מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

כליות ודיאליזה

כמוניכליות ודיאליזהמדריכיםכל הזכויות של מטופלי דיאליזה

כל הזכויות של מטופלי דיאליזה

לאילו שירותים זכאים מטופלי דיאליזה? כיצד נקבעת הזכאות לקצבה? מה ההנחות במיסים? ומה לעשות אם נתקלים בסירוב מקופת חולים? מדריך מקיף

מאת מאת דן אבן. * יעוץ מקצועי: עו"ד ליאור טומשין
תגובות 0

זכויות מטופלי דיאליזה (צילום: shutterstock)
זכויות מטופלי דיאליזה (צילום: shutterstock)

חולי כליה שמתמודדים עם אי ספיקת כליות סופנית וממתינים להשתלת כליה עשויים להידרש לטיפולי דיאליזה קבועים לאורך חודשים ושנים ארוכות.

 

טיפולי דיאליזה עשויים להכביד על חיי היומיום – הם כרוכים בתופעות לוואי רבות, דורשים מעקבים רפואיים תכופים וכן מגבלות תזונתיות ואחרות. לכן, לאלו שנזקקים טיפולי דיאליזה מומלץ להכיר את כלל הזכויות המוקנות על ידי מוסדות המדינה. בקיאות בהטבות השונות מאפשרת למטופלי דיאליזה למצות את זכויותיהם ולהקל משמעותית בהתמודדות שלהם ושל קרוביהם, בתקופה מורכבת זו.

 

חלק מהזכאויות ניתנות למטופלי דיאליזה באופן אוטומטי, אך לצורך מימוש רובן המכריע של הזכויות, נדרשים המטופלים לפנות מיוזמתם לארגונים השונים.

 

ריכזנו את רשימת הזכויות המלאה למטופלי דיאליזה בישראל לפי תחומים שונים:

 

זכויות הקשורות לטיפול הרפואי

ביטוח בריאות פרטי ופנסיה רפואית

זכויות בעבודה

זכויות לקצבאות

הטבות נוספות

 

זכויות הקשורות לטיפול הרפואי

 

מטופלי דיאליזה נדרשים לטיפולי דיאליזה קבועים במכון דיאליזה בקהילה או בבית חולים, וכן עשויים להזדקק לטיפולים ושירותים שונים מקופת החולים על רקע מצבם הרפואי. במהלך טיפולי הדיאליזה כלולים המטופלים ברשימת המחלות הקשות של משרד הבריאות, ולכן זכאים להטבות שונות בשירותים המסופקים להם בקופות החולים.

 

למימוש הזכאות נדרשים מטופלי דיאליזה לוודא שהוסדר רישומם כחולים קשים דרך סניף קופת החולים בה הם מבוטחים.

 

פטור מהשתתפות עצמית בביקורי רופא

 

מטופלי דיאליזה זכאים לפטור עבור השתתפות עצמית בביקורים אצל רופא ראשוני, רופא מומחה, מרפאות חוץ ומכונים, לרבות מכוני הדמיה ואבחון, גסטרו ושינה.

 

תקרת תשלומים לתרופות בסל

 

לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, מטופלי דיאליזה פטורים מתשלומי השתתפות עצמית עבור תרופות ספציפיות המיועדות לטיפול במחלתם – אי ספיקת כליות.

 

מעבר לכך, מטופלי דיאליזה מוגדרים במשרד הבריאות כחולים כרוניים ומשכך זכאים לתקרה חודשית לתשלומי השתתפות עצמית ברכישת תרופות שבסל הבריאות, על פי חישוב שמבוצע אחת לרבעון בקופת החולים, תקרה העומדת נכון לספטמבר 2019 על 331 ש"ח לחודש בקופת חולים כללית, 315 ש"ח לחודש בקופת חולים מכבי, 324 ש"ח לחודש בקופת חולים מאוחדת ו-331 ש"ח לחודש בקופת חולים לאומית.

 

מטופלי דיאליזה שהגיעו לגיל הפרישה ומקבלים קצבת הבטחת הכנסה זכאים לתקרת תשלום מופחתת: 166 ש"ח בקופות החולים כללית ולאומית, 158 ש"ח במכבי ו-162 ש"ח במאוחדת, נכון לספטמבר 2019. כמו כן, בקופת חולים מאוחדת ניתנת בנוסף הנחה של 50% בתקרה החודשית לתרופות כרוניות שבסל למטופלי דיאליזה עם נכות כללית בגובה 75%.

 

הקלות ופטורים בטופס 17

 

טיפולי דיאליזה עצמם ניתנים בבתי חולים ומכונים חיצוניים בהתאם להסדרי הבחירה של קופות החולים, ללא צורך בהוצאת טופס 17 לכל ביקור, ונדרשים לרוב לטופס רק בביקור ראשוני ובהמשך אחת למספר חודשים עד שנה, בהתאם למדיניות הנהוגה במכון הדיאליזה.

 

מעבר לכך, לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, מטופלי דיאליזה פטורים מאגרה להוצאת טופסי 17. 

 

פטור מאגרת מיון

 

מטופלי דיאליזה נכללים ברשימת הזכאים לפטור מאגרת פניה לחדר מיון, גם אם שוחררו מבלי להתאשפז.

 

החזרי נסיעות לטיפולים

 

מטופלי דיאליזה זכאים להחזר כספי מקופת חולים על הוצאות הנסיעה מביתם לטיפולי הדיאליזה וחזרה.

 

מטופלי דיאליזה המוסעים לטיפולים באמבולנס (לפי חוזר משרד הבריאות - מטופלים שזקוקים לטיפול בשכיבה או להשגחה ומטופלים אחרים שהרופא קבע כי עליהם לנסוע לטיפול באמבולנס) זכאים להחזר של 50% מתעריף מד"א או ממחיר הנסיעה בפועל – הנמוך מבניהם.

 

במקרים אחרים זכאים המטופלים לנסוע במונית (בהחזר של 50%) או באוטובוס/ רכבת (בהחזר מלא, בהתאם להצגת קבלות). 

 

מעבר לזכאות בסל, בקופת חולים כללית, במקרה של צורך בליווי לטיפול הדיאליזה, בכפוף לאישור מנהל המחוז בקופה – ניתן החזר נסיעה גם למלווה בעלות של 50% מההוצאה לנסיעה בתחבורה ציבורית – באוטובוס/ ברכבת.

 

בשנים האחרונות פועלות קופות החולים להציע הסעה מטעמן למטופלי דיאליזה על רקע התעשייה שהתפתחה בתחום על ידי אמבולנסים הפרטיים, הגובים לטענת חלק מהקופות מחירים מופקעים, אולם יש להדגיש כי לפי חוזר המשרד "קופת חולים אינה רשאית לחייב מבוטח לנסוע באמצעות מוביל שלה או מטעמה – אמבולנס, מונית או כל רכב הסעה אחר".

 

החזר על טיפולי דיאליזה בחו"ל

 

במסגרת הסדרים פרטניים עם קופות החולים, אשר אינם חלק מסל הבריאות הממלכתי, מטופלי דיאליזה עשויים להיות זכאים להחזרים בגין השתתפות בהוצאות טיפולי הדיאליזה בחו"ל על פי עלות טיפול דיאליזה המשולם בארץ.

 

ההחזר מבוצע בסניפי הקופות כנגד הצגת קבלות התשלום ורק בתנאי שהטיפולים בחו"ל תואמו מראש עם הקופה.

 

לפי בדיקת "כמוני" למול קופות החולים השונות:

 

בקופת חולים כללית, למטופל דיאליזה השוהה בחו"ל שלא לצורך השתלה ומקבל טיפולי דיאליזה בחו"ל יינתן החזר עבור 12 דיאליזות לכל היותר שניתנו בתקופה של עד 6 שבועות בשנה קלנדרית, בהחזר של עד 1,475 ₪ לטיפול, בכפוף להצגת חשבונית/קבלה.

 

בקופת חולים מכבי, למטופל דיאליזה השוהה בחו"ל ניתנים עד 13 טיפולים לכל היותר בשנה קלנדרית בגובה החזר של עד 200 דולר לטיפול, במסגרת של עד שתי נסיעות לחו"ל בשנה, בכפוף להצגת חשבונית/קבלה.

 

בקופת חולים מאוחדת, למטופל דיאליזה השוהה בחו"ל עד שלושה חודשים (כלומר כ-36 טיפולי דיאליזה) – ניתנים החזרים לטיפולי דיאליזה עד תקרה של 850 ₪ לטיפול, כאשר לשהות בחו"ל לתקופה ממושכת יותר יש צורך באישור הקופה מראש. יש להגיש סיכום טיפול על כל דיאליזה וקבלה/חשבונית על התשלום.

 

בקופת חולים לאומית, למטופל דיאליזה השוהה בחו"ל ניתנים החזרים עבור עד 36 טיפולים בשנה (12 חודשים מהטיפול הראשון), עד תקרה של 700 ₪ לטיפול, בכפוף להצגת חשבונית/קבלה.

  

תזונאית ומזון רפואי

 

מטופלי דיאליזה נזקקים להערכה תזונתית – בין השאר על רקע הסיכון לפתח תת תזונה, וזכאים לפנות לדיאטנית בקופת החולים בעלות של עד 29 ש"ח לרבעון, נכון לספטמבר 2019. מקבלי קצבת נכות כללית פטורים מהשתתפות עצמית זו.

 

מטופלי דיאליזה הזקוקים לכך – זכאים למזון רפואי בתקרת תשלום של עד 737 ש"ח לחודש, נכון לספטמבר 2019.

 

טיפולי שיניים

 

מטופלי דיאליזה שמועמדים להשתלת כליה זכאים לפני ההשתלה לטיפולי שיניים וחניכיים בסל הבריאות הממלכתי במרפאות לבריאות השן של קופות החולים או במרפאות השיניים בבתי החולים – בכפוף לטופס 17.

 

זכאות זו ניתנת בהתאם לחוזר מנהל רפואה מפברואר 2010, מכיוון שלאחר השתלה הטיפול ההכרחי בתרופות מונעות דחיית שתל מעמיד את המטופלים בסיכון גבוה לזיהומים בחלל הפה, ואבחון מוקדם וסילוק מוקדים מזהמים חיוני לשמירה על בריאות הפה והשיניים.

 

הטיפולים שנכללים בזכאות זו כוללים מתן תוכנית טיפול מקיפה לשיניים וחלל הפה כולל צילומים, טיפולים משמרים, טיפולי שורש, עקירות שיניים במצבים בהם לא מתאפשר שימור השן, הסרת אבנית ורובד, סילוק מוקדי עששת – לרבות מוך שן מודלק/ פגוע, גורמים מכאניים כמו פינות חדות, ותותבות, כתרים וגשרים שאינם מתאימים ושחזור שיניים.

 

מימון השתלות כליה בחו"ל

 

חוק ההשתלות משנת 2008 שקבע עונש פלילי לסחר באיברים שם סוף למדיניות של קופות החולים עד לאותה השנה לממן השתלות איברים בחו"ל ובעיקר הפסיק את הנוהג לממן השתלות כליה בחו"ל שחוסכות את הצורך בטיפולי דיאליזה יקרים, כשקיים חשד לסחר באיברים.

 

יחד עם זאת, חוזר מנכ"ל משרד הבריאות עוד ממארס 2006 מסדיר את הזכאות למימון השתלות איברים בחו"ל במצבים מסוימים, באישור ועדה מיוחדת במשרד הבריאות, כשנשקפת סכנת חיים מיידית או כשניתן להוכיח באופן מפורש שאין חשד לסחר וקיימת נסיבה רפואית חריגה.

 

כיום ניתן סיוע במימון להשתלות כליה בחו"ל במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים כשאין אפשרות לביצוען תוך זמן סביר בישראל, ורק לאחר הצגת ראיות על כך שמקור הכליה אינו בסחר, וכן ניתן מימון להשתלות כליה בחו"ל דרך ביטוחי בריאות פרטיים.

  

אשפוז סיעודי מורכב

 

מטופל דיאליזה שהוגדר כחולה סיעודי – מוגדר למעשה כחולה במצב 'סיעודי מורכב' – הדורש השגחה צמודה של רופא, וזכאי לאשפוז במחלקה לסיעוד מורכב בבית חולים ייעודי (בהתאם להסדרי הבחירה של בתי החולים) בעלות השתתפות עצמית של 132 ש"ח ליום אשפוז בקופות החולים כללית, מאוחדת ולאומית ו-130 ש"ח ליום אשפוז בקופת חולים מכבי, נכון לספטמבר 2019.

 

בקופות החולים מכבי ומאוחדת מוצע במסגרת הביטוחים המשלימים (מכבי מגן זהב, מכבי שלי, מאוחדת עדיף, מאוחדת שיא) פטור מתשלום השתתפות עצמית ב-60 הימים הראשונים לאשפוז.

 

בריאות הנפש

 

הזכאות לטיפולים נפשיים בקהילה עבור מטופלי דיאליזה ניתנת כיום בהתאם לזכאות כוללת לטיפולים נפשיים דרך קופת החולים, מאז הרפורמה בבריאות הנפש.

 

טיפול אצל פסיכיאטר ניתן כיום דרך הקופה בהתאם להיטל רבעוני, כמו כל רופא מומחה אחר; פסיכותרפיה ניתנת במרפאות הקופה ללא תשלום בהתאם למכסת טיפולים שנקבעת על ידי הרופא המטפל, ופסיכולוג עצמאי ניתן דרך הקופה בהשתתפות עצמית של עד 58 ש"ח לביקור ראשון, עד 139 ש"ח לביקור חוזר ועד 64 ש"ח לטיפול קבוצתי, נכון לספטמבר 2019.

 

מיצוי זכויות בקופת חולים

 

במקרה של פגיעה במיצוי הזכויות לתרופות וטיפולים מצד קופת חולים, רשאים הנפגע וקרובי המשפחה לערער על החלטות הקופה.

 

במקרה של סירוב הקופה לממן טיפול שאינו נכלל בסל הבריאות הממלכתי, יש להגיש ערעור על החלטות הקופה בפני ועדת חריגים של קופת חולים, המחויבת לדון באופן ענייני בכל פנייה ולפרט את החלטותיה באופן מנומק. הפנייה לוועדת חריגים יכולה גם להיעשות באמצעות עורך דין או מיופה כוח.

 

במקרים אחרים של סירוב מצד הקופה לאישור הפנייה לשירות רפואי או לטיפול במרפאה מסוימת – יש לפנות לנציבות פניות ציבור בקופת החולים בה הנכם מבוטחים.

 

במקרה של סירוב נוסף בערכאות אלו בקופת החולים לאשר את בקשתכם – ניתן לפנות לנציבות קבילות ציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי במשרד הבריאות. לפני פנייה לנציבות. הגשת קבילה למשרד הבריאות ניתן לשלוח באמצעות טופס מקוון באינטרנט, וכן באמצעות הדואר, טלפון או פקס, כמפורט בקישור הבא.

 

אם נתקלתם בסירוב לקבלת טיפול/ שירות – ניתן גם לפנות לעמותות המסייעות לחולי כליה ומטופלי דיאליזה ו/או לאגודה לזכויות החולה.

 

ביטוח בריאות פרטי ופנסיה רפואית

 

למטופלי דיאליזה מומלץ לבחון זכאות לקבלת פיצויים כספיים בביטוחי בריאות פרטיים ובקרנות הפנסיה/ ביטוחי מנהלים שבהן הם מבוטחים.

 

בין השאר מומלץ לבדוק את הזכאות לתשלומים הבאים:

 

ביטוח מחלות קשות

 

סעיף שניתן בחלק מביטוחי הבריאות הפרטיים המקנה פיצוי כספי לאנשים שפיתחו מחלה קשה, ובכלל זה גם אי ספיקת כליות סופנית.

 

ביטוח אובדן כושר עבודה

 

סעיף ביטוחי שכלול כיום בכל קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים ולעתים אף נרכש כביטוח נפרד על ידי המעסיק/על ידי עצמאים. הביטוח מקנה פיצוי כספי על אובדן כושר עבודה עקב תאונה או מחלה.

 

פנסיה רפואית

 

דרך קרן הפנסיה יש לבדוק את הזכאות לפנסיה רפואית – כלומר לתשלומי פנסיה עוד לפני גיל הפרישה על רקע אי ספיקת כליות סופנית (לעובדי מדינה זכאות זו ניתנת דרך הוועדות הרפואיות לעובדי במדינה בלשכות הבריאות של משרד הבריאות).

 

זכויות בעבודה למטופלי דיאליזה

 

ימי מחלה

 

לפי חוק ימי מחלה, עובד צובר זכאות ל-1.5 ימי מחלה לכל חודש עבודה במשרה מלאה אצל אותו מעסיק ובאותו מקום עבודה, 18 ימים בשנה, וניתן לצבור ימי מחלה – עד 90 יום. במספר ענפי עבודה אף ישנה זכאות לצבירת 2 ימי מחלה לחודש עבודה. לעובד במשרה חלקית או עובד שעתי/יומי יש נוסחה לחישוב הזכאות לימי מחלה בהתאם לחוק.

 

התשלום עבור ימי מחלה עומד על 50% משכר העבודה הרגיל ליום השני והשלישי, כשאין תשלום עבור יום המחלה הראשון, ועומד על 100% משכר העבודה הרגיל החל מיום המחלה הרביעי.

 

בן/בת הזוג של מטופל/ת דיאליזה רשאי/ת אף הוא/היא להעדר מהעבודה עד 60 ימי מחלה בשנה, על פי מניין ימי המחלה שצבר בהתאם לוותק, לצורך הטיפולים הרפואיים במטופל/ת, וזאת בהבדל מהיעדרות של שישה ימים בלבד לשנה למחלה קלה.

 

הורה לילד עד גיל 18 שמטופל בדיאליזה זכאי לזקוף עד 90 ימי היעדרות בשנה על חשבון ימי המחלה או ימי החופשה שלו - לפי בחירתו (ועד 110 ימים כשמדובר בהורה יחיד).

 

פיצויי פיטורים

 

מעסיק אינו יכול לפטר עובד בגין מחלתו, לרבות אם חלה באי ספיקת כליות סופנית ונדרש לטיפולי דיאליזה, ואם יעשה זאת, הדבר ייחשב כהפרת חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות, וניתן לתבוע אותו בשל כך.

 

בנוסף, מטופל דיאליזה יוכל להתפטר מהעבודה ביוזמתו, ובמקרה זה ייחשב כמי שפוטר לפי חוק בזכאותו לפיצויים גם ללא מכתב פיטורים, בכפוף להצגת אישורים רפואיים.

 

מס הכנסה

 

מטופלי דיאליזה זכאים ברוב המקרים לפטור ממס הכנסה בעבודתם, כפי שמפורט בהמשך המדריך.

 

זכאות לקצבאות למטופלי דיאליזה

 

מטופלי דיאליזה זכאים לקצבאות נכות בהתאם למצבם הרפואי והתעסוקתי. מומלץ לגשת לסניף הביטוח הלאומי הקרוב מוקדם ככל האפשר לבירור הזכויות.

 

קצבת נכות כללית

 

קצבת נכות כללית ניתנת למטופלים בדיאליזה לפחות בשני טיפולים בשבוע, בכפוף לדרגת אי כושר, כאשר על רקע המחלה נפגע כושר ההשתכרות ב-50% לפחות, וכן לעקרות בית שכושרן לתפקד במשק הבית נפגע ב-50% לפחות.

 

התנאי למתן קצבת נכות כללית הוא פגיעה בכושר ההשתכרות למרוויחים כשכירים ו/או עצמאיים נכון לספטמבר 2019 עד 6,164 ש"ח לחודש בלבד – פחות מ-60% מהשכר הממוצע במשק.

 

הקצבה ניתנת לבוגרים מעל גיל 18 או לקטינים מגיל 16 עד 18 במקרה שהקטין היה "עובד קטין" לפני שנגרם לו אי כושר להשתכר.

 

הכרה באחוזי נכות לצורך קבלת הקצבה נעשית באמצעות פנייה לוועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי, כשלנכות כללית שני מרכיבים שנקבעים על ידי ועדות או נציגי המוסד: נכות רפואית ודרגת אי כושר.

   

נכות רפואית

 

מרכיב הנכות הרפואית נקבע בוועדה רפואית בהסתמך על קריטריונים של ספר הליקויים. ככלל, אחוזי הנכות למטופלי דיאליזה נקבעים בהתאם לסוג הפגיעה וחומרתה.

 

לפי חוזר מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מיוני 2016, המתיר במצבים של חולים קשים להקנות אחוזי נכות ללא הופעת החולה מול ועדה רפואית על בסיס מסמכים בלבד, נקבע כי מצב של אי ספיקת כליות חמורה המלווה בדיאליזה לפחות פעמיים בשבוע מקנה לפחות 50% נכות. בפועל, מאחר ואי ספיקת כליות היא מחלה קשה – רוב החולים מוכרים עם 100% נכות רפואית.

 

לוועדה הרפואית יש להגיש מסמכים הכוללים סיכום מחלה מפורט מהרופא המטפל (בעדיפות נפרולוג) הכולל אבחנה, תפקודי כליות (כולל פינוי קריאטנין ובדיקות מעבדה רלוונטיות נוספות), תוצאות ביופסיה – אם בוצעה, תיאור סוג הדיאליזה, תכיפותה והפרוגנוזה המשוערת.

 

לדברי עו"ד ליאור טומשין, שותף במשרד "מרקמן את טומשין" המומחה לתחום מיצוי זכויות רפואיות, "מאחר ואי ספיקת כליות היא מחלה בדרגה קשה ביותר שבה הכליות כבר אינן מתפקדות, והיא מלווה בסיבוכים, רוב המטופלים זכאים במהלך הטיפולים ל-100% נכות".

 

בהמשך, לאחר השתלת כליה יקבל המטופל 100% נכות בשנה הראשונה לאחר ההשתלה, ובהמשך מורדים אחוזי הנכות ל-50%, ועליו לפנות לוועדה רפואית קביעת אחוזי נכות המותאמים לו, על פי סיבוכים ספציפיים ומחלות נלוות.

 

דרגת אי כושר

 

כדי לקבוע דרגת אי כושר נדרשים מינימום 60% נכות רפואית או 40% בתנאי שאחד מהליקויים הוא מעל 25%, וכן דרגת אי כושר בשיעור של 50% לפחות, כשהדרגות המזכות הן בדרך כלל מ-60% ומעלה.

 

דרגת אי כושר נקבעת על פי התרשמות חברי הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי מהירידה בכושר התפקוד בעקבות המחלה.

 

גובה קצבת הנכות

 

חמש דרגות נכות מזכות כיום בקצבה, שגובהה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות הרפואית שנקבעו על ידי הוועדה הרפואית: דרגת אי כושר חלקית בשיעור של 60% מזכה בקצבה חודשית של 1,903 ש"ח, נכון לספטמבר 2019, דרגת אי כושר בשיעור של 65% מזכה בקצבה חודשית של 2,021 ש"ח, דרגת אי כושר בשיעור של 74% מזכה בקצבה חודשית של 2,235 ש"ח ודרגת אי כושר מלאה - בשיעור של 75% או 100% - מזכה בקצבה חודשית מלאה בסכום של 3,312 ש"ח.

 

קצבת הנכות ניתנת רק בחלוף 90 יום מהיום שבו הפסיק המטופל לעבוד כתוצאה מהמחלה. במהלך 90 יום אלו יכול המטופל לנצל את ימי המחלה העומדים לרשותו במקום העבודה. אם המטופל סובל ממצב כלכלי קשה, באפשרותו להגיש עבור 90 יום אלה בקשה להבטחת הכנסה, אולם ככלל אין סעד עבור שלושה חודשים אלו. הקצבה ניתנת רק לאחר מיצוי כל ימי המחלה שעומדים לרשות המטופל במקום עבודתו. הזכאות לקצבה מתאפשרת באופן רטרואקטיבי עד 12 חודשים לפני המועד בו הוגשה התביעה להכרה בנכות.

 

גמלת ילד נכה

 

קטין נכה עד גיל 18 ו-3 חודשים שמטופל בדיאליזה זכאי ל'גמלת ילד נכה', וזכאות זו נקבעת על ידי ועדה רפואית, כשיש ועדות מיוחדות לילדים עד גיל 3 ולילדים מעל גיל 3.

 

הקצבה מחושבת באחוזים מקצבת יחיד מלאה. מאוגוסט 2016 הועלתה הזכאות לילדים מטופלי דיאליזה לגמלה בשיעור של 188% שמשמעותה סכום חודשי של 4,757 ש"ח לחודש, נכון לספטמבר 2019 – המוגדרת עבור ילדים שנדרשים ל"טיפול רפואי קשה וממושך".

 

נכות כללית לחיילים/ שוטרים/ סוהרים

 

בקרב חיילים/ שוטרים/ סוהרים ההכרה בנכות כללית ניתנת דרך משרד הביטחון, ובמקרים אלה קביעת גובה הקצבה לנכות כללית ניתנת לפי דרגת הנכות, ולא קיימת דרגת אי כושר כפי שנהוגה בביטוח הלאומי.

 

לפי תקנות משרד הביטחון, מטופלי דיאליזה מוכרים בדרגת הנכות המקסימאלית 100% המזכה בקצבה הגבוהה ביותר.

                                                                                   

נכות מעבודה או משירות צבאי

 

קצבת נכות כללית מוגבלת כאמור רק למי שמשתכר בעבודתו עד 60% מהשכר הממוצע במשק (עד 6,164 ש"ח לחודש, נכון לספטמבר 2019), וניתנת בסכומים הנגזרים מדרגת אי כושר, ועשויה להגיע לקצבה מקסימאלית של 3,312 ש"ח לחודש ועד לגיל הפרישה בלבד.

 

לעתים ניתן לבדוק את האפשרות לקבלת זכאות אטרקטיבית יותר לקצבה גבוהה הנגזרת משכר העבודה וניתנת לכל החיים, וזאת במידה וניתן להכיר במחלה שהובילה לצורך בהשתלה כנכות מעבודה בביטוח הלאומי או שניתן להכיר בה כנכות על רקע שירות צבאי/ במשטרה/ שב"ס דרך קצין התגמולים באגף לשיקום נכים במשרד הביטחון.

 

כך, למשל, אי ספיקת כליות על רקע סיבוך של סוכרת – נפרופתיה סוכרתית – עשויה לקבל לעתים הכרה כפגיעה נכות מעבודה/ משירות צבאי, כשאפשר להכיר בסוכרת ככזו שהתפתחה על רקע לחץ במקום העבודה/ בצבא. בתי דין בישראל כבר הכירו בעבר בשירות צבאי מלחיץ כטריגר להתפתחות סוכרת. כמו כן, במצבים מסוימים ניתן לקשור בין התפתחות הדרגתית של אי ספיקת כליות לבין התייבשות בשירות הצבאי בעבר.

 

בהבדל מנכות כללית, נכות מעבודה ניתנת כפונקציה של השכר, ולמי שהוכר עם 100% נכות הקצבה היא 75% מהשכר החודשי ברוטו (לפי ממוצע של שלוש משכורות אחרונות), ולכן קצבה זו עשויה להגיע למעל ל-10,000 ש"ח לחודש, וניתנת לכל החיים.

 

כמו כן, מטופלי דיאליזה יכולים להגיש בביטוח לאומי תביעה להכרה במחלה כנכות מעבודה בכל שלב, וללא התיישנות, אם כי את הקצבה יקבלו רטרואקטיבית רק עד שנה אחורה (אך יקבלו קדימה כאמור לכל המשך חייהם).

 

באשר להכרה במחלה כנכות כתוצאה מהשירות הצבאי – יש להגיש את התביעה תוך שלוש שנים מהשחרור משירות, אולם אם המחלה לא נראית לעין (אי ספיקת כליות מכונה 'מחלה שקטה' כשהתסמינים עשויים להופיע רק בשלבים מתקדמים) – ניתן להגיש את התביעה ללא מגבלת התיישנות.

 

קצבאות נוספות למטופלי דיאליזה

 

קצבאות נוספות ניתנות על ידי המוסד לביטוח לאומי למקבלי קצבת נכות – ומרביתן אינן ניתנות באופן אוטומטי. לקבלת כל קצבה יש להגיש בקשה נפרדת בהתאם לצורך.

 

קצבת קח"ן

 

קצבת קח"ן – קצבה חודשית נוספת – היא תוספת תשלום שניתנת על ידי הביטוח הלאומי לאנשים עם מחלות מפרקים שקיבלו הכרה בדרגת אי כושר של 100% ונכות רפואית בשיעור של 50% לפחות, ומשנת 2018 קצבה זו הוכנסה לבסיס קצבת הנכות ואין צורך לפנות עוד לצורך קבלתה בבקשה נפרדת לביטוח הלאומי.

  

קצבת שר"ם (שירותים מיוחדים)

 

מטופלים שעוברים דיאליזה לפחות פעמיים בשבוע זכאים אוטומטית לקצבת שר"ם – קצבת שירותים מיוחדים, המהווה קצבה כספית למטרות עזרה סיעודית בטיפול בבית, לצורך מטפל/ת שיסייע בפעולות יומיומיות, לרבות אכילה, רחצה, לבוש, ניידות בבית ושליטה על הפרשות. הקצבה ניתנת רק למי שאינו מקבל במקביל קצבה מיוחדת לנפגעי עבודה והכנסתם החודשית אינה עולה על 5 פעמים השכר הממוצע במשק.

 

הבקשה לקצבת שר"ם עשויה להיות מוגשת יחד עם בקשה לקצבת נכות או בהמשך, ותינתן רק החל מ-90 יום לאחר שנקבעה קצבת נכות. יש לציין כי בהבדל מקצבת נכות כללית שניתנת כאמור רק למי שמשתכרים פחות מ-60% מהשכר הממוצע במשק (עד 6,164 ש"ח – נכון לספטמבר 2019), תוספת השר"ם עשויה להינתן גם למטופלי דיאליזה שמשתכרים בעבודתם מעל לסכום זה.

 

קצבת שר"ם ניתנת בשלוש רמות אפשריות, בסכום של בין 1,422 ₪ ועד 5,324 ₪ לחודש, בהתאם לרמת העזרה הנדרשת בביצוע פעולות יומיום.

 

קצבת שר"ם יכולה להינתן לכל החיים, אולם ניתן להגיש אותה רק עד גיל הפרישה. לאחר גיל הפרישה – ניתן לקבל במקומה גמלת סיעוד, ומומלץ לשקול איזו קצבה כדאית יותר במקרה הספציפי.

 

ניתן לקבל לקצבת שר"ם רטרואקטיבית עד שישה חודשים לפני יום הגשת התביעה לקצבה.

 

יצוין כי גם למקבלי קצבת נכות מעבודה (בהבדל מנכות כללית) מומלץ לבדוק זכאות ל'קצבה מיוחדת לנפגעי עבודה', במקרים בהם הנכות מעל 65% - קצבה שניתנת בסכומים מעט גבוהים יותר מקצבת שר"ם – עד 8,333 ₪ לחודש, נכון לספטמבר 2019.

 

גמלת סיעוד

 

לאחר גיל הפרישה, כשאין עוד זכאות לקצבת שר"ם, נכה שהגיע לגיל הפרישה ושוהה בביתו, וזקוק לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות, זכאי להגיש בקשה לגמלת סיעוד.

 

הזכאות לגמלה זו נבחנת בהתאם לתלות של המטופל בעזרה, ונקבעת באחוזי תלות – עד מקסימום 168%. כשהגמלה כוללת שירותים לרבות טיפול בבית, ביקור במרכז יום, וכן אספקת משדר מצוקה, מוצרי ספיגה ושירותי כביסה. גמלת סיעוד ניתנת בעזרה במימון עובד זר או עובד ישראלי לטיפול במבוגר, ובשנת 2018 עודכנו התקנות כך שניתן כיום לקבל את הגמלה גם בכסף, בהתאם לנקודות שירות שנקבעות עבור כל מטופל על פי רמת התלות בזולת ולפי מבחן הכנסה בביטוח הלאומי. נכון לספטמבר 2019, סכום גמלת הסיעוד המקסימאלית למעסיק עובד זר נעה בין 1,407 ל-4,912 ש"ח לחודש, והסכום למעסיק מטפל ישראלי נע בין 1,407 ל-5,731 ש"ח.

 

הפנייה לביטוח לאומי לצורך גמלת סיעוד ועזרה סיעודית של עובד זר – צריכה להיעשות בהקדם, מאחר והטיפול בבקשות אלה אורך לרוב זמן רב – כשלושה חודשים בממוצע.

 

גמלת סיעוד מהווה תחליף לקצבת שר"ם ולכן מומלץ למטופלי דיאליזה שהגיעו לגיל הפרישה והוכרו עם נכות כללית לשקול איזו גמלה עדיפה להם.

 

קצבת ניידות

 

מטופלי דיאליזה המוגבלים בניידות זכאים לקצבת ניידות מהביטוח הלאומי במידה ויש להם פגיעה  ביכולת הניידות, וזאת לצורך כיסוי הוצאות הנסיעה למקום העבודה, ובמידה שהמטופל עדיין לא הגיע לגיל פרישה.

 

יש לציין כי לאחר השתלת כליה – מרבית המושתלים כבר אינם עומדים בקריטריונים המזכים בקצבה זו. סכום קצבת ניידות חודשית עומד נכון לספטמבר 2019 על עד 2,364 ש"ח לחודש לחסרי רכב, ובהתאם להיקף הפגיעה, ואילו הסכום לבעלי רכב משתנה בהתאם לסוג האביזרים הנדרשים למוגבלים בניידות וסוג הרכב.

 

במסגרת קצבת הניידות, אם המרחק מבית המוגבל בניידות למקום עבודתו וחזרה 40 ק"מ לפחות, תשולם תוספת לקצבה לשם השתתפות בהוצאות הנסיעה הנוספות. כמו כן ניתנים במסגרת הקצבה הלוואה עומדת לקונה רכב ראשון או להחלפת רכב, הלוואות מקרן הלוואות לקונה רכב חדש, מימון והלוואות לרכישת אביזרים מיוחדים לרכב, הלוואה לרכישה והתקנה של מתקן הרמה לכיסא גלגלים לרכב ומימון שיעורי נהיגה ברכב הכולל אביזרים מיוחדים. מוגבל בניידות שרכש רכב באמצעות הלוואה עומדת ומקבל קצבת ניידות, זכאי לשירותי גרירה, ללא רכב חלופי.

 

סכום קצבת הניידות עומד על 2,364 ₪ לחודש לחסרי רכב, נכון לספטמבר 2019, וכן בסכומים משתנים בהתאם לסוג הרכב ולאביזרי הניידות שיותקנו עליו.

 

הטבות נוספות למטופלי דיאליזה

 

הכרה באחוזי נכות מאפשרת למטופלי דיאליזה הטבות נוספות מעבר לקצבה החודשית במטרה להקל על חייהם.

 

תוספת תלויים

 

בעלי קצבת נכות זכאים לתוספת תלויים עבור בן/ בת זוג וילדים. באשר לילדים, התוספת ניתנת לשני ילדים ראשונים עד גיל 18 או עד גיל 24 אם הם משרתים בצבא או בשירות לאומי, כשהתוספת לילד נעה בין 571 ש"ח לבעלי דרגת אי כושר חלקית בשיעור של 60% ועד ל-951 ש"ח לבעלי דרגת אי כושר מלאה בשיעור של 75% או 100%, נכון לספטמבר 2019.

 

התוספת לבן/ בת זוג ניתנת רק אם הכנסתם היא עד 5,856 ש"ח, נכון לספטמבר 2019, ורק אם הם אינם מקבלים קצבה אחרת. אם בת הזוג מקבלת קצבת מזונות – סכום זה יופחת מתוספת התלויים. התוספת לבן/בת זוג נעה בין 713 ש"ח לבעלי דרגת אי כושר חלקית בשיעור של 60% ועד ל-1,189 ש"ח לבעלי דרגת אי כושר מלאה בשיעור של 75% או 100%.

 

לנכים שמתפרנסים למחייתם ומרוויחים מעל ל-2,157 ש"ח לחודש ניתנת תוספת תלויים מלאה עבור בן/ בת הזוג ו/או הילדים, גם אם דרגת אי הכושר שלהם נמוכה מ-75%.

 

שיקום מקצועי

 

20% נכות לצמיתות מאפשרים הפנייה לשיקום מקצועי, שירותי מרכז הכוון תעסוקתי של משרד הכלכלה ומרכז רבדים, וסיוע בלימודים – לרבות שכר לימוד אוניברסיטאי, קורס פסיכומטרי, הוצאות נסיעה ללימודים בתחבורה ציבורית, השתתפות בשכר דירה במידה ומקום הלימודים מרוחק יותר מ-40 ק"מ מהבית – באישור פקיד השיקום, שירותי תמיכה והנגשה ודמי שיקום המשולמים לאלו הלומדים 20 שעות בשבוע ומעלה (ובמצבים מסוימים ללומדים מעל ל-16 שעות בשבוע).

 

עמלות בנקים

 

40% נכות ומעלה מאפשרים הנחה בעמלות בבנקים, שמשמעותה כי ארבע פעולות בבנק יחושבו במחירן כעמלה אחת בערוץ ישיר.

 

תג נכה ופטור מאגרת רישוי

 

מטופלי דיאליזה עשויים להיות זכאים ל'תג נכה', לצד פטור מאגרת רישוי.

 

הפנייה לקבלת תו נכה נעשית דרך לשכת הבריאות המחוזית, ולאחר גיל הפרישה ישירות דרך משרד הרישוי, וקבלת התג מותנית באישור ועדה – לא בהתאם לגובה אחוזי הנכות שנקבעו לצורך קצבת נכות כללית, אלא בהתאם לשאלה עד כמה הנכות פוגעת בכושר הניידות של המטופל. תג נכה יכול להינתן באופן זמני או קבוע.

 

תג נכה עשוי להינתן עבור עד שני כלי רכב המשמשים להסעת הנכה, לרבות פטור מתשלום על חנייה במקום ציבורי.

 

ככלל, רוב מטופלי דיאליזה המגישים בקשה – מקבלים תג נכה, בכפוף להצגת אישור ממכון הדיאליזה על מצבם הרפואי ופגיעה בניידות.

 

פטור מתשלום ביטוח לאומי

 

מקבל קצבת נכות שאין לו הכנסה אחרת פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי, כל עוד הוא מקבל קצבה. מטופל שנקבעה לו דרגת אי-כושר להשתכר בשיעור של 75% לפחות לשנה ומעלה, פטור מתשלום ביטוח לאומי גם אם יש לו הכנסה נוספת. אם הוא עובד, הוא חייב בתשלום. פרטים ניתן לקבל במחלקת הגבייה במוסד לביטוח לאומי.

 

פטור מתשלום מס הכנסה

 

מטופלי דיאליזה מקבלים לרוב 100% נכות רפואית, ולכן אם הם עובדים הם זכאים לפטור ממס הכנסה הניתן לבעלי 90% נכות משוקללים ומעלה – וזאת גם אם הם עובדים במשכורת שמונעת מהם את האפשרות לקבל קצבת נכות כללית.

 

פטור ממס הכנסה נחשב לזכאות משמעותית בשווי כספי רב, כאשר בהבדל מהשיטה הקובעת נכות רפואית, בקביעת הזכאות לפטור ממס הכנסה יש אפשרות לצבירת אחוזי נכות בשיטת שקלול שונה.

 

את הבקשה לפטור זה יש להגיש ישירות למס הכנסה, והניירת מועברת לביטוח הלאומי לוועדה הקובעת את הזכאות לפטור לפי חוק נפגעי עבודה, בהתאם לאותו ספר מבחנים המקנה אחוזי נכות בגין המחלה.

 

נקודת זיכוי במס הכנסה ניתנת גם למי שהוא או בן זוגו הוכר כנכה לתקופה של 185 יום ומעלה בשיעור של 100% לליקוי אחד או מעל ל-89% בנכות המשקללת כמה ליקויים.

 

פטור מלא ממס הכנסה ניתן לאלו שמגיעים ל-90% נכות משוקללים או לבעלי 100% נכות בסעיף אחד, החל מ-184 יום לאחר ההכרה בנכות, ועד תקרת הכנסה שמתעדכנת מדי שנה. את הפטור ממס הכנסה ניתן לבקש רטרואקטיבית עד שש שנים אחורנית מיום הגשת הבקשה.

 

הזכאות מאפשרת גם פטור ממס הכנסה לפנסיונרים עם פנסיה גבוהה, ולעתים גם פטור ממס הכנסה על כספים של חולה שנפטר והגיעו ליורשיו כשהיו חייבים במס.

 

היקף הפטור ממס הכנסה עומד על סכום של עד 608,400 ש"ח בשנה, נכון לשנת המס 2018.

 

דיור

 

מקבלי קצבת נכות עם דרגת אי כושר יציבה בשיעור של 75% ויותר זכאים לסיוע ממשרד השיכון בשכירות בדיור הציבורי.

 

כמו כן, מקבלי קצבת נכות עם דרגת אי כושר השתכרות 75% ומעלה זכאים לסיוע של עד ל-95% מגובה שכר דירה, בהתאם לקריטריונים שקובע משרד השיכון, כשגובה ההטבה משתנה בהתאם למצב אישי (יחיד, זוג או משפחה ומספר הילדים), גיל, גודל היישוב ואזורי עדיפות. הזכאות ניתנת רק לנכים חסרי דירה.

 

בהקשר לדיור, יש לציין כי חברות ביטוח מחויבות לבטח בביטוח חיים מטופלי דיאליזה שמבקשים משכנתא ברכישת דירה חדשה, בהתאם לכללים מוסדרים, ובמידה ומפרות את חובתן – יש לפנות בנושא ליחידה לפניות הציבור ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון – בקישור הבא.

 

כמו כן, 90% נכות ומעלה מאפשרים הנחה משמעותית במס רכישה בגובה 0.5% בקניית דירה למגורים – הנחה הניתנת פעמיים בחייו של הנכה. ומטופלי דיאליזה שהוכרו כנכים עשויים להיות זכאים להנחה בדמי הסכמה במינהל מקרקעי ישראל בהעברת זכויות במקרקעין.

 

הנחה בארנונה

 

מטופלי דיאליזה מקבלי קצבת נכות כללית שנקבעה להם דרגת אי כושר בשיעור של 75% ומעלה זכאים להנחה של עד 80% בתשלומי ארנונה, לעתים בכפוף למבחני הכנסה מטעם הרשות המקומית, ומטופלים עם נכות רפואית בשיעור של 90% ומעלה זכאים להנחה בארנונה בשיעור של עד 40%.

 

לצורך קבלת הנחה בארנונה, יש לפנות לאגף הארנונה ברשות המקומית ולצרף מספר מסמכים:

 

* טופס בקשה להנחה בארנונה (ניתן להשיגו בגזברות של הרשות המקומית)

 

* כל מסמך המעיד על המצב הרפואי.

 

* אישור על קבלת גמלת ילד נכה או קצבת נכות.

 

* כל מסמך המעיד על מצבם הכלכלי של ההורים (תלושי משכורת, משכנתה וכו')

 

* קבלות על הוצאות רפואיות הכרוכות בטיפול בילדים.

 

תחבורה ציבורית וכניסה לאתרים

 

למקבלי קצבת נכות נשלחת הביתה תעודת נכה ממשרד התחבורה, המזכה בהטבות שונות, לרבות הנחות בכניסה לאתרים כגון מוזיאונים והנחות בנסיעה בתחבורה ציבורית – אוטובוס (הנחה של 33%) ורכבת (הנחה של 33% ברכישת כרטיסיית שש נסיעות).

 

חשבון מים

 

מקבלי קצבאות עם נכות רפואית בגובה 70% ומעלה זכאים להנחות בחשבון המים הבאות לידי ביטוי בתוספת של 7 מ"ק מים לפי התעריף הנמוך עבור חודשיים, בחשבון המים הביתי.

 

טלפון ואינטרנט

 

מטופלי דיאליזה נכללים ברשימת הזכאים להנחה בשירותי חברת בזק: 50% הנחה עבור התקנת קו טלפון של חברת בזק 50% הנחה עבור העתקת קו טלפון של חברת בזק, פטור מדמי שימוש קבועים, זכאות ל-300 דקות שיחה לחודש ליעדים נייחים וניידים בעלות מסובסדת של 17 ש"ח לחודש או זכאות ל-600 דקות שיחה לחודש ליעדים נייחים וניידים בעלות מסובסדת של 32 ש"ח לחודש, נכון לספטמבר 2019. מומלץ לבדוק אפשרות לזכאות להנחות גם ברשתות תקשורת נוספות.

 

הטבות בהשקעות

 

75% נכות מאפשרים פטור ממס בעת משיכת כספים מקופת גמל לפני מועד הפירעון.

 

חניה בבית חולים

 

מטופלי דיאליזה אמבולטורים זכאים לפטור מתשלום על חניה בבית חולים.

 

הנחה באגרות חינוך ומעונות

 

ישנן רשויות מקומיות המעניקות לבעלי תעודת נכה (המוכרים כבעלי נכות כללית) הנחות באגרות חינוך לבתי הספר והגנים. מומלץ לברר את האפשרות לזכאות ברשות המקומית.

 

 

 

* עו"ד ליאור טומשין הוא שותף במשרד "מרקמן את טומשין" המומחה לתחום מיצוי זכויות רפואיות

 

עדכון אחרון: נובמבר 2019

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: