מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותילדים שמנים לרוב גדלים להיות מבוגרים שמנים

ילדים שמנים לרוב גדלים להיות מבוגרים שמנים

מחקר: 82% מהילדים שסבלו מהשמנת יתר בילדותם הוסיפו לסבול מהשמנה בבגרותם

מאת אלה הר-נוי
01/01/12
תגובות 3

לאנשים שמנים מילדות סיכון גבוה פי 5.4 לחלות בסוכרת (צילום: Shutterstock)
לאנשים שמנים מילדות סיכון גבוה פי 5.4 לחלות בסוכרת (צילום: Shutterstock)

 

לאנשים שהם שמנים מילדות סיכון גבוה פי 5.4 לפתח סוכרת סוג 2 מאנשים שהיו במשקל תקין לאורך חייהם. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE.

 

המחקר בחן 4 מחקרים שבוצעו בארה"ב בפינלנד ובאוסטרליה, בהשתתפות 6328 מטופלים. הגיל הממוצע של הנחקרים בתחילת המחקר היה 11.4. משך המעקב הממוצע היה 23 שנים.

 

הנחקרים חולקו ל-4 קבוצות: מבוגרים רזים שהיו ילדים רזים, מבוגרים רזים שהיו ילדים שמנים, מבוגרים שמנים שהיו ילדים שמנים ומבוגרים שמנים שהיו ילדים רזים.

 

מהנתונים עולה כי 82% מהילדים שהיו עם השמנת יתר בילדותם, הוסיפו לסבול מהשמנת יתר בבגרותם.

 

עוד נמצא כי מבוגרים שמנים שהיו שמנים בילדותם, היו בסיכון גבוה פי 5.4 לפתח סוכרת סוג 2, לעומת מבוגרים ששמרו על משקל תקין לאורך כל חייהם. בנוסף, לאנשים שהיו שמנים לאורך חייהם סיכון גבוה פי 2.7 לפתח יתר לחץ דם, סיכון גבוה פי 1.8 לעלייה ברמות ה- LDL (הכולסטרול ה"רע"), סיכון גבוה פי 2.1 לירידה ברמות HDL (הכולסטרול ה"טוב"), סיכון גבוה פי 3 לעליה ברמות טריגליצרידים וסיכון גבוה פי 1.7 לפתח טרשת עורקים.

 

אנשים שהיו ילדים שמנים ורזו בבגרותם הצליחו להימנע מהסיכון המוגבר למחלות - בקרב מבוגרים במשקל תקין שהיו ילדים שמנים הסיכונים היו זהים לאלה שמעולם לא היו שמנים. 

 

"מחקר זה מדגיש את חשיבות ההתערבות המוקדמת בטיפול בהשמנה בילדות" אומר ד"ר בשארה בשארה, סגן מנהל המערך הכירורגי ומנהל היחידה לכירורגיה לפרוסקופית במרכז הרפואי רמב"ם "המחקר מדגיש כי ילדים שמנים שטופלו כנדרש, ירדו במשקל ושמרו על משקל תקין בבגרותם, הפחיתו את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם והשוו אותו לזה של מבוגרים שהיו רזים כל חייהם".

 

 

N Engl J Med 2011; 365:1876-1885

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
02/01/12 13:04
http://www.camoni.co.il/index.php?idr=402&pid=7...
ד-ר-דינה-ראלט-PhD
02/01/12 13:02
אחרי העליה במשקל לתאי השומן יש כבר מדיניות משלהם להתמיד בהשמנה ולכן זה חשוב ביותר לנקוט צעדים למניעת השמנה מראש.
תרצה-שני
02/01/12 8:56
 חשוב לא פחות מטיפול בהשמנה בילדות הינו מניעת השמנת ילדים, על ידי שינויים במעגלים הסובבים את הילד. כלומר, משפחה, חברה  וסביבה פיזית. כיוון שרק אם נשלב מניעה וטיפול בהשמנת ילדים נוכל לשבור את...
 חשוב לא פחות מטיפול בהשמנה בילדות הינו מניעת השמנת ילדים, על ידי שינויים במעגלים הסובבים את הילד. כלומר, משפחה, חברה  וסביבה פיזית. כיוון שרק אם נשלב מניעה וטיפול בהשמנת ילדים נוכל לשבור את גרף העליה במשקל של כלל האוכלוסיה בהסתכלות ארוכת טוח.

תרצה שני - דיאטנית קלינית
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: