כמונילחץ דםחדשותאיכות השינה משפיעה על לחץ הדם

איכות השינה משפיעה על לחץ הדם

גברים מבוגרים שמבלים רק זמן מועט בשינה עמוקה עלולים להיות בסיכון מוגבר לפתח לחץ דם גבוה

מאת אלה הר-נוי
31/08/11
תגובות 0

שינה לא איכותית מעלה את הסיכון לפתח יתר לחץ דם (צילום: Shutterstock)
שינה לא איכותית מעלה את הסיכון לפתח יתר לחץ דם (צילום: Shutterstock)

 

מחקר חדש שפורסם בכתב העת של איגוד הלב האמריקני Hypertension מצא כי גברים מבוגרים שזכו לכמות הנמוכה ביותר של שינה עמוקה, היו בעלי סיכון גבוה ב- 80% לפתח יתר לחץ דם בהשוואה לאלו שזכו לכמות הגדולה ביותר של שינה עמוקה. יתר לחץ דם מעלה את הסיכון להתקפי לב, שבץ ובעיות בריאות אחרות.

 

החוקרים מאוניברסיטת הרווארד מדדו את איכות השינה בקרב 784 גברים בני למעלה מ- 65. בתחילת המחקר, לאף אחד מהגברים לא היה יתר לחץ דם, בעוד שבסופו – לאחר כשלוש וחצי שנים - 243 מהגברים פיתחו יתר לחץ דם.

 

הנחקרים חולקו לקבוצות בהתבסס על האחוז ממשך השינה שהם בילו בשינה עמוקה או שנת גלים איטיים. לאחר שהחוקרים נטרלו משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כמו משך השינה והשמנה, נמצא כי הגברים בקבוצה עם השינה העמוקה הנמוכה יותר (4% שינה עמוקה) היו בעלי סיכון גבוה ב- 80% ליתר לחץ דם בהשוואה לאלו שבילו את החלק הגדול ביותר מהלילה בשינה עמוקה.

 

החוקרים אומרים שהמחקר מראה כי שינה באיכות לא טובה, שבאה לידי ביטוי בהפחתה בשינה עמוקה, מעמידה אנשים בסיכון משמעותי לפתח לחץ דם גבוה, בלי קשר למשך השינה או מדדים אחרים.

 

למרות שהמחקר נערך בקרב גברים, החוקרים אומרים כי הם מצפים לתוצאות דומות גם בנשים. כעת הם קוראים למחקרים נוספים שיבדקו אם שיפור איכות השינה יוכל להפחית את הסיכון לפתח יתר לחץ דם.

 

 

לא רק שינה - על 14 דרכים טבעיות להפחית לחץ דם

 

לפרטים נוספים באתר איגוד הלב האמריקני

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: