מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותארוחות משפחתיות מפחיתות סיכון להשמנה בילדים

ארוחות משפחתיות מפחיתות סיכון להשמנה בילדים

מחקר-על מצא כי לארוחות משפחתיות השפעה בריאה על התזונה והתנהגויות האכילה של ילדים

מאת אלה הר-נוי
28/06/11
תגובות 0

בילדים שאוכלים לפחות 3 ארוחות משפחתיות בשבוע הסיכון לעודף משקל נמוך ב 12% (צילום: Shutterstock)
בילדים שאוכלים לפחות 3 ארוחות משפחתיות בשבוע הסיכון לעודף משקל נמוך ב 12% (צילום: Shutterstock)

 

ארוחות משפחתיות סדירות משפרות את התזונה של הילד, מפחיתות את הסיכון להשמנת ילדים ומעודדות התנהגויות אכילה בריאות. כך עולה ממחקר על חדש שפורסם בכתב העת Pediatrics. 

 

התוצאות מראות כי ילדים ובני נוער שחולקים לפחות 3 ארוחות משפחתיות בשבוע הם בעלי סיכוי גבוה יותר להיות במשקל תקין ובעלי סבירות נמוכה יותר לסבול מהפרעות באכילה (סימן מקדים להפרעות אכילה פוטנציאליות), מאשר אלו שאכלו עם משפחתם בתדירות נמוכה יותר.

 

החוקרים מאוניברסיטת Illinois ניתחו את תוצאותיהם של 17 מחקרים על דפוסי אכילה ותזונת ילדים שכללו יחד יותר מ- 182,000 ילדים ובני נוער. התוצאות הראו כי לארוחות משפחתיות השפעה חיובית על תזונת הילד והרגלי האכילה שלו.

 

כך למשל, ניתוח תוצאות משלושה מחקרים שבחנו ארוחות משפחתיות והפרעות באכילה מצאו כי בני נוער ממשפחות שאוכלות יחד לפחות 5 ארוחות בשבוע הם בעלי סבירות נמוכה ב- 35% להפרעות באכילה כמו בולמוסי אכילה, הקאות יזומות, נטילת כדורי הרזיה, שימוש במשלשלים, צום, אכילה מעטה מאוד, דילוג על ארוחות ועישון סיגריות במטרה להוריד במשקל.

 

החוקרים מסבירים כי בשביל ילדים או בני נוער עם הפרעות באכילה, ארוחות משפחתיות עשויות לספק מסגרת בה הורים יכולים לזהות סימנים מקדימים ולנקוט בצעדים כדי למנוע מהדפוסים המזיקים להפוך להפרעות אכילה מלאות. בנוסף, ארוחות משפחתיות מנבאות את החיבור במשפחה, שעשוי לעודד בני נוער לדבר על נושאים כאלו עם משפחותיהם.

 

בחמשת המחקרים שבחנו ארוחות משפחתיות ותזונה, התוצאות הראו כי ילדים שאכלו ארוחות עם המשפחה לפחות 3 פעמים בשבוע היו בעלי סבירות גבוהה ב- 24% לאכול מזונות בריאים ולהיות בעלי הרגלי אכילה בריאים מאשר אלו שחלקו ארוחות משפחתיות לעיתים רחוקות יותר.

 

שמונת המחקרים שהשוו את המשקל וארוחות משפחתיות הראו כי ילדים שאכלו לפחות 3 ארוחות משפחתיות בשבוע היו בעלי סיכון נמוך ב 12% להיות בעלי משקל עודף.

 

החוקרים מצאו כי באופן כללי, במשפחות שאוכלות יחד 5 ארוחות או יותר הסבירות של הילדים להיתקל בבעיות הקשורות לבריאות תזונתית נמוכה בכ- 25% מאשר ילדים שאוכלים ארוחה אחת או פחות עם המשפחה. 

 

מחקר נוסף שפורסם השנה מצא כי ארוחות משפחתיות עם אינטראקציה איכותית בין בני המשפחה מיטיבות עם ילדים חולי אסתמה. 

 

 

PEDIATRICS doi:10.1542/peds.2010-1440

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: