סרטן הריאות

כמוניסרטן הריאותמדריכיםכל הטיפולים לסרטן הריאות של תאים קטנים

כל הטיפולים לסרטן הריאות של תאים קטנים

הקרנות וכימותרפיה הן האפשרויות הטיפוליות המרכזיות לחולים עם סרטן הריאות של תאים קטנים (SCLC). לעיתים יתווספו לטיפול גם ניתוח, טיפולי צריבה בלייזר והכנסת תומכנים

מאת דן אבן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

סרטן הריאות הוא אחד מסוגי הסרטן המורכבים שהטיפול בהם מתעדכן באופן תדיר. לחולים עם סרטן הריאות של תאים קטנים SCLC נהוג להתאים כיום טיפול התואם את גילם, המצב הרפואי, סוג הגידול ושלב האבחנה, אולם מגוון הטיפולים מצומצם יותר מאשר במקרים של סרטן הריאות של תאים לא קטנים (NSCLC), ולמעשה מוצעים לחולים בעיקר טיפולי הקרנות ותרופות כימותרפיות.

 

הקרנות (רדיותרפיה)

 

טיפולים בהקרנות (רדיותרפיה) לחולי סרטן ריאות מסוג SCLC ניתנים לרוב בשילוב עם כימותרפיה בניסיון להביא לצמצום נפח הגידול עד להיעלמותו. הטיפול הרדיותרפי ניתן בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה המכוונות להרוס את הגידול באופן ספציפי, תוך נזק קטן ככל האפשר לתאים בריאים מסביב. הטיפולים מבוצעים תוך התאמת עוצמת הקרנה ומשכה, בדומה לטיפולי הקרנות המקובלים בסוגים אחרים של סרטן.

 

בהבדל מהטיפול המסורתי בהקרנות המבוצע במינוני הקרנה (פרקציה, Fraction) אחת ליום בימי העבודה (ראשון עד חמישי/ שישי) ולתקופה של 7-4 שבועות, טיפול הדורש הגעה לבית חולים למכון הרדיותרפיה מדי יום לתקופה ממושכת, לחולים עם סרטן הריאות מסוג SCLC מומלץ על טיפולי הקרנות מסוג הקרוי CHART המאפשר את קיצור תקופת ההקרנות – טיפול הניתן מספר פעמים ביום (Hyperfractionated), לרוב פעמיים-שלוש פעמים ביום ובהפרש של לפחות שש שעות בין טיפול לטיפול, לרוב כולל במהלך סופי שבוע (Continuous Hyperfractionated Accelerated RadioTherapy).

 

לפי ההנחיות לטיפול בחולי סרטן ריאות מסוג SCLC של איגוד האונקולוגים האמריקאי (ASCO), שפורסמו בספטמבר 2015 בכתב העת Journal of Clinical Oncology, לחולי סרטן ריאות מסוג SCLC בשלב המוגבל (LS) מומלץ על טיפולי הקרנות פעמיים ביום בשילוב עם כימותרפיה מבוססת פלטינום (כפי שיוסבר בהמשך). בימים אלה נחקרים ההבדלים ביעילות בין הקרנות מספר פעמים ביום בשיטת CHART לבין הקרנות בגישה המסורתית – אחת ליום. מספר מחקרים הראו כי בקרב חולים עם סרטן מסוג SCLC שהגידול הסרטני אצלם אינו מאפשר ניתוח, הקרנות בשיטת CHART היו יעילות יותר מההקרנות בשיטה המסורתית. טיפולי הקרנות בשיטת CHART אינם זמינים כיום בכל בתי החולים.

 

רדיותרפיה מניעתית למוח

 

לחולים עם עם תגובה טובה לטיפולים התרופתיים לסרטן ריאות של תאים קטנים מסוג SCLC מומלץ לעבור טיפולים בהקרנות למוח, שיש באפשרותם להקטין את הסיכון להתפשטות של הגידול לעבר המוח. טיפולים אלה קרויים בעגה הרפואית בשם PCI (קיצור של Prophylactic Cranial Irradiation) או PCR (קיצור של Prophylactic Cranial Radiotherapy).

 

ההנחיות לטיפול בחולי סרטן ריאות מסוג SCLC של איגוד האונקולוגים האמריקאי (ASCO), שפורסמו בספטמבר 2015 בכתב העת Journal of Clinical Oncology, קובעות כי ההמלצה נכונה הן לחולים בסרטן ריאות מסוג SCLC שאובחנו בשלב מוגבל (LS) והן לאלו שאובחנו בשלב מפושט (ES), וכי המינון המומלץ בטיפול המניעתי הוא בקרינה של 25 Gy (קרינת גמא) בעשרה טיפולים יומיים.

 

במהלך הטיפול מקובע ראשו של המטופל במסכה מיוחדת או באמצעות מלקחיים, וזאת כדי שמנת הקרינה תמוקד ישירות במיקום ספציפי שנקבע במוח ככזה שיכול לסייע במניעת התפשטות הגידול אל המוח.

 

מחקר שנערך לאחרונה מיפן לא מצא תועלת בטיפול המניעתי בקרב חולי סרטן ריאות מסוג SCLC שאובחנו בשלב המפושט (ES), והנושא עדיין נחקר בעבודות שונות.

 

כימותרפיה

 

הטיפול בתרופות כימותרפיות הוא הטיפול הרפואי העיקרי בחולי סרטן ריאות מסוג SCLC. הכימותרפיה ניתנת במטרה לפגוע במנגנון החלוקה של תאי הגידול הסרטני, ולמנוע את התפשטותו, וכך להוביל להקטנת הגידול עד לחיסולו.

 

הטיפול הכימותרפי בסרטן ריאות מסוג SCLC ניתן לרוב במחזור טיפול שאורך 4-3 שבועות באחת התרופות שהוכחו כיעילות כנגד תאים של גידולים סרטניים ריאתיים. התרופה ניתנת דרך הווריד או הפה, במקרים מסוימים מדי יום למשך כל מחזור הטיפול, ולעתים למשך 3-1 ימים ואחריהם מספר ימי מנוחה כדי לאפשר לגוף להתאושש. לחולים עם סרטן מפושט ניתנים לעתים 6-4 מחזורי טיפול בכימותרפיה עם מספר שבועות התאוששות בין מחזור למחזור.

 

כימותרפיה לחולי סרטן ריאות מסוג SCLC ניתנת לרוב בשלב הראשון בשילוב של שתי תרופות כימותרפיות שונות, כשברוב המקרים ניתנים ארבעה מחזורי טיפול בשילוב שתי התרופות ציספלטין ואטופוסיד.

 

ברוב המקרים, במידה שהגידול הסרטני נסוג ואז חוזר בחלוף יותר משישה חודשים – נהוג לנסות שימוש חוזר באותו שילוב תרופות שנעשה בו שימוש בקו ראשון. במידה שהגידול ממשיך להתפשט במהלך הטיפול בשילוב מסוים, או נסוג וחוזר כעבור פחות מחצי שנה – נהוג להציע בשלב השני את התרופה טופוטקאן. במקרים של מחלה משולבת הכוללת תאים קטנים (SCLC) ותאים לא קטנים (NSCLC) נהוג להציע טיפול בשתי התרופות קרבופלטין ואטופוסיד.

 

כמו כן, לחולים עם סרטן חוזר מסוג SCLC או סרטן מסוג זה שאינו מגיב לתרופות כימותרפיות, מומלץ על ידי ארגונים שונים כגון החברה האמריקאית לסרטן (ACR) לנסות ולהשתתף במחקרים רפואיים, מאחר שהטיפול הקיים כיום אינו מאפשר לתת מענה הולם לחולים אלה.

 

תופעות הלוואי האופייניות לטיפולים הכימותרפיים כוללות אובדן שיער, אובדן תיאבון וצריבות בפה, בחילות והקאות, שלשול או עצירות, סיכון מוגבר להדבקות בזיהומים (עקב ירידה בריכוז תאי הדם הלבנים בעקבות הכימותרפיה), דימום נרחב (עקב ירידה בריכוז טסיות הדם בעקבות הכימותרפיה) ועייפות ותשישות. כמו כן, חלק מהתרופות הכימותרפיות כוללות תופעות לוואי ספציפיות, למשל פגיעה במערכת העצבים הפריפרית שעשויה להתפתח בקרב נוטלי התרופות וקרבופלטין, מצב הקרוי 'נוירופתיה פריפרית' (Peripheral Neuropathy) ולרוב מתבטא בכאבים עצביים או רגישות מוגברת לחום וקור בגפיים.

 

טיפולים ביולוגיים מכווני מטרה טרם הוכחו כיעילים לחולים עם סרטן ריאות מסוג SCLC, אולם בטיחותם ויעילותם בחולים אלה נחקרת במספר עבודות.

 

ניתוחים

 

קיימים סוגי ניתוחים שונים להסרת גידולים סרטניים שהתפשטו בריאות, אולם הניתוחים מתאימים רק לסרטן שממוקד בריאה אחת, ואינם מתאימים לסרטן שהתפשט בשתי הריאות. מאחר שסרטן ריאות מסוג SCLC לרוב מאובחן בשתי הריאות, נדיר שמבוצע ניתוח לחולים בסרטן זה.

 

בקרב אחד לכל 20 חולים עם סרטן ריאות מסוג SCLC (כ-5% מהחולים) מאובחן גידול אחד בלבד שטרם התפשט לשני צדי הריאות או לבלוטות לימפה. במקרים אלה ניתן לשקול ניתוח כטיפול ראשוני וטיפולי כימותרפיה והקרנות בהמשך. לפי הנחיות לטיפול בחולי סרטן ריאות מסוג SCLC של איגוד מנתחי בית החזה האמריקאי שאומצו על ידי איגוד האונקולוגים האמריקאי (ASCO) בספטמבר 2015 ופורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology, הטיפול באמצעות ניתוח מיועד לחולים שאובחנו עם גידול סרטני זה בשלב 1 בלבד.

 

קיימים סוגים שונים של ניתוחים לכריתת מקטעים מהריאה, לרבות כריתת חלק קטן מאוד מהריאה, לרוב כדי לאשר את סוג הסרטן SCLC – קרוי בשם 'כריתת טריז' (ובלעז: Wedge Resection). בהמשך קיים ניתוח לכריתת מקטע גדול יותר מהריאה בשם 'סגמנטקטומי' (Segmentectomy), ניתוח להסרת אונת ריאה בשלמותה הקרוי 'לובקטומי' (Lobectomy), וניתוח להסרת אחת משתי הריאות בשלמותה המכונה 'פנאומקטומי' (Pneumectomy). ריאות בבני אדם מורכבות ממספר אונות נפרדות המשמשות לצורך נשימה: הריאה הימנית שהיא הגדולה מבין השתיים מכילה שלוש אונות: עליונה, אמצעית ותחתונה ואילו הריאה השמאלית הקטנה יותר מכילה שתי אונות: עליונה ותחתונה.

 

ניתוחים נוספים הקרויים 'כריתת שרוול' (Sleeve Resection) מבוצעים במקרים של גידול סרטני שמתפשט בדרכי נשימה מרכזיות של הריאות. ניתוח זה מאפשר בחלק מהמקרים לשמר תפקודי ריאה רבים יותר בהשוואה לניתוחים בהם מבוצעת כריתה של מקטעי אונות הריאה עצמן.

 

ניתוחים לכריתת מקטעים מהריאות נחשבים בכללותם לניתוחים מורכבים, ולכן מומלץ לעשותם אצל מנתחי לב-חזה המומחים בביצוע ניתוחים מסוג זה (ניתוחי חזה). לפני הניתוח מבוצעות בדיקות לתפקודי ריאה, במטרה להעריך את התפקוד הריאתי הצפוי לאחר הסרת המקטע החולה מהריאות. כמו כן מתבצעות בדיקות לבדיקת תקינות תפקודי הלב, במטרה להבטיח פעילות תקינה לאחר הניתוח. במידה שמאובחנות ריאות בעלות תפקוד תקין, לרוב מומלץ על ביצוע ניתוח להסרת מקטע גדול יותר מהריאה, במטרה להבטיח סיכויים גבוהים יותר של הוצאת הגידול הסרטני מהגוף. 

 

במהלך הניתוח מפריד המנתח את הריאות מהצלעות, כדי לאפשר גישה נוחה לאזור הגידול, פעולה שבהמשך כרוכה בכאב ושיקום ממושכים. בניתוח מבוצעת לרוב גם הסרה של בלוטות לימפה הסמוכות למקטע שהוסר, כדי להבטיח שלא ישמשו מצע להתפשטות הגידול. לאחר הניתוח נדרש אשפוז של 7-5 ימים, כשהחולה מחובר תחילה למערכת צינורות לניקוז אוויר ונוזלים עודפים מבית החזה. בהמשך נדרשים התאוששות ושיקום בבית בתהליך שעשוי לארוך שבועות עד חודשים ארוכים, ומלווה לרוב בכאבים רבים. לניתוחי בית חזה להסרת גידולים סרטניים מהריאות גם שורה ארוכה של סיבוכים אפשריים, ובמרכזם פגיעה בכלי דם ודימום פנימי, חדירת זיהום ודלקת ריאות.

 

צריבה בלייזר

 

טיפול בלייזר הוא נדבך טיפולי נוסף שמומלץ לעתים לחולי סרטן ריאות מסוג SCLC. הטיפול מוצע לרוב במטרה להקל על אחד התסמינים האפשריים של סרטן הריאות: קוצר נשימה עקב חסימה של קנה הנשימה או אחת הסמפונות המוליכות אוויר מקנה הנשימה לריאות.

 

הטיפול מבוצע בהרדמה כללית, בשילוב עם ברונכוסקופיה, ובמהלכו מוחדר לריאות סיב גמיש שבקצהו מצלמת תאורה (ברונכוסקופ) תחת שיקוף המכוון את קרן הלייזר לאזור הגידול. בהמשך מופעלת קרן הלייזר במטרה לצרוב את הגידול ככל שניתן. בהמשך מוצאים הברונכוסקופ וקרן הלייזר שבתוכו ומופסק מתן חומר ההרדמה.

 

טיפול צריבה בלייזר אינו כרוך בתופעות לוואי משמעותיות כגון כאבים, ולעתים מאפשר שחרור מבית החולים באותו היום. עם זאת, לעתים מתפתח זיהום בעקבות החדר הברונכוסקופ המחייב טיפול בתרופות ופיזיותרפיה, לרוב באשפוז. ניתן לבצע טיפולים חוזרים בלייזר, ככל שישנה חזרה של חסימת קנה הנשימה ותסמיני קוצר נשימה.

 

סטנטים לפתיחת דרכי אוויר

 

טיפול נוסף המותאם לחולי סרטן ריאות שסובלים מהיצרות של דרכי הנשימה בעקבות התפשטות הגידול הסרטני ניתן באמצעות הכנסת תומכנים ריאתיים (סטנטים, Pulmonary Stents) למעברי האוויר השונים. תומכנים המוחדרים לפתיחת דרכי נשימה דומים במבניהם לתומכנים המוחדרים בצנתור לב לפתיחת כלי דם סתומים, ובנויים ממסגרת מתכתית הדומה למטרייה מקופלת, שמוחדרת לדרכי האוויר באמצעות ברונכוסקופ המצויד במצלמה עם תאורה בקצהו, ונפתחת בתוכם כדי להגדיל את המרווח הפנימי בדרכי האוויר ולפתוח אותן.

 

תומכנים לחולי סרטן ריאות מוחדרים לרוב בהדרמה כללית. רוב התומכנים הריאתיים עשויים מרשת מתכתית, שמכוסה לעתים בשכבת סיליקון. במקרים מסוימים עלול הגידול הסרטני לצמוח דרך הרשת המתכתית, ובמצבים בהם זו מכוסה בשכבת סיליקון, עלולה שכבה זו לפגוע בזרימת האוויר התקינה. לכן פותחו בשנים האחרונות תומכנים ריאתיים מתקדמים המצופים בחומרים מיוחדים שמאפשרים זרימה תקינה של ריר המופרש מהריאות (מוקוס).

 

בהכנת הכתבה סייעה ד"ר מיה גוטפריד, מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא

 

עדכון אחרון: מרס 2016 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: