סרטן השד

כמוניסרטן השדחדשותאושרה תרופה אימונותרפית לסרטן שד טריפל נגטיב

אושרה תרופה אימונותרפית לסרטן שד טריפל נגטיב

לראשונה אושרה תרופה אימונותרפית לסרטן שד. ה-FDA אישר טיפול בתרופה טסנטריק בשילוב עם כימותרפיה לחולות סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים

מאת אלה הר-נוי
13/03/19
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים (טריפל נגטיב) הוא גידול השלילי לקולטנים להורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון ולכמות מוגברת של החלבון HER-2. סרטן מסוג זה, שמהווה כ-15% ממקרי סרטן השד, נחשב אגרסיבי יותר בהשוואה לסוגים אחרים של סרטן השד, הן מבחינת התפשטות המחלה והן מבחינת הסיכון לחזרת הגידול.

 

עד כה הטיפול התרופתי בסרטן שד שלילי לשלושת הסמנים הוגבל בעיקר לכימותרפיה, מאחר שתרופות אנטי הורמונאליות או התרופות הביולוגיות הפועלות על החלבון HER-2 אינן מתאימות לטיפול בגידול מסוג זה.

 

בסוף השבוע האחרון אושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) טיפול חדש לסרטן שד טריפל נגטיב: התרופה האימונותרפית טסנטריק, בשילוב עם התרופה הכימותרפית אברקסאן, למטופלות עם סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים גרורתי החיוביות לחלבון PD-L1 – חלבון שמסייע לסרטן "להתחמק" ממערכת החיסון.

 

טסנטריק פועלת לחסימת החלבון PD-L1 שעל גבי הגידול הסרטני. כך היא מפריעה לקישור שבין PD-L1 לבין הקולטן PD-1 שעל גבי תאי T של המערכת החיסונית, באופן המשחרר את המערכת החיסונית של הגוף להילחם כנגד הגידול. התרופה כבר מאושרת כיום לטיפול בסוגים אחרים של סרטן.

 

האישור לטיפול החדש ניתן בהליך מואץ, על סמך מחקר בו נמצא כי התרופה מאריכה באופן משמעותי את משך ההישרדות ללא התקדמות המחלה בנשים עם סרטן שד טריפל נגטיב.

 

המחקר שממצאיו פורסמו בנובמבר האחרון בכתב העת New England Journal of Medicine כלל 902 נשים עם סרטן שד טריפל נגטיב מתקדם מקומית או גרורתי שחולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה טסנטריק ואברקסאן והשנייה קיבלה פלצבו (טיפול דמה) ואברקסאן. בקרב החולות עם החלבון PD-L1, חציון זמן ההפוגה במחלה עמד על 7.4 חודשים (ובמילים אחרות אצל מחציתן המחלה לא התקדמה במשך יותר מ-7.4 חודשים), בהשוואה לחציון של 4.8 חודשים בנשים שטופלו בכימותרפיה בלבד.

 

 

מקור: הודעה לעיתונות 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: