מחלות לב

כמונימחלות לבחדשות5 הדיאטות הבריאות ביותר

5 הדיאטות הבריאות ביותר

22 מומחים דירגו את הדיאטות הטובות ביותר לבריאות: בראש הרשימה DASH ו- TLC. בתחתית – אטקינס

מאת אלה הר-נוי
07/11/11
תגובות 1

דיאטת אטקינס ודיאטת המזון הנא נמצאות בתחתית הרשימה מבחינת בריאות ובטיחות (צילום: Shutterstock)
דיאטת אטקינס ודיאטת המזון הנא נמצאות בתחתית הרשימה מבחינת בריאות ובטיחות (צילום: Shutterstock)

 

עדיין נאבקים בנזקי החגים? פאנל מומחים אמריקנים דירג את הדיאטות הבריאות והבטוחות ביותר מבין 20 הדיאטות הפופולאריות.

 

הרשימה נקבעה על-ידי 22 מומחים בהם רופאים ותזונאים שדירגו כל דיאטה בסולם של 1 עד 5 בשבע קטגוריות בהן כמה קל להתמיד בדיאטה, ירידה ארוכת טווח וקצרת טווח במשקל, היכולת של הדיאטה למנוע או לאזן מחלת לב וסוכרת, בטיחות ובריאות.

 

כל דיאטה דורגה בעבר במספר רשימות: הדיאטות הטובות ביותר סך הכל, הדיאטות הטובות ביותר לירידה במשקל, הדיאטות הטובות ביותר לסוכרת והטובות ביותר ללב, וכעת נוספה גם קטגוריה חדשה – הדיאטות הטובות ביותר לאכילה בריאה, במטרה לשים דגש על ערכים תזונתיים ובטיחות בהרזיה.

 

הדיאטות הטובות ביותר לאכילה בריאה הן:

 

דיאטת DASH (ציון 4.8)

 

גישה תזונתית לטיפול ומניעה של יתר לחץ דם שמעודדת צריכת פירות, ירקות, מוצרי חלב רזים ובשרים רזים והפחתת שומן רווי ומלח (לתפריט מפורט של דיאטת DASH).

 

דיאטת TLC (ציון 4.7)

 

הדיאטה המכונה "שינוי מרפא באורח חיים" (The Therapeutic Lifestyle Change - TLC) פותחה על-ידי המכון הלאומי לבריאות בארצות הברית. היא מעודדת צריכה גבוהה של מזונות המכילים סידן וסיבים תזונתיים, והפחתת הצריכה של שומן, בעיקר שומן רווי. הדיאטה מפחיתה את הסיכון למחלות לב, בעיקר באמצעות הורדת רמות הכולסטרול.

 

ים תיכונית (ציון 4.6)

 

תזונה שמתרכזת בדגנים מלאים, אגוזים, בשרים רזים ודגים, שומנים בריאים כמו שמן זית וטחינה, פירות, ירקות ותבלינים. היא אפילו מעודדת שתיית כוס או שתיים של יין ביום. תזונה ים תיכונית נקשרה להפחתת הסיכון למחלות כרוניות רבות בהן מחלות לב, סוכרת וסרטן.

 

דיאטת ה- Mayo Clinic (ציון 4.5)

 

תוכנית תזונתית שפותחה על-ידי מומחים מהמרכז הרפואי ה- Mayo Clinic בארצות הברית. התוכנית כוללת מזון עם ערך קלורי נמוך כמו ירקות ופירות ומאפשרת לאכול יותר בפחות קלוריות. הדיאטה לא אוסרת לחלוטין שום קבוצת מזון ומאפשרת צריכה חופשית של ירקות ופירות. כמו כן הדיאטה שמה דגש על הרגלי אכילה נכונים. התוכנית מכוונת בעיקר לירידה במשקל.

 

דיאטת ה - Volumetrics (ציון 4.5)

 

תוכנית נוספת המכוונת בעיקר לירידה במשקל, המבוססת על מאכלים שאין בהם קלוריות רבות. הדיאטה שמה דגש על נפחים גדולים של אוכל עם מעט קלוריות ומתבססת בעיקר על ירקות, פירות, דגנים מלאים, מוצרי חלב רזים ובשרים רזים. היתרון הוא שלא נותרים רעבים.

 

ואיזה דיאטות דורגו אחרונות ברשימה מבחינת בטיחות ובריאות? במקום האחרון – מספר 20 ברשימה – נמצאת דיאטת אטקינס - דיאטה עשירה בחלבונים ושומן, עם הגבלות קשות על צריכת פחמימות. הדיאטה "זכתה" לציון הנמוך (2.0) בשל הגבלות חמורות על צריכת ירקות, דגנים מלאים ופירות וצריכת כמויות גדולות של שומן. למקום ה- 19 הגיעה הדיאטה של המזונות הנאים (ציון 2.1) בגלל המחסור המוגזם בקלוריות, בסידן, ויטמין B12 וויטמין D, יחד עם סיכון גבוה להרעלת מזון מאכילת מזונות שלא בושלו.

 

לדירוג המלא

 

שרינה
10/11/11 16:22
בצהרים חסה,קציצות וכרוב,

בערב שוב מוסלי וכל יומים ביצה,אז לדעתי זה בריא יותר מכל מה הצעתם וגם מרזה
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: