מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

הפרעות אכילה

כמוניהפרעות אכילהמדריכיםמה בולמיה מחוללת בגוף?

מה בולמיה מחוללת בגוף?

כאב גרון, דלקת קרום חלל הבטן, הפרעות הורמונאליות, דלקות בדרכי השתן ושטפי דם בפנים - אלו רק חלק מהסימפטומים של בולמיה

מאת מיכל אפק
תגובות 3

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

אנשים אשר סובלים מבולמיה עלולים לסבול מכל הסימפטומים של אנורקסיה. בנוסף לכך, זלילה והתנקות גורמות לבעיות גופניות נוספות, אפילו אצל מטופלים אשר סובלים מבולמיה עם משקל גוף תקין.

 

מכיוון שרוב הסימפטומים הם תוצאה ישירה של זלילה והתנקות, הם נוטים להעלם או להשתפר בצורה משמעותית כאשר ההתנהגות הבולמית נפסקת. 

 

תוצאות של זלילות והקאות 


כאב גרון, דלקות בסינוסים, פריצה של קיבה או ושט, דימום, דלקת קרום חלל הבטן ומוות. התייבשות, התעלפויות, כאבי בטן ואולקוס, הפרעה באיזון החומציות, בקע סרעפתי או בקעים אחרים. התכווצות שרירים או התקפים אפילפטיים.

 

חוסר איזון של אלקטרוליטים, במיוחד איבוד האשלגן, יכול לגרום לקצב לב לא סדיר והתקף לב.

 

אי סדירות או העדר וסת עד למצב של עקרות. הפרעות הורמונאליות.

 

דלקות בדרכי השתן.

 

תנודות ברמת הסוכר בדם היכולות לגרום הזעה בידיים, רעד עדין, ראיה מטושטשת, חרדה ודפיקות לב מואצות.

 

היווצרות שקיות מתחת לעיניים והתפוצצות כלי דם קטנים בפנים. נפיחות של הבלוטות מתחת ללסת, איבוד ציפוי האמייל של השיניים, הרס החניכיים. שטפי דם וצלקות על האצבעות.

 

תוצאות של שימוש יתר במשלשלים ובחוקן 

 

תלות במשלשלים או בחוקן. איבוד השכבה הרירית המגנה על המעיים וכתוצאה מכך המעיים חשופים לדלקות. איבוד טונוס שרירי של המעיים הגורם לנפיחות במעיים ובנוסף נאגרות שם כמויות גדולות של צואה. דימום רקטלי, תסמונת המעי הרגיז (כאב בטן, נפיחות, עצירות או שלשול), גידולים שפירים או ממאירים במעיים.

 

התייבשות, רעד עדין, חולשה, התעלפויות, חוסר איזון אלקטרוליטי ובמיוחד איבוד אשלגן העלול לגרום לקצב לא סדיר של הלב, התקף לב ומוות.

 

על תלות במשלשלים או חוקנים ניתן להתגבר בדרך כלל. מומלץ לעשות זאת תחת פיקוח רפואי. עדיף להפסיק בהדרגה מאשר בבת אחת. כדי לשפר את התנועתיות והסדירות של המעיים כדאי להיעזר באוכל מועשר בסיבים. בנוסף פסיכותראפיה שימושית בהקלה על פחדים וחרדות הקשורים לתחושה של מלאות וכבדות.

 

תוצאות של שימוש במשתנים 


משתנים עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך בכליות. אם נוצרת תלות, הגמילה עלולה לגרום לצבירת נוזלים. משתנים יכולים גם לגרום להתייבשות, לחולשת שרירים ולהתעלפויות. הם יכולים לפנות אשלגן ואלקטרוליטים אחרים מהגוף, ולכן לגרום לדופק לא סדיר, התקף לב ואפילו מוות.

 

המשתנים עלולים לגרום ליובש בפה, ללשון מצופה וסדקים בשפתיים.

 

השגחה רפואית מומלצת כדי לעזור לאנשים להיגמל מהמשתנים. צריך לעקוב בסדירות אחר רמת האלקטרוליטים ולבצע בדיקות על מנת לזהות אם נגרם נזק לכליות.

 

 

הספרות הרפואית ממשיכה לקשור תופעות חדשות לבולמיה. בירור גופני, טיפול ומעקב של חולים בולמים מומלץ מאוד כדי למנוע בעיות נוספות ומוות.
 * מיכל אפק היא פסיכולוגית קלינית במרכז להפרעות אכילה ומשקל בתל השומר ומנהלת קהילת הפרעות אכילה באתר "כמוני"
 

oneg
03/05/16 8:32
אוריין
12/08/15 0:48

לך למזלך לא קרה כלום.אבל לרוב זה פבאמת מרגיש אחרי הקאה מאומץ תשישות. רעידות והתקף אפלפסיה משהו מטורף.. המוח מרגיש מנותק והדבר היחדי שאת רוצה ה פשוט להרדם.


חניתה-אטון
31/10/14 9:00

אני קוראת ותוהה מדוע לי זה לא קרה 

אף אחד מכל הדברים האלה

זה כמובן לא אומר כלום על מה שקורה לאחרות, הרי לא סתם הייתם כותבים את זה

אבל 11 שנה הקאתי כ9 פעמים ביום&n...

אני קוראת ותוהה מדוע לי זה לא קרה אף אחד מכל הדברים האלהזה כמובן לא אומר כלום על מה שקורה לאחרות, הרי לא סתם הייתם כותבים את זהאבל 11 שנה הקאתי כ9 פעמים ביום וחוץ מבזבוז משווע של זמן כוחות ופוטנציאל, שזה מספיק עצוב, פיסית לא קרה לי כלום. 


הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: