אוסטאופורוזיס

כמוניאוסטאופורוזיסמדריכיםמהם סמני שחלוף העצם?

מהם סמני שחלוף העצם?

באמצעות בדיקת דם ניתן למדוד את סמני שחלוף העצם המעידים על תהליכי בניית ופירוק העצם והסיכון לשברים

מאת ד"ר נירית אבירן ברק
תגובות 4

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

בעצמות שלנו מתרחש תהליך שחלוף מתמיד, במהלכו מתרחשים שני תהליכים במקביל - פירוק עצם ישנה באמצעות תאים הורסי עצם הנקראים אוסטיאוקלסטים ובניית עצם חדשה באמצעות תאים בוני עצם הנקראים אוסטאובלסטים. התהליכים לרוב מצויים בשווי משקל, כאשר בילדים יש יותר בניית עצם מפירוק ולעומת זאת בנשים לאחר גיל המעבר וחולים באוסטיאופורוזיס המצב מתהפך - מידת הפירוק של העצם עולה על מידת הבנייה. כתוצאה מכך, העצם נחלשת ומועדת לשברים ועלולות להתפתח אוסטאופניה ואוסטאופורוזיס.

 

עד לאחרונה, אבחון של אוסטאופניה/אוסטיאופורוזיס ומעקב אחר המחלה התבצע בעיקר על סמך בדיקת צפיפות עצם, שאינה בדיקה מדויקת ולא תמיד משקפת נכונה את מצב העצם.

 

בשנים האחרונות נכנסו לשימוש בדיקות דם של רמות סמני שחלוף עצם. לשילוב שבין בדיקת צפיפות העצם והסמנים, יש את כוח הניבוי הטוב ביותר להיארעות שברים אוסטאופורוטים.

 

שני המדדים העיקריים לשחלוף העצם הם CTX - מדד לפירוק עצם ו-P1NP - מדד לבניית עצם. בין שני המדדים יש קורלציה ולרוב מקובל להשתמש בשניהם.

 

במצבים בהם יש שחלוף עצם מוגבר, לדוגמא בחולים עם יתר פעילות של בלוטת התריס, נראה עליה ברמת הסמנים, ואילו במקרים בהם יש דיכוי של שחלוף העצם, כמו למשל עם טיפול ממושך בתרופות לאוסטאופורוזיס ממשפחת הביספוספנטים (פוסלן, אקטונל, ריבון, מקסיבון ואקלסטה) המדכאות את שחלוף העצם, נראה ירידה ברמת הסמנים.

 

הבדיקה של מדדי שחלוף העצם מאפשרת להעריך תגובה טיפולית לתרופות נוגדות פרוק עצם. מספר חודשים לאחר התחלת טיפול תרופתי לאוסטיאופורוזיס, צפויה להיות ירידה ברמת הסמנים. במידה ואין ירידה, הרי שככל הנראה מדובר בכישלון של הטיפול ויש לשקול להחליפו.

 

אם בחולי אוסטאופורוזיס רמות המדדים נמצאות בטווח התחתון של הנורמה, המשמעות היא ששיחלוף העצם עדיין מדוכא כתוצאה מהטיפול התרופתי ומכאן שאין צורך למהר ולחדש טיפול.

 

מאידך, דיכוי יתר של הסמנים עלול להצביע על דיכוי מופרז של שחלוף העצם ומחייב הפסקת הטיפול, לפחות באופן זמני, זאת מאחר ודיכוי מופרז עלול לגרום לשבר אטיפי של עצם הירך ו/או לנמק (אוסטאונקרוזיס) של עצם הלסת.

 

חשוב לעקוב אחרי שינויים אפשריים בשחלוף העצם ונכון להיום מקובל להציע בדיקת מדדים אלו בתדירות של אחת לשנה. יש לציין כי מיד לאחר שבר ישנה עליה משמעותית ברמת הסמנים שיכולה להימשך עד שנה לאחר השבר, ולכן אין לבצע בדיקת סמני עצם בסיטואציה הזו.

 

גם רופאי שיניים נעזרים לעיתים במדדי שחלוף העצם. לפי רמת ה-CTX הם קובעים האם ניתן לבצע טיפול שיניים פולשני לאחר הפסקת טיפול בתרופות ממשפחת הביספוספנטים, אם כי אין לכך קווים מנחים או תימוכין מבוססים בספרות. ההנחה הרווחת היא שכל עוד ישנה השפעה של תרופות אלו על דיכוי שחלוף העצם (רמות המדדים נמוכות), העצם מועדת לפורענות מבחינת נמק של הלסת, ויתכן שיש מקום לדחות את מועד הטיפול עד שהשפעתן תחלוף. כמובן שתמיד עדיף לסיים את טיפולי השיניים הפולשניים טרם התחלת הטיפול התרופתי במידת הניתן.

 

בדיקת סמני שחלוף העצם אינה כלולה בסל הבריאות. היא מבוצעת בכמה מרכזים ובתי חולים באופן פרטי. את הבדיקה חשוב לעשות לאחר צום בשעות הבוקר.

 

 

* ד"ר נירית אבירן ברק היא אנדוקרינולוגית ומנהלת קהילת אוסטיאופורוזיס באתר כמוני

 

אשה52
02/10/18 19:05
האם אלו 2 בדיקות שונות?
פרוק העצם
ובניית העצם?
38
06/06/18 10:41
האם במדדים של 143.1 בבדיקת CTX אפשר לעשוצ עקירות שיניים.
ד-ר-נירית-אבירן-ברק
01/05/16 10:47
אפשר
יעל999
01/05/16 10:17
מישהו יודע אם ניתן לבצע את הבדיקה (באופן פרטי) בבית חולים "מאיר" בכפר סבא?
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: