מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-1

כמוניסוכרת סוג-1מדריכיםסוכרת סוג 1 (סוכרת נעורים)

סוכרת סוג 1 (סוכרת נעורים)

מהי סוכרת סוג 1 (סוכרת נעורים)? איך מבדילים בין סוכרת סוג 1 לסוכרת סוג 2? מהם תסמיני המחלה? אילו סימנים מאותתים על מצב חירום? וכיצד מתנהלים החיים עם סוכרת סוג 1?


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

סוכרת סוג 1, המכונה גם "סוכרת נעורים", היא מחלה אוטואימונית המאופיינת בהרס תאי הבטא - התאים שמייצרים אינסולין בלבלב. באנשים עם סוכרת סוג 1, מערכת החיסון שאמורה להגן עלינו מפני גורמים עוינים, מסיבה שעדיין אינה ברורה, מזהה בטעות את תאי הבטא כאויב, תוקפת ומשמידה אותם בהדרגתיות, עד שהם נעלמים לחלוטין (או כמעט לחלוטין) וייצור האינסולין בגוף מופסק.

 

ללא אינסולין, סוכרים מצטברים בדם ונוצר חוסר של סוכר בתאים, מה שעלול לגרום לנזקים קשים. לכן אנשים עם סוכרת סוג 1 זקוקים לאינסולין ממקור חיצוני למשך כל החיים.

 

סוכרת סוג 1 אומנם דורשת הזרקות של אינסולין, מעקב הדוק אחר רמות הסוכר בדם והקפדה על תזונה נכונה, אך ניתן לנהל חיים רגילים לצד המחלה בכל התחומים.

 

מהם התסמינים של סוכרת סוג 1?

 

התסמינים האופייניים לסוכרת סוג 1 נוטים להתפתח תוך פרק זמן קצר מאוד של ימים או שבועות בילדים ומבוגרים צעירים. סוכרת אוטואימונית המופיעה במבוגרים (עליה יורחב בהמשך) נוטה להתפתח בקצב איטי יותר.

 

התסמינים המרכזיים לסוכרת סוג 1 כוללים תחושת צמא מוגברת המלווה פעמים רבות ביובש בפה, השתנה מרובה, עייפות קיצונית וכן ירידה בלתי מוסברת במשקל ואיבוד נפח שריר. לאלה עשויים להתלוות תסמינים נוספים ובהם: שינויים בתיאבון, ראייה מטושטשת, גרד באיבר המין, תופעות שונות בעור, כאבי בטן, בחילות והקאות וריח נשימה פירותי.

 

במידה שמופיעים תסמינים המעלים חשד לסוכרת, חשוב לפנות לרופא על מנת לבצע בדיקות פשוטות לאבחון המחלה מוקדם ככל הניתן. סוכרת סוג 1, כשאינה מטופלת בזמן, עלולה לסכן חיים.

 

עוד על התסמינים של סוכרת סוג 1

 

לאילו נזקים סוכרת סוג 1 עלולה לגרום?

 

בגלל המחסור באינסולין נוצר חוסר של סוכר בתאים והגוף נאלץ לחפש מקורות אנרגיה חלופיים ומפרק את מאגרי השומן והשריר שברקמות הגוף. במקביל רמת הסוכר בדם עולה מאוד, מה שבטווח הארוך עלול לפגוע בכלי הדם, בעיניים, בלב, בכליות ובעצבים.

 

כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים, מעבר לשמירה על איזון רמות הסוכר בדם ככל הניתן, חשוב להיות מודעים לסיבוכים האפשריים ולהקפיד על המעקב המומלץ, במטרה לאבחן בעיות ולטפל בהן בשלב מוקדם ככל הניתן.

 

עוד על הסיבוכים האפשריים של סוכרת סוג 1 והמעקב הנדרש למניעתם

 

נוסף על התסמינים של המחלה והסיבוכים ארוכי הטווח שעשויים להתפתח, שלושה מצבי סיכון רפואיים מרכזיים עלולים להתרחש בקרב אנשים עם סוכרת סוג 1: רמה נמוכה מדי של סוכר בדם – היפוגליקמיה, רמה גבוהה מדי של סוכר בדם – היפרגליקמיה וכן קטואצידוזיס – ובעברית: חמצת סוכרתית.

 

מצב של חמצת סוכרתית נגרם מהיווצרות קטונים בדם בשל פירוק השומנים.  קטואצידוזיס סוכרתי מהווה מצב חירום שחייב להיות מטופל אחרת יהווה סיכון ממשי לחיים.

 

תמרורי האזהרה של קטואצידוזיס שדורשים פנייה דחופה לרופא כוללים כאבי בטן חריפים ובחילות/הקאות, וכן אובדן תיאבון, נשימות עמוקות ומהירות (נשימת קוסמאול), קצב לב מהיר, תחושת חולי, ריח פירותי חריף בפה המזכיר לק בציפורניים (אצטון), בלבול או דיסאוריינטציה ושינויים במצב ההכרה.

 

עוד על מצבי הסיכון של סוכרת סוג 1: קטואצידוזיס, היפוגליקמיה והיפרגליקמיה

 

מה ההבדל בין סוכרת סוג 1 לסוכרת סוג 2?

 

סוכרת – על כל סוגיה – היא מחלה כרונית המאופיינת ברמות סוכר גבוהות מדי בדם. כאמור, סוכרת סוג 1 נגרמת מהפרעה בייצור האינסולין, שנוצרת עקב התקפה של מערכת החיסון של הגוף על התאים שמייצרים את ההורמון, עד שכבר לא מופק אינסולין בגוף. בישראל מדווחים כ-350-400 מקרים חדשים של סוכרת סוג 1 בשנה.

 

סוכרת מסוג 2, מחלה נפוצה הרבה יותר, אינה מחלה אוטואימונית. היא נגרמת בדרך כלל בשל בעיות בחילוף החומרים בגוף ו/או השמנה המובילות לירידה בכמות תאי הבטא וביכולתם להפריש אינסולין. סוכרת מסוג זה מאובחנת לרוב (אם כי לא תמיד) במטופלים שמנים או בעלי עודף משקל. בסוכרת סוג 2 ניתן פעמים רבות באמצעות ירידה במשקל, תזונה נכונה ופעילות גופנית למנוע את המשך הפגיעה בתאי בטא והתדרדרות המחלה ולא להזדקק לאינסולין ואפילו לא לתרופות. בעבר סוכרת סוג 2 כונתה סוכרת מבוגרים, אך היום היא נהיית נפוצה יותר ויותר גם בקרב ילדים על רקע מגפת ההשמנה.

 

באילו גילים מתפתחת סוכרת סוג 1?

 

מרבית המאובחנים עם סוכרת סוג 1 הם בגילי הילדות והנעורים - לרוב בני 20 ומטה. שיא הופעת המחלה הוא בגילי 4 עד 7 שנים ובגיל ההתבגרות. עם זאת, המחלה יכולה להופיע בכל גיל - גם בילודים ובמבוגרים.

 

סוכרת סוג 1 במבוגרים מכונה 'סוכרת אוטואימונית חבויה של מבוגרים' (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) ובקיצור סוכרת LADA. בהבדל מסוכרת סוג 1 סוכרת LADA - שמופיעה לרוב אחרי גיל 30 - מתפתחת באיטיות. בנוסף, למרות שמדובר במחלה על רקע אוטואימוני, הלבלב בסוכרת LADA מוסיף לייצר אינסולין בכמויות קטנות - בדומה למאפייני סוכרת סוג 2.

 

עוד על סוכרת LADA

 

עוד על סוכרת ילודים

 

איך מאבחנים סוכרת סוג 1?

 

האבחון של סוכרת מבוסס על בדיקה של רמות הסוכר בדם. לאחר האבחון של סוכרת עקב רמות סוכר גבוהות בדם, נותר לאבחן באיזה סוג של סוכרת מדובר.

 

מאפייני המטופל ותסמיניו מאפשרים במקרים רבים לסייע לקבוע האם מדובר בסוכרת מסוג 1 או 2, מאחר שסוכרת סוג 2 לרוב אופיינית לאנשים עם עודף משקל או השמנת יתר, כשיש סוכרת במשפחה, והרמות הגבוהות של סוכר בדם אינן גבוהות במיוחד, ומתגלות באקראי. לעומת זאת, סוכרת מסוג 1 מופיעה לרוב אצל צעירים עם תופעה סוערת של ירידה במשקל ויובש בפה, השתנה משמעותית וירידה במשקל ולרוב אין אנשים נוספים במשפחה עם סוכרת.

 

למצער, במקרים רבים סוכרת מאובחנת רק לאחר שמטופלים הגיעו למצב של קטואצידוזיס סוכרתי – במצב זה הסבירות שמדובר בסוכרת מסוג 1 גבוהה מאוד.

 

בקביעת האבחנה ניתן גם להיעזר בבדיקת דם לנוכחות נוגדנים שהתפתחו בגוף כנגד הלבלב. הנוגדנים השכיחים ביותר אותם מחפשים בבדיקה נקראים Anti-GAD Antibodies ,Anti-Insulin Antibodies וכן Islet-Cell Antibodies. נוכחות של נוגדנים בבדיקה מצביעה על סוכרת סוג 1, אך העדרם לא שולל כי מדובר בסוכרת סוג 1.

 

עוד על אבחון סוכרת

 

איך סוכרת סוג 1 משפיעה על החיים?

 

סוכרת סוג 1 אומנם דורשת התאמות רבות בחיי היומיום, אך ניתן לנהל חיים רגילים עם המחלה מכל ההיבטים. כדי לחיות חיים מלאים עם סוכרת סוג 1, נדרש להקפיד על מניעת מצבי סיכון וסיבוכים של המחלה באמצעות:

 

מעקב אחר רמות הסוכר בדם

 

מעקב רצוף אחר רמות הסוכר בדם חיוני לצורך חישוב כמות האינסולין הנדרשת להזרקה במצבים משתנים, למשל לאחר ארוחות, פעילות גופנית או צום ממושך. הטיפול באינסולין דורש כיום מדידת רמות סוכר בדם לפחות ארבע פעמים ביום ולרוב הרבה מעבר לכך.

 

עוד על מדידת רמות הסוכר בדם

 

אינסולין

 

איזון הסוכר אצל אנשים עם סוכרת נעשה באמצעות מתן אינסולין בהזרקות אינסולין במזרקים ועטי אינסולין או באמצעות משאבות אינסולין, בהתאמה של מינון האינסולין על פי תוצאות ניטור רמות הסוכר בדם.

 

עוד על הטיפול באינסולין

 

התאמות תזונתיות 

 

לטיפול התזונתי באנשים עם סוכרת סוג 1 מספר מטרות מרכזיות, לרבות שמירה על איזון ברמות הסוכר בדם ומניעת היפוגליקמיה והיפוגליקמיה; שמירה על משקל גוף תקין ומניעת עודף משקל והשמנה; שמירה על פרופיל שומנים תקין בדם למניעת מחלות לב וכלי דם, המהוות את אחד הסיבוכים המרכזיים של סוכרת סוג 1; ושמירה על לחץ דם תקין למניעת התפתחות סיבוכים בכליות (נפרופתיה). גם לפעילות גופנית תפקיד חשוב בשמירה על הבריאות באנשים עם סוכרת סוג 1.

  

עוד על תזונה וסוכרת סוג 1

עוד על פעילות גופנית בסוכרת סוג 1

 

עוד על החיים עם סוכרת סוג 1

 לעצות להתמודדות עם סוכרת סוג 1 במשפחה 

 

* סייע בהכנת הכתבה: פרופ' חוליו ויינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת במרכז הרפואי וולפסון וחבר המועצה הלאומית לסוכרת

 

 עדכון אחרון: אוגוסט 2018

 

 

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: