מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

דיכאון וחרדה

כמונידיכאון וחרדהמדריכים5 מפורסמות שהתמודדו עם דיכאון לאחר לידה

5 מפורסמות שהתמודדו עם דיכאון לאחר לידה

התקופה הכי יפה בחיים? 5 נשים חזקות מספרות על ההתמודדות שלהן עם דיכאון לאחר לידה

מאת אסנת עופר
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

גווינת' פאלטרו הייתה מאושרת אחרי הלידה הראשונה, אך לאחר השנייה סבלה מדיכאון קשה. קורטני קוקס וסלין דיון עברו טיפולי הפריה רבים עד שהצליחו להרות, ולמרות שכל-כך רצו ילד, נפלו לאחר הלידה לדיכאון.

 

כביכול זו אמורה להיות תקופה נפלאה ומרגשת, אבל במציאות נשים רבות מוצאות עצמן מתמודדות עם רגשות קשים אחרי לידה. במקרים רבים מדובר ב"בייבי בלוז" - תחושת דכדוך קלה וחולפת המופיעה בימים הראשונים לאחר הלידה ונעלמת תוך זמן קצר. אך 10%-15% מהיולדות מפתחות דיכאון לאחר לידה .5 סלבריטאיות אמיצות מספרות על התופעה.

 

ברוק שילדס – החלוצה

 

 

 (צילום: Shutterstock)

 

תמונות שהתפרסמו של השחקנית והדוגמנית ברוק שילדס יחד עם בתה רואן היו ממש מושא לקנאה, אך אף אחד לא יודע מה קורה מאחורי דלתות סגורות... לאחר הלידה בשנת 2003, האימא הטרייה התפרקה והתדרדרה לדיכאון וייאוש קשה, עד כדי כך שהיא אפילו שקלה להתאבד. שנתיים לאחר מכן היא התראיינה לאמצעי תקשורת שונים וסיפרה באומץ רב על הדיכאון, המחשבות האובדניות וחוסר היכולת להיענות לצרכי התינוקת, לקראת פרסום ספרה "Down Came the Rain" שמתאר את מאבקה בדיכאון. שילדס הייתה אחת הנשים הראשונות שדיברו בגלוי על דיכאון לאחר לידה, כדי לעזור לנשים אחרות המתמודדות עם מצב דומה.

 

"החלק הכי מפחיד בעולם עבורי היה להסתכל על הבת שלי ובאמת לא להרגיש כל חיבור בכלל. להרגיש כאילו אני יכולה לעזוב את החדר ולא לחזור לעולם ושבטח יהיה לה יותר טוב ככה" אמרה שילדס בראיון.

 

השחקנית גם סיפרה שנעזרה בנוגדי דיכאון. השחקן טום קרוז שמקדם את הסיינטולוגיה ביקר אותה בפומבי על השימוש בתרופות. שילדס לא נשארה חייבת ואמרה "טום צריך לדבוק בהצלת העולם מפני חייזרים ולתת לנשים שחוות דיכאון לאחר לידה להחליט אילו אופציות טיפוליות הן הטובות ביותר עבורן".

 

גווינת' פאלטרו – דיכאון לאחר הלידה השנייה 

 

 (צילום: Shutterstock)

 

השחקנית המוערכת הפכה לאם בפעם הראשונה בשנת 2004, ואהבה כל רגע. דבר לא הכין אותה לדיכאון שתקף אותה לאחר לידת בנה השני, שנתיים אחרי.

 

בראיון שנתנה בשנת 2010 למגזין ווג בריטניה היא אמרה "ברגעים הנמוכים ביותר הייתי רובוט. פשוט לא הרגשתי שום דבר. לא היו לי אינסטינקטים אימהיים לגביו – זה היה נורא... לא יכולתי להתחבר, ועדיין, כשאני מסתכלת על תמונות שלו מגיל שלושה חודשים אני לא זוכרת את הזמן הזה".

 

פאלטרו מספרת כי הבעיה הגדולה ביותר הייתה שהיא לא הודתה בזה שמשהו לא בסדר. בעלה לשעבר, כריס מרטין, סולן להקת קולדפליי, הוא זה שזיהה שיש בעיה ושכנע אותה להכיר בכך ולקבל את העזרה שהיא נזקקה לה. היא מספרת שפעילות גופנית סייעה לה להתמודד עם הדיכאון.

 

סלין דיון – שמחה ובוכה

 

 (צילום: Shutterstock)

 

הזמרת סלין דיון חיכתה זמן רב ועברה 7 טיפולי הפריה מפרכים על מנת להביא עוד ילדים לעולם. בשנת 2010 זה קרה – נולדו לה שני בנים, התאומים נלסון ואדי, שהצטרפו לאחיהם רנה-צ'ארלס שהיה אז בן תשע. אבל לא הכל היה ורוד. לא ברור אם דיון סבלה מדיכאון של ממש או רק מ"בייבי בלוז", אך היא מספרת שבימים שלאחר הלידה סבלה משינויים קיצוניים במצב הרוח - רגעים בהם חשה אושר עילאי התחלפו ברגעים של תשישות ובכי ללא כל סיבה. "הרגשתי שאני קצת מתנהלת מחוץ לגוף שלי. לא היה לי תיאבון וזה הטריד אותי", סיפרה בראיונות.

 

דרו ברימור – מתחת לענן 

 

 (צילום: Shutterstock)

 

בשנת 2015 חשפה דרו ברימור את ההבדלים בתחושותיה לאחר הלידות של בנותיה הקטנות. בראיון למגזין People סיפרה השחקנית החיננית כי לאחר הלידה הראשונה היא הרגישה נהדר, אבל לאחר הלידה השנייה היא חוותה רגשות קשים ביותר: "הייתי ממש מתחת לענן" תיארה.

 

הדיכאון נמשך לדבריה כחצי שנה ולבסוף היא הצליחה להתגבר על הקשיים. מאז היא חייה חיי משפחה שהיא מתארת כ"מושלמים ולגמרי לא-מושלמים".

 

קורטני קוקס – עם קצת עזרה מחברים

 

 (צילום: Shutterstock)

 

"עברתי תקופה קשה מאוד – לא מיד לאחר (לידת) התינוקת, אלא לאחר שהיא הגיעה לגיל 6 חודשים", סיפרה כוכבת סדרת הטלוויזיה המיתולוגית 'חברים' בראיון למגזין USA Today, על התקופה שלאחר לידת בתה קוקו בשנת 2004. "לא יכולתי לישון, היו לי דפיקות לב מואצות. נהייתי מדוכאת ממש". קוקס סיפרה על דיכאון כה חמור שהוביל לדחפים אובדניים. 

 

כמו דיון, גם קוקס הרתה לאחר טיפולי הפריה מפרכים. היא פנתה לרופא בעקבות הדיכאון, שגילה בעיה הורמונאלית. קוקס מספרת כי היא נחלצה מהדיכאון בעזרת שימוש בגלולות פרוגסטרון ובעזרת ידידות ותיקות - ג'ניפר אניסטון שגרה בקרבתה בשכונת מאליבו וברוק שילדס שהתמודדה עם דיכאון לאחר לידה בעצמה.

 

יכול לקרות לכל אישה 

 

לפי איגוד הפסיכולוגים האמריקאי (APA), דיכאון לאחר לידה יכול להופיע ימים ואפילו חודשים לאחר הלידה, ועלול להימשך שבועות או חודשים רבים ללא טיפול. דיכאון לאחר לידה יכול להשפיע על כל אישה – נשים עם הריונות קלים או בעייתיים, אמהות חדשות או אימהות להן כבר מספר ילדים, נשים נשואות ושאינן נשואות. הדיכאון מופיע בלי קשר להכנסה, גיל, גזע, תרבות או השכלה.

 

התסמינים וסימני האזהרה של דיכאון לאחר לידה עשויים להשתנות מאוד בין אם לאם אך עשויים לכלול:

 

איבוד עניין או הנאה בדברים שקודם לכן סיפקו עניין והנאה - בהם סקס

 

אכילה רבה יותר באופן משמעותי מהרגיל/ אכילה מעטה משמעותית מהרגיל 

 

חרדה – כל הזמן או רוב הזמן – או התקפי פאניקה

 

מחשבות מפחידות והאצה בקצב הלב

 

עצבנות מוגזמת, כעס ותנודות במצבי הרוח

 

תחושת אשם או חוסר ערך עצמי – האשמה עצמית

 

עצבות, בכי בלתי נשלט במשך זמנים ארוכים מאוד

 

חשש שאינך אימא טובה

 

חשש להישאר לבד עם התינוק

 

אומללות

 

חוסר יכולת לישון, יותר מדי שינה, קושי להירדם או להמשיך לישון

 

חוסר עניין בתינוק, במשפחה ובחברים

 

קושי להתרכז, לזכור פרטים או לקבל החלטות

 

מחשבות על פגיעה עצמית או פגיעה בתינוק (יש לפנות מיד לעזרה)
 

 

 

 עדכון אחרון: פברואר 2016 

 

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: