מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

אטופיק דרמטיטיס

כמוניאטופיק דרמטיטיסמדריכיםאיך נראית אטופיק דרמטיטיס? גלרית תמונות

איך נראית אטופיק דרמטיטיס? גלרית תמונות

אטופיק דרמטיטיס עשויה להתבטא באופנים רבים ובדרגות חומרה שונות. כדי לסייע בזיהוי מחלת העור הדלקתית ולהבין את תסמיניה, אספנו תמונות שממחישות את המאפיינים של דלקת עור אטופית

מאת אלה הר-נוי. * יעוץ מקצועי: פרופ' דני בן אמתי
תגובות 1

אטופיק דרמטיטיס - תמונות
אטופיק דרמטיטיס - תמונות

אטופיק דרמטיטיס (דלקת עור אטופית) היא מחלת עור נפוצה שמתבטאת בעיקר בנגעים דלקתיים, יובש ניכר וגרד קשה. המחלה שנגרמת משילוב של הפרעה בתפקוד העור והפרעה במערכת החיסון עם גורמים סביבתיים, לרוב מופיעה לראשונה בילדות, ובמקרים רבים חולפת במהלך שנות הילדות. עם זאת, בחלק מהמקרים המחלה חוזרת בבגרות, והיא עשויה אף להתפרץ לראשונה בבגרות.

 

אין קריטריון אבחנתי ברור לדלקת עור אטופית. תסמינים אופייניים למחלה עשויים להופיע גם במקרה של מחלות עור אחרות ובפני עצמם אינם בהכרח מעידים על אטופיק דרמטיטיס. האבחון נקבע על פי הסיפור של המטופל (לדוגמה אסתמה לצד התופעות העוריות או רקע משפחתי של אטופיק דרמטיטיס) והופעה של מספר תסמינים אופייניים, שיחד מצביעים על אטופיק דרמטיטיס.

 

באמצעות גולשי קהילת אטופיק דרמטיטיס בכמוני ומנהל הקהילה פרופ' דני בן אמתי – מנהל יחידת עור ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים, אספנו תמונות שממחישות איך אטופיק דרמטיטיס נראית באמת ומסייעות להסביר את התסמינים האופייניים שמופיעים על העור של ילדים ומבוגרים עם מחלת העור הדלקתית.  

 

מאפייני הפריחה של דלקת עור אטופית

 

התסמין המרכזי של דלקת עור אטופית הוא פריחה דלקתית (אקזמה) המורכבת מרבדים אדומים/אדומים-עכורים, יבשים, מכוסי קשקשת:

 

אטופיק דרמטיטיס - פריחה (אקזמה)

 

אחד המאפיינים של אטופיק דרמטיטיס הוא שגבולות האקזמה מטושטשים – קשה לזהות איפה בדיוק הנגעים מתחילים ואיפה המצב תקין:

 

אטופיק דרמטיטיס פריחה

 

בתינוקות מאוד אופייני שקיימת מעורבות של הפנים, לרוב סימטרית. יחד עם זאת, פעמים רבות לא ניתן לראות סימנים של אקזמה מסביב לפה – וזאת בגלל המוצץ ששומר על העור בסביבה לח, מה שמונע את הופעת התסמינים:  

 

אטופיק דרמטיטיס - פריחה אצל תינוקות

 

מאוד אופייני לתינוקות שקיימת גם מעורבות של הקרקפת שמתבטאת בקליפות וקשקשים אדומים או צהובים:

 

אטופיק דרמטיטיס בתינוקות - פריחה

 

מראה אופייני נוסף בפעוטות הוא של פריחה דלקתית-אדמומית מפושטת על פני העור. עשויה להיות גם מעורבות של הפטמות שהופכות להיות קצת בצקתיות.

 

"פעמים רבות באזור החיתול הפריחה כמעט ולא מופיעה. הסיבות לכך הן שהחיתול מספק סביבה לחה שמסייעת במניעת התסמינים וגם מונע מהתינוק לגרד באזור" מסביר פרופ' בן אמתי.

 

אטופיק דרמטיטיס בתינוקות

 

אטופיק דרמטיטיס מאופיינת קודם כל בגרד. הגרד מחמיר את הפריחה – וזו מחמירה את הגרד במעגל גרד-גירוד מרושע. באזורים בהם החולה מתקשה לגרד, ניתן לראות פעמים רבות שאין פריחה. בתמונה הבאה לדוגמה ניתן לראות שבגב התחתון ובאזור העורף – אותם ניתן לגרד, יש פריחה, ובאזורים בגב אליהם קשה להגיע אין נגעים. "אם זו הייתה לדוגמה פריחה זיהומית, היינו מצפים לראותה בכל הגב" מסביר פרופ' בן אמתי:

 

אטופיק דרמטיטיס בגב

 

בתינוקות, בניגוד לילדים ומבוגרים, הפריחה נוטה יותר להופיע באזורים חיצוניים של הגפיים:

 

אטופיק דרמטיטיס בתינוקות - פריחה בגפיים

 

לעומת זאת, בילדים מעל גיל שנתיים ומבוגרים הפריחה נוטה יותר להופיע באזורים של קפלים כמו שקעי/ גומות המרפק, גומות הברך והצוואר:

 

אטופיק דרמטיטיס אצל ילדים - פריחה

 

דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס)

 

אטופיק דרמטיטיס במבוגרים - פריחה בצוואר

 

אטופיק דרמטיטיס - סימני גרד

 

בתמונה הבאה למשל, בשקע המרפק, ניתן לראות את סימני הגרד שמתבטאים בנקודות אדומות:

 

אטופיק דרמטיטיס - סימני גרד

 

מאפיין נוסף של דלקת עור אטופית באזורי הפריחה, הוא שהעור נהיה מעובה והקפלים של העור נראים בולטים יותר. שימו לב לקפלים בתמונות הבאות:

 

אטופיק דרמטיטיס בצוואר - קפלי עור

 

אטופיק דרמטיטיס במבוגרים - קפלי עור

 

העור שלנו אינו סטרילי, אבל חיידקים לא חודרים עור בריא. העור של חולי אטופיק אינו בריא. "הוא יבש, סדוק וסרוט מהגרד" מסביר פרופ' בן אמתי. "כל אותם אזורים בעלי מבנה לקוי הינם אתרי חדירה לגורמים מזהמים כמו חיידקים – ששכיחותם על העור של חולי אטופיק אף גבוהה יותר. לכן לחולי אטופיק יש נטיית יתר לזיהומים שמצדם גורמים להחמרה של דלקת העור האטופית".

 

זיהומים בעור מתבטאים בגלדים וקליפות בצבע חום-צהוב כשהעור דביק למגע ולעיתים בהפרשה נוזלית דביקה:

 

אטופיק דרמטיטיס בתינוקות - זיהום בעור

 

מקום שכיח להופעה של אקזמה ולזיהומים חוזרים הן כפות הידיים והאצבעות:

 

אטופיק דרמטיטיס - אקדמה בכפות הידיים

 

כשיש החמרה בכפות הידיים מומלץ לבדוק אם קיימת גם קונטקט דרמטיטיס – דלקת עור במגע השכיחה יותר בקרב אנשים עם אטופיק דרמטיטיס.

 

מאפיינים אחרים של דלקת עור אטופית

 

מאפיין מרכזי נוסף הוא יובש של העור שניתן לדמותו לאדמה יבשה ומבוקעת:

 

סימפטומים של אטופיק דרמטיטיס - עור יבש

 

מאפיין נוסף הוא סדקים וקפלים בכפות הידיים. הקווים בכפות הידיים נוטים להיות מודגשים יותר:  

 

יובש בעור - אטופיק דרמטיטיס

 

ממצא מאוד אופייני לדלקת עור אטופית הוא בצקת באזור העיניים. "הבצקת מתבטאת בקפלים בעור העפעף התחתון המכונים 'קווי דני מורגן', שבאופן טיפוסי בדלקת עור אטופית הם מאוד ארוכים - חוצים את קו האמצע של העין מצד לצד" מסביר פרופ' בן אמתי.

 

אטופיק דרמטיטיס - בצקת באזור העיניים

 

גם סדקים באפרכסת האוזן מאוד אופייניים לדלקת עור אטופית:

 

אטופיק דרמטיטיס באזור האוזן

 

אטופיק דרמטיטיס - סדקים באזור האוזן

 

לעיתים ניתן להבחין באזור יבשושי, בו גוון העור חיוור יותר. "הסימן המכונה 'פיטריאזיס אלבה' מהווה ביטוי ליובש של העור – וזאת מכיוון שעור יבשושי משתזף פחות טוב מעור רגיל. סימנים כאלה הם עונתיים ומופיעים רק באזורים שנחשפים לקרינת השמש" מסביר פרופ' בן אמתי:  

 

סימפטומים של אטופיק דרמטיטיס - פיטריאזיס אלבה

 

מאפיין נוסף של אטופיק דרמטיטיס הוא דרמוגרפיזם. "באזורים בהם מופיעה פריחה אפשר ממש "לצייר" על הגוף עם הציפורן פס בהיר - תופעה שנוצרת עקב חוסר יציבות של כלי דם באזור" מסביר פרופ' בן אמתי:  

 

אטופיק דרמטיטיס - דרמוגרפיזם

 

תופעה אחרת עלולה להיווצר במטופלים עם אטופיק דרמטיטיס דווקא לאחר טיפולים והיעלמות האקזמה – "היפופיגמנטציה לאחר דלקת" מצב בו נוצרים כתמים בהירים על העור וזאת בגלל תהליך דלקתי שפוגע בתאים יוצרי הצבע. החדשות הטובות הן שלרוב מדובר במצב זמני. הכתם צפוי להעלם במידה שאין הישנות של התהליך הדלקתי:

 

אטופיק דרמטיטיס - היפופיגמנטציה לאחר דלקת

 

* ייעוץ מדעי: פרופ' דני בן אמתי, מנהל יחידת עור ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים, פרופ' חבר קליני ברפואת עור ומין בבית הספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב ומנהל בקהילת אטופיק דרמטיטיס באתר כמוני

 

עדכון אחרון: דצמבר 2020

דבורה-וידמן
06/01/21 23:34
מאיר עיניים ועושה סדר. תודה.
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: