מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבחדשותויטמין D עשוי להקל על הסובלים מפיברומיאלגיה

ויטמין D עשוי להקל על הסובלים מפיברומיאלגיה

מחקר מצא כי תוסף ויטמין D עשוי להפחית כאב כרוני באנשים עם פיברומיאלגיה שיש להם חסר בוויטמין

מאת אלה הר-נוי
21/01/14
תגובות 2

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

תוספי ויטמין D עשויים לעזור לאנשים שסובלים מכאב כרוני בשל פיברומיאלגיה, אם יש להם רמות נמוכות של הוויטמין בגוף. כך עולה ממחקר אוסטרלי חדש שפורסם בכתב העת Pain.

 

פיברומיאלגיה היא תסמונת העלולה לגרום לכאב כרוני, תשישות ומספר סימפטומים אחרים. הגורמים לתסמונת עדיין אינם ברורים ואין תרופה שיכולה לרפא אותה או לטפל בכל תסמיניה.

 

מחקרים קודמים מצאו כי רמות נמוכות של ויטמין D בדם שכיחות במיוחד במטופלים עם תסמיני פיברומיאלגיה, במיוחד אלה הסובלים מכאב כרוני. החוקרים ביקשו לבדוק אם תוסף ויטמין D יוכל לשפר את התסמינים.

 

המחקר הקליני המבוקר נערך בקרב 30 נשים עם פיברומיאלגיה שהיו להן רמות נמוכות של ויטמין D בגוף. חלק מהנשים קיבלו תוספי ויטמין D והיתר קיבלו פלצבו. הטיפול ניתן במשך 25 שבועות ואז הנשים היו במעקב במשך 24 שבועות נוספים בהם לא נטלו טיפול.

 

לדברי החוקרים, אלה שנטלו את התוספים דיווחו על פחות כאב, תפקוד פיזי טוב יותר ופחות תשישות בוקר במשך הזמן, בהשוואה לנשים שקיבלו פלצבו. הפחתה משמעותית בעוצמת הכאב נותרה גם 24 שבועות לאחר הפסקת נטילת התוסף. לעומת זאת, תוספי הוויטמין לא השפיעו על רמות הדיכאון והחרדה של המטופלות.

 

לדברי החוקרים יש לעקוב אחר רמות הוויטמין D במטופלי פיברומיאלגיה – במיוחד בחורף, כשרמות הוויטמין נוטות להיות נמוכות יותר – ולקחת תוספים במידת הצורך. החוקרים מציינים כי ויטמין D הוא טיפול בטוח יחסית שאינו יקר. כעת נדרשים מחקרים נוספים, גדולים וארוכי טווח, שיאוששו את ממצאי מחקר זה.

 

 

PAIN Volume 155, Issue 2, February 2014, Pages 261–268
 

שלומי-אסף
22/02/18 19:05
פה בברזיל יש רופא שמטפל במחלות auto imune כמו טרשת נפוצה ופיברומיאלוגיה רק באמצעות ויטמין D. הוא קוצר אחוזי הצלחה עצומים. לאשתי יש טרשת מהדרגה הכי תוקפנית והיא מטופלת אך ורק בויטמין D והיא חיה עם המחל...
פה בברזיל יש רופא שמטפל במחלות auto imune כמו טרשת נפוצה ופיברומיאלוגיה רק באמצעות ויטמין D. הוא קוצר אחוזי הצלחה עצומים. לאשתי יש טרשת מהדרגה הכי תוקפנית והיא מטופלת אך ורק בויטמין D והיא חיה עם המחלה ללא התקפים וכל הצלקות שלה במוח ובעמוד השדרה נעלמו ולא חזרו.
מתוקה--
24/01/14 1:02

תודה על המידע המעודד. משתפת בתוצאות מחקר שקראתי שמציג נטילת קראטין כמקל על הסימפטומים של פיברומיאלגיה. מניחה שעשוי לעניין חולות במחלה. 

...

תודה על המידע המעודד. משתפת בתוצאות מחקר שקראתי שמציג נטילת קראטין כמקל על הסימפטומים של פיברומיאלגיה. מניחה שעשוי לעניין חולות במחלה. 


הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: