מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותעד כמה נפוצות בעיות ראייה בטרשת נפוצה?

עד כמה נפוצות בעיות ראייה בטרשת נפוצה?

מה הסבירות שאדם עם טרשת נפוצה יחווה בעיות ראייה כחלק מהסימפטומים? אצל כמה בעיות אלו לא יחלפו?


 53% מהאנשים עם טרשת נפוצה חוו לפחות סימפטום אחד הנובע מדלקת בעצב הראייה (צילום: Shutterstock)
53% מהאנשים עם טרשת נפוצה חוו לפחות סימפטום אחד הנובע מדלקת בעצב הראייה (צילום: Shutterstock)

חלק מהסימפטומים השכיחים בטרשת נפוצה הם בעיות בתפקוד מערכת הראייה. לעיתים קרובות זהו הסימפטום הראשון המביא לאבחון המחלה. מחקר חדש שפורסם בכתב העת Multiple Sclerosis Journal בחן את הראייה בקרב אנשים עם טרשת נפוצה, כדי להבין עד כמה שכיחים הסימפטומים ואצל מי הם יותר נפוצים. 

 

בעיות ראייה בטרשת נפוצה לרוב ינבעו מדלקת בעצב הראייה (Optic Neuritis). פגיעה בעצב הראייה עלולה להוביל לאיבוד הראייה, לפגיעה בחלקים משדה הראייה, לראייה מטושטשת או להפרעה ביכולת לראות צבעים.

 

ברוב המקרים, כאשר נפגעת הראייה בעקבות התקף טרשת נפוצה, הפגיעה משתפרת או נעלמת לחלוטין לאחר ההתקף, אך ישנם מקרים בהם הפגיעה הופכת לקבועה.


חלק מהאנשים החיים עם טרשת נפוצה חווים פגיעה ביכולת הראייה בעקבות חשיפה לטמפרטורות גבוהות. השפעה זו של החום על תסמיני המחלה ידועה ולעיתים נקראת "התקף מדומה" או תופעת אוהטהוף.


במחקר הנוכחי, חוקרים צרפתים בדקו את יכולת הראייה של 303 אנשים עם טרשת נפוצה. מבדיקת ההיסטוריה הרפואית של הנבדקים עלה כי ל-26% הייתה פגיעה בעצב הראייה כסימפטום ראשון של טרשת נפוצה ול-12% היו סימפטומים הנובעים מפגיעה בעצב המניע את העיניים כבר מתחילת המחלה. פגיעה זו מובילה לתנועה לא רצונית של גלגל העין ויכולה לבוא לידי ביטוי בתלונה על ראייה כפולה.


לאורך כל מהלך מחלת הטרשת הנפוצה, 53% חוו לפחות סימפטום אחד הנובע מדלקת בעצב הראייה ו-31% חוו לפחות סימפטום אחד הנובע מפגיעה בעצב המניע את העיניים. קצת למעלה משליש מהנבדקים דיווחו על בעיות קבועות ביכולת הראייה.


עוד מצאו החוקרים כי בעיות הראייה היו שכיחות יותר בקרב גברים, אנשים עם טרשת נפוצה פרוגרסיבית ראשונית וככל שרמת הנכות הייתה גבוהה יותר.

 

המטופלים עם בעיות הראייה הקבועות, היו בעלי סבירות גבוהה יותר בהשוואה לכלל המדגם לדווח על איכות חיים נמוכה יותר.


 


Multiple Sclerosis Journal 2013

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: