מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קרוהן וקוליטיס

על קרוהן ודיכאון

צעירים חולי קרוהן נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בחרדה ודיכאון


צעירים שסובלים מקרוהן נמצאים בסיכון גבוה ב- 74% לדיכאון (צילום: panthermedia)
צעירים שסובלים מקרוהן נמצאים בסיכון גבוה ב- 74% לדיכאון (צילום: panthermedia)

 

למחלת הקרוהן מיוחסת השפעה פסיכו-סוציאלית משמעותית וסיכון גבוה להפרעות נפשיות. מחקר חדש בחן את הסיכונים ללקות בחרדה ודיכאון וקבלת טיפול פסיכיאטרי תרופתי אצל צעירים שסובלים מהמחלה.

 

חוקרים מה- Mayo Clinic בחנו את הנתונים הרפואיים של 2,144 חולי קרוהן שגילם פחות מ- 18. כל חולה קרוהן הושווה עם 5 נבדקים בריאים (סך הכל 10,720 איש) התואמים לו בגיל, במין ובמדדים נוספים. הנתונים שנבדקו היו פניות לרופאים, קבלת מרשמי תרופות ואשפוזים- הנוגעים לדיכאון או חרדות. כל אלה נבדקו במשך שישה חודשים. החוקרים בדקו גם את הסיכון להפרעות נפשיות עמידות, שנמדד לפי קבלת שירותים רפואיים הקשורים לאבחנה של חרדה או דיכאון או טיפול פסיכיאטרי תרופתי, שנמשכים למעלה משנה.

 

החוקרים מצאו כי הסיכון לפתח הפרעות חרדה היו גבוה פי יותר מ- 2 והסיכון לדיכאון היה גבוה ב- 74% בקרב הצעירים שסבלו מקרוהן, בהשוואה לצעירים ללא המחלה. לחולי קרוהן היה גם סיכון מוגבר לפתח הפרעות נפשיות עמידות- סיכון גבוה פי יותר מ- 4 לחרדה עמידה ופי כמעט 3 לדיכאון עמיד. 

 

ממצאי המחקר שפורסמו בכתב העת The American Journal of Gastroenterology הראו כי בהשוואה לנבדקים בריאים, לחולי קרוהן צעירים יש סיכון הרבה יותר גבוה לפתח הפרעות חרדה ודיכאון בסמוך לאבחון, לצרוך טיפול תרופתי נוגד חרדה, ולפתח הפרעות נפשיות עמידות.

 


Am J Gastroenterol advance online publication 3 May 2011; doi: 10.1038/ajg.2011.142

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: