קרוהן וקוליטיס

כמוניקרוהן וקוליטיסחדשותמומחים: אל תשטפו את העוף

מומחים: אל תשטפו את העוף

הסוכנות הבריטית לתקני מזון קוראת לציבור להפסיק לשטוף עוף נא לפני הבישול בשל חשש להפצת זיהומים

מאת אלה הר-נוי
18/06/14
תגובות 4

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

גם אתם שוטפים את העוף לפני שאתם מכניסים אותו לסיר או לתנור? אנשים רבים שוטפים את העוף מכיוון שהם חושבים שזה יעזור להיפטר מחיידקים. אבל כעת הסוכנות הבריטית לתקני מזון (FSA) מזהירה שמנהג זה מפיץ חיידקים העלולים לגרום לא רק לקלקול קיבה, אלא גם לבעיות חמורות הרבה יותר.

 

כששוטפים עוף המים הניתזים משפריצים את החיידקים לכל עבר - לידיים, למשטחי עבודה, לביגוד ולציוד בישול. החיידקים עלולים לגרום לקלקול קיבה, אך גם למחלות קשות ואף שיתוק או מוות, בעיקר לאנשים בקבוצות סיכון כמו קשישים, ילדים קטנים, נשים הרות ואנשים עם מערכת חיסונית חלשה, כגון חולים בטיפול כימותרפי, חולים במחלות כרוניות או כאלה שעברו השתלה.

 

סקר חדש שהוזמן על ידי ה-FSA הראה כי אנשים מבינים שעוף נא עשוי לשאת חיידקים מסוכנים, והם נוטים להקפיד לשטוף ידיים לאחר מגע עם עוף נא ומוודאים שהעוף מבושל כהלכה.

 

עם זאת, אנשים רבים נוהגים לשטוף את העוף. הסקר מצא שבבריטניה 44% מהאנשים תמיד שוטפים את העוף במים לפני שהם מבשלים אותו. הסיבות המרכזיות שאנשים נתנו לכך שהם שוטפים את העוף הן הסרת לכלוך (36%) השמדת חיידקים (36%) ופשוט שהם רגילים לעשות זאת מאז ומתמיד (33%). ב-FSA מדגישים כי שטיפת העוף במים לא תסייע להשמיד את החיידקים. הדרך היחידה לעשות זאת היא לבשל אותו היטב.

 

כחלק מהקמפיין הקורא להפסיק לשטוף את העוף, פנו נציגי הסוכנות לחברות הפקה העוסקות בתוכניות בישול וביקשו מהן להפסיק להראות שטיפה של עוף נא בתוכניות טלוויזיה.

 

 

מהאטליז עד המזלג: כך תשמרו על הבריאות כשאתם אוכלים בשר ועוף

 

לפרטים נוספים בהודעה שפרסמה הסוכנות הבריטית לתקני מזון

 

אולי1
29/06/14 15:54

רק אני קראתי מה כתבו?בכתבה מזהירים מהתזת חומרים בזמן שטיפה!!!! מעכשיו אני אמלא קערה ואשטוף את העוף בתוכה!!!! ובזהירות רבה!


יעל-241
24/06/14 17:42

     רצוי לא רק לא לשטוף, גם את הנוצות וגם ליכלוך אחר להכניס ישר לסיר ולבשל!!!!!!!!!!! יצא מרק בריא מאד!


יעל-241
23/06/14 17:47

רגע, לא לשטוף,לבשל עם כל הליכלוך, באמת מה זה השטויות האלה?????


גליה15
18/06/14 14:15

איזה שטויות אלו.ברור ששוטפים את העוף לפני שמבשלים אותו היטב.  אני מבשלת אותו פעם ראשונה ושופכת את המים ואז רק ממשיכה לבשל כרגיל


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: