מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותילדי ADHD: איך החיים נראים בגיל 40?

ילדי ADHD: איך החיים נראים בגיל 40?

מחקר: ילדים עם הפרעות קשב וריכוז עשויים למצוא עצמם מתקשים יותר בעבודה ובמערכות היחסים כמבוגרים


מבוגרים שסבלו מ-ADHD כילדים נוטים להרוויח פחות (צילום: Shutterstock)
מבוגרים שסבלו מ-ADHD כילדים נוטים להרוויח פחות (צילום: Shutterstock)

מצבם של מבוגרים שהיו להם סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי בילדות, נוטה להיות פחות טוב בהשוואה לאלה שלא היו להם תסמיני ADHD בילדות. ממחקר שפורסם בכתב העת Archives of General Psychiatry עולה כי הם זוכים בממוצע לפחות השכלה, יש להם הכנסה נמוכה יותר וגם שיעורים גבוהים יותר של גירושים והתמכרויות.

 

החוקרים מאוניברסיטת ניו-יורק עקבו במשך 33 שנים אחר 135 גברים שאובחנו סביב גיל 8 עם הפרעות קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי, ללא בעיות התנהגות. כאשר הבנים הגיעו לגיל 18, החוקרים הקימו קבוצת ביקורת של גברים צעירים באותו גיל שלא היו להם בעיות בבית הספר. 

 

בהתבסס על ראיונות שנערכו כאשר הגברים היו בתחילת שנות ה-40 לחייהם, החוקרים מצאו כי בממוצע, מתוך אלה שהיו עם תסמיני ADHD כילדים בבית ספר, רק ל-4% היה תואר אקדמאי, בהשוואה ל-29% מקבוצת הביקורת. בממוצע, הילדים בקבוצת ה-ADHD היו עם 2.5 שנות לימוד פחות מאלה בקבוצת ההשוואה.

 

בסולם תעסוקתי של 1 עד 8 נקודות - כאשר 1 הוא תפקיד ניהולי ו-8 הוא מובטל - הניקוד הממוצע בקבוצת ה-ADHD היה 4.7 בהשוואה ל-3 בקבוצת הביקורת.

 

בשתי הקבוצות, המשכורות הגיעו עד 1.5 מיליון דולר בשנה. אך ממוצע המשכורת היה 93,000 דולר בשנה בקבוצת ה-ADHD בהשוואה ל-175,000 דולר בקבוצת הביקורת.

 

כשליש מהגברים בקבוצת ה-ADHD היו בכלא בנקודה מסוימת בחייהם, פי 3 מקבוצת הביקורת. בנוסף, הם היו בעלי סבירות גבוהה יותר לגירושים (31% בהשוואה ל-12% בקבוצת הביקורת) ולהתמכרות לסמים או אלכוהול (14% בהשוואה ל-5%).

 

בקבוצת ה-ADHD יותר מ-1 מתוך 5 בנים אובחן עם הפרעות קשב וריכוז גם שלושה עשורים אחר כך, בהשוואה ל-1 מתוך 20 בקבוצת הביקורת.

 

לא ברור מהמחקר אם ה-ADHD בפני עצמו, מביא לסיכון המוגבר. עם זאת החוקרים מסבירים כי ADHD קשור להתנהגות אימפולסיבית, מה שעלול להעלות את הסבירות שהבנים ישתמשו בסמים ויתדרדרו לפשע.

 

כמובן שלא כל אלה שסבלו מ-ADHD בילדות ימצאו עצמם בעמדה פחות טובה בגיל המבוגר, אך המחקר מזכיר את חשיבות הטיפול והמעקב אחר ילדים עם הפרעות קשב וריכוז.

 

 

על החיים עם הפרעות קשב וריכוז

 

Arch Gen Psychiatry. Published online October 15, 2012

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: