מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה.
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
קהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE GIVERS הגדולה בישראל של אלפי חולים ובני משפחות, בני זוג וחברים מהמעגלים הקרובים. קהילה תומכת, המפגישה בין חולים וותיקים לחדשים, ומעניקה "במה" להעברת הסיפור האישי, באמצעות ראיונות טלוויזיה, רדיו, ותקשורת כתובה. קהילה שבה אנו מפעילים מערך של תכנים רלוונטיים המתחלפים מידי חודש, סדנאות והרצאות בלייב של אנשי מקצוע ברי סמכא ושל חולים המעניקים מהידע ומסיפורי החיים שלהם ונותנים השראה, מתוך רצון להשפיע, לחולל שינויים, לתמוך ולהנגיש מידע חיוני ומשמעותי לחולים ולסובבים אותם. המלצה נכונה, של חולה וותיק או של איש מקצוע, כאן ועכשיו, יכולה לשנות מהלך חיים של חולים אחרים! הצטרפו אלינו לקהילה חזקה ומשפיעה – הבית לחולי טרשת נפוצה - בפייסבוק
כמוניטרשת נפוצהמדריכיםזכויות בני משפחה מטפלים: מה מגיע לכם?

זכויות בני משפחה מטפלים: מה מגיע לכם?

מהן הטבות המס והזכויות הכלכליות שמגיעות למטפלים בקרוב-חולה? אילו זכויות מגיעות למטפל בקרוב עם מחלה כרונית במקום העבודה שלו? ובאילו גורמים ועמותות בני משפחה יכולים להסתייע? מדריך מיוחד

מאת נורית רובין-וילסון. * ייעוץ מקצועי: עו"ד רפאל אלמוג
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אם אתם המטפלים העיקריים של בן משפחה מבוגר, חולה או מוגבל, סביר להניח שאתם נדרשים להשקיע בטיפול שעות ארוכות בשבוע, כמו גם משאבים רגשיים לא מבוטלים. על מנת לסייע לכם בהתמודדות קיימות זכויות חוקיות, אפשרויות וארגונים בהם ניתן להסתייע במהלך הדרך, שכדאי להכיר.

 

 

זכויות במקום העבודה

 

ימי מחלה לטיפול בקרוב

 

ככלל, עובדים זכאים לנצל חלק מימי המחלה (או ימי החופשה) שנצברו להם לטובת טיפול בקרוב-חולה לפי הפירוט הבא:

 

היעדרות בשל מחלת הורה: עובד רשאי להיעדר מעבודתו עד 6 ימים בשנה בשל מחלת הורה או הורה של בן/ת הזוג על חשבון ימי מחלה שלו. במקרה של הורה שתרם איברים להשתלה, ניתן להיעדר לצורך הטיפול בו עד 7 ימים בשנה.

 

היעדרות לצורך טיפול בבן זוג: עובדים רשאים להיעדר מעבודתם עד 6 ימים בשנה בשל מחלה של בני זוגם. במקרה של בן/בת זוג שתרמו איברים להשתלה, ניתן להיעדר לצורך הטיפול בהם עד 7 ימים בשנה. במקרה של מחלה ממארת, ניתן להיעדר לצורך הטיפול בבן הזוג החולה עד 60 ימים בשנה. כאמור, ימים אלה ינוכו מימי המחלה שנצברו לעובד.

 

היעדרות בשל מחלת ילד: הורה רשאי להיעדר עד שמונה ימים בשנה לצורך טיפול בילד עד גיל 16. הורה יחיד זכאי ל-16 ימים. במקרה של ילד/ה עם צרכים מיוחדים (בכל גיל), זכאי ההורה ל-18 ימי מחלה. הורה יחיד רשאי להיעדר לצורך הטיפול עד 36 ימים בשנה. במקרה של ילד/ה (עד גיל 18) החולה במחלה ממארת או נזקק/ת לטיפול דיאליזה, רשאי ההורה להיעדר עד 90 ימים בשנה לצורך הטיפול. הורה יחיד זכאי ל-110 ימים.

 

תגמול מיוחד לבן זוג של יולדת נכה

 

במקרה של יולדת שאינה מסוגלת לטפל בתינוקה, זכאי בן הזוג לצאת לחופשת לידה, ולקבל את דמי הלידה במקומה. הסכום שיינתן לאורך 15 שבועות יחושב בהתאם להכנסתו שלו. אם יחליט לאחר מכן להמשיך ולטפל בתינוק/ת יוכל לצאת לחופשה ללא תשלום. במקרה של לידה רב עוברית או אשפוז ממושך של היולדת, ניתן לקבל תגמול לתקופה ארוכה יותר.

 

חוק פיצויי פיטורין

 

עובד המתפטר עקב מצב בריאותי לקוי שלו, או מתוך צורך לטפל בבן משפחה המתמודד עם בעיה רפואית, תיחשב ההתפטרות כפיטורין בכל הנוגע לזכויות ופיצויים. כך גם עובד שבגין מחלה או נכות של בת זוגו, התפטר כדי לטפל בתינוק לאחר לידה, אימוץ, הליך פונדקאות או אומנה.

 

תנאים משופרים לעובדי מדינה או עובדים המצויים בחוזה אישי

 

עד כאן החוק היבש. עם זאת, שווה לבדוק האם החוזה האישי או הקיבוצי שלכם מעניק תנאים טובים יותר.

 

לעובדי מדינה המטפלים בקרוביהם החולים מוצע סל תמיכה על ידי נציבות שירות המדינה בעקבות פיילוט שהחל בספטמבר 2019 ביוזמת עמותת CareGivers Israel וארגון אשל-ג'וינט. ההנחיות מאפשרות סיוע לטיפול בקרובי משפחה מדרגה ראשונה וכן לקרובי משפחה רחוקים יותר שהינם ערירים או שארים יחידים, כמו סבא וסבתא. במסגרת סל זה פועלת בכל משרד ויחידה ממשלתיים ובית חולים ממשלתי ועדה פנימית שבסמכותה לאשר היעדרות ממושכת ממקום העבודה לשם טיפול בקרובים חולים, וכן בסמכותה לאשר עזרה נוספת, ובכלל זה ניצול ימי מחלה לטובת טיפול בקרובים חולים, קבלת מענקים מקרן מחלה ואף בקשה לתרומת ימי מחלה מעובדים עמיתים; הפעלת שעון עבודה גמיש; השלמת שעות עבודה מרחוק; אישור זמני לעבודה בחלקיות משרה; ואישור יציאה לחל"ת (חופשה ללא תשלום) לצורך טיפול בקרוב חולה.

 

הטבות מס וזכויות כלכליות

 

נקודות זיכוי ממס הכנסה

 

הורים לילד עם מוגבלות המוגדר נטול יכולת, או אחים שמתפקדים כאפוטרופוסים, עשויים להיות זכאים לשתי נקודות זיכוי ממס הכנסה. שווי ההטבה עומד על 438 ₪ לחודש ו-5,256 ₪ לשנה. ההטבה היא עבור משק בית אם ההורים מנהלים משק בית משותף. אם לא – שני ההורים זכאים לקבל את נקודות הזיכוי. אפשר לקבל החזרי מס רטרואקטיבית 6 שנים אחורה.

 

עובדים להם בני זוג עם נכות מעל 90% וללא הכנסה, זכאים לנקודת זיכוי אחת.

 

מעבר לכך, לבני משפחה יש זכות לזיכוי במס בשל השתתפות במימון בסידור מוסדי של אב או אם, או עבור ילד בדיור מחוץ לבית ההורים. גובה הזיכוי תלוי ברמת ההשתתפות במימון וברמת ההכנסה.

 

פטור ממס במשיכת כספים

 

עמיתים בקופות גמל להם הוצאות רפואיות גבוהות (למעט הוצאות על טיפולי שיניים) המיועדות לטיפול בבני משפחה, או עמיתים שלקרוב משפחתם נקבעה נכות בשיעור של 75% לפחות, עשויים להיות זכאים לפטור במשיכת כספים מהקופה. קרוב משפחה הוא בן זוג, הורה או הורה של בן זוג, ילד או ילד של בן הזוג.

 

משיכת כספים מוקדמת מתכנית "חיסכון לכל ילד"

 

הורים לילד במצב רפואי קשה זכאים למשוך את הכספים שהופקדו עבורו בתכנית "חיסכון לכל ילד", לצורך מימון הוצאותיו הרפואיות, לפני הגעתו לגיל 18. הפעולה מותנית באישור של רופא מטעם הביטוח הלאומי. 

 

גמלה עבור ילד

 

הורים לילד עם מוגבלות עשויים להיות זכאים לגמלת ילד והנחות בתשלומים שונים, בהתאם לרמת המוגבלות של הילד. לפרטים יש לפנות לביטוח לאומי. 

 

רכב וחניה

 

תג חניה לנכה

 

ניתן לקבל ממשרד הרישוי תג חניה עבור שני רכבים, גם אם הם לא בבעלות הנכה אבל משמשים להסעה שלו כדרך קבע. מותר להשתמש בתג רק כאשר הנכה נמצא ברכב, כנהג או כנוסע. כך למשל, בן שהוא המטפל העיקרי של אביו הנכה, ומסיע אותו דרך קבע לבדיקות השגרתיות, זכאי לקבל תג נכה עבור רכבו ולהשתמש בו בעתות בהן אביו עמו.

 

נהיגה ברכב שנקנה עבור מוגבל בניידות בתנאים משופרים

 

המטפל העיקרי בבן משפחה מוגבל בניידות המתגורר בסמיכות אליו (עד 1.5 ק"מ בקו אווירי) יכול להיות "מורשה נהיגה", ולנהוג ברכב שנרכש עבור בן המשפחה המוגבל בסיוע של הלוואה עומדת. הזכות נשמרת גם כאשר בן המשפחה אינו ברכב. 

 

פטורים

 

פטור מהתייצבות בלשכת התעסוקה לצורך קבלת הבטחת הכנסה

 

אדם המתגורר עם בן משפחה חולה, בין אם מדובר בהורה, ילד או בן זוג, ומטפל בו ברוב שעות היממה, עשוי להיות זכאי לפטור מהתייצבות בלשכת התעסוקה לצורך קבלת הבטחת הכנסה.  

 

כניסת מלווה ללא תשלום

 

לעיתים יינתן פטור מתשלום למלווה של אדם עם מוגבלות (מוגבלות שכלית, לקות נפשית, על הספקטרום האוטיסטי, או אדם סיעודי) למקומות מסוימים כמו פארקים, מוזיאונים וכדומה. הפטור למלווה אינו אוטומטי, גם לא במקרים בהם האדם עם המוגבלות כן זכאי לו, ומומלץ לבדוק ולברר לגביו מראש. את הפטור מהתשלום ניתן לקבל בהצגה של תעודת הנכה אותו מלווים, במקום הביקור.

 

פטור מהתור

 

מלווים של אדם עם מוגבלות שכלית, נפשית, על הספקטרום האוטיסטי, זכאים לשירות ציבורי ללא המתנה בתור, בתנאי שהביקור במקום הינו עבור האדם עם המוגבלות.

 

העסקת בן משפחה כמטפל סיעודי

 

החל מאפריל 2018 נפתחה אפשרות חדשה עבור בני משפחה מטפלים – להפוך למטפלים באופן רשמי עבור קרוביהם הסיעודיים. בשלב זה, מסיבות טכניות, האפשרות קיימת רק באזורים מסוימים בארץ.

 

דרגת הקרבה המשפחתית אינה משנה, והמטפלים יכולים להיות, בין היתר, ילדיו, נכדיו או אחייניו של האדם הסיעודי בתנאי שנמצאו מתאימים, ושגם המטופל נותן את ברכתו למהלך. ניתן לבדוק את האפשרות דרך חברת הסיעוד והמוסד לביטוח לאומי.

 

אם אושרה בקשתו של בן המשפחה להיות מטפל סיעודי, הרי שהוא נחשב כעובד לכל דבר ועניין ואסור ששכרו יהיה נמוך משכר המינימום. היקף שעות העבודה תלוי ברמת גמלת הסיעוד לה זכאי המטופל.

 

ריקי, בת יחידה, היא המטפלת הרשמית של אמה בת ה-94 כבר תשעה חודשים. ההצעה להפוך למטפלת רשמית הגיעה מיוזמתה של העובדת הסוציאלית לאחר שהאם התקשתה להסתדר עם המטפלות הקודמות. לאחר לבטים ובעידודה הנמרץ של האם, היא החליטה לקחת את המשרה.

 

על אף שהיא עצמה אחות מוסמכת במקצועה, הכשרה מהסוג הזה אינה תנאי לתפקיד. "אני ממליצה על זה לכל אחד שיכול, אפילו כמשרה שנייה", היא אומרת, "אני עושה את זה מכל הלב וזה קירב אותנו בצורה בלתי רגילה. חלק מהדברים עשיתי עבורה בכל מקרה גם לפני כן אבל עכשיו יש לזה הכרה".

 

עם זאת, היא מסייגת את דבריה ואומרת כי "לא הייתי ממליצה על כך למישהו שלא יכול להתחייב. במקרה כזה עדיף לא להתחיל כי זה עשוי לשבור את המטופלים ולהכניס אותם לסחרחורת, אפילו בריאותית. זו משרה לכל דבר, אבל בלי אפשרות להתפטר כי צריך לחשוב על ההשלכות הרגשיות של התפטרות כזאת".

 

"אם החלטתם ללכת על זה", אומרת ריקי, "שני דברים חשובים שכדאי לדעת: אל תנסו להפוך את השגרה של המטופל ולשנות סדרי עולם, אפילו אם מדובר באבא או אמא שלכם, ואל תיגררו לעימותים. מדובר באנשים שהיו פעם צעירים וחזקים ולפעמים צריך לכופף את הראש ולתת להם לפרוק. הם סומכים עליכם ולכן מרשים לעצמם".

 

גורמים רשמיים ועמותות בהם ניתן להסתייע

 

עמותת Caregivers Israel ישראל

 

Caregivers Israel היא עמותה שהוקמה על מנת לייצר הכרה לתפקיד בני משפחה מטפלים, כמו גם לספק להם סיוע פרקטי בתהליך. בין היתר, מספקת העמותה מערך ייעוץ ללא עלות לבני משפחה מטפלים ומלווה אותם.

 

בני משפחה מטפלים עשויים להיתקל במגוון רחב של שאלות במהלך המסע עם בן המשפחה המטופל. למשל: איך מגייסים עובד זר, איך מתמודדים מול קופות החולים, עם הבוס או עם המשפחה הגרעינית שלהם שנפגעת. בנוסף, עולות שאלות הנוגעות בזכויות של בן המשפחה המטופל מול ביטוח לאומי ומוסדות רשמיים אחרים. היועצות מקבלות את הפניה ובונות תכנית עבודה. אם נדרש סיוע של אנשי מקצוע נוספים כמו עובדים סוציאלים בקהילה או נציגי קופות חולים, הן יפנו אל הגורמים הללו כדי לסייע בהנעת התהליך. אם נדרש סיוע משפטי ראשוני, הן יפנו את הפנייה לעורכי הדין שעובדים עם העמותה ומסייעים בהתנדבות.

 

יד לתומך

 

יד לתומך הינו מרכז תמיכה לבני משפחה שהינם המטפלים העיקריים בבן משפחתם הקשיש או החולה. המקום מופעל על ידי אנשי מקצוע ופועל בשיתוף פעולה עם גורמים בקהילה: שירותי הרווחה, קופות החולים, בתי החולים וארגונים נוספים. בין יתר השירותים שניתן לקבל ללא עלות: קבוצות תמיכה, סדנאות מידע והקניית מיומנויות, שיחות אישיות וליווי, לרווחתו של המטפל העיקרי.

 

המחלקה לשירותים חברתיים (רווחה)

 

המחלקה לשירותים חברתיים פועלת במסגרת משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, מאוישת בעובדים סוציאליים ותפקידה לתמוך בפרטים ובמשפחות הזקוקות לסיוע. בין יתר הנושאים המטופלים במחלקה: זקנה, ילדים ובוגרים עם מוגבלויות והבטחת הכנסה.

 

המוסד לביטוח לאומי

 

מיצוי זכויות: ייעוץ לאזרח הוותיק ולמשפחתו בנוגע למיצוי זכויותיו מול הביטוח הלאומי בקו התמיכה *9696

 

קצבת סיעוד: מוקד טלפוני לייעוץ בנוגע לקצבת סיעוד *2637

 

יד מכוונת: מרכזי יד מכוונת מספקים ייעוץ והכנה לוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי על ידי רופאים בכירים מתחומים מגוונים, ללא עלות. ההכנה כוללת סיוע בהכנת התיק הרפואי, ומתן הסבר על התנהלות הוועדה ותהליך הטיפול *2496

 

מאגר שירותים – אשל

 

במאגר זה, שפותח על ידי עמותת 'אשל', ניתן למצוא מידע על אלפי שירותים עבור האוכלוסייה המבוגרת בישראל, המסופקים על ידי מוסדות ממלכתיים וארגונים מגוונים.

 

עובדים סוציאליים בקופות החולים

 

העובדים הסוציאליים בקופות החולים יכולים לסייע במתן אינפורמציה על זכויות החולה בקופה, ובהפניה לשירותים מגוונים כמו טיפול פסיכולוגי, קבוצות תמיכה וזכויות המתאימות למצבים רפואיים ספציפיים.

 

מרכזי מיצוי זכויות בבתי חולים

 

בבתי חולים שונים קיימים מרכזים שמטרתם לסייע במימוש זכויות החולים מול הביטוח הלאומי, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. בין היתר מסייעים מרכזים אלה בתקשורת בין החולה ובין הרשויות השונות, במילוי טפסים והגשתם ובמתן מידע וייעוץ.

 

עמותות רלוונטיות אחרות 

 

בישראל קיימות עמותות רבות המתמקדות בזקנה ובמצבי חולי מגוונים. העמותות יכולות לתת סיוע והכוונה פרקטית למצב הספציפי בו מצוי בן המשפחה. לעיתים קרובות הן מקיימות גם מפגשים וקבוצות תמיכה לא רק למטופל עצמו אלא גם לבני משפחתו.

 

לקהילת בני משפחה מטפלים באתר כמוני 

 

לקהילת זכויות החולה באתר כמוני 

 

*עורך הדין רפאל אלמוג הוא מומחה לדיני ביטוח ונזיקין, מתנדב בעמותת Caregivers Israel, שותף באלמוג-שפירא, משרד עורכי דין

 

עדכון אחרון: מארס 2024