קרוהן וקוליטיס

כמוניקרוהן וקוליטיסחדשותעליה בשכיחות מחלות מעיים דלקתיות בישראל

עליה בשכיחות מחלות מעיים דלקתיות בישראל

מנתונים של איגוד רופאי הגסטרואנטרולוגיה עולה כי ישנה עליה בשכיחות המחלות באוכלוסיות לא טיפוסיות

מאת כמוני
27/05/13
תגובות 0

לא רק בקרב אשכנזים (צילום: Shutterstock)
לא רק בקרב אשכנזים (צילום: Shutterstock)

נתונים חדשים, שמפרסם איגוד רופאי הגסטרואנטרולוגיה יחד עם עמותת חולי הקרוהן והקוליטיס לרגל יום המודעות העולמי למחלות אלו, מצביעים על עליה בשכיחות המחלה. מגמת העלייה בתחלואה בישראל מתרחשת גם בקרב מגזרים אתניים, שעד כה לא סבלו כלל ממחלות אלו.


אם בעבר, קרוהן וקוליטיס היו מחלות שאפיינו בעיקר יהודים ממוצא אשכנזי, הרי שהיום המחלות שכיחות גם בקרב יהודים ממוצא ספרדי, ערבים ישראליים, אתיופים ובדווים.


בעוד שבשנות ה-70 שכיחות מחלת הקרוהן הייתה 6 חולים ל-100,000 תושבים, ההערכה כיום היא, כי המחלה נפוצה במעל 100 חולים ל-100,000 תושבים. במחקר שנערך לאחרונה נמצא כי שכיחות מחלות מעי דלקתיות הכפילה עצמה במבוגרים בישראל במהלך תקופה של 13 שנה (1998-2010) והגיעה ליותר מ 300 חולים ל-100,000 תושבים.


עוד עולה מהנתונים כי בקרב אוכלוסיית הבדואים בדרום הארץ, ישנם כיום 10 חולי קרוהן בדווים מסך 500 חולי הקרוהן בדרום ו-20 חולים בדווים במחלת קוליטיס כיבית מסך 700 חולי קוליטיס בדרום הארץ. באפריקה המחלה נדירה ביותר, אך נצפו מקרים בודדים של עולים מאתיופיה עם מחלות מעי דלקתיות. המחקר העדכני ביותר שנעשה השנה בקרב האוכלוסייה הערבית בצפון הארץ ומרכזה מצביע על שכיחות של 22 חולים ל 100,000 תושבים.


יש המסבירים את העלייה בשכיחות מחלות מעי דלקתיות כתוצאה של אימוץ אורח החיים המערבי והשיפור המתמשך ברמת החיים, כאשר חלק מהמחקרים מצביעים על כך שקיים מתאם בין מעמד סוציו אקונומי גבוה, לבין שכיחות גבוהה יותר של מחלות מעי דלקתיות.


על פי נתוני העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס הכיבית, מספר החולים במחלות מעי דלקתיות בישראל נאמד בכ-30,000 חולים, מהם כ-2,000 ילדים. מספר החולים בעולם מוערך בכ-5 מיליון איש (נשים וגברים באופן שווה).

למידע נוסף באתר העמותה

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: