מחלות לב

כמונימחלות לבחדשות5 שינויים שיפחיתו את הסיכון להתקף לב

5 שינויים שיפחיתו את הסיכון להתקף לב

מחקר גדול מצא שהקפדה על מנהגים בריאים עשויה להפחית את הסיכון להתקף לב ביותר מ-80% בקרב גברים

מאת אלה הר-נוי
28/09/14
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

אין דרך להבטיח ב-100% שאדם לא יעבור התקף לב. עם זאת, נראה שיש כמה דברים בסיסיים העשויים להפחית את הסיכון באופן דרמטי. חוקרים שוודים ממכון קרולינסקה מצאו כי הקפדה על 5 מנהגי אורח חיים בריאים עשויה למנוע 4 מכל 5 התקפי לב בקרב גברים:

 

שמירה על משקל בריא - היקף מותניים נמוך מ-95 ס"מ.

 

• שמירה על תזונה בריאה - הקפדה על צריכת מקורות מזון לפי ההמלצות. ההמלצות כוללות צריכה קבועה של פירות וירקות, קטניות, אגוזים, מוצרי חלב דלי שומן, דגנים מלאים ודגים.

 

• ביצוע מספיק פעילות גופנית - הליכה או רכיבה על אופניים במשך לפחות 40 דקות ביום ופעילות גופנית במשך לפחות שעה בשבוע.

 

• הימנעות מעישון.

 

• שתיה מתונה של אלכוהול - צריכת 10-30 גרם אלכוהול ליום.

 

המחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology, התבסס על 20,721 גברים שוודים בריאים בגילאי 45-79. הגברים היו במעקב במשך 11 שנים. מנהגי אורח החיים הוערכו בתחילת המחקר באמצעות שאלון מפורט שבחן תזונה, צריכת אלכוהול, עישון, רמה של פעילות גופנית והשמנה באזור הבטן.

 

במהלך תקופת המעקב התרחשו 1,361 התקפי לב בקרב הגברים. הגברים במחקר שהיה להם הסיכון הנמוך ביותר להתקפי לב היו אלה שהקפידו על כל 5 המנהגים הבריאים - אחוז אחד בלבד מהגברים. 

 

החוקרים מצאו קשר ברור בין כל אחד מהרגלי אורח החיים הללו בפני עצמו לבין הפחתת הסיכון להתקפי לב, זאת לאחר שלקחו בחשבון גורמים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות כמו גיל, השכלה, מצב משפחתי, שימוש באספירין, צריכת קלוריות כללית וצריכת מזונות לא מומלצים כמו בשר אדום וגבינות שמנות. תזונה בריאה נקשרה להפחתת הסיכון להתקף לב ב-18%, צריכת אלכוהול מתונה ב-11%, הימנעות מעישון - 36%, פעילות גופנית - 3% והיקף בטן צר - 12%.

 

שילוב של הגורמים הוביל להטבות טובות יותר. לדוגמה, לגברים שהקפידו על תזונה בריאה יחד עם צריכת אלכוהול מתונה הסיכון להתקף לב היה נמוך ב-35% בהשוואה לגברים שלא הקפידו על אף אחד מגורמי אורח החיים הבריא. גברים ששילבו את התזונה הבריאה וצריכת האלכוהול המתונה יחד עם הימנעות מעישון, פעילות גופנית וכמויות נמוכות של שומן בטני היו בעלי סיכון נמוך ב-86% להתקף לב.

 

"לא מפתיע שבחירות אורח חיים בריאות מובילות להפחתה בהתקפי הלב" אמרה החוקרת הראשית, אג'נטה אקסון "מה שמפתיע הוא האופן הדרסטי בו הסיכון צונח בשל גורמים אלה".

 

החוקרים אומנם לקחו בחשבון גורמים רבים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות, אך עדיין מחקר שכזה לא יכול להוכיח קשר של סיבה ותוצאה. גם אם בחירות אורח חיים אלו אכן מובילות באופן ישיר להפחתת הסיכון להתקפי לב, כמובן שגם גברים שמקפידים על כל אספקט של חיים בריאים עלולים לחוות התקף לב. המחקר גם לא בדק אם אותם גברים חיים יותר מאחרים.

 

למרות כל זאת, עדיין נראה כי גברים עשויים להרוויח הרבה אם יקפידו על אורח חיים בריא. מחלות לב הן הסיבה השנייה לתמותה בישראל והן אחראיות לכחמישית מכלל הפטירות.

 

הקפדה על אותם 5 מנהגים קשורה גם להטבות בריאותיות נוספות. כך לדוגמה, מחקר שעקב אחר 207,479 אמריקאים בגילי 50 עד 71, ובוצע במסגרת המכון הלאומי ללב, ריאות ודם בארה"ב (NHLBI) המהווה חלק מהמכון הלאומי לבריאות, העלה בשנת 2011 כי חמישה כללי אורח חיים דומים מאפשרים למנוע סוכרת סוג 2. במעקב שנמשך 11 שנים התברר כי ככל ששמרו הנבדקים על יותר כללים, כך גדלו סיכוייהם למנוע סוכרת. אלו שהקפידו על כל חמשת ההמלצות הפחיתו את הסיכון לסוכרת ב-72% בקרב גברים וב-84% בקרב נשים.

 

 

Journal of the American College of Cardiology (JACC), online 22 September 2014, VOL. 64, NO. 13, 2014

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: