גמילה מעישון

כמוניגמילה מעישוןחדשות1.2 מיליון ישראלים מעשנים

1.2 מיליון ישראלים מעשנים

החדשות הרעות: 22.7% מהישראלים מעשנים. החדשות הטובות: עלייה של 4% במספר המשתתפים בסדנאות גמילה מעישון של קופות החולים שמציגות שיעורי גמילה גבוהים

מאת אלה הר-נוי
01/06/17
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

22.7% מהישראלים הבוגרים מעשנים. כך עולה מדו"ח שר הבריאות על העישון בישראל לשנת 2016, שמתפרסם היום (ה') – לכבוד היום הבינלאומי ללא עישון שצוין אתמול. מדובר בעלייה של כ-3% בשיעור המעשנים לעומת השנה שעברה. בהתאם לנתונים אלו, מוערך מספר המעשנים בישראל בכמיליון ומאתיים אלף מעשנים.

 

לפי הדו"ח, שיעור הגברים המעשנים (31.1%) כפול משיעור הנשים המעשנות (15.8%). שיעור העישון בקרב גברים בישראל גבוה מהממוצע הכולל במדינות האיחוד האירופי (25.6%), אך שיעור העישון בקרב נשים בישראל נמוך במעט ביחס לממוצע (16.9%).

 

קיים הבדל משמעותי בשיעורי העישון בין האוכלוסייה היהודית והאוכלוסייה הערבית בישראל: 27.8% מהגברים היהודים מעשנים וכך גם 17.7% מהנשים היהודית, בהשוואה ל-43.9% מהגברים הערבים ו-9.8% מהנשים הערביות.

 

מדיווח של צה"ל עולה כי שיעור העישון בעת הגיוס לצה"ל בשנת 2016 עמד על 24.8% בקרב המתגייסים ועל 14.9% בקרב המתגייסות, נתונים המצביעים על ירידה משמעותית לעומת הנתונים הקודמים של שנת 2012 (30.6% בקרב מתגייסים ו-23.3% בקרב המתגייסות).

 

עלייה במספר המשתתפים בסדנאות גמילה

 

רבים מנסים להפסיק לעשן ללא הכנה מוקדמת, תמיכה מקצועית או תמיכה תרופתית, אך במשרד הבריאות מציינים כי סיכויי ההצלחה של גמילה מעישון בדרך זו עומדים על אחוזים בודדים.

 

החל משנת 2010, כחלק מסל שירותי הבריאות, כל קופות החולים מציעות סדנאות גמילה מעישון בפריסה כלל ארצית ובהנגשה שפתית ותרבותית למגוון קבוצות באוכלוסייה, ללא עלות כלל, ובחלק מקופות החולים מוצעים למבוטחים בנוסף או כחלופה גם ייעוץ טלפוני לגמילה מעישון וכן ייעוץ אישי. כל מי שמשתתף בסדנה לגמילה מעישון זכאי לרכוש בהנחה של 85% תרופות מרשם לגמילה מעישון ובמידה שהנגמל אינו יכול להשתמש בתרופות המרשם, ההנחה ניתנת לו על רכישת תחליפי הניקוטין. 

 

הקופות מדווחות על שיעורי גמילה גבוהים בקרב המשתתפים בסדנאות. בדו"ח שר הבריאות שפורסם בשנה שעברה שירותי בריאות כללית דיווחו על שיעורי גמילה שעומדים על 42%-43% שלוש עד חמש שנים לאחר סיום הסדנה. מכבי שירותי בריאות דיווחו כי בתום תוכנית הגמילה 80% מהמשתתפים לא מעשנים, וכ-50% נותרו לא-מעשנים כעבור שנה מסיום הטיפול. גם במחקר שערכה קופת חולים מאוחדת נמצא שכ-50% מהמשתתפים בסדנאות נשארים גמולים גם בתום שנה מסיום הסדנה.

 

בשנת 2016 חלה עלייה של 4% במספר המשתתפים בסדנאות גמילה מעישון בקופות החולים, ונרשם שיא של כמעט 27,000 מעשנים שפנו לגמילה. עם זאת, עדיין מדובר במעט – המשתתפים בסדנאות מהווים רק כ-2.2% מתוך כלל המעשנים, למרות שמסקרים שונים עולה כי לפחות 50% מכלל המעשנים מדווחים על כך שהם מעוניינים להיגמל מעישון.  

 

כל המידע על סדנאות הגמילה מעישון של קופות החולים 

 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: