מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה.
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
קהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE GIVERS הגדולה בישראל של אלפי חולים ובני משפחות, בני זוג וחברים מהמעגלים הקרובים. קהילה תומכת, המפגישה בין חולים וותיקים לחדשים, ומעניקה "במה" להעברת הסיפור האישי, באמצעות ראיונות טלוויזיה, רדיו, ותקשורת כתובה. קהילה שבה אנו מפעילים מערך של תכנים רלוונטיים המתחלפים מידי חודש, סדנאות והרצאות בלייב של אנשי מקצוע ברי סמכא ושל חולים המעניקים מהידע ומסיפורי החיים שלהם ונותנים השראה, מתוך רצון להשפיע, לחולל שינויים, לתמוך ולהנגיש מידע חיוני ומשמעותי לחולים ולסובבים אותם. המלצה נכונה, של חולה וותיק או של איש מקצוע, כאן ועכשיו, יכולה לשנות מהלך חיים של חולים אחרים! הצטרפו אלינו לקהילה חזקה ומשפיעה – הבית לחולי טרשת נפוצה - בפייסבוק
כמוניטרשת נפוצהחדשותמטופל פיתח דלקת מוח מסוכנת לאחר שימוש בגילניה

מטופל פיתח דלקת מוח מסוכנת לאחר שימוש בגילניה

דיווח נוסף על מקרה של תופעת הלוואי המסוכנת PML במטופל עם טרשת נפוצה שנטל גילניה


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

רשויות הבריאות וחברת התרופות נוברטיס בוחנות בימים אלה אם לתרופה גילניה המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה עלולה להיות תופעת לוואי מסוכנת המכונה PML.

 

גילניה היא התרופה האוראלית (הניטלת בבליעה) הראשונה שאושרה לשימוש על-ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA). התרופה, המיוצרת על ידי חברת נוברטיס, אושרה לשיווק בשנת 2010 למטופלים עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית ובשנת 2012 היא נכנסה לסל התרופות בישראל.

 

לאחרונה נוברטיס דיווחה על כך שאובחן מקרה של PML במטופל שקיבל גילניה במשך ארבע שנים ומתנהלת חקירה שמטרתה לבחון האם יש קשר בין השימוש בגילניה להתפתחות ה-PML.

 

progressive multifocal leukoencephalopathy) PML) היא דלקת מוח מסוכנת ונדירה העלולה לגרום לנכות קשה ולמוות במקרים של אבחון מאוחר וטיפול לא מתאים. היא נגרמת בעקבות חדירה של וירוס ה-JC למוח. וירוס ה-JC באופן רגיל נמצא תחת שליטה על-ידי מערכת החיסון של הגוף ואינו גורם לנזק, אבל כאשר קיימת פגיעה במערכת החיסונית, כמו ירידה במספר תאי הדם הלבנים - אם בגלל מחלה או בגלל טיפול תרופתי - נפגמת יכולת הגוף להילחם בווירוס ואז ייתכן שהזיהום יוביל לפעילות דלקתית והרס ברקמות המוח. PML עלולה להוביל לפגיעה קטלנית במוח ולפגיעות נוירולוגיות כגון דמנציה, עיוורון, שיתוק והתקפים. הסימפטומים של PML הם מגוונים, מתפתחים במשך ימים או שבועות וכוללים: חולשה גוברת בצד אחד של הגוף או גפיים מסורבלות, הפרעות בראייה ושינויים בחשיבה, זיכרון והתמצאות שמובילים לבלבול ולשינויים באישיות.

 

תופעת ה-PML בטרשת נפוצה מוכרת מזה שנים כתופעת לוואי נדירה של התרופה טייסברי, לכן השימוש בתרופה מלווה בהיצמדות לתוכנית בטיחותית, במסגרתה בין היתר בוחנים את נוכחותו של וירוס ה-JC. לאחרונה דווח גם על מקרה של PML במטופלת שקיבלה את התרופה טקפידרה

 

מקרה ה-PML החדש שנקשר לתרופה גילניה הוא המקרה השלישי שדווח לאחר השימוש בתרופה זו והוא מעלה את האפשרות שמדובר בתופעת לוואי אפשרית גם של גילניה.

 

מקרה ה-PML הראשון שנקשר לתרופה גליניה דווח ב-2012, אז מסרה נוברטיס כי סביר להניח שה-PML קשור לכך שלפני הטיפול בגילניה המטופל השתמש בתרופה טייסברי. עם זאת, בחברה לא שללו כי ייתכן והשימוש בגילניה תרם להתפתחות ה-PML.

 

המקרה השני שדווח התרחש ב-2013 באירופה, אצל מטופל שקיבל גילניה במשך 7 חודשים. המטופל החל להשתמש בגילניה לאחר טיפול בתרופות המדכאות את מערכת החיסון ומספר מחזורי טיפול של סטרואידים במינון גבוה, כך שגם למקרה השני ניתן לומר שלהתפרצות ה-PML היו סיבות הגיוניות מלבד השימוש בגילניה, למרות שהוא לא אירע במטופל שנטל בעבר טייסברי.

 

במקרה הנוכחי מדובר בגבר בן 49 שחווה סימפטומים ראשונים של טרשת נפוצה באוקטובר 2009 ואובחן עם המחלה בנובמבר 2009. הטיפול בגילניה החל באוקטובר 2010. למטופל לא היו בעיות רפואיות נוספות, הוא לא לקח כל טיפול נוסף במקביל לגילניה ומעולם לא קיבל טייסברי. ה-PML אובחן בעקבות בדיקת MRI שגרתית שנערכה בינואר 2015. בבדיקה זוהו מספר נגעים חריגים שאינם אופייניים לטרשת נפוצה, אך מתאימים לאבחנה של PML. המטופל נבדק ונמצא חיובי לנוכחות וירוס ה-JC, מה שאושש את האבחנה. המטופל הפסיק את השימוש בגילניה ומצבו טוב.

 

"בעידן התרופות החדשות המידע המצטבר מתעדכן חדשות לבקרים. לכן לדעתי רצוי שכל נוירולוג יעדכן את מטופליו הנוטלים כל תרופה בתופעות לוואי חדשות" אומר ד"ר יובל כרמון, נוירולוג בכיר במרכז לטרשת נפוצה בשיבא וממנהלי קהילת טרשת נפוצה בכמוני.

 

ד"ר כרמון מבהיר כי עדיין אין מסקנות אופרטיביות חד משמעיות אותן ניתן ליישם לאור הדיווחים החדשים - לא לגבי הגילניה וגם לא לגבי הטקפידרה - אך רצוי להקפיד על בדיקות הדם השונות, כולל ערכי ספירת דם, במטופלים בשתי התרופות ולהתייעץ עם הנוירולוג המטפל באופן שגרתי.

 

"חשוב להדגיש ולחדד בעידן שבו קיימים טיפולים שונים למניעת התקפים בטרשת נפוצה, כי יש לשקול בכל מטופל ומטופל את התועלת מצד אחד והסיכונים הפוטנציאלים הטמונים בכל תרופה ו'לתפור' לכל מטופל את הטיפול המתאים לו" מוסיף ד"ר כרמון.

 

החקירה בנוגע למקרה נמשכת. בהודעה שפרסמה באתר שלה, חברת נוברטיס אישרה את הדיווח וכתבה כי יתרונות הגילניה עולות על חסרונותיה ומידע זה מבוסס על 114,000 אנשים שטופלו בגילניה ולמעלה מ-195,000 שנות טיפול בתרופה. אנחנו בכמוני נמשיך לעקוב ונדווח.

 

 

לפרטים נוספים באתר החברה הקנדית לטרשת נפוצה