דיכאון וחרדה

כמונידיכאון וחרדהחדשותאוקסיטוצין – ההורמון החברתי

אוקסיטוצין – ההורמון החברתי

מחקר חדש מגלה כי ההורמון אוקסיטוצין מסייע לשמר אמון באנשים לאחר אירוע מלחיץ

מאת מערכת כמוני
27/06/13
תגובות 2

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הרגע הזה בו מנסים לפנות לאדם אחר באירוע חברתי ונתקלים בדחיה גורם לרוב לתחושה של רצון להתחפר בעצמינו ולברוח מהמקום. אך כעת מדענים מאוניברסיטת קונקורדיה בקנדה מצאו כי ההורמון אוקסיטוצין יוכל לסייע לכם להתאושש ולנסות שוב לייצר קשר חברתי שאף מסייע בהתמודדות עם אירועים כאלה.


החוקרים טוענים כי לרוב ההורמון אוקסיטוצין המופרש במוח נחקר בהקשר של תרומתו לתהליך הלידה וההנקה, שם נמצא כי בעת רגיעה של האישה ההורמון מסייע בייצור החלב ובהתקדמות הלידה. לטענתם מעבר לתפקידו זה יש להורמון תפקיד גם בחיים החברתיים שלנו, ובמחקר שפורסם לאחרונה בג'ורנל Psychoneuroendocrinology הם מראים כי ההורמון מסייע להגביר את האמון באנשים אחרים לאחר אירוע שלילי עם אדם אחר.


לדברי החוקרים לרוב בעת עימות אנשים בוחרים באסטרטגיה של להילחם או לברוח, כך שהם בוחרים האם לעמוד אל מול האתגר או שהם בורחים מן העימות. לטענתם לאוקסיטוצין יש ככל הנראה תפקיד בבחירת אסטרטגיה שונה של "נסה להיות חבר" כתגובה לעימות במסגרתה אנשים מבקשים עזרה מאחרים בעת מצב של עימות או אירוע מלחיץ. אסטרטגיה זו מגבירה את הקשרים החברתיים של האדם ועשויה להיות דרך טובה ובריאה יותר להתמודד עם אירועים שכאלה.


על מנת לבדוק את הנושא, פיתחו החוקרים ניסוי שנערך על 100 סטודנטים שחולקו לשתי קבוצות – האחת קיבלה אוקסיטוצין בספריי לאף והשניה קיבלה פלצבו. לאחר מכן הסטודנטים נכחו באירוע של דחייה חברתית, במסגרתו התקיימה שיחה עמם המנסה לדמות את החיים האמתיים, כאשר חוקרים המתחזים לסטודנטים אחרים חלקו על דעתם של הנבדקים, הפריעו להם או התעלמו מפניותיהם.

 

הנבדקים לא ידעו שזהו חלק מהניסוי. לאחר האירוע השתמשו החוקרים בשאלונים שנועדו לאבחן מצב רוח ואישיות של הנחקרים. החוקרים גילו שבקרב סטודנטים שהרגישו מצוקה לאחר האירוע, אלו שקיבלו אוקסיטוצין דיווחו על אמון גדול יותר בבני אדם מאשר אלה שקיבלו פלצבו. עם זאת בקרב האנשים שהאירוע לא יצר אצלם שום מצוקה נפשית לאוקסיטוצין לא היה אפקט כלשהו.


החוקרים מקווים שההבנה יותר עמוקה של תפקידו של האוקסיטוצין בהתנהגות החברתית של אנשים תוכל לסייע בפיתוח טיפולים עבור חולים עם בעיות אישיות והפרעות שונות. עם זאת החוקרים מסייגים כי ההשפעה של האוקסיטוצין משתנה בין בני אדם ולכן יש לחקור אותו באופן מעמיק יותר.


Christopher Cardoso, Mark A. Ellenbogen, Lisa Serravalle, Anne-Marie Linnen. Stress-induced negative mood moderates the relation between oxytocin administration and trust: Evidence for the tend-and-befriend response to stress? Psychoneuroendocrinology, 2013; DOI:10.1016/j.psyneuen.2013.05.006

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
27/11/15 13:37

גם קידום החברתיות קשור עם פעילות האוקסיטוצין. מחקר חדש Neuroscience, 2015 מראה כי רמות האוקסיטוצין קשורות עם הרצון לתרום למטרות חברתיות, אבל לא בהכרח למטרות אקולוגיות. מסקנת החוקרים - אם ...

גם קידום החברתיות קשור עם פעילות האוקסיטוצין. מחקר חדש Neuroscience, 2015 מראה כי רמות האוקסיטוצין קשורות עם הרצון לתרום למטרות חברתיות, אבל לא בהכרח למטרות אקולוגיות. מסקנת החוקרים - אם רוצים לקדם תרומה למטרה אקולוגית חשובה ישתלם לשווקה עם היבט חברתי.


ד-ר-דינה-ראלט-PhD
27/06/13 18:14


מעניין איך משפיעות חברויות ברשת על רמות האוקסיטוצין....


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: