מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

פסוריאזיס

כמוניפסוריאזיסמדריכיםטיפולים מקומיים לפסוריאזיס

טיפולים מקומיים לפסוריאזיס

כל מה שצריך לדעת על מגוון הטיפולים המקומיים (טופיקליים) למחלת העור פסוריאזיס


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

פסוריאזיס (ספחת) היא מחלת עור דלקתית כרונית המאופיינת בכך שתאי העור (קרטינוציטים), תחת בקרה פגומה של מערכת החיסון, מתחלקים בקצב מהיר במיוחד. המאפיין המרכזי של המחלה הוא היווצרות של נגעים על פני העור, העלולים אף לגרד או לכאוב.

 

כיום אין תרופה המרפאת את המחלה, אך קיים מגוון של טיפולים שיכולים להקל על התסמינים, לשפר בצורה משמעותית את איכות החיים של המטופלים ולהביא לנסיגה זמנית של המחלה. הטיפולים מתחלקים לטיפולים מקומיים, טיפולים על בסיס קרינה אולטרה סגולה, טיפולים סיסטמיים (מערכתיים) וטיפולים ביולוגיים. במדריך הזה נתרכז בטיפולים המקומיים.

 

טיפולים מקומיים נועדו לאנשים עם מחלה קלה, אנשים אצלם שטח העור המושפע מהמחלה אינו גדול, כהשלמה לטיפולים אחרים ולאנשים שלא יכולים לקבל טיפולים אחרים מסיבות בריאותיות.

 

אחת הבעיות בטיפולים מקומיים היא שהמטופלים לא תמיד מתמידים בטיפול ומקפידים למרוח אותו כנדרש כמה פעמים ביום.

 

הטיפולים המקומיים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: טיפול במשחות סטרואידים וטיפולים אחרים שאינם על בסיס של סטרואידים.

 

טיפולים סטרואידים

 

טיפול במשחות סטרואידים הוא הטיפול המקומי הנפוץ ביותר לפסוריאזיס והוא כולל מגוון רחב של תכשירים. סטרואידים פועלים על המחלה במספר מנגנונים, המרכזי שבהם הוא הפחתת דלקת.

 

היתרון הגדול של טיפולים מסוג זה הוא שהם נוחים כי הם עובדים מהר מאוד ותופעות הלוואי בטווח הקצר הן מינימליות. החיסרון הגדול של הטיפולים הללו הוא שלא ניתן להשתמש בהם לאורך זמן בגלל תופעות הלוואי. רוב תופעות הלוואי הן מקומיות, אך עם חלק מהטיפולים תופעות הלוואי עלולות להיות מערכתיות.

 

תופעות הלוואי המקומיות כוללות הזדקנות מוקדמת של העור, סטריות (סימני מתיחה), נימים ואטרופיה של העור. ככל שהעוצמה של התכשיר גבוהה יותר הסיכון לתופעות לוואי משמעותיות עולה. באזורים עדינים כמו הפנים עלולות להיות תופעות לוואי נוספות בהן אקנה ונזק לעיניים.

 

תופעות הלוואי הסיסטמיות (מערכתיות) כוללות תופעות לוואי מוכרות של סטרואידים בהן סוכרת, אוסטאופורוזיס, קטרקט, גלאוקומה ותופעות לוואי פסיכיאטריות. תופעות הלוואי הסיסטמיות תלויות במשך השימוש, בעוצמה של הסטרואידים, בשטח העור שמטפלים בו ובאזור בו מטפלים (תופעות הלוואי משמעותיות יותר כשמטפלים באזורים עדינים יותר כמו הקפלים וכמו הפנים).

 

טיפולים שאינם סטרואידים

 

החיסרון המרכזי של טיפולים מקומיים שאינם סטרואידים הוא שלעומת הטיפולים הסטרואידים הם עובדים הרבה יותר לאט. היתרון הוא שעם רוב הטיפולים תופעות הלוואי פחותות משמעותית בהשוואה לתופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בסטרואידים. קיימות מספר קבוצות של טיפולים מקומיים שאינם סטרואידים:

 

חומרים משמנים

 

פסוריאזיס על עור יבש זה כמו אש בשדה קוצים. קיים מגוון של חומרים משמנים שמטרתם למנוע את היובש. טיפולים אלה פעמים רבות לא מספיקים כטיפול לבד, אך בחלק מהמקרים הם יכולים להוות תוספת לטיפולים אחרים. לחומרים משמנים אין תופעות לוואי משמעותיות, אך הם לפעמים גורמים לתחושה לא נעימה של שמנוניות בעור.

 

תכשירים על בסיס חומצה סליצילית

 

תכשירים על בסיס חומצה סליצילית נועדו בעיקר להוריד את הקשקש. החומצה פועלת באמצעות שבירת הקרטין - חלבון אשר יוצר את השכבות החיצוניות הקשות של העור - ומביאה לקילוף תאי העור המתים שהתקשו. לא כל הטיפולים המבוססים על חומצה סליצילית קיימים כתכשירים מוכנים – צריך להכין אותם וזה כרוך בזמן. בנוסף, תרופות שאינן מוכנות לא כלולות בסל הבריאות ולכן הטיפולים יקרים יחסית. ככל שהאחוז של החומר הפעיל יותר גבוה מגיעים להשפעה טובה יותר של קילוף, אבל אז התכשיר יקר יותר ועלול לגרום יותר לגירוי בעור. פרט לגירוי עורי, תופעות הלוואי הכלל גופיות המיוחסות לטיפול הן נדירות: סחרחורת ודמם – תופעות העלולות להיווצר בעיקר בשימוש בכמויות גדולות ו\או על שטחים גדולים. 

 

תכשירי דיטרוקרם

 

דיטרוקרם הוא חומר עתיק שנמצא בשימוש לפסוריאזיס מזה שנים רבות. מקורו בשרף של עצים בברזיל, אך החומר בו משתמשים היום הוא סינטטי. היעילות של התכשיר לטיפול בפסוריאזיס התגלתה במקרה, לאחר שרופא בריטי נתן אותו לחולה פסוריאזיס, בגלל שחשב שהוא סובל מפטרייה. 

 

היתרון של דיטרוקרם הוא בעיקר שאין מגבלות למשך השימוש. תופעות הלוואי של התכשיר עשויות להיות לא נעימות, אך הן לא מהוות סכנה בריאותית. החומר עלול לגרום לגירוי חזק אם לא משתמשים בו נכון. בנוסף, החומר מלכלך מאוד - מהבגדים הוא לא ירד לא משנה מה תעשו, ואם הוא נוגע בעור בריא ייווצרו כתמים שיישארו לזמן רב. כיום השימוש בחומר מחוץ למסגרת בית חולים מאוד מצומצם.

 

אנלוגים של ויטמין D

 

אנלוגים של ויטמין D מאטים את צמיחת תאי העור. אם משתמשים נכון בתכשירים אין להם תופעות לוואי. ויטמין D אחראי על משק הסידן ואם מורחים כמות גדולה יתר על המידה עלולה להיווצר עלייה של סידן בדם ועלול להיווצר גם גירוי בעור. החיסרון של טיפולים אלה הוא שהם עובדים לאט ומתחילים לעזור רק אחרי כ-4 שבועות.

 

קיימים גם תכשירים משולבים של סטרואידים עם ויטמין D שלרוב משתמשים בהם עד שעוברים לתכשירים עם ויטמין D ללא סטרואידים.

 

מקרולידים (טקרולימוס ופימקרולימוס)

 

תכשירים מדכאי חיסון מסוג זה - בדומה לאנלוגים של ויטמין D - עובדים לאט, אבל מותרים לשימוש לטווח ארוך יותר. מדובר בתכשירים יקרים מאוד המתאימים בעיקר לאזורים עדינים כמו פנים וכמו איבר המין - בהם לא רוצים להשתמש בסטרואידים לאורך זמן. חשוב להקפיד לשים כמות קטנה מהחומר אחרת הוא יגרום לגירוי.

 

זפת

 

שימוש בזפת ידוע כבר כמאה שנה כיעיל לטיפול בפסוריאזיס. בזפת יש 40,000 רכיבים כימיים ולא ברור בדיוק איך התכשירים פועלים. תכשירים על בסיס זפת ניתנים היום בעיקר בשילוב עם פוטותרפיה (בפרוטוקול ע"ש גקרמן) אך גם כטיפול בפני עצמו, בעיקר כשמפו לקרקפת.

 

 

*ד"ר פליקס פבלוצקי הוא מנהל המערך לפסוריאזיס וטיפולי פוטותרפיה, מחלקת עור, במרכז הרפואי שיבא, תל השומר

 

שרון42
15/02/18 12:31

רסטורל המחשה היחדיה שבאמת עזרה לי. ללא זפת וסטרואידים , ממליץ בחום

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: