טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותדיכאון וחרדה באנשים עם טרשת נפוצה

דיכאון וחרדה באנשים עם טרשת נפוצה

סקר מצא שכיחות גבוהה של דיכאון וחרדה באנשים עם טרשת נפוצה. המין וסוג המחלה משפיעים על המצב הרגשי

מאת ערן ברקוביץ
21/08/12
תגובות 0

 חרדה מופיעה בשכיחות הגבוהה ביותר בקרב אלו עם טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי (צילום: Shutterstock)
חרדה מופיעה בשכיחות הגבוהה ביותר בקרב אלו עם טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי (צילום: Shutterstock)

כמחצית מהאנשים שחיים עם טרשת נפוצה סובלים מדיכאון ברמה מסוימת. שיעור דומה חיים עם רמה מסוימת של חרדה. גברים סובלים יותר מדיכאון ונשים מחרדה. כך עולה מסקר חדש שתוצאותיו פורסמו בכתב העת PLoS ONE. 

 

מחקרים שנערכו בעבר זיהו כי קיימת שכיחות גבוהה של דכאון וחרדה בקרב אנשים עם טרשת נפוצה, אך תמיד הייתה ביקורת על ההערכות האלו, כי הבדיקות נעשו בקרב מדגמים קטנים מידי (לרוב עד 200 נבדקים) והיה ספק עד כמה המדגם מייצג נאמנה את המתרחש.

 


בכדי להגיע למספר גדול ומשמעותי של נבדקים, החוקרים פנו אל מטופלים ממרפאות ברחבי בריטניה וביקשו מהם לענות על שאלון HADS (הבוחן חרדה ודיכאון) ולתת פרטים דמוגרפיים. כך גוייסו למעלה מ-4000 נבדקים שענו על כל הפרטים במלואם, ותרמו למחקר הרחב ביותר בהיקפו בתחום זה.


התוצאות הראו כי בקרב 54% מהנבדקים היו רמות משמעותיות של חרדה (קלה עד חמורה) ו-47% היו עם רמות משמעותיות של דיכאון (קל עד חמור).

 

עוד נמצא כי דיכאון שכיח יותר בקרב גברים בהשוואה לנשים, אך שכיחות החרדה גבוהה יותר בנשים. חרדה נמצאה בשכיחות הגבוהה ביותר בקרב אלו עם אבחנה של טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי, בעוד שדיכאון נמצא בשכיחות הגבוהה ביותר בקרב אלו עם מהלך של טרשת נפוצה פרוגרסיבית משנית.


המחקר גם הצביע על הקשר בין דיכאון לחרדה: בקרב אנשים עם טרשת נפוצה שסבלו מחרדה ברמה גבוהה, למעלה ממחצית סבלו גם מדיכאון ברמה בינונית עד גבוהה. בקרב אנשים שסבלו מדיכאון ברמה גבוהה, 78% סבלו גם מחרדה ברמה בינונית עד גבוהה.


המחקר מאושש את הצורך בתמיכה נפשית לאנשים עם טרשת נפוצה כחלק מהטיפול במחלה והשמירה על איכות חייהם.

 


PLoS ONE July 2012 , Volume 7 , Issue 7

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: