טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםהגורמים לטרשת נפוצה

הגורמים לטרשת נפוצה

גנטיקה, הורמונים, וירוסים או אולי דווקא מקום מגורים? הסיבות לטרשת נפוצה אינן ידועות במדויק, אך יש כמה השערות

מאת ערן ברקוביץ'
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית בה המערכת החיסונית תוקפת את המיאלין - החומר שמבודד ומגן על סיבי העצב. הסיבות למחלה עדיין אינן ברורות לחלוטין, אך ישנן מספר השערות מרכזיות לגורמים המעלים סיכון למחלה. מחקרים מצביעים על הרכיב הגנטי במחלה, על וירוסים העלולים לגרום לה ועל השוני בסיכון בין נשים וגברים. מקום הלידה, ובאופן מפתיע ייתכן שאפילו תקופת הלידה, משפיעים על הסיכויים לחלות.

 

הרכיב הגנטי

 

מחקרים מראים שישנו מרכיב גנטי במחלת הטרשת הנפוצה, אך הגנטיקה לבדה אינה קובעת אם אדם יאובחן כחולה במחלה.

 

לפי נתונים מאמריקה הצפונית, הסיכון להיות מאובחן עם טרשת נפוצה עומד על 0.2% מתוך האוכלוסייה הכללית. כאשר קרוב משפחה מדרגה ראשונה חולה בטרשת נפוצה (50% מה-DNA  זהה בין שני בני המשפחה) הסיכוי לחלות במחלה עולה ל-3%. יש לציין כי שכיחות המחלה משתנה בין מקומות גיאוגרפיים שונים, אך הנתונים מדגימים כי למרות הסיכון המוגבר, גם לקרובי משפחה של אנשים עם טרשת נפוצה סיכון אבסולוטי נמוך לחלות בה בעצמם. 

 

כשמדובר בתאומים, הסיכון לחלות גבוה יותר. הסיכון הגבוה ביותר לחלות בטרשת נפוצה הינו בקרב תאומות זהות (100% התאמה ב-DNA). מחקרים הראו שבמידה ואחת התאומות אובחנה כחולה, לתאומה השנייה יש סיכוי של 34% לחלות גם כן. במקרה של תאומים זהים זכרים לעומת זאת, הסיכון נמוך יותר. בקרב תאומים לא זהים (50% התאמה ב-DNA), הסיכוי של אחד התאומים לחלות במידה ואחיו חולה הוא 5.4%.

 

באשר לילדים מאומצים (ללא DNA משותף עם בני המשפחה), הסיכוי לחלות בטרשת נפוצה כשאחד מבני המשפחה חולה זהה לסיכוי של האוכלוסייה הכללית. ממצא זה מלמד כי אין סיכון לגור בקרבת אנשים עם טרשת נפוצה וכי השכיחות הגבוהה של המחלה בקרב אותם בני משפחה נובעת מקשרים גנטיים – ולא מגורמים סביבתיים.

 

מקום מגורים

 

טרשת נפוצה שכיחה יותר בארצות הנמצאות במרחק רב (צפון או דרום) מקו המשווה, דוגמת בריטניה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. הסיבה לכך אינה ברורה לחלוטין.

 

וירוסים

 

יש המשערים שווירוסים שונים יכולים לגרום להתפרצות של טרשת נפוצה.

 

הורמונים

 

כיוון שיותר נשים חולות במחלה מגברים, חוקרים בודקים האם להורמונים יש תפקיד בהתפרצות המחלה.

 

תקופת הלידה

 

כשבחנו את ההבדלים בין חודשי הלידה השונים בקרב נשים קנדיות, מצאו שלתינוקות שנולדו בחודש מאי יש סיכוי גבוה באופן משמעותי לחלות בטרשת נפוצה לעומת אלו שנולדו בחודש נובמבר. החוקרים שיערו כי הבדל זה נובע מהבדלים בכמויות ויטמין D אצל נשים קנדיות בחודשי השנה.

 

ויטמין D נוצר באופן טבעי בגופנו בעקבות חשיפה לשמש. נשים שילדו במאי, עברו את תקופת ההריון במהלך חודשי החורף שקדמו למאי (החל מחודש אוגוסט), כשרוב הימים עברו ללא חשיפה לשמש. לעומת זאת, תקופת ההיריון של נשים שילדו בחודש נובמבר נמשכה לאורך חודשי הקיץ ולכן, לפי תיאוריה זו, לילדיהן יש סיכוי נמוך יותר לחלות בטרשת נפוצה.

 

ממצאים אלו תוקפו באמצעות מחקר אחר, שאכן הראה שבמהלך חודשים אוגוסט-מאי רמת ויטמין ה-D בקרב הנשים הקנדיות נמוך במיוחד. חשוב לציין שיש מחקר נוסף שהראה כי לאורך תקופת ההיריון אין השפעה על סיכויי הילד לחלות בטרשת נפוצה.

 

 

הכותב הוא פסיכולוג ומנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: