מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2מדריכיםהכל על "טרום סוכרת"

הכל על "טרום סוכרת"

טרום סוכרת הוא מצב שכאשר אינו מטופל, עלול להתדרדר עד מחלת סוכרת. כיצד ניתן לאתר טרום סוכרת? וכיצד ניתן למנוע את ההתדרדרות של טרום סוכרת לסוכרת סוג 2?


(צילום: panthermedia)
(צילום: panthermedia)

מהם מצבי טרום סוכרת ואיך מאבחנים אותם?

 

מצבי טרום סוכרת הם קבוצה של הפרעות במשק הגלוקוז בגוף, העשויות להופיע שנים לפני התפתחות סוכרת סוג 2. כ-25% מהסובלים ממצבי טרום סוכרת יפתחו את מחלת הסוכרת עצמה תוך 3 עד 5 שנים.

 

מצבי טרום סוכרת מתגלים לרוב באקראי או בבדיקות סקר שגרתיות, מכיוון שהסובלים ממצבי טרום סוכרת אינם חשים כל פגיעה במצבם הבריאותי.

 

לעיתים, יוכל הרופא למצוא בעת ביצוע בדיקה פיזית אזורים בגוף בהם יופיע עודף פיגמנט כהה, בגוון חום אפור, בעיקר בקפלי הגוף. עודף פיגמנט זה יכול להעיד על מצב של טרום סוכרת. אבל, מה שמלמד אותנו בצורה הטובה ביותר על תהליכים המרמזים על התפתחות מחלת הסוכרת בעתיד הן הבדיקות השונות ותוצאותיהן.

 

אלו בדיקות ניתן לבצע לאיתור טרום סוכרת?

 

האבחון של טרום סוכרת יכול להיעשות על ידי מספר בדיקות:

 

* בדיקת דם של סוכר בצום - בתוצאות בדיקה זו, הערכים התקינים של גלוקוז נעים בטווח שבין 70 לבין 100 מ"ג/ד"ל. לעומת זאת, גלוקוז בצום מעל 126 מ"ג/ד"ל מתאים לאבחנת סוכרת. במקרה של מצב הביניים, בטווח שבין 100 ל- 126 מ"ג/ד"ל מדובר במצב של טרום סוכרת.


* העמסת סוכר - בדיקה בה המטופל מתבקש לשתות 75 גרם של גלוקוז. לאחר כשעתיים נבדקת רמת הסוכר בדמו. ערכים שבין 140 ל-200 מ"ג/ד"ל נחשבים ל"אי-סבילות לגלוקוז" וגם זהו מצב טרום סוכרת.


* בדיקת ההמוגלובין מסוכרר (המוגלובין A1c) - ערך מעל 5.7% ועד 6.4% נחשב למצב של טרום סוכרת. ערך של 6.5% ויותר מתאים לאבחנת סוכרת.

 

מי צריך להיבדק לאבחון טרום סוכרת או סוכרת?

 

על פי המלצות ה-ADA (האיגוד האמריקאי לסוכרת) מומלץ לבדוק גלוקוז בצום לכל אדם מגיל 45 ומעלה אחת ל-3 שנים. לאנשים עם גורמי סיכון להתפתחות סוכרת מומלץ להיבדק אף לפני גיל זה. אנשים הנחשבים בסיכון מוגבר לסוכרת הם אלו עם סיפור משפחתי של סוכרת, עודף משקל, סוכרת היריון בעבר, לידת תינוק במשקל מעל 4 ק"ג בעבר ועוד. במקרים מסוימים יחליט הרופא המטפל לבצע גם בדיקת העמסת סוכר או בדיקת המוגלובין מסוכרר.

 

מה השכיחות של טרום סוכרת?

 

מצבי טרום סוכרת שכיחים מאד באוכלוסיה. על פי ה-ADA נמצא כי רק בשנת 2007, כ-57 מיליון איש לקו במצבי טרום סוכרת בארצות הברית. על פי הערכות שונות, כ-30% מהאוכלוסייה המבוגרת (מעל גיל 20) בארצות המפותחות סובלים ממצב זה. השכיחות עולה עם הגיל, אבל טרום סוכרת קיים גם במתבגרים וילדים, בעיקר בקרב אלו הסובלים מהשמנת יתר.

 

למה חשוב לאתר מצבי טרום סוכרת?

 

ראשית, הסובלים ממצבי טרום סוכרת נמצאים בסיכון לפתח את כל סיבוכי הסוכרת: פגיעה בעיניים, בכליות, בקצות העצבים ואף מחלות לב וכלי דם. יחד עם זאת, שכיחות סיבוכים אלו נמוכה יותר מאשר בחולי סוכרת ובעזרת טיפול ומעקב נכונים ניתן למנוע את התפתחות הסיבוכים ולטפל בהם בהקדם. 

 

שנית, ניתן למנוע את המעבר מ"טרום סוכרת" לסוכרת ממש, באמצעות תזונה נכונה, פעילות גופנית ולעיתים גם על-ידי תרופות.

 

טרום סוכרת הוא בעצם מצב שבו הגוף מאותת לנו בצורה חרישית וכמעט בלתי מורגשת כי הוא זקוק לאיזון. מכיוון שסוכרת מסוג 2 מהווה את אחת "המגפות של העידן החדש", שאחוזים גדולים באוכלוסייה סובלים ממנה ומתופעותיה הבלתי נעימות הפוגעות באיכות חיי האדם ובבריאותו, הרי שמצב טרומי שבו ניתן לטפל כדי להימנע ממנה הוא סוג של "מתנה" של הגוף אלינו, כזו שלא כדאי להתעלם ממנה.

 

מה הטיפול במצב טרום סוכרתי?

 

במידה שאכן אובחן מצב של טרום סוכרת, ישנם מספר עקרונות בריאותיים ששמירה עליהם יכולה בהחלט למנוע את המעבר לסוכרת:

 

• תזונה ופעילות גופנית - מחקרים גדולים מצאו כי תזונה נכונה, ירידה במשקל של בין 5 ל-7 אחוזים ממשקל הגוף ופעילות גופנית סדירה של כ-150 דקות בשבוע יכולים למנוע את המעבר לסוכרת אמיתית בכ-60% מהמטופלים. זהו שיעור מניעה אדיר של מחלה זו ובאמצעים פשוטים ביותר.


• גמילה מעישון - לגמילה מעישון יש השפעה על מניעת התפתחות סוכרת.


• תרופות - ישנן תרופות שנבדקו בקרב אנשים במצבי טרום סוכרת ונמצאו כבעלות יכולת מסוימת במניעתה, כגון מטפורמין (גלוקופאג', גלוקומין), אקרבוז (פרנדאז) ואורליסטט (קסניקל). מבין התרופות שנבדקו, המקובלת ביותר היא המטפורמין, המסוגלת להפחית התפתחות סוכרת בשיעור של עד 30%. יש לציין כי על פי ההנחיות הקיימות כיום, תרופה זו תינתן רק למטופלים הנמצאים בסיכון גבוה במיוחד להתפתחות סוכרת, על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

 

במקביל למאמץ להפחתת ערכי הסוכר יש כמובן להקפיד על ערכי לחץ דם תקינים וכן ערכים תקינים של שומנים וכולסטרול בדם. אלו חיוניים להפחתת הסיכון לפגיעה בלב ובכלי הדם.

 

 

* הכותבת היא רופאה במכון האנדוקרינולוגי במרכז הרפואי מאיר

 

עדכון אחרון: מארס 2018 

 

kjkjk
02/08/18 20:31

יש לי שעון שמודד קיטונים , עשיתי בדיקה קיטונים והגיע ל- 6.1 mmol/L האם זה Ketoacidosis ?

ד--ר-פוגלמן-יעקב
01/12/10 15:57

הרעיון לתת גלוקופאג לחולי קדם סוכרת הוא מצוין. הבעיה היא תופעות הלואי של התרופה שאם הן קורות כדאי להפסיקה . אין לשכוח כי התרופה הטובה ביותר לקדם סוכרת היא פעילות גופנית. כמו כן גם קסניקל הוכיח את עצמו כמונע התפתחות סוכרת לאנשים להם קדם סוכרת.
אז  שיהיה בהצלחה. 
ד"ר פוגלמן יעקב  

גולן-נירה
30/11/10 10:34

בוקר טוב

כשכתבתי שהיתגלתה אצלי סכרת מיד לאחר ניתוח היא היתה ברמה של 121מ"ג% . בבדיקות יום יומיות בצום כל בוקר ירדה הסוכרת ל-109 מ"ג%.

הרופא החליט  שאקח גלורופא"ז 1 ליום, אולם לצערי החלו להופיע תופעות של שלשולים,ואורפא המשפחה טוען שזה בגלל התרופה.והפסיק לי אותה לחלוטין.
עד היום לא מצא כל תחליף .

בבדיקת A1C היה לי 6.3 , עד היום אינני מטופלת,אבל שומרת מאד על תזונה נכונה ופעילות גופנית עדיין מועטה בגלל מוגבלות הניתוח.

כיצד עלי לנהוג בהמשך?

נירה גולן

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: