אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחימדריכיםחוק ביטוח בריאות ממלכתי

חוק ביטוח בריאות ממלכתי

דברים שכדאי לדעת על חוק ביטוח בריאות ממלכתי, החוק שנועד לאפשר לכל אזרחי ישראל לקבל טיפול רפואי באופן שוויוני

מאת מערכת כמוני
תגובות 0

(תמונה: panthermedia)
(תמונה: panthermedia)

 

מהו חוק ביטוח בריאות ממלכתי?


חוק ביטוח בריאות ממלכתי מסדיר מתן שירותי בריאות לתושבי מדינת ישראל באמצעות קופות החולים. החוק נכנס לתוקף ב-1 בינואר 1995 ויצר מהפכה בזכויות תושבי ישראל לקבלת שירותי בריאות. הוא מושתת על העקרונות "צדק, שוויון ועזרה הדדית".

 

על מי חל חוק ביטוח בריאות ממלכתי?


חוק ביטוח בריאות ממלכתי נועד להבטיח לנו שירות מתאים במצב בו נזדקק לסיוע כלשהו עקב מצב בריאותי לקוי. על פי חוק, כל תושב מדינת ישראל זכאי לשירותי בריאות לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, באמצעות קופות החולים.

 

מי אחראי על מימוש החוק בפועל?


קופות החולים אחראיות לטיפול ראשוני. הן אחראיות להפניית המטופלים לרופאים מומחים בקהילה, לאשפוז בבית חולים ולטיפול שיקומי במסגרת אשפוז במוסד גריאטרי-שיקומי או במחלקה שיקומית.

 

מספר עקרונות נבחרים הנוגעים לחוק ביטוח בריאות ממלכתי


חוק זה תקף עבור כל אזרח ישראלי. מדינת ישראל אף אחראית למימון תשלום ביטוח הבריאות בכפוף לכך שכל אדם משלם לפי יכולתו וצרכיו. קופות החולים אחראיות על אספקת שירותי הבריאות, לכל אדם הזכות לבחור להיות חבר באיזו קופה שיחפוץ. יתרה מכך, כל מבוטח רשאי לעבור מקופה אחת לאחרת ללא שום נטילת זכויות כלשהן ממנו וללא כל קשר לגילו ומצבו הבריאותי. כל מבוטח זכאי לבחור את רופאיו ומטפליו בהתאם לפרסומי הקופה שאליה הוא משתייך.

 

הזכות להגשת תלונה 

 

כל תושב רשאי להגיש תלונה כנגד קופת החולים או נותני השרות מטעמה (כולל כל העובדים מטעם הקופה) בכל הקשור למילוי תפקידיהם. יתרה מכך, כל מבוטח רשאי להגיש תביעה כנגד הגורמים שהוזכרו לבית הדין האזורי לעבודה, אם הוא חש שזכויותיו נפגעו. עם זאת, חשוב לציין כי מקובל ללכת בדרכים אחרות ולהפנות את התלונה הקיימת קודם כל לאחראי התלונות בקופת החולים ורק לאחר מכן להמשיך הלאה.

 

לקריאת החוק המלא

 שבץ מוחי - כל מה שרצית לדעת על זכויותיך ולא ידעת את מי לשאול

לאתר עמותת נאמן

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: