מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותNuedexta קיבלה אישור ה- FDA

Nuedexta קיבלה אישור ה- FDA

התרופה הראשונה שפותחה במיוחד בכדי לטפל בבכי וצחוק בלתי נשלטים, אושרה ע"י רשות המזון והתרופות האמריקאית (ה- FDA).


התרופה Nuedexta היא תרופה אוראלית שנמצאה יעילה מאוד במחקרים קליניים בהפחתת תופעות של PLC (נקרא גם PBA), בקרב אנשים עם טרשת נפוצה, ALS ומחלות נוספות.


"האישור שניתן ע"י ה- FDA מייצג צעד חשוב קדימה לאנשים החיים עם התופעה המציקה והלא-נעימה הזו", כך אמר ניקולס לה-רוקה, סגן נשיא האגודה הלאומית לטרשת נפוצה. "לאנשים החווים צחוק או בכי שמגיע באופן לא מוסבר ולא הולם, הטיפול החדש יכול לשפר באופן ניכר את חייהם וחיי משפחתם".


רקע: כיום מוערך שכ- 10% מן האנשים עם טרשת נפוצה חווים התקפים של בכי ו/או צחוק בלתי נשלטים שהינם בלתי צפויים וכמעט ואין להם קשר לאירוע אמיתי שמתרחש או לרגשות האמיתיים של החולה. התופעה הזו, שפוגעת באנשים עם מצבים נוירולוגים נוספים, כנראה ונובעת מנגעים (איזורים פגועים) בנתיבים במוח אשר אחראיים על הרגש. חשוב שהמטפלים ומשפחתו של המטופל עם PLC יכירו בכך, חשוב שיבינו שהאדם החווה התקפים אלו לא יכול לשלוט בביטוי הרגש שיוצא ממנו. עד עתה, לא הייתה תרופה ספציפית המיועדת לטיפול בתופעה זו.


מחקרים שבחנו את התרופה הראו כי היא מצליחה להפחית את תופעות הבכי ו/או הצחוק הבלתי נשלטים בכ- 47%-49% בהשוואה לפלצבו. תוצאות נוספות הראו שבבחינת יומני מעקב שערכו הנבדקים נראו ימים שלמים הנקיים מהתקפים אלו, אשר מחזקים את תרומת התרופה לקבוצה שנטלה את ה- Nuedexta.


בטיחות: בהתאם למסמכי אישור התרופה, Nuedexta יכולה להביא לתופעות לוואי רציניות הכוללות שינוי בקצב הלב, לכן אינה מומלצת לאנשים עם בעיות לב מסוימות . תופעת הלוואי הנפוצות ביותר לתרופה היו: שלשול, סחרחורת, שיעול, הקאות, חולשה, נפיחות של כפות הרגליים והקרסוליים, דלקת בדרכי השתן, שפעת, עלייה ברמות אנזימי הכבד וגזים. מכיוון שה- Nuedexta יכולה לגרום לסחרחורות, מומלץ לנקוט משנה זהירות בכדי להימנע מנפילות, בעיקר בקרב אלו עם קשיי יציבות והליכה שיש להם היסטוריה של נפילות.

 

 

 


מתוך ה- National Multiple Sclerosis Society

 


לקריאה נוספת על התרופה לחצו כאן (מידע לרופא המטפל)

 


תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'.

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: