מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותמשחקי וידיאו גורמים למתבגרים לאכול יותר

משחקי וידיאו גורמים למתבגרים לאכול יותר

מחקר: בנים בגיל ההתבגרות צרכו יותר מזון לאחר ששיחקו במשחקי וידיאו

מאת אלה הר-נוי
19/05/11
תגובות 0

לאחר משחקי וידיאו בנים אכלו 163 קלוריות יותר מאשר לאחר מנוחה (צילום: panthermedia)
לאחר משחקי וידיאו בנים אכלו 163 קלוריות יותר מאשר לאחר מנוחה (צילום: panthermedia)

 

האם משחקי וידאו גורמים להשמנה? מחקר קנדי קטן מצא כי משחקי וידיאו עלולים לגרום לבנים בגיל ההתבגרות לאכול יותר. ממצאי המחקר מתווספים למחקרים נוספים שקשרו את הזמן בו הילדים מבלים מול מסך המחשב או הטלוויזיה לסיכון להשמנה.

 

המחקר שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition נערך על 22 מתבגרים במשקל תקין. הנערים הגיעו למעבדת המחקר בשני ימים- יום אחד הם שיחקו במשחק וידיאו של כדורגל במשך שעה, ולאחר מכן אכלו צהריים. ביום השני הם ישבו בשקט במשך שעה לפני ארוחת הצהריים. בשני הימים הבנים הלכו הביתה, ועד סופו של היום תיעדו כל מה שאכלו.

 

החוקרים מבית החולים לילדים Eastern Ontario מצאו כי הבנים אכלו ארוחת צהריים גדולה יותר לאחר שהם שיחקו במשחקי וידאו, בהשוואה לארוחה לאחר שעה שהם בילו ברגיעה. הם אכלו 163 קלוריות יותר ביום בו הם שיחקו במשחקי וידיאו, והם לא פיצו על זה באכילת פחות מזון בהמשך היום. 

 

הנערים אומנם שרפו יותר קלוריות כששיחקו במשחקי וידיאו מאשר כשנחו, אבל צריכת האוכל שלהם פיצתה הרבה מעבר לאנרגיה שנשרפה במשחק.

 

משחקי הוידיאו לא השפיעו על הדירוג העצמי של הרעב בקרב הנערים ועל רמות של הורמונים הקשורים לתיאבון. החוקרים מסבירים כי המתח הנפשי הכרוך בעבודה מול מחשב עלול "לרמות" את המוח כך שיחשוב שהגוף שרף קלוריות רבות שיש להחליפן. לדבריהם, ההסבר לאכילה המוגברת לאחר המשחק טמון בכך שהילדים אוכלים יותר כדי לספק את הצורך של המוח בגמול.

 

163 קלוריות נשמעות אולי זניחות, אך אם עושים זאת באופן קבוע, הקלוריות יצטברו, ועם השנים תהיה לכך השפעה משמעותית. בנוסף, בחיים האמיתיים, בהם רבים מבלים זמן רב יותר משעה במשחקי וידיאו, עלולות להיות קלוריות עודפות רבות יותר מאלה שנצפו במחקר.

 

המחקר מהווה המשך למחקר שפרסם אותו חוקר בשנה שעברה, שמצא כי ישיבה מול מחשב גורמת לנו להשתוקק למזון שומני, שוקולד ומתוקים אחרים.

 

 

Am J Clin Nutr April 2011ajcn.008680

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: