כמוניכליותחדשותדיאטת DASH עשויה למנוע אבנים בכליות

דיאטת DASH עשויה למנוע אבנים בכליות

מחקר קטן מצא כי DASH – דיאטה יעילה להפחתת לחץ דם – עשויה להפחית סיכון לאבנים בכליות

מאת אלה הר-נוי
03/03/14
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

דיאטת DASH – דיאטה המוכרת כיעילה להפחתת לחץ דם ונחשבת לאחת הדיאטות הבריאות ביותר – עשויה גם למנוע אבנים בכליות. ייתכן ש-DASH יעילה אפילו יותר מדיאטה דלת אוקסלאט - הגישה המומלצת כיום למניעה של אבנים בכליות. כך עולה ממחקר קטן שפורסם בכתב העת American Journal of Kidney Diseases.

 

רוב האבנים בכליות מתפתחות כאשר אוקסלאט נקשר לסידן בעת הפקת השתן בכליות. ידוע כי התזונה עשויה להשפיע על הסיכון להיווצרות אבנים בכליות. במחקר הנוכחי חוקרים מבית החולים לילדים בטורונטו ביקשו לבחון את ההשפעה של שני סוגי דיאטות על הסיכון להיווצרות אבנים בכליות.

 

הראשונה היא דיאטת DASH - גישה תזונתית שפותחה לטיפול ומניעה של יתר לחץ דם. הדיאטה מעודדת צריכת פירות, ירקות, דגנים מלאים ומוצרי חלב רזים והפחתת שומן רווי, בשר אדום, דגנים מזוקקים, סוכר ומלח.

 

השנייה היא דיאטה דלת אוקסלאט – ששמה דגש על אכילת מזונות דלים באוקסלאט – המשמשת רבים למניעת אבנים בכליות. אוקסלאט נמצא במזונות רבים בהם תה, קקאו, מוצרי סויה, סלק, שעועית, כרוב, שקדים, בטטות ותרד.

 

במסגרת הניסוי הקליני המבוקר, 41 אנשים שחוו אירועים חוזרים ונשנים של אבנים בכליות התבקשו להקפיד על דיאטת DASH או דיאטה דלה באוקסלאט במשך 8 שבועות. החוקרים חישבו את הסיכון של נבדקים בשתי הקבוצות להתפתחות אבנים בכליות באמצעות מדידת סמנים הקשורים להיווצרות אבני כליה בשתן כמו ציטראט, סידן, אוקסלאט וחומצת שתן.

 

נמצא כי באלה שהקפידו על דיאטת DASH הסיכון להיווצרות אבנים בכליות ירד ב-35% בממוצע, בעוד שבאלה שהקפידו על דיאטה דלת אוקסלאט הסיכון להיווצרות אבנים בכליות ירד ב-14% בממוצע.

 

בהודעה שפורסמה על ידי קרן הכליות הלאומית בארה"ב, מוסבר כי מחקרים קודמים המליצו לאלה עם אבנים בכליות להקפיד על דיאטה דלת אוקסלאט כדי להפחית את הסיכון להיווצרות אבנים נוספות, אך מזונות רבים המכילים אוקסלאטים הם בריאים, והדיאטה הזו יכולה להיות מגבילה מאוד. לעומת זאת, דיאטת DASH משקפת תזונה מאוזנת יותר ועשויה להיות ריאלית וקלה יותר בטווח הארוך.

 

בנוסף, אכילה ושתיה של מזונות עשירים באוקסלאט וסידן יחד בארוחה, עשויה להיות גישה טובה יותר מאשר הימנעות מאוקסלאט לחלוטין, מאחר וסביר יותר שהאוקסלאט והסידן יקשרו זה לזה בקיבה ובמעי לפני שהם מגיעים לכליות, מה שיפחית את הסיכון להיווצרות אבנים בכליות.

 

החוקרים מסבירים כי רוב האנשים לא אוכלים רכיב תזונתי אחד מבודד כמו אוקסלאט, אלא ארוחות המכילות מגוון רחב ומורכב של מזונות. לכן תוכנית תזונה פרקטית למניעת אבנים בכליות צריכה להתבסס על ההשפעה המצטברת של מזונות ועל דפוסי התזונה הכלליים על הסיכון להיווצרות של אבנים בכליות, במקום על רכיבים תזונתיים בודדים.

 

יש לציין כי מדובר במחקר קטן מאוד שתוצאותיו אינן מבוהקות, ונדרשים מחקרים נוספים לפני שניתן יהיה לומר בוודאות כי דיאטת DASH טובה יותר מתזונה דלה באוקסלאט למניעת אבנים בכליות. בינתיים, בקרן הכליות הלאומית מספקים עצות תזונה שיסייעו לכם להפחית את הסיכון לאבנים בכליות:

 

שתיה - שתו הרבה נוזלים. הכמות האידיאלית היא 2-3 ליטר ביום. מים הם הנוזל הטוב ביותר לשתייה. אפשרות אחרת היא מיץ מלימון או ליים טרי, מעורבב עם מים, ללא תוספת סוכר.

 

תזונה - באופן כללי, תזונה עשירה בפירות וירקות, עם כמות מתונה של מוצרי חלב דלי שומן, ודלה במלח ובחלבון מהחי, עשויה למנוע היווצרות של אבנים בכליות.

 

תוכנית טיפולית - לאחר היווצרות של אבן בכליה, עבדו עם רופא ליצור תוכנית טיפול אינדיבידואלית שמתייחסת לצריכת נוזלים, תזונה ובמקרים מסוימים גם תרופות.

 

 

עוד על המזונות שיפחיתו והמשקאות שיגבירו את הסיכון לאבנים בכליות

 

American Journal of Kidney Diseases Volume 63, Issue 3 , Pages 456-463, March 2014

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: