מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותרוצים שהילד ירזה? תרזו בעצמכם

רוצים שהילד ירזה? תרזו בעצמכם

פחות מילים יותר מעשים – מחקר מצא כי ילדים מרזים יותר כשהוריהם מרזים

מאת מערכת כמוני
19/03/12
תגובות 0

כל ירידה של יחידה אחת במדד ה- BMI של ההורה נקשרה לירידה של 0.25 ב- BMI של הילד (צילום: Shutterstock)
כל ירידה של יחידה אחת במדד ה- BMI של ההורה נקשרה לירידה של 0.25 ב- BMI של הילד (צילום: Shutterstock)

 

ירידה במשקל של ההורה מהווה גורם מרכזי התורם להצלחה של ילדו בהרזיה. כך מצאו חוקרים מאוניברסיטאות קליפורניה ומינסוטה.

 

המחקר שפורסם בכתב העת Obesity בחן דברים כמו סגנונות ומיומנויות הוריות ושינויים בסביבת האוכל הביתית והאופן בו השפיעו על המשקל של הילד. לדברי החוקרים, מהמחקר עולה כי הדרך הטובה ביותר בה הורה יכול לעזור לילד שמן לרזות, היא לרדת במשקל בעצמו. התוצאות הראו כי ירידה במשקל אצל ההורה היתה המנבא החשוב ביותר לירידת משקל אצל הילד.

 

כיום בארצות הברית 31% מהילדים הם בעלי עודף משקל או שמנים. תוכניות טיפול רבות דורשות השתתפות של הילדים וההורים בתוכנית המשלבת חינוך לתזונה נבונה, פעילות גופנית ושיטות התנהגותיות. הסיבה לכך היא שההורים הם האנשים המשמעותיים ביותר בסביבת הילד ומהווים את המורים החשובים ביותר. המחקר הנוכחי מאושש את חשיבותם כמודל לאכילה בריאה ופעילות גופנית לילדים.

 

החוקרים עקבו אחר 80 ילדים והוריהם שהשתתפו בתכנית של 5 חודשים, שכללה הורים בלבד או הורים עם ילדים. הילדים היו בגילאי 8-12 שנים ועם עודף משקל או השמנת יתר.

 

המחקר התרכז בהערכת ההשפעה של סוגים שונים של מיומנויות הורות שנלמדו בטיפול התנהגותי מבוסס משפחה להשמנת ילדים, על משקל הילד. בין המשתנים שנבדקו היו דוגמא אישית באמצעות ירידה במשקל בעצמם, שינויים בסביבת האוכל בבית וטכניקות הוריות לעידוד הרזיה.

 

ניתוח הממצאים הראה כי רק הרזית הורה הייתה קשורה להרזיה אצל הילד. כל ירידה של יחידה אחת במדד ה- BMI של ההורה נקשרה לירידה של 0.25 ב- BMI של הילד.

 

המחקר מוכיח כי הדרך להתמודדות עם בעיית השמנה אצל הילד מתחילה אצל ההורה. תוצאות אלה משתלבות עם מחקרים קודמים. כך למשל מחקר שפורסם ב- 2010 מצא כי טיפול בהורים של ילדים שמנים ללא נוכחות הילדים, אפקטיבי כמו טיפול בילדים עצמם.

 

 

Obesity (Silver Spring). 2012 Feb 23. Epub ahead of print

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: