מחלות לב

כמונימחלות לבמדריכיםהחלמה מניתוח לב

החלמה מניתוח לב

למה לצפות אחרי ניתוח לב?

מאת מיכל אברג'יל
תגובות 1

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

התאוששות מניתוח לב נמשכת חודשיים ולעתים אף תקופה ארוכה יותר. היא תלויה במצב הלב לפני הניתוח, בגיל המטופל, בכושרו הגופני הבסיסי, במהלך הניתוח והאשפוז ובגורמים נוספים. אז איך צפויים להראות החיים לאחר ניתוח לב?

 

 

מצב גופני

 

לאחר ניתוח לב חלה ירידה ניכרת בתפקוד הגופני, בעקבות החתך הניתוחי בעצם בית החזה, החולשה הכללית באשפוז, נטילת תרופות מסוימות, איבוד הדם במהלך הניתוח והחיבור למכונת לב-ריאה. אם קיימות מחלות נוספות, ייתכן שתהיה להן השפעה על קצב ההחלמה. תקופת ההתאוששות של חולי סוכרת, למשל, תהיה לעיתים ארוכה יותר.

 

מצב נפשי

 

דיכאון שכיח מאוד לאחר ניתוח מעקפים. כמו כן, מורגשת ירידה בתיאבון ובריכוז ועלולה להופיע שכחה. תוך מספר שבועות ההרגשה הכללית משתפרת וכך גם מצב הרוח.

 

שיכוך כאב

 

חשוב ביותר ליטול משככי כאבים על מנת למנוע סבל מיותר ולקדם את קצב ההחלמה. המטרה היא מניעת כאב בזמן מנוחה ובזמן פעילות, על מנת לאפשר שינה, צבירת כוחות, שיעול והליכה ללא כאב.

 

טיפול בחתך הניתוחי

 

חתכי הניתוח עלולים לכאוב ולגרד. חשוב לרחוץ אותם עם מים וסבון מדי יום. אין צורך לחבוש את החתך הניתוחי החל מהיום הרביעי שלאחר הניתוח.

 

בצקות ברגליים ועלייה במשקל

 

לעתים קרובות מנותחי לב סובלים מבצקות ברגליים ועלייה במשקל של עד כ-4 ק"ג, משום שהגוף צובר נוזלים לאחר הניתוח. המשקל יורד בהדרגה, פעמים רבות בעזרת תרופות משתנות שנרשמות לאחר הניתוח. ניתן להקל על הבצקות ברגלים על ידי הרמתן בזמן הישיבה והשכיבה וכן בעזרת גרביים אלסטיות.

 

ניידות

 

המנותחים מסוגלים לשבת בכורסא כבר ביום הראשון לאחר הניתוח ולהתחיל ללכת ביום למחרת.

 

תיאבון

 

מטופלים רבים חשים חוסר תיאבון לאחר הניתוח. זוהי תופעה רגילה וצפויה שחולפת בהדרגה. במקרה הצורך ניתן להתייעץ עם הצוות הרפואי או עם דיאטנית.

 

עצירות

 

בתקופת ההחלמה מניתוח לב נפוצה תופעת העצירות הנובעת מירידה בפעילות הגופנית ומהשימוש במשככי כאבים. שתייה מרובה והקפדה על ניידות יכולים להקל על העצירות. ניתן להיעזר בטיפול תרופתי לאחר התייעצות עם רופא.

 

שהות בבית החלמה

 

ישנם מספר בתי החלמה שבהם ניתן לשהות במשך מספר ימים, לצורך שיקום מוקדם והחלמה תחת השגחה רפואית וסיעודית. מוסדות אלה מציעים תוכנית שיקום הכוללת פעילות פיזית מבוקרת והרצאות במגוון נושאים והם מומלצים כחלק חשוב בתהליך השיקום.

 

במרכז ההחלמה לומדים איך לחזור לשגרה בצורה יעילה, ליטול תרופות, יוצאים לצעידה יומית עם הרופא ולומדים לאיזה דופק יש להגיע בזמן הפעילות הגופנית על מנת לא לאמץ את הלב יותר מדי.

 

תוכנית ההחלמה תורמת להתאוששות מהירה יותר, לביטחון, לשקט נפשי ולחזרה מהירה יותר לתפקוד רגיל. השהיה בבתי ההחלמה מסובסדת בחלקה או במלואה על ידי קופות החולים.

 

למידע נוסף על תוכניות שיקום לב

 

eitan
17/06/14 17:17

אני עברתי נתוח מעקפים ועשר שנים אח"כ נתוח שסתומים

אחרי הנתוח הראשון נסעתי מיד הביתה והחלמתי אחרי שבועים לתפקוד מלא

אחרי הנתוח השני הלכתי להבראה,בבוקר למחרת נסעתי הביתה כי ב...

אני עברתי נתוח מעקפים ועשר שנים אח"כ נתוח שסתומיםאחרי הנתוח הראשון נסעתי מיד הביתה והחלמתי אחרי שבועים לתפקוד מלאאחרי הנתוח השני הלכתי להבראה,בבוקר למחרת נסעתי הביתה כי בבית טוב יותר,תוך שבועים חזרתי לתפקוד מלא


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: