מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2מדריכים5 מפורסמים עם סוכרת

5 מפורסמים עם סוכרת

טום הנקס, האלי ברי ולארי קינג הם רק חלק מהמפורסמים עם סוכרת. איך הם חיים עם המחלה הכרונית ומאזנים את רמות הסוכר?


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

לפעמים כל מה שצריך כדי להעלות מודעות, זה וידוי של סלב'ס פוטוגניים, רצוי מיליונרים, שסיפורם האישי הוא הוכחה לזה שכסף לא קונה בריאות.

 

טום הנקס, האלי ברי, רנדי ג'קסון, דרו קרי ולארי קינג הם חולי סוכרת סוג 2, שמוכיחים לצערם כי לפעמים גם העשירים והמפורסמים שמקפידים על מראה ייצוגי ועל אורח חיים בריא עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם המחלה.

 

כל חמשת המפורסמים במופיעים בכתבה עשו שינוי משמעותי באורח חיים ומתריעים: סוכרת מסוג 2 עלולה להיות מסוכנת. אך יש גם בשורה חיובית: אפשר להפחית את הסיכון ואפשר להילחם ולנצח את המחלה הזו.

 

1) טוס הנקס

 

הוא פרץ לחיינו והקסים אותנו בשנות ה-80 עם סרטים כמו ספלאש וביג, ובהמשך – עם פילדלפיה ופורסט גאמפ הבלתי נשכחים. טום הנקס (59), שהוא אחד השחקנים האהובים והמצליחים בהוליווד, התוודה אודות המחלה לפני כשנתיים בתכנית הלילה של דיוויד לטרמן, לאחר שהמראיין המפורסם החמיא לו על גזרתו הדקיקה.

 

הסוכרת אובחנה אצלו לפני כשנתיים, לאחר שבמשך שנים רמת הסוכר בדמו היתה גבוהה אך יציבה. "מזל טוב, אמר לי הרופא שלי, התבגרת: עברת ממצב של טרום סוכרת לסוכרת", סיפר הנקס ללטרמן. הנקס הוא הדוגמה המהלכת שלא רק עודף משקל עלול לעורר סוכרת, אלא גם ירידה ועליה במשקל – מה שנקרא 'אפקט היו יו'. הנקס השמין ורזה לא מעט פעמים לצורך תפקידים קולנועיים שגילם, ושילם על כך מחיר יקר.

 

לדברי הנקס, הרופא שלו ייעץ לו להתחיל בתהליך הרזיה במטרה להגיע למשקל שהיה לו בגיל ההתבגרות כדי לחסל את המחלה. הנקס החליט לוותר על האתגר, בידיעה ברורה שאין לו סיכוי, אך הוא בהחלט רזה, מקפיד על תזונתו ובסך הכל, לדבריו, מתמודד עם המחלה בדרכו שלו.

 

2) האלי ברי

 

 

"אנשים חושבים שקשה לחיות ללא סוכר, אבל אני יודעת שזה אפשרי" (צילום: Shutterstock)

 

השחקנית הדקיקה האלי ברי אובחנה כחולה בסוכרת נעורים (סוג 1) כבר בגיל 22, לאחר שהתעלפה. ואולם כשברי הכריזה בשנת 2007 כי נרפאה והפסיקה להשתמש באינסולין, נראה היה שהאבחנה שקיבלה ברי היתה שגויה, ושהיא למעשה חולה בסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 1, כידוע, היא מחלה כרונית שלא ניתנת לריפוי. גופם של החולים בה אינו מייצר אינסולין ועל כן חייהם תלויים במדידות סוכר ובהזרקות אינסולין. חולים בסוכרת נעורים אינם יכולים להפסיק את השימוש באינסולין לכל חייהם.

 

"מאז שאובחנתי אני חיה בצורת חיים בריאה יותר, ואני חושבת שהאבחנה גם גרמה לי להיות אמא טובה יותר לילדיי, כי אני מבינה היטב מה הנזק שגורמת צריכת סוכר", סיפרה ברי בת ה-48, שמגדלת ילדה בת 7 וילד בן שנתיים. "אנשים חושבים שקשה לחיות ללא סוכר, או להפחית בצריכתו, אבל אני יודעת שזה אפשרי. צריך פשוט להתאמץ קצת. אני בריאה ובכושר, בגלל שאני סוכרתית ויודעת שהתזונה שלי והפעילות הגופנית עוזרות לי לנהל את המחלה", ממליצה ברי.

 

3) לארי קינג

 

 

קינג (מימין) ובובת שעווה בדמותו. "מחשיב את עצמי בר מזל" (צילום: Shutterstock)

 

גם המראיין ומנחה תכניות הלילה המפורסם מצהיר: "יש לי סוכרת מסוג 2 ואני שולט במחלה שלי". כמעשן כבד, לארי קינג (82) נאלץ לשנות את הרגליו לאחר שעבר התקף לב ובעקבותיו ניתוח מעקפים עוד בשנת 1987. לכן, כשאובחן כסוכרתי בשנת 1995, ההפתעה היתה מוחלטת.

 

"כבר עסקתי בפעילות גופנית, שמרתי על תזונה נכונה ולא הצלחתי להבין למה פתאום סוכרת הצטרפה לרשימת המחלות שלי", סיפר המנחה הוותיק בתכנית הלילה שלו, ממנה פרש לפני חמש שנים. "הרופא שלי הסביר לי שכפי הנראה הסוכרת היתה שם עוד לפני התקף הלב, אבל לא ידעתי על קיומה ולא היו לי סמפטומים. אני מחשיב את עצמי בר מזל".

 

מלבד שינוי בהרגלי החיים, קינג מקפיד על בדיקות תקופתיות, ולא רק של רמת הסוכר בדם. "הרופאים שלי בודקים גם את כפות הרגליים ואת העיניים שלי", סיפר בראיון נדיר שנתן אודות הסוכרת שלו. קינג הרבה להתראיין על מחלת הלב ואף כתב עליה בספרו האוטוביוגרפי, אבל מיעט להתבטא אודות הסוכרת. "לא התייחסתי לסוכרת, כי חששתי יותר מפני מחלת הלב וייחסתי לה חשיבות גדולה יותר. עד שהקרדיולוג הסביר לי שגם סוכרת זו בעצם "מחלת לב".

 

כיום, מלבד הפסקת העישון ושינוי הרגלי חיים כגון תזונה נכונה, הימנעות מסוכר ופעילות גופנית, קינג נוטל 2 תרופות נגד סוכרת וממשיך להקפיד על הבדיקות התקופתיות.

 

4) דרו קרי

 

 

קרי, הכריז שנרפא מסוכרת. (צילום: Shutterstock)

 

במשך שנים ביסס דרו קרי את הקריירה שלו על עודף המשקל שלו. הקומיקאי השמנמן נהג לצחוק על עצמו בתכנית שלו, עד שיום אחד, לפני כחמש שנים, הבין שהבדיחה היא על חשבון בריאותו. בשנת 2010 קרי הצליח להשיל כ-36 ק"ג ממשקלו, באמצעות דיאטה דלת פחמימות, הכריז כבל עם ועולם "אני לא סוכרתי יותר", והפסיק להשתמש בתרופות נגד סוכרת שנטל. "אחרי שרזיתי, ומידת המכנסיים שלי קטנה, ראיתי שזה בעצם קל ואני יכול להמשיך בדיאטה ובכלל לא רוצה להפסיק", סיפר בראיון למגזין "פיפל".

 

הדיאטה של קרי התבססה על חלבוני ביצה, יוגורט ופירות. קרי ויתר בקלות על הפיצות, הלחם והקרקרים שכל כך אהב לכרסם. ביחד עם הדיאטה, פתח לו תחביב: 45 דקות של פעילות גופנית, מדי יום במכון כושר. והוא לא מתכוון להפסיק. ההכרזות של קרי לפיו התרפא מסוכרת עוררו עניין ומחלוקת גדולים בארצות הברית. שורה של רופאים הוזמנו להתבטא בנושא, על גבי עיתונים, בתכניות בוקר ומה לא. בשורה התחתונה, נראה שהמחלה שלו פשוט נמצאת ברמיסיה, אבל לא מדובר בריפוי.

 

5) רנדי ג'קסון

 

 

ג'קסון, נטל חלק במסע פרסום. (צילום: Shutterstock)

 

השופט הידוע מהתכנית "אמריקן איידול" רנדי ג'קסון גילה שהוא חולה בסוכרת לפני 14 שנים. הוא סבל מסימפטומים דמויי שפעת, אבל בבדיקות שנערכו לו התברר שרמת הסוכר בדם שלו היתה מעל 500, כשרמת הסוכר התקינה עומדת על 100 בלבד. ג'קסון סבל מעודף משקל משמעותי מילדות, שכידוע נחשב לגורם סיכון לסוכרת סוג 2. והיתה לו גם ההיסטוריה המשפחתית – אביו אובחן כחולה סוכרת. ולמרות זאת, המפיק המוזיקאלי לא העלה בדעתו שהמחלה עלולה להגיע גם אליו.

 

בעקבות גילוי המחלה, ג'קסון עבר ניתוח לקיצור קיבה והשיל ממשקלו מעל 45 ק"ג. בנוסף, הוא שיפר את התזונה שלו, התחיל להתאמן ביוגה ופילאטיס, לצעוד על מכשיר הליכה ולשחק טניס. הוא אפילו מיתן את צריכת האלכוהול.  לפני כשלוש שנים נטל בחלק במסע פרסום שנועד להביא למודעות ולהתריע מפני סוכרת, במימונה של חברת תרופות ידועה.

 

(עודכן לאחרונה בתאריך 19.10.2015)

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: