מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

אוסטאופורוזיס

כמוניאוסטאופורוזיסמדריכיםעל בדיקת צפיפות העצם

על בדיקת צפיפות העצם

מהי בדיקת צפיפות העצם? מי צריך לעבור אותה? ובאיזה מצבים היא כלולה בסל הבריאות?


בדיקת צפיפות עצם (צילום: אתר panthermedia)
בדיקת צפיפות עצם (צילום: אתר panthermedia)

 

מחלת האוסטיאופורוזיס הנה מחלה "שקטה", ללא כאב או סימנים אחרים עד להופעת השברים. כדי להגיע למצב של אבחון מוקדם ולמנוע את הופעת השברים גיבש ארגון הבריאות העולמי (WHO) המלצות לאבחון אוסטיאופורוזיס באמצעות מדידת צפיפות העצם.

 

האבחון מתבצע על-פי מידת התרחקותו של ערך צפיפות העצם שנצפה אצל הנבדק מהערך שנצפה אצל מבוגרים בריאים בשנות ה-30 לחייהם. ככל שצפיפות העצם נמוכה ומתרחקת מהערך הממוצע של גיל 30, כך גדל הסיכון לפתח שבר. בדיקה זו היא הדרך היחידה לקבל מידע כמותי על מצב העצם.

 

איך מתבצעת בדיקת צפיפות העצם? 

 

הבדיקה המכונה (DXA (Dual Photon X-ray Absorptiometry מבוססת על העברת זרם פוטונים (חלקיקי אור ללא קרינה) דרך עמוד השדרה המותני, צוואר הירך או אזורים אחרים בגוף. ככל שהעצם צפופה יותר, פחות פוטונים יצליחו לעבור דרכה. בדיקה זו מאפשרת את הערכת צפיפות העצם בשלד כולו, והיא אינה כרוכה בסבל או באי-נוחות.

 

הנבדק נחשף במהלך הבדיקה לכמות קרינה נמוכה מאוד - 3 מילירם, כ- 1/3מכמות הקרינה, שאנחנו חשופים לה בעת טיסה טרנס-אטלנטית.

 

לאבחון מחלת האוסטיאופורוזיס נבדקים חוליות עמוד השדרה המותני וצוואר הירך. בדרך כלל אין צורך בבדיקת אזורי שלד נוספים (כגון אמה) פרט למקרים מיוחדים, שבהם מומלץ הדבר במפורש על-ידי הרופא המפנה, ולא על-ידי המכון המבצע הדורש עבור בדיקת האזור הנוסף תשלום נוסף.

 

מי זכאי למימון בדיקה לצפיפות העצם? 

 

רבים אינם מודעים לזכויותיהם במסגרת סל הבריאות. הבדיקה כלולה בסל לפי הקריטריונים הבאים:

 

1. נשים וגברים מגיל 60. נשים וגברים זכאים לבדיקה אחת ל- 5 שנים אם בבדיקה הראשונה לא אובחן אוסטיאופורוזיס.

 

2. נשים בגיל המעבר שגילן מעל 50, אחת לשנתיים ובהתקיים אחד מהתנאים הבאים:


א. שבר אוסטיאופורוטי קיים.


ב. שבר אוסטיאופורוטי מוכח בקרוב משפחה מדרגה ראשונה.


ג. משקל גוף נמוך מאוד –BMI מתחת ל- 19.


ד. בנשים המקבלות טיפול בפוסלאן, באקטונל או באויסטה על-פי הקריטריונים המפורטים בסל, תבוצע הבדיקה אחת לשנתיים.


ה. בנשים או בגברים הלוקים באחת המחלות הכרוכות בסיכון יתר לאוסטיאופורוזיס או המטופלים בתכשיר ממשפחת הקורטיזון תבוצע הבדיקה ללא מגבלות גיל ובתדירות שתתאים לכל אחת מהמחלות.

 

במקרים מסוימים, בעיקר בנשים עם תוצאה גבולית בבדיקה הראשונה, שאינן מקבלות טיפול תרופתי למניעת אבוד העצם, מומלץ לעתים לחזור על הבדיקה בתדירות העולה על אחת ל- 5 שנים כדי לטפל במחלת האוסטיאופורוזיס בשלביה המוקדמים.

 

מתי מדובר באוסטיאופורוזיס?

 

ההגדרות של ארגון הבריאות העולמי לאבחון אוסטיאופורוזיס מתבססות על שינוי מצב העצם באחוזים. ציון ה T מציין את סטיית התקן מצפיפות העצם של האוכלוסייה הבריאה. 

 

תקין  - עד -1, ירידה עד 10 אחוזים. 

אוסטיאופניה - ירידה מתונה בצפיפות העצם בין -1 ל -2.5, ירידה בין 10 ל- 20 אחוז. 

אוסטיאופורוזיס - מתחת ל -2.5, ירידה ביותר מ-25 אחוזים. 

אוסטיאופורוזיס קשה - בהגדרה זו משתמשים רק לגבי אנשים שסבלו משבר עקב אוסטיאופורוזיס

 

איפה להיבדק? 

 

מכונים לבדיקת צפיפות העצם אינם נמצאים בבקרת איכות של משרד הבריאות, לכן קיימים הבדלים גדולים באיכות הבדיקות המבוצעות במכונים השונים. הדבר בולט במיוחד בבדיקות המעקב אצל אנשים המקבלים טיפול תרופתי, אשר נבהלים לעתים ללא צורך בגלל "ירידה בצפיפות העצם" בעת טיפול תרופתי בעל יעילות מוכחת. לעתים קרובות נובעת "ירידה" זו מבעיות טכניות של איכות ביצוע הבדיקות.

 

לשם מעקב אמין יש לבצע את בדיקת הביקורת באותו מקום שבו בוצעה הבדיקה הקודמת (בתנאי שמדובר במכון בעל מיומנות מוכחת).

 

לא מומלץ להסתפק בביצוע הבדיקה במכשיר של אותו יצרן המצוי במתקן אחר, שכן לשם ביצוע בדיקת השוואה מדויקת יש למקם את אזורי המדידה בדיוק באותן נקודות, שנבדקו בבדיקה קודמת. כמו כן קיימים הבדלי כיול בין מכשירים, אשר ישפיעו על ערכי המדידה.

 

בדרך כלל מכונים שמשתתפים במחקרים קליניים בינלאומיים נמצאים בבקרת איכות של הגורם שמממן את המחקר. הדבר משפר את איכות הבדיקות לגבי כלל הנבדקים באותם מכונים.

 

בחולים המקבלים טיפול תרופתי לא צפויה תועלת רבה מבדיקת צפיפות עצם, היות וסטיית המדידה במכשיר בדרך כלל עולה על השינוי המצופה אצל הנבדק. אי לכך, מומחים רבים סבורים שניתן לוותר על הבדיקה כאמצעי מעקב. בדיקה זו נועדה בעיקר לאבחון.

 

בדיקת צפיפות העצם הנה אמצעי זמין, נטול סיכונים, לא פולשני ולא יקר - גם כאשר מומלץ לבצע בדיקה מחוץ להגדרות סל הבריאות. אבחון מוקדם של מחלת האוסטיאופורוזיס והתחלת טיפול במועד הנה דרך יעילה למניעת שברים אוסטיאופורוטיים. 

 

* פרופ' צופיה איש-שלום היא מומחית לרפואה פנימית, אנדוקרינולוגיה וסוכרת, ס.יו"ר העמותה הישראלית לאוסטיאופורוזיס ומחלות עצם, מנהלת תחום אוסטאופורוזיס באתר "כמוני", מרפאה - בית חולים אלישע בחיפה
 

קובי-עזרא-פתרונות-בריאות
10/08/18 15:08

מחקרים הראו שלשם ניצולו היעיל היותר של הסידן בגופנו ובעצמות תלוי בוויטמין D3 ובוויטמין K2 החיוניים במיוחד לשמירה על חוזקן של העצמות. כך אולי עשויים לצמצם את הנטייה לאוסטיאופורוזיס.

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: