כמוניהשמנהחדשותאותרו גנים הקשורים להשמנת ילדים

אותרו גנים הקשורים להשמנת ילדים

מחקר גדול הצליח לאתר שני וריאנטים גנטיים המביאים לנטייה להשמנה בילדים

מאת מערכת כמוני
11/04/12
תגובות 0

הממצאים עשויים לשמש לעיצוב התערבויות מניעה וטיפולים לילדים, בהתבסס על ה- DNA שלהם (צילום: Shutterstock)
הממצאים עשויים לשמש לעיצוב התערבויות מניעה וטיפולים לילדים, בהתבסס על ה- DNA שלהם (צילום: Shutterstock)

 

חוקרים זיהו ואפיינו נטייה גנטית להשמנת ילדים שכיחה. ממצאיהם שפורסמו בכתב העת Nature Genetics מפרטים על שני וריאנטים (שינויים) גנטיים המעלים את הסיכון להשמנת ילדים טיפוסית. 

 

מדובר במחקר הגנטי הגדול ביותר שנערך על השמנת ילדים נפוצה. מחקרים גנטיים קודמים התמקדו בצורות קיצוניות יותר של השמנה בילדים, הקשורה פעמים רבות לתסמונות רפואיות נדירות, ולא על השמנה טיפוסית שנהיית נפוצה יותר ויותר בקרב ילדים.

 

למרות שגורמים סביבתיים – כמו מנהגי התזונה והפעילות – תורמים ללא ספק לשיעורים ההולכים ועולים של השמנה בילדים, מחקרים שנערכו בתאומים ובני משפחה העלו את האפשרות שקיים גם רכיב גנטי להשמנה.

 

במחקר הנוכחי, חוקרים מבית החולים לילדים בפילדלפיה גייסו ואפיינו את האוסף הגדול ביותר של DNA מילדים עם השמנה טיפוסית. כדי לגלות את הסימנים הגנטיים החדשים הם דאגו גם למגוון של דגימות DNA, שנלקחו מילדים באירופה, ארה"ב ואוסטרליה.

 

בניתוח הנתונים נכללו דגימות גנטיות מ- 5,530 ילדים שמנים ו- 8,300 ילדים עם משקל תקין שהיוו קבוצת ביקורת. החוקרים זיהו שני וריאנטים גנטיים – אחד על כרומוזום 13 והשני על כרומוזום 17 – הקשורים באופן משמעותי עם סיכון מוגבר להשמנה בשנים הראשונות לחיים. תפקידם של הגנים הללו בהשמנה עדיין לא ידוע, אך יש רמזים לכך שיש להם קשר לפעילות המעי.

 

יש עוד הרבה עבודה בתחום, אך הממצאים הללו עשויים בסופו של דבר לשמש לעצב התערבויות מניעה וטיפולים לילדים, בהתבסס על המטען הגנטי האישי שלהם. התערבויות מוקדמות כאלה חשובות מאוד - מחקרים הצביעו על כך שלילדים ובני נוער שמנים סיכון גדול יותר למחלות ולתמותה כמבוגרים.

 

 

Nature Genetics, Published online, April 8, 2012

 

תרגום ועריכה: ד"ר  דינה ראלט

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: