מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותירידה קלה במשקל עשויה לרפא סוכרת סוג 2

ירידה קלה במשקל עשויה לרפא סוכרת סוג 2

לצד מחקרים שמצביעים בשנים האחרונות על האפשרות לרפא סוכרת על ידי ניתוחים בריאטריים ודיאטות קיצוניות שכוללות הגבלת קלוריות, חוקרים מצאו כי גם ירידה מתונה במשקל שמבוצעת בסמוך לאבחנה של סוכרת עשויה להוביל לריפוי מהמחלה

מאת דן אבן
07/10/19
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בשנים האחרונות מצטברות עדויות על האפשרות לרפא סוכרת אצל אנשים עם השמנת יתר ובעיקר עם השמנה חולנית שעוברים ניתוחים בריאטריים לקיצור קיבה, ומסיבה זו – ניתוח זה הפך למומלץ ביותר עבור אנשים שמתמודדים עם שילוב של השמנה וסוכרת יחד.

 

עתה נמצא במחקר חדש כי גם ירידה מתונה יחסית במשקל העודף בשנים הראשונות לאחר אבחון של סוכרת סוג 2 - מעלה משמעותית את הסיכוי לריפוי המיוחל מהמחלה ואף מאפשרת להפסיק בתנאים מסוימים את הטיפול בתרופות לסוכרת.

 

החוקרים מאוניברסיטאות קייבמרידג' וסאות'האמפטון בחנו מדגם של 867 אנשים שאובחנו עם סוכרת סוג 2 בגילי 40 עד 69 בשנים 2006-2002 מתוך מחקר מעקב שמנוהל באוניברסיטת קיימברידג' בשם ADDITION. הנבדקים עברו הערכה מקיפה לפעילות גופנית, תזונה וצריכת אלכוהול בתחילת המחקר ובחלוף שנה וכן הערכה באשר למצב הסוכרת בהתאם לרמות ההמוגלובין המסוכרר HbA1C בדם במעקב כעבור חמש שנים.

 

נמצא כי בחלוף חמש שנות מעקב, 30% מהנבדקים – 257 במספר – השיגו ריפוי מלא מסוכרת. לאחר שהחוקרים ניטרלו משתנים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות, נמצא כי בהשוואה לאנשים שנותרו באותו משקל, אלו שהשיגו ירידה של 10% לפחות במשקלם בשנה הראשונה לאחר אבחון הסוכרת היו בסיכוי גבוה ב-77% להירפא מסוכרת בתום חמש שנות המעקב. לעומת זאת, אלו שעלו 2.5% במשקלם היו בסיכוי נמוך ב-21% להירפא מסוכרת. גם אלו שירדו 5% עד 10% במשקלם נמצאו בסיכוי גבוה ב-24% לריפוי מסוכרת – אולם נתון זה לא היה מובהק סטטיסטית.

 

הפחתה של 10% במשקל הגוף בין שנה לחמש שנים לאחר האבחנה הובילה לעלייה של פי 2.43 בסיכוי לריפוי מסוכרת. הפחתה של 5% עד 10% ממשקל הגוף בשנה עד חמש שנים לאחר האבחנה העלתה ב-43% את הסיכוי להירפא מסוכרת.

 

החוקרים מסכמים כי הורדה קלה של 10% במשקל הובילה להכפלת הסיכוי לריפוי מסוכרת, כשמדובר בירידה במשקל שאינה דורשת שינויים דרמטיים באורח חיים כגון ניתוח בריאטרי או הגבלה משמעותית בכמות הקלוריות. "תשומת לב רבה יותר צריכה להינתן ליכולת ולצורך של אנשים שמאובחנים עם סוכרת סוג 2 להוריד ממשקלם בסמוך לאבחנה", מבהירים החוקרים.

 

בראיון לתקשורת אמרה החוקרת המובילה ד"ר האירה דמבהא-מילר כי "אנו יודעים מזה זמן שניתן לרפא סוכרת על ידי צעדים דרמטיים כמו ירידה קיצונית במשקל והגבלת קלוריות משמעותית, אולם התערבויות שכאלה מאתגרות ביותר וקשות להשגה. הממצאים שלנו מצביעים על האפשרות להיפטר מסוכרת תוך חמש שנים לפחות על ידי הורדה צנועה יותר במשקל של 10% בלבד, שהיא יותר אפשרית לאנשים רבים".

 

המחקר נתמך על ידי המכון הלאומי הבריטי לחקר הרפואה (NIHR), וממצאיו מדווחים בגיליון ספטמבר 2019 של כתב העת Diabetic Medicine.

 

הקשר ההדוק בין סוכרת והשמנה

 

ממצאי המחקר מתיישבים עם מחקרים נוספים מהשנים האחרונות שמדגישים את חשיבות הירידה במשקל העודף אצל סוכרתיים כאמצעי למניעת סיבוכי המחלה. אצל סוכרתיים עם השמנת יתר קיצונית מחקרים בשנים האחרונות העלו כי הורדה במשקל בניתוח בריאטרי הובילה לריפוי מהסוכרת עד כדי כך שהמטופלים יכלו להפסיק לאחר הניתוח ליטול את התרופות למחלה. נתונים מעבודות מעלים כי ניתוחי מעקף קיבה וניתוחי שרוול קיבה עשויים להוביל לריפוי מסוכרת בקרב שיעור גבוה של עד 80% מהמנותחים.

 

בנוסף, עבודות העלו כי גם דיאטה שכוללת הגבלה משמעותית בכמות הקלוריות עשויה לעודד ריפוי. כך, מחקר בריטי שפורסם במאי 2016 בכתב העת Diabetes Care העלה כי דיאטה מופחתת קלוריות, שמבוססת על הגבלה של 624 ועד 700 קלוריות בלבד ליום הניתנת למשך שמונה שבועות בסמוך לאבחון בסוכרת סוג 2 – מעלה משמעותית את הסיכוי לריפוי מסוכרת ולהפסקת הצורך בתרופות.

 

עם זאת, מחקרים אלו שמו דגש על שינויים דרסטיים ואילו עבודות נוספות עד עתה העלו שריפוי מסוכרת קשה יותר כשמדובר בשינויים מתונים באורח החיים. כך, למשל, במחקר שפורסם באפריל 2019 בכתב העת Fronteirs in Public Health שכלל 10,059 נבדקים עם סוכרת סוג 2, נמצא כי בחלוף שמונה שנות מעקב רק 4.97% הצליחו להשיג ריפוי מלא מהמחלה.

 

על רקע הממצאים הנוכחיים, החוקרים דיווחו כי בכוונתם להמשיך ולחקור מהי הדרך הטובה ביותר כדי להוריד במשקל באופן מתון ולהשיג ריפוי מסוכרת סוג 2, וכבר מגייסים נבדקים למחקרם הקרוי GLoW (קיצור של Glucose Lowering through Weight management – ובעברית: הפחתת סוכר דרך ירידה במשקל).

 

הקשר בין סוכרת להשמנה הוכח בשנים האחרונות במחקרים רבים. לפי מחקרים,  ל-75% עד 80% מחולי הסוכרת יש עודף משקל או השמנת יתר. לנשים עם השמנת יתר סיכון גבוה פי 6.7 לסבול גם מסוכרת, ואילו אצל גברים השמנת יתר מעלה פי 12.4 את הסיכון לסוכרת.

 

השמנה עשויה להוביל לעליית רמות הסוכר בדם ולהתפתחות סוכרת בשני מנגנונים: שקיעת שומן בלבלב הורגת את תאי הבטא - התאים שמפרישים אינסולין - ומונעת הפרשת אינסולין בתגובה לעליית גלוקוז (סוכר). במקביל, שקיעת שומן בשריר, בכבד ובאיברים אחרים, גורמת להם לתנגודת לאינסולין (כלומר שכשהאינסולין מופרש, הכבד והשרירים לא מגיבים אליו) כך שרמות הסוכר בדם עולות. אם מרזים, התהליך עדיין יכול להתהפך. אמנם תאי בטא שמתו על רקע השומן העודף לא ישובו, אך התאים הקיימים ישתחררו מעול השומן ויחזרו לעבוד כראוי, באופן שעשוי אף לאפשר ריפוי מסוכרת.

 

מחקרים רבים שפורסמו בשנים האחרות הראו שירידה קלה במשקל - החל מירידה של 5% ממשקל הגוף ההתחלתי - מובילה להטבות משמעותיות לבריאות, מעבר להפחתת הסיכון לסוכרת או ריפוי מהמחלה. בין ההטבות הבריאותיות שנקשרו לירידה קלה במשקל: הפחתה בלחץ הדם, הפחתה בכולסטרול ואיזון ברמות הסוכר בדם וירידה בסיכון למחלות לב וכלי דם, סרטן, מחלות מפרקים וכאבים כרוניים, לצד שיפור באורח החיים היומיומי ובאיכות השינה, בבריאות המינית ובבריאות הנפש.

 

 

Diabetic Medicine, doi: 10.1111/dme.14122

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: