מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבמדריכיםפרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת

פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת

פרפור פרוזדורים (פרפור עליות) היא הפרעת קצב לב העלולה להיות מסוכנת. מה קורה שם בלב? איך מאבחנים? ואיך מטפלים?


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

פרפור פרוזדורים היא הפרעת קצב לב נפוצה יחסית, העלולה במקרים מסוימים לגרום לסיבוכים מסוכנים. ריכזנו את כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב ועל הטיפולים המיועדים למנוע את הסיבוכים ולשלוט על קצב הלב.

 

מהו קצב הלב?

 

הלב הוא משאבה שמספקת דם מועשר בחמצן לכל חלקי הגוף על ידי התכווצויות סדירות. ההתכווצויות הן פעולה מכאנית הנגרמת על ידי הפעלה חשמלית שיוצר קוצב טבעי שנקרא קשרית הגת (sinus node).

 

קשרית הגת ממוקמת בפרוזדור ימין ופועלת תחת השפעה של המוח ומערכת העצבים בהתערבות הורמונים שונים. בשעות הערות ובעת פעילות גופנית או מוחית הגוף דורש אספקת דם יתרה, על כן קצב הלב מואץ יותר. ולהפך - בשינה למשל, הקוצב מקבל סימן ומוריד את קצב הלב. כאשר יש הפרעה בהיווצרות החשמל, התכווצות הלב נהיית בלתי סדירה.

 

מהו פרפור פרוזדורים?

 

פרוזדורי הלב - המכונים גם עליות - הם שני החללים העליונים של שריר הלב שתפקידם, בין היתר, להעביר דם ממחזור הדם לחדרי הלב. הם עושים זאת גם בצורה פסיבית וגם בצורה אקטיבית - על ידי התכווצות.

 

פרפור פרוזדורים מתרחש עקב פעילות חשמלית שנוצרת בעליות במוקדים עצמוניים רבים (שאינם קשורים אל קשרית הגת) ללא התאמה, וגורמת להתכווצות בלתי סדירה של הלב ולפעימות מאוד מהירות. במצב זה תפוקת הלב עלולה לרדת ב-כ-15-20 אחוז, בגלל שכושר ההתכווצות של הפרוזדורים נפגע והפרוזדורים פועלים רק כמעבר פסיבי של הדם לכיוון חדרי הלב.

 

קיימים סוגים שונים של פרפור פרוזדורים: חולף, מתמשך וכרוני. ישנו גם מושג של פרפור פרוזדורים "בודד" - המתייחס למטופלים בקבוצת סיכון נמוך מאוד, כשאין למעשה גורמי סיכון ידועים לפרפור פרוזדורים.

 

מי בסיכון לפרפור פרוזדורים?

 

פרפור פרוזדורים זו הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר. הפרעת הקצב עלולה להופיע בכל גיל, אך בקרב צעירים היא נדירה יותר ושכיחותה עולה עם הגיל. בקרב בני 65 ומעלה שכיחות פרפור הפרוזדורים עומדת על כ-5% מהאוכלוסייה, בעוד שמעל גיל 80 אחד מכל עשרה ואולי אף יותר סובלים מההפרעה. פרפור פרוזדורים שכיח מעט יותר אצל גברים מאשר בנשים.

 

בעבר הגורם הבולט לפרפור פרוזדורים היה מחלת לב ראומטית. בעשורים האחרונים השכיחות של מחלה זו יורדת ובכ-30% מהמקרים לא ניתן להצביע בוודאות על הגורם לפרפור.

 

מעבר לגיל, קיימים מספר גורמים שנמצאו קשורים לפרפור פרוזדורים: יתר לחץ דם, השמנת יתר, דום נשימה בשינה ומחלות נשימה אחרות, סוכרת, אוטם שריר הלב בעבר או מחלות אחרות של שריר או קרום הלב, פעילות לקויה של בלוטת המגן, ניתוחים כירורגים (במיוחד ניתוחים באיברי חזה) והרשימה עוד ארוכה.

 

גורמי סיכון פחות מוכרים הם חוסר שינה ממושך, התרגשות חריגה, צריכת אלכוהול בלתי מבוקרת וגם צריכה מוגברת של משקאות המכילים כמויות גדולות של קפאין.

 

מהם התסמינים של פרפור פרוזדורים?

 

קיימים מספר תסמינים היכולים לרמז על פרפור פרוזדורים, אך במקרים רבים הסובלים מפרפור פרוזדורים לא ירגישו תסמינים וההפרעה תתגלה באופן אקראי כתוצאה מבדיקות לב שנערכו מסיבות אחרות או בעקבות סיבוכים של הפרעת הקצב כמו איבוד פתאומי של ראייה או שבץ מוחי.

 

תחושת פעימות לב מהירות ובלתי סדירות זה התסמין הנפוץ ביותר לפרפור פרוזדורים. יש לציין כי לא כל תחושה של אי סדירות הדופק משמעה פרפור פרוזדורים. ישנן הפרעות אחרות העשויות להתרחש בקצב הלב, חלקן מסוכנות ואחרות חסרות כל משמעות.

 

התסמינים האחרים הם חולשה, קושי בביצוע מאמצים, קוצר נשימה במאמצים רגילים ואף כאבים בחזה. 

 

איך מאבחנים פרפור פרוזדורים?

 

אפשר לאבחן פרפור פרוזדורים בבדיקה גופנית או בדיקות שונות של הלב, אך האבחנה המדויקת לרוב מתבצעת באמצעות א.ק.ג - מכשיר שקולט ורושם את הפעילות החשמלית של הלב. הדרך הטובה ביותר לדעת אם יש בעיה בלב היא לבצע את הבדיקה בזמן שאי הסדירות מתרחשת. בא.ק.ג שנעשה לא בזמן אירוע הפרעות הקצב, יש לעתים רמז לבעיה, אבל במקרים רבים לא יהיה בבדיקה כזו כל ממצא.

 

אם יש קושי לתפוס אירוע של הפרעת קצב בא.ק.ג, קיימים אמצעים ניידים כמו "הולטר" (מכשיר שמקליט את פעילות הלב שמחברים לגוף למשך 24-48 שעות) וסוגים שונים של מכשירים נוספים לתיעוד פעילות הלב מרחוק ואף אפשרות להשתיל מכשיר שכזה באופן קבוע בהליך ניתוחי פשוט וקצר.

 

האם המצב מסוכן?

 

פרפור פרוזדורים, לפי עבודות שונות, קשור לעליה בסיכון לתמותה, אך בדרך כלל קשה מאוד לומר האם הפרעת הקצב עצמה אחראית לכך או שהסיכון נגרם בשל מחלות קשות אחרות.

 

פרפור פרוזדורים יכול להוות מטרד בלבד, אבל גם עלול להביא לסיבוכים להם השלכות קשות. עדיין לא ברור מה משך הפרפור שנחשב משמעותי מבחינת פיתוח סיבוכים, אך ברור שככל שהפרפור ממושך יותר הוא מסוכן יותר. נהוג להתייחס לפרפור שנמשך מעל חמש דקות כבעל משמעות טיפולית.

 

הסיבוך המשמעותי ביותר של פרפור פרוזדורים הוא היווצרות של קרישי דם. מאחר ובמצב של פרפור פרוזדורים העליות מפרפרות ולא מתפקדות כראוי, הזרימה בתוך העליות נהיית איטית יותר וזה מייצר תנאים להיווצרות קרישים העלולים להיסחף למקומות שונים בגוף ובעיקר למוח, ולכן עלול להיגרם שבץ. אנשים הסובלים מפרפור פרוזדורים נמצאים בסיכון גבוה פי 5 עד 7 לפתח שבץ מהאוכלוסייה הכללית.

 

סיבוך משמעותי נוסף הוא אי ספיקת לב. מאחר והעליות תורמות בין 15 ל-20 אחוז מתפוקת הלב, במצב של פרפור פרוזדורים תפוקת הלב יורדת באופן משמעותי. לאורך זמן, מצב זה עלול לגרום או להחמיר אי ספיקת הלב.

 

ההשלכות הפחות קשות של הפרעת הקצב הן תחושה לא נעימה, עייפות ויכולת מופחתת לבצע מאמצים.

 

איך מטפלים?

 

כשמגלים פרפור פרוזדורים, השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא כיצד למנוע קרישי דם ואירועים תסחיפיים כמו שבץ מוחי. כבר בביקור הראשון יוחלט אם המאובחן זקוק לטיפול מונע - ואם כן לאיזה. ברוב המקרים הטיפול יהיה באמצעות תרופות נוגדות קרישה כמו קומדין, או תרופות חדשות יותר: קסרלטו, אליקוויס ופרדקסה (על כל הטיפולים למניעת קרישי דם תוכלו לקרוא כאן). רק בשלב הבא יחל טיפול בהפרעת הקצב עצמה (על כל הטיפולים לטיפול בהפרעת הקצב תוכלו לקרוא כאן).

 

 

* ד"ר זאזא יעקבישוילי הוא מנהל השירות לטיפול דחוף בחולי לב ורכז המרפאה הקרדיו-אונקולוגית בבית החולים בילינסון ומזכיר החוג הישראלי לטיפול נמרץ לב באיגוד הקרדיולוגי

 

מיא
21/06/18 13:58

לפני הכל, תודה רבה, כתבה מעולה ומקיפה. אני רק רוצה להוסיף שלדעתי מאוד עוזר גם לשלב רפואה טבעית (כמובן בנוסף ולא במקום). כדורים ובדיקות זה טוב ויפה, אבל לדעתי חשוב לא פחות לבסס הרגל של תזונה נכונה ופעילות גופנית מותאמת אישית ואולי גם קצת תמיכה נפשית, כי בעיות לב בכלל ובעיות קצב בפרט זו חוויה דיי מלחיצה :embrsd:

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
26/05/17 18:28

מתכון קל להכין ב-2 דקות שוקולד בריא

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
26/05/17 18:22

מחקר חדש הראה ששוקולד יכול למנוע פרפור לב...

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: