קרוהן וקוליטיס

כמוניקרוהן וקוליטיסחדשותמה הקשר בין ויטמין D למחלות מעי דלקתיות?

מה הקשר בין ויטמין D למחלות מעי דלקתיות?

סקירת מחקרים: חוסר ויטמין D עשוי להעלות סיכון למחלת מעי דלקתית וגם להשפיע על חומרת המחלה

מאת אלה הר-נוי
22/01/14
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מצטברות יותר ויותר עדויות המצביעות על קשר בין חוסר בוויטמין D לבין הסיכון להתפתחות של מחלות מעי דלקתיות וגם לחומרת המחלה. כך עולה מסקירת מחקרים שפורסמה בכתב העת Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

 

החוקרים חיפשו בספרות הרפואית פרסומים על ויטמין D ומחלות מעי דלקתיות, כדי להבין אם קיים קשר בין רמות הוויטמין בגוף והסיכון להתפתחות המחלה, אם רמות הוויטמין בגוף קשורות לחומרת המחלה ואם תוספי ויטמין D עשויים להשפיע על מהלכה.

 

הממצאים העלו כי חוסר ויטמין D נפוץ בחולים עם מחלות מעי דלקתיות, גם באלו שאובחנו לאחרונה. לדברי החוקרים, העדויות תומכות בתפקיד האימונולוגי של ויטמין D באנשים עם מחלות מעי דלקתיות. מחקרים שנערכו בבעלי חיים מצאו כי חוסר ויטמין D הביא לעליה בנטייה לקוליטיס לאחר חשיפה לסודיום סולפט. מתן תוסף ויטמין D הפחית את התגובה הדלקתית. מחקר אחר מצא קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D בדם לבין סיכון מוגבר למחלת קרוהן בבני אדם.

 

נמצאו גם עדויות מוגבלות, המצביעות על קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D לפעילות מוגברת של מחלת המעי הדלקתית, בעיקר בחולי קרוהן. במחקר גדול נמצא כי חוסר ויטמין D (פחות מ-20 ננוגרם למ"ל) נקשר לסיכון גבוה ב-80% לניתוחים בקרב חולי קרוהן וסיכון גבוה יותר מפי שניים לאשפוזים בקרב מטופלים עם קרוהן או קוליטיס כיבית.

 

מחקר מבוקר אחד הראה כי תוספי ויטמין D עשויים להוביל להפחתת תדירות ההתלקחויות במטופלים עם קרוהן: 13% מהמטופלים בוויטמין D סבלו מהתלקחויות במהלך שנת המעקב, לעומת 29% בקבוצת הפלצבו.

 

החוקרים אומרים כי ממצאי הסקירה מעידים על כך שלתוספי ויטמין D תפקיד טיפולי פוטנציאלי במחלות מעי דלקתיות, שמצדיק ביצוע מחקרים נוספים בנושא.

 

 

Alimentary Pharmacology & Therapeutics Volume 39, Issue 2, January 2014

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: