מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםPLC – בכי/צחוק בלתי נשלט

PLC – בכי/צחוק בלתי נשלט

כ-10% מהחולים בטרשת נפוצה עשויים לחוות פרצי צחוק ו/או בכי לא רצוניים, שאינם קשורים לתחושותיהם. איך מטפלים בתופעה?


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

pathological laughing and crying) PLC), הינה תופעה של פרצי בכי ו/או צחוק בלתי נשלטים ורצוניים, והיא מכונה בספרות המקצועית גם pseudobulbar affect) PBA). התופעה עשויה להופיע אצל חולים במחלות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כגון אלצהיימר, שבץ, פגיעות ראש טראומטיות וטרשת נפוצה.

 

תופעת ה-PLC מתאפיינת בבכי ו/או צחוק, ללא קשר לתחושה של עצבות, דיכאון או אופוריה. יחד עם זאת, כאשר רגשות כאלו כן קיימים, קשה עד כמעט בלתי אפשרי לשלוט בבכי ו/או בצחוק והם יהיו עוצמתיים יותר.

 

המחיר הרגשי שתופעה זו גובה, גם מהחולים וגם מהאנשים הסובבים אותם, נוטה להיות גבוה מאוד. החולים עשויים לחוש מבוכה רבה בעקבות התנהגות זו, כמו גם חרדה מפני הפעם הבאה שאפיזודה כזו תתרחש. הסביבה רואה התנהגות זו כתמוהה ולעיתים אף מרתיעה.

 

הגורם ל-PLC עדיין אינו ברור, אך התופעה נמצאה קשורה לפגיעה במסילה הקורטיקו-בולברית, בחלקים האחראים על שליטה בביטוי רגשות במוח. מבחנים שנערכו לחולים עם PLC הראו כי הסימפטום כנראה קשור, לפחות בחלקו, לפגיעה בקורטקס הפרה-פרונטלי.

 

שכיחות הסימפטום עומדת על כ-10% מהחולים בטרשת נפוצה. הוא מופיע בשכיחות זהה בקרב גברים ונשים וקשור להחמרה במצב הפיסי ולירידה ביכולות הקוגניטיביות. למטופלים עם PLC נמצא נפח נגעים (טרשות) במוח גדול יותר בהשוואה למטופלים אחרים עם רמת נכות זהה. עם זאת, המטופלים עם PLC לא נמצאו יותר מדוכאים ממטופלים ללא PLC.

 

אבחון וטיפול

 

כדי להעניק טיפול מתאים לחולה ולהסביר על התופעה לסובבים, יש לאבחן את הסימפטום. תהליך האבחון דורש הכרת ההיסטוריה של המטופל, אפיון מפורט של המצבים בהן מתרחשות התפרצויות הצחוק או הבכי, הערכה רפואית ונוירולוגית ובדיקה של המצב הנפשי הנוכחי. בעזרת הערכה מקיפה זו שלרוב נעשית על ידי נוירולוג או פסיכיאטר ניתן להתאים טיפול.

 

הטיפול התרופתי ב-PLC כולל שימוש בתרופות אנטי-דיכאוניות. לאחר נטילת הטיפול התרופתי, ניתן לראות שיפור והפחתה בתדירות ה-PLC, אך ללא שינוי במצב הרוח של המטופל. כיום ישנה גם תרופה שקיבלה את אישור ה-FDA לטיפול בסימפטומי ה-PLC והיא נקראת Nuedexta.

 

 

הכותב הוא פסיכולוג ומנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

Yhuda
23/05/20 17:06

צחוק בלתי נשלט כ 3 חודשים לילדה בת 19
לקחה ויפאקס 4 חודשים סובלת מחרדה מזה שנתיים האם צחוק זה ניתן לשליטה
האם קשור לכדור ויפאקס
הייתה ילדה בריאה עד לפני שנתיים הצחוק כמה דקות ביום

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: