מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםבעיות שמיעה בטרשת נפוצה

בעיות שמיעה בטרשת נפוצה

לעיתים נדירות יחסית, טרשת נפוצה עלולה לגרום לתופעה של איבוד שמיעה

מאת ערן ברקוביץ'
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

בעיות בשמיעה, טינטון ואיבוד שמיעה הינם סימפטומים אפשריים לטרשת נפוצה, אך מכיוון שהם נדירים, כחלק מתהליך הבירור יש קודם כל לשלול סיבות אחרות להפרעה, כגון חשיפה לרעש מוגזם, פציעה, גידול או הצטברות שעווה בחלל האוזן.

 

מאפייני בעיות השמיעה בטרשת נפוצה


תופעת איבוד השמיעה בעקבות טרשת נפוצה הינה ייחודית, ולא דומה לאיבוד שמיעה שנגרם בעקבות הזדקנות: 

 

• בטרשת נפוצה השמיעה יכולה להיעלם באופן פתאומי, או להידרדר במהירות רבה ולהגיע לחוסר שמיעה תוך מספר ימים בודדים. זאת, בניגוד להזדקנות שם ההתדרדרות איטית מאוד.

 

• איבוד שמיעה בעקבות טרשת נפוצה לרוב יתקיים רק באוזן אחת. נדיר מאוד שתופעה זו תופיע בשתי האוזניים.

 

• טינטונים - שמיעת צלצולים או צפצופים ללא מקור חיצוני - יכולים להופיע במגוון דרכים, בהן גם לחישות, תקתוקים ומלמולים. הטינטונים יכולים להיות רועשים ומטרידים ולעיתים הם חלשים ודומים לרעשי רקע, מהם קל יותר להתעלם.

 

• ברוב המקרים בהם קיימת פגיעה בשמיעה בעקבות הטרשת הנפוצה, הסימפטומים חולפים לגמרי ללא שאריות או סימנים לפגיעה שהתרחשה. ברוב הפעמים, הפגיעה בשמיעה הינה חד פעמית ולא חוזרת על עצמה.

 

קשה לאמוד את השכיחות המדויקת של תופעה זו. מחקר שהתבצע מצא שהיא שכיחה בקרב 4.35% מהאנשים עם טרשת נפוצה ולרוב מופיעה בשלבים הראשונים של המחלה.

 

סיבות ואבחון

 

תופעת איבוד השמיעה מתרחשת בעקבות נגעים במערכת השמיעה במוח. יחד עם זאת, טינטונים עשויים להיווצר גם אם אין נגעים במערכת השמיעה, ולהגרם מנגעים באזורים סמוכים במוח המצליחים להשפיע על מערכת זו. בעיות בשמיעה וטינטונים עשויים להצביע על התקף טרשת נפוצה, וכמו שאר הסימפטומים גם הם יכולים להופיע בעקבות חשיפה לחום.

 

במידה וחשים סימנים אלו - חשוב לפנות לנוירולוג. במידה והוא יצליח לשלול את הקשר לטרשת נפוצה ניתן להמשיך את הבירור אצל רופא אף-אוזן-גרון. עם זאת, במידה והנוירולוג מזהה כי מדובר בסימן להתקף טרשת נפוצה, סביר כי המטופל יתחיל לקבל סטרואידים. באופן כללי, אין טעם לנחש או לקבוע לבד האם הסימפטום קשור או לא לטרשת נפוצה, אלא תמיד לגשת, להיבדק ולהתייעץ.

 

 

הכותב הוא פסיכולוג ומנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

shab
21/08/14 12:27

ממליצה מאוד על מכשיר שמיעה זיל (Ziel) מתאים לסוגים רבים של לקויות שמיעה. אני ובת דודתי סובלות מלקות שמיעה שונה אך שנינו משתמשות במכשיר שמיעה זיל וניתן לראות את האפקטיביות של המכשיר גם אצל...

ממליצה מאוד על מכשיר שמיעה זיל (Ziel) מתאים לסוגים רבים של לקויות שמיעה. אני ובת דודתי סובלות מלקות שמיעה שונה אך שנינו משתמשות במכשיר שמיעה זיל וניתן לראות את האפקטיביות של המכשיר גם אצלי וגם אצלה ממליצה בחום על מכשיר זה!  אנחנו רכשנו אותו בחברת הדים שירות וייעוץ אישי מעולה.בנוסף, גם אםמכשיר הזיל לא מתאים לבעיות השמיעה שלך אני בטוחה שהם ידעו להתאים מכשיר אחר שיתאים לכל הצרכים שלך. ממליצה בחום!


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: