טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותהשפעת מגיעה. האם לאנשים עם טרשת נפוצה מומלץ להתחסן?

השפעת מגיעה. האם לאנשים עם טרשת נפוצה מומלץ להתחסן?

משרד הבריאות קורא לציבור - ובייחוד לקבוצות בסיכון בהן חולים כרוניים - להתחסן נגד שפעת. האם ההמלצה תקפה לאנשים עם טרשת נפוצה?

מאת ערן ברקוביץ'
14/10/17
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

חיסונים מגנים מפני מחלות באמצעות החדרת כמות קטנה של הנגיף – כשהוא מומת או מוחלש – לגוף. מערכת החיסון מזהה את המזהם ומפתחת נוגדנים ספציפיים שפועלים נגדו. כאשר האדם יבוא במגע עם אותו נגיף בעתיד, הגוף כבר יהיה מוכן, מערכת החיסון תזהה את הנגיף ותתקוף אותו עם הנוגדנים המתאימים - וכך תמנע את המחלה הזיהומית.

 

אנשים עם טרשת נפוצה צריכים להיזהר במיוחד מזיהומים – לרבות שפעת – מכיוון שאלה עלולים לעורר התקף טרשת נפוצה. חיסונים מהווים את הדרך הטובה ביותר להימנע מחלק מאותם זיהומים.

 

עם זאת, עולים חששות כי החיסונים עצמם עלולים לגרור תגובות לא רצויות באנשים עם טרשת נפוצה – מחלה אוטואימונית בה הנזק נגרם על ידי מערכת החיסון של הגוף. מסיבה זו, "באופן כללי לאנשים עם טרשת נפוצה פחות מומלץ לקבל חיסונים שאין בהם צורך חיוני ממש לבריאותם", אומר ד"ר יובל כרמון מנהל המרפאה לנוירואימונולוגיה וטרשת נפוצה בבית החולים מאיר ומנהל בקהילת טרשת נפוצה באתר כמוני.  

 

באשר לחיסון לשפעת עונתית, לפי האגודה האמריקאית לטרשת נפוצה (National MS Society) באופן כללי החיסון המומת לשפעת נחשב די בטוח בקרב אנשים עם טרשת נפוצה, אך מומלץ להיוועץ בנוירולוג המטפל על מנת לשקול את ההטבות והסיכונים של החיסון.

 

ד"ר כרמון מסביר כי במחקרים שנערכו עד כה, שהתבססו על מאגרי נתונים, לא נמצא סיכון מוגבר להתקף בקרב אנשים עם טרשת נפוצה שקיבלו את החיסון. עם זאת, מומלץ להיוועץ עם הנוירולוג בנושא, בהתאם לנסיבות.

 

לדברי כרמון, "החיסון לשפעת אמור למנוע תחלואה בשפעת שתוקפת בדרך כלל כ-5%-20% מהאוכלוסייה מידי חורף. אוכלוסיות מועדות יותר לחלות הם אנשים שבאים במגע עם ילדים ובני נוער במוסדות חינוך כמו גננות ומורים וכן צוותי מוסדות רפואה למיניהם. בנוסף, שפעת עלולה להוביל לסיבוכים רבים יותר באוכלוסיות עם מחלות רקע, ילדים ומבוגרים מעל גיל 65. מטופלים עם טרשת נפוצה השייכים לקטגוריות הללו, יכולים להרוויח יותר מהחיסון מאשר אחרים ואצלם יתכן ויש יתרון בחיסון".

 

עוד מציין כרמון כי על מטופלים שחוו תגובה לא טובה משמעותית בעבר לאחר החיסון לשקול היטב אם לקבלו עם הנוירולוג המטפל לפחות פעם אחת, כדי לדעת כיצד לנהוג מידי שנה בעונה זאת.

 

מעבר לכך, על נשים הרות או נשים שמתכננות להרות יש לשקול חיסון בעצה אחת עם הגניקולוג והנוירולוג המטפלים.

 

במטופל שחווה לאחרונה התקף של טרשת נפוצה, רצוי לא להתחסן במהלך 4-6 שבועות מהתחלת ההתקף.

 

ד"ר כרמון מציין גם כי למטופלים בתרופות אוקרוואס או למטרדה עדיף להתחסן לפחות 6 שבועות לפני קבלת מנת התרופה הבאה.

 

למטופלים עם טרשת נפוצה מותר להתחסן לשפעת בחיסון המכיל זנים מומתים של הנגיף (בזריקה). חיסון עם הנגיף המוחלש (בתרסיס) עלול לסכן אנשים עם טרשת נפוצה, אך החל משנה שעברה הוא ממילא אינו זמין בקופות החולים בעקבות דיווחים על חוסר יעילות.

 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: