מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבמדריכיםביקור בחדר מיון: 12 המלצות למטופלים

ביקור בחדר מיון: 12 המלצות למטופלים

ריכזנו עצות שיסייעו לכם בעת ביקור בחדר מיון. וגם: מתי תדרשו לשלם על הביקור במחלקה לרפואה דחופה ובאילו מצבים הקופות מכסות את התשלום למיון?


(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

חדר מיון, שהתחדש בשנים האחרונות בשמו העדכני 'מחלקה לרפואה דחופה' (מלר"ד), מהווה את אחת המחלקות החיוניות ביותר לתפקודו של בית חולים כללי ומנקז את החולים שנזקקים לטיפול רפואי הפונים לבית החולים – בין אם הם מועברים באמצעות אמבולנס, על ידי אדם אחר או אם פונים בכוחות עצמם.

 

בחדר מיון ניתנים טיפולים ראשוניים דחופים במגוון רחב של מצבים רפואיים, ובהמשך מופנה החולה להמשך טיפול במחלקה ייעודית או משוחרר לביתו. בישראל מתועדות 2.9 מיליון פניות לחדרי המיון בשנה. בשנת 2015 דווח משרד הבריאות כי חציון השהיה בחדרי המיון בישראל עמד על 2.9 שעות, אולם ב-22% מהביקורים למיון שכב החולה במיון מעל לחמש שעות לאחר שהתקבל לטיפול, ו-6% מעל לתשע שעות, ויש תיאורים גם על חולים שממתינים במיון יום ואף מעבר לכך.

 

בשיתוף האגודה לזכויות החולה, ריכזנו עצות מעשיות שיסייעו לכם לעבור ביקור במיון על הצד הטוב ביותר וכן את כל מה שצריך לדעת על הסוגיה המורכבת של תשלום לחדר מיון.

 

עצות לביקור במיון

  

1. מוקד אחיות טלפוני. כאשר קיימת הפניה מקופת חולים אין צורך בתשלום למיון, ועל כן – במצבים מסוימים, בשעות שבהן לא ניתן להגיע לרופא, מומלץ ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בקופת החולים המופעל על ידי אחיות, להציג את המקרה הרפואי, ולעתים האחיות עשויות (בהתאם לתיאור המקרה) לתת הפניה למיון דרך הטלפון (ויש לבקש לקבל את ההפניה במייל), וכך ניתן למעשה לחסוך את הצורך בתשלום על הפנייה למיון. לדברי שמוליק בן יעקב, יו"ר האגודה לזכויות החולה בישראל, "מוקד אחיות עשוי לייצר פתרון שיחסוך את הביקור המיון, וכך המטופל מקבל שירות מצוין מבלי לצאת מהבית ומבלי לחשוף את עצמו לזיהומים מיותרים. מעבר לכך, במידה ועולה כי יש הצדקה להפניה למיון, הפניה מאחות במוקד דינה כהפניה מרופא והיא מאפשרת פטור מתשלום במיון". בחלק מקופות החולים מופעלים לאחרונה גם שירותי וידאו צ'ט בחירום דרך האינטרנט כדי להתייעץ עם איש צוות רפואי בדבר הצורך בפנייה לחדר מיון וגם אמצעי זה מאפשר לעתים קבלת הפניה למיון ללא צורך בתשלום כלשהו.

 

2. מיון נכון. הקפידו שימיינו אתכם לתחנה הנכונה במיון. במידה ואתם חוששים שפנייתכם "נבלעה" בין מבול הפונים או שלא הפנו אתכם לתחנה הנכונה – אל תחששו לשאול.

 

3. הכרת המטפלים. דעו בכל שלב מול מי אתם עומדים במיון – שאלו כל איש צוות מהו תפקידו.

 

4. שיתוף בכל. ספרו לאנשי הצוות הרפואי את כל הידוע לכם אודות מצבכם ואל תסתירו מידע. קיים חיסיון רפואי על מידע הנמסר במיון ורופאים אינם רשאים להעביר מידע למשטרה אודות שימוש מופרז באלכוהול או בחומרים ממכרים, אלא רק במצבים של חשד לאלימות במשפחה.

 

5. זכות לפרטיות. על פי חוק זכויות החולה, בעת קבלת טיפול במיון זכותכם לבקש מהצוות הרפואי לשמור על פרטיותכם. אם יש פגיעה בפרטיות – אל תחששו להעיר על כך.

 

6. אדיבות ואסרטיביות. היו אסרטיביים מול הצוותים הרפואיים, אולם נהגו כלפיהם באדיבות. אין להרים את הקול או לאיים על אנשי צוות רפואי. כיום ננקטות פעולות מצד אנשי צוות שמרגישים מאוימים.

 

7. מכתב השחרור. בעת שחרור מהמיון קראו את מכתב השחרור – בדקו שכל הפרטים מופיעים בו, כולל פרטי האירועים החריגים, תוצאות הבדיקות, המלצה להמשך טיפול, וכן ודאו שמכתב השחרור חתום על ידי רופא ששמו מופיע על המסמך, כמתחייב. לא מבינים משהו במכתב השחרור? זכותכם לבקש מהאחות או מהרופא במיון שיסבירו לכם כל מה שכתוב שם.

 

8. מסמכים. חשוב לשמור על כלל המסמכים שהנכם מקבלים במיון – כדי שיהוו אסמכתה עבורכם למקרה הצורך ולמקרה שבהמשך תקבלו דרישת תשלום. במידה והופניתם למיון על ידי רופא, אנא ודאו שיש ברשותכם עותק מההפניה (ניתן לבקש מהמזכירה במיון לצלם עבורכם עותק) – כדי שתוכלו להציגה במקרה ובעתיד תקבלו בטעות דרישת תשלום עבור הביקור במיון.

 

9. הסדרת התשלום. אל תשכחו להסדיר את התשלום למיון במהירות לאחר השחרור. במידה והתשלום לא הוסדר תוך ארבעה חודשים, הנכם עלולים לקבל דרישת חוב לתשלום בצירוף עמלת עורך דין שלא תוחזר על ידי קופת החולים, גם במקרה שהטיפול במיון מכוסה על ידי הקופה.

 

10. פטור מתשלום. ישנם מצבים המאפשרים פטור מתשלום במיון (אלו מפורטים בהמשך המדריך), גם ללא הפניה מקופת החולים וגם אם הפנייה למיון לא הסתיימה באשפוז. כאשר מדובר באחד המצבים הללו, טיעון מטעם קופת חולים ולפיו המטופל יכול היה לפנות למוקד הרפואי של הקופה במקום להגיע למיון אינו קביל.

 

11. תשלום מופחת. במקרים בהם לא הייתה הפניה מהקופה או שהמטופל לא אושפז, אך התברר בדיעבד כי הפנייה למיון הייתה מוצדקת מבחינה רפואית, מתאפשר תשלום למיון של אגרת מיון בלבד (ללא תשלום עבור הטיפול למיון). תנאי זה מתעתע וחלק מקופות החולים אינן חושפות אותו בפני מטופליהן. מהי פנייה מוצדקת? למשל, לדברי בן יעקוב, אם במיון בוצעו לפונה בדיקות הדמיה – כמו רנטגן או סי.טי – הייתה הצדקה רפואית לפנות למיון, כי בית חולים לא יבצע לכאורה בדיקות מיותרות. "במקרים אלה התשלום במיון מופחת – על אגרה בלבד ויש להתעקש על כך מול סניפי קופות החולים בעת הסדרת התשלום".

 

12. בחירת בית חולים. פנייה של מטופל לחדרי מיון לצורך קבלת טיפול רפואי דחוף אינה מוגבלת לבתי חולים מסוימים שפועלים בהסכם עם קופת החולים. לכן, אם מטופל מעוניין לקבל טיפול בבית חולים שאינו בהסדר הבחירה של קופת החולים המבטחת אותו – הוא יוכל לקבלו במידה ויש הצדקה לקלוט אותו כמקרה דחוף בחדר המיון של אותו בית החולים.

 

תשלום בחדר מיון

 

אחת הנקודות הכאובות בטיפול בחדר המיון הוא סוגיית התשלום, שלעתים מרתיעה אנשים שנזקקים לטיפול מיידי במיון מלפנות אליו. לפי נהלי משרד הבריאות, כל ביקור במיון חייב בתשלום מלא בהתאם למחירון המשרד, העומד על 894 ש"ח נכון ליולי 2017 (1,313 ש"ח למטופלים מחו"ל), פרט למקרים המזכים פטור מלא או חלקי מתשלום. התשלום גלובאלי, ולפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי כולל למעשה שני רכיבים: אגרת מיון (עליה ידובר בהמשך) ומימון הטיפול בחדר מיון.

 

באילו מצבים ניתן פטור מלא מתשלום למיון?

 

פטור מלא מתשלום למיון ניתן במקרים הבאים הכלולים בסל הבריאות הממלכתי:

 

* מבוטח שפנה לחדר מיון עם מכתב רפואי ו/ או עם "טופס 17" ולא אושפז.

 

* מבוטח שבעקבות הפנייה למיון אושפז (גם אם לא היה בידו מכתב רפואי ו/ או "טופס 17").

 

* נפגע עבודה, שבידו אישור ממעבידו (טופס 250) על פגיעה בעבודה.

 

* נפגע תאונת דרכים, שימציא אישור על התאונה: ביקור במיון עד 48 שעות מיום התאונה - פטור בהצגת אישור משטרה; בביקור במיון תוך 3-7 ימים מיום התאונה והביקור נובע מהתאונה – ניתן לקבל פטור מתשלום רק בהצגת אישור מהמשטרה על התאונה בו החבר רשום כנפגע, וכן גיליון שחרור ממיון (כלומר יש צורך בביקור קודם בסמוך לתאונה); בביקור במיון מהיום השמיני אחרי התאונה ואילך, ניתן לקבל פטור מתשלום רק במידה שסיבת הביקור נובעת מהתאונה, ורק בביקור במיון בשעות 23:00 בלילה ועד 06:00 בבוקר או במקרה והייתה הצדקה רפואית לביקור במיון.

 

* נפגע איבה שהגיע למיון ביום הפגיעה או בסמוך לאירוע.

 

* תלמיד שנפגע בבית הספר או בטיול של בית הספר ("תאונת בית הספר"), ובידו אישור מבית הספר.

 

* מבוטח שהופנה לחדר מיון בבית חולים כללי, לפי הוראה של פסיכיאטר מחוזי או על פי צו של בית משפט בהליך פלילי, לפי חוק טיפול בחולי נפש.

 

מאחר שחדר מיון נותן לעתים מענה רפואי מיידי לנפגעים, ניתן להשיג את האישור בדיעבד ולהציגו במטרה לקבל פטור מתשלום או מחיקת חוב, אולם לדברי בן יעקב, "מומלץ להסדיר את ענייני התשלום כמה שיותר מהר", מאחר וכעבור ארבעה חודשים ממועד הטיפול במיון, רשאי בית החולים לפנות למימוש התשלום באמצעות פנייה לעורך דין, בצירוף דרישה לשכר טרחה שאותו אין הקופה מכסה, גם אם מתברר בהמשך שהפנייה למיון מכוסה על ידי הקופה.

 

כמו כן, לפי סל הבריאות הממלכתי, פטור מלא מתשלום במיון ניתן למבוטחים שפנו למיון במקרים שהתבררו בהמשך כסובלים מהמצבים הרפואיים הבאים:

 

* כל שבר חדש.

 

* פריקה חריפה של כתף או מפרק.

 

* פציעה הדורשת איחוי על ידי תפירה או אמצעי איחוי חלופי.

 

* שאיפת גוף זר לדרכי הנשימה.

 

* חדירת גוף זר לעין.

 

* טיפול במחלות סרטן.

 

* טיפול במחלת המופיליה.

 

* טיפול במחלת סיסטיק פיברוסיס -C.F.

 

* אישה עם צירי לידה.

 

* מי שפונה לבית חולים על-ידי אמבולנס מד"א, מהרחוב או ממקום ציבורי אחר עקב אירוע פתאומי.

 

* תינוקות עד גיל חודשיים הפונים עקב הופעה פתאומית של חום גבוה (מעל 38.5 מעלות צלזיוס).

 

* חולי דיאליזה.

 

* מבוטח נפגע אלימות במשפחה או נפגע תקיפה מינית, רק במקרה בו התברר כי הפניה מוצדקת מבחינה רפואית.

 

מקרים אלו מפורטים בחוזר משרד הבריאות מדצמבר 2016 העוסק בנושא.

 

קופות החולים הוסיפו מצבים רפואיים נוספים שמזכים פטור מתשלום בעת פנייה למיון – על פי הסל הפנימי הניתן למבוטחי כל קופה, וללא צורך בשיוך לביטוח המשלים.

 

כללית - בקופת חולים כללית ניתן פטור מתשלום בפנייה למיון גם במצבים רפואיים נוספים בהם: פריקת לסת, התקף היפוגליקמיה לחולי סוכרת סוג 1 (מתחת לערך 60), פרכוסים עקב חום - כאשר הפנייה למיון היא בשעות שהמרפאות ומוקדי הרפואה הדחופה סגורים, תיקון גבס שהושם יממה קודם - כאשר הפנייה למיון בשעות שהמרפאות ומר"מ סגורים, פנייה למיון בשל חבלת ראש - לילדים עד גיל שנתיים ומבוגרים מעל גיל 70 וכן נשים הרות בשבוע 40 ומעלה להיריון הפונות למיון נשים. כמו כן ניתן בכללית פטור מתשלום למיון לביקורים משעה 19:00 עד 7:00 למחרת ובשבתות וחגים משעה 12:00 בצהריים ערב החג/שבת ועד 7:00 למחרת השבת/החג במקרים של עצירת שתן המחייבת החדרת קטטר, התקף אסתמה, אירוע אפילפטי, אירוע מוחי חולף  (TIA)אשר לא הצריך אשפוז, הכשה או נשיכה של בעל חיים, חשד להרעלת תרופות או חומר כימי, דמם מסיבי מהאף או ממערכת העיכול, מצב המוגדר קלינית כ־Syncope, כווייה (מכל הדרגות), נשים הרות עד שבוע 39 (כולל) הפונות למיון נשים ונשים הרות הסובלות מדימום מסיבי ובמקרים של חוסר תנועות של העובר משבוע 25 ואילך.

לרשימה המלאה של מקרים המזכים בפטור 

 

מכבי - בקופת חולים מכבי ניתן פטור מתשלום בפנייה למיון גם במצבים נוספים לרבות התקף אסתמה בשעות שבהן המוקדים והסניפים סגורים, פריקת לסת, חוסר תנועות עובר מהשבוע ה-28 ואילך (בהסתמך על אבחנת רופא המעידה על כך), דמם מסיבי אצל נשים הרות, חבלת ראש עד גיל שנתיים ומעל גיל 70, אצירת שתן שחייבה התקנת קטטר במיון, הכשת נחש או עקרב, דימום לאחר פעולה פולשנית בבית חולים (עד 10 ימים לאחר הפעולה), מבוטח שסירב להתאשפז למרות החלטת חדר מיון, כוויה בעין כתוצאה מחומר כימי, גוף זר בעין העלול לגרום לנזק, כוויה מדרגה 3, היפוגליקמיה מ-60 יחידות ומטה אצל חולי סוכרת סוג 1, פריקה של כל מפרק, למעט אצבעות הידיים והרגליים, יציאת שן ממקומה או תזוזה רצינית של השן המצריכה קיבוע מיידי של השן, נשיכה על ידי בעל חיים, בתנאי שהפנייה למיון הייתה בשעות בהן לשכת הבריאות הייתה סגורה, או בכל שעה אחרת - בתנאי שבוצע חיסון נגד כלבת. במקרים הבאים, מכבי הרחיבה את מתן הפטורים בשעות שבהן הסניפים או המוקדים סגורים: תיקון גבס שהושם יממה קודמת, בליעת גוף זר או חומר רעיל, התקף אסתמה או התקף אפילפטי ופרכוסים עקב חום גבוה.

לרשימה המלאה של מקרים המזכים בפטור

 

מאוחדת - בקופת חולים מאוחדת ניתן פטור מתשלום בפנייה למיון גם במקרים של דמם מסיבי אצל נשים הרות, חבלת ראש מעל גיל 70, הכשת נחש או עקרב והתקף אפילפטי.

 

לאומית - בקופת חולים לאומית לא הוספו מצבים רפואיים המזכים בפטור מעבר למצבים הכלולים בסל הבריאות הממלכתי, אולם נקבע כי פנייה לחדר מיון שאינה נכללת ברשימת הפטורים לפי סל הבריאות הממלכתי, מחויבת בהשתתפות של 600 ש"ח, במקום התעריף המלא לפי מחירון משרד הבריאות.

 

באילו מצבים מתאפשר תשלום של אגרת מיון בלבד?

 

בשני מצבים רפואיים מתאפשר תשלום למיון של אגרת מיון בלבד (ללא תשלום עבור הטיפול למיון), העומדת לפי מחירון משרד הבריאות על 215 ש"ח (315 ש"ח למטופלים מחו"ל), נכון ליולי 2017, ואלו הם:

 

1. כשהפנייה לחדר מיון בשעות 1 בלילה עד 6 בבוקר.

 

2. במקרים בהם התברר בדיעבד כי הפנייה הייתה מוצדקת מבחינה רפואית. לדברי בן יעקב, "יש ויכוח מול קופות החולים מהו מקרה שמתברר בדיעבד כמוצדק. לתפיסתנו, מדובר בכל מקרה שבו אם תיאורטית הייתי מתקשר לרופא בטלפון ומספר על מצבי, הוא היה שולח אותי למיון".

 

כיצד ניתן להשיג הפניה למיון כשרופא הקופה אינו זמין?

 

הפנייה מקופת חולים חוסכת כאמור את הצורך בתשלום למיון, ועל כן – במצבים מסוימים מומלץ ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בקופת החולים המופעל על ידי אחיות, להציג את המקרה הרפואי, ולעתים – בהעדר מענה על ידי מוקד של קופת החולים – האחיות עשויות (בהתאם לתיאור המקרה) לתת הפניה למיון דרך הטלפון (ויש לבקש לקבל את ההפניה במייל), וכך ניתן למעשה לחסוך את הצורך בתשלום על הפנייה למיון.  

 

לדברי בן יעקב, "מוקד אחיות עשוי לייצר פתרון שיחסוך את הביקור המיון, וכך המטופל מקבל שירות מצוין מבלי לצאת מהבית ומבלי לחשוף את עצמו לזיהומים מיותרים. מעבר לכך, במידה ועולה כי יש הצדקה להפניה למיון, הפניה מאחות במוקד דינה כהפניה מרופא והיא מאפשרת פטור מתשלום במיון".

 

בחלק מקופות החולים מופעלים לאחרונה גם שירותי וידאו צ'ט בחירום דרך האינטרנט כדי להתייעץ עם איש צוות רפואי בדבר הצורך בפנייה לחדר מיון, וגם אמצעי זה מאפשר לעתים קבלת הפנייה למיון ללא צורך בתשלום כלשהו.

 

מהן החלופות לביקור במיון?

 

מאחר וחלק מהמצבים הרפואיים נתונים לפרשנות - למשל כשחולה סובל משבר בעצם ויש אפשרות שלא מדובר בשבר חדש אלא בשבר חוזר - בחלק מהמצבים הרפואיים, מומלץ לפנות תחילה למוקדי החירום של קופות החולים (בשעות בהן המוקדים פעילים) כדי לברר האם ניתן לקבל בהם טיפול, ולחסוך את הפנייה למיון. הפנייה למוקדי הקופות אמנם כרוכה לעתים באגרה – אולם נחסכים בה ההמתנה הממושכת הכרוכה בפנייה למיון והסיכון בחשיפה לזיהומים בבתי החולים. קופת חולים כללית החלה מאוקטובר 2016 שלא לגבות במוקדיה תשלום ממטופלים על מקרים שמתברר כי הם מזכים מפטור מתשלום גם בפנייה למיון, אולם קופות אחרות טרם אימצו מדיניות דומה.

 

אגרת הפנייה למוקד רפואי של קופת חולים עומדת נכון ליולי 2017 בקופת חולים כללית על 87 ש"ח באמצע השבוע ו-42 ש"ח בסופי שבוע וחגים; במכבי על 87 ש"ח בשעות היום ו-21 ש"ח בין חצות ל-7 בבוקר; במאוחדת על 80 ש"ח בשעות הלילה ופטור מתשלום על ביקורים במוקד מכניסת השבת/ חג ועד צאת השבת/חג; ובלאומית על 79 ש"ח לביקור במוקד בשעות הערב והלילה.

 

בקופות החולים מפעילים בשנים האחרונות גם שירותים בתשלום של ביקורי בית על ידי רופאים, לרבות בשעות הערב והלילה.

 

כיצד מוסדר התשלום למיון?

 

הטיפול הרפואי הניתן בפועל במיון אינו מותנה בתשלום כלשהו. עם זאת, במצבים מסוימים רשאי בית החולים לדרוש מהפונה תשלום פיקדון שימומש במקרה והפונה לא יוכל להמציא אישורים המאפשרים לו פטור מתשלום.

 

בהמשך, בית החולים ידרוש מהמטופל להסדיר את החוב תוך 15 עד 30 יום לאחר שחרורו, ואם המטופל לא יעשה כן – רשאי בית החולים כעבור 120 יום משחרור המטופל לפעול לגביית החוב מהמטופל באמצעים משפטיים, לרבות מימוש פקדון שניתן על ידי המטופל בעת הפנייה למיון ופנייה להוצאה לפועל ולערכאות.

 

במצבים בהם פונה מטופל לחדר מיון בהתאם לרשימת המקרים המוצדקים המזכים בפטור, בית החולים מתחשבן עם קופת החולים באופן ישיר על הטיפול במיון עבור המטופל, וחובו מבוטל.

 

במקרה בו קופת חולים לא טיפלה כיאות בפניית המטופל ובשל כך עומד לו חוב לטיפול במיון למרות שמדובר בפנייה מוצדקת, רשאי המבוטח להגיש תלונה בקופת החולים או בנציבות קבילות לחוק ביטוח בריאות ממלכתי במשרד הבריאות. ניתן להגיש קבילה דרך הדואר האלקטרוני: kvilot@moh.health.gov.il.

 

  

 בהכנת הכתבה סייע שמוליק בן יעקב, יו"ר האגודה לזכויות החולה בישראל ומנהל קהילת זכויות החולה באתר כמוני 

 

עדכון אחרון: יולי 2017

 

 

  

 

 

pfs1
06/08/17 18:46

בעניין סעיף 5 [ ומה שיכול להיות קשור אליו] - חחחחחחח מי שחיבר את המסמך היה בעשורהאחרון בחדר מיון בבית חולים ציבורי?

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: