות ממשפחת האופיאטים.

 

 

Boscarino JA, et al "Risk factors for drug dependence among outpatients on opioid therapy in a large U.S. healthcare system" Addiction 2010; DOI: 10.1111/j.1360-0443.2010.03052.x.

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: