מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

ניוון מקולרי גילי (AMD)

כמוניניוון מקולרי גילי (AMD)מדריכיםניוון מקולרי גילי: כל הזכויות

ניוון מקולרי גילי: כל הזכויות

תרופות, ניתוחים, משקפיים, טיפולים לשיקום הראייה, קצבאות, תעודת עיוור ופטור ממס הכנסה: מדריך מפורט לשירותים להם זכאים המאובחנים עם AMD – ניוון מקולרי גילי (נמ״ג)

מאת דן אבן. * יעוץ מקצועי: עו"ד ליאור טומשין, פרופ' איתי חוברס ונדין הולנדר
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ניוון מקולרי גילי (נמ"ג) היא מחלת עיניים כרונית מתקדמת שנגרמת מפגיעה ב'מקולה' – האזור במרכז הרשתית שאחראי על הראייה הצלולה והראייה לפרטים, והיא מתבטאת בפגיעה בשדה הראייה והידרדרות במצב הראייה, ומהווה את הסיבה הנפוצה ביותר לאובדן חמור של הראייה בקרב מבוגרים מגיל 50 ומעלה, ועלולה במקרים קשים אף להוביל לעיוורון.

 

ההתמודדות עם ניוון מקולרי גילי מאתגרת ביותר, ועשויה להיות כרוכה בסיבוכים שונים, לרבות הזיות ראייה והידרדרות המצב הנפשי עד כדי דיכאון. למאובחנים במחלה מומלץ להתמצא בזכויות השונות להן הם זכאים – לרבות שירותים רפואיים מסובסדים, אביזרים, ובחלק מהמקרים גם קצבאות, הנחות במיסים והטבות נוספות. בקיאות בשירותים תאפשר תהליך מועיל של מיצוי זכויות שביכולתו להקל משמעותית במצב. 

 

אנשים עם ניוון מקולרי גילי מתקדם שראייתם נפגעה באופן משמעותי זכאים להטבות רבות לאחר הוצאת תעודת עיוור/ לקוי ראייה, אך יש לציין כי מרבית המאובחנים עם ניוון מקולרי גילי לא מגיעים להגדרה זו, ועל כן אינם זכאים לתעודת עיוור. התעודה ניתנת לחולים הקשים שמאובחנים אצלם היעדר ראייה מוחלט; חדות ראייה מרבית של 3/60 מטר בעין הבריאה יותר, גם עם עזרה במשקפיים; או צמצום בשדה הראייה כך שזווית הראייה המרבית לא עולה על 20 מעלות בעין הבריאה יותר, גם עם משקפיים. הזכאות ניתנת לאחר מילוי טופס ייעודי בשילוב סיכום מרופא עיניים בקהילה הנשלחים לשירות רש"ט (ראייה, שמיעה וטכנולוגיה) במינהל המוגבלויות במשרד הרווחה והשירותים החברתיים ובדיקה נוספת של רופא מטעם הרשות. לבעלי נכויות שמתקשים בניידות עשויה התעודה להינתן בכפוף לבדיקת רופא עיניים בקהילה בלבד. 

 

במדריך זה נפרט על הזכויות השונות להן זכאים אנשים עם ניוון מקולרי גילי:

 

תקרת גג לטיפול בתרופות 

משקפיים טלסקופיים 

אביזרי עזר נוספים לראייה 

שיקום ראייה

הדרכה שיקומית בבית 

תמיכה נפשית 

ימי מחלה 

פיצויי פיטורים

ביטוחי בריאות פרטיים ופנסיה רפואית

קצבת נכות כללית 

קצבת נכות מעבודה

קצבת שר"ם

קצבת תלויים

קצבת ניידות

גמלת סיעוד

גמלת דמי ליווי

אחזקת כלב נחייה

סיוע בתעסוקה ובלימודים 

הנחה בעמלות הבנקים

קרן הלוואות

קרן תמיכה

משיכת קופת גמל

סיוע בתחום הדיור

תו נכה ואגרת רישוי מופחתת

פטור מתשלום ביטוח לאומי

פטור ממס הכנסה

החזרי מס על ריהוט וציוד אישי

ארנונה

מים

טלפון ותשתיות

דואר

הנחה באגרות חינוך ומעונות

 

זכויות בקופות החולים לאנשים עם ניוון מקולרי גילי

 

תהליך האבחון של ניוון מקולרי גילי מתבצע על ידי רופאי עיניים, ולעתים תוך הפנייה לבדיקות הדמיה של העין בבתי החולים, באמצעות טופס 17 ("התחייבות").  

 

במצבים של ניוון מקולרי רטוב – הטיפולים בהזרקה תוך עינית כלולים בסל הבריאות הממלכתי (שלוש הזרקות ראשונות באווסטין, ובהמשך במידה ואין תגובה לטיפול – כלולות בסל גם התרופות אילייה ולוסנטיס), והם עשויים להינתן במכוני עיניים שמפעילות חלק מקופות החולים בקהילה או בהפניה למרפאות עיניים בבתי החולים.

 

טיפול פוטודינמי ניתן אף הוא במסגרת סל הבריאות הממלכתי במצבים ספציפיים (ניוון מקולרי פובלי עם מרכיב קלאסי דומיננטי וניוון מקולרי עם ממברנה נאו-ואסקולרית תת פובלית חבויה) במכונים בבתי החולים, בכפוף לטופס 17 ולהשתתפות עצמית לביקור במכון/ מרפאת חוץ.

 

תרופות: תקרת גג לתרופות בסל

 

מטופלים שאובחנו עם ניוון מקולרי גילי זכאים לתקרת גג בתשלומי השתתפות עצמית על תרופות שבסל הבריאות, בהתאם לחוזר סמנכ"ל לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות ממארס 2021.

 

מנתוני קופות החולים, נכון לספטמבר 2021, תקרת ההשתתפות העצמית עומדת על 345 ש"ח לחודש בכללית, 330 ש"ח לחודש במכבי ו-400 ש"ח בקופות החולים מאוחדת ולאומית, והיא נמוכה יותר עבור חולים כרוניים שהגיעו לגיל הפרישה ולמקבלי קצבת הכנסה מביטוח לאומי.

 

משקפיים טלסקופיים

 

ניוון מקולרי דורש לעתים אביזרי עזר שביכולתם לסייע לשפר את תפקודי הראייה במשימות היומיום, למשל זכוכית מגדלת ואביזרים אלקטרוניים שמאפשרים הגדלת אותיות (למשל ב'קינדל') ומשקפיים טלסקופיות ואף משקפיים אלקטרוניות שנכנסות בשנים האחרונות לשוק, בהתאם לחומרת הפגיעה בעיניים.

 

סל הבריאות הממלכתי מאפשר רכישת משקפיים טלסקופיים ומיקרוסקופיים בהנחה רק לילדים עד גיל 18, ולא לסובלים מניוון מקולרי גילי, אשר מעצם הגדרת המחלה הינם בגילי 50 ומעלה.

 

נכון לספטמבר 2021, תוכניות הביטוחים המשלימים בחלק מקופות החולים מאפשרות זכאויות למשקפיים טלסקופיים:

 

מכבי: מבוטחי "מכבי זהב" ו"מכבי שלי" זכאים למשקפיים טלסקופיים אחת לשנה קלנדרית ברשת חנויות "מכבי ממבט ראשון", בהנחה של 83% ועד לתקרה של 3,192 ש"ח, הנמוך מבניהם. מבוטחי "מכבי כסף" זכאים למשקפיים טלסקופיים בהנחה של 33% ועד לתקרה של 1,296 ש"ח, הנמוך מבניהם.

 

מאוחדת: מבוטחים בתוכניות "מאוחדת עדיף" ו"מאוחדת שיא" זכאים להנחה של 50% ברכישת משקפיים טלסקופיים ועד תקרה של 750 דולר בחנויות משקפיים שבהסכמים עם הקופה.

 

בנוסף, מחזיקי תעודת עיוור/לקוי ראייה זכאים לסבסוד חלקי של משקפיים טלסקופיים מטעם משרד הרווחה והשירותים החברתיים, בהתאם לסעיף 6.7 בנוהל תע"ס, כשהסבסוד הוא בגובה של 35% מעלות המוצר ולא יותר מ-2,100 ש"ח.

 

אביזרי עזר נוספים לראייה

 

לבעלי תעודת עיוור/לקוי ראייה, שירות רש"ט (ראייה, שמיעה וטכנולוגיה), מנהל המוגבלויות במשרד הרווחה והשירותים החברתיים מסבסד עזרי ראייה שונים ברמות סבסוד שונות, וזאת באמצעות רכישה דרך המרכז לעיוור בישראל (בטלפון: 03-7915555) או דרך רכישה והחזר על ידי חשבונית בצירוף צילום תעודת זהות ותעודת עיוור במרכז לעיוור.

 

בין האביזרים המתאימים למצבים של ניוון מקולרי גילי מתקדם כלולים אביזרי טלוויזיה במעגל סגור (טמ"ס) המגדילים טקסטים, מרווחים אותם, משנים את צבעי הטקסט וצבעי הרקע ואף בחלק מהמכשירים מאפשרים להקריא את הטקסט בקול רם, וכן מכשיר 'אורקם' המסייע להקראת טקסטים כתובים.

 

קופות החולים כללית ומכבי מאפשרות דרך הביטוחים המשלימים הנחות ברכישת אביזרי העזר של 'אורקם':

 

כללית: מבוטחים בתוכניות "כללית מושלם" ו"כללית פלטינום" עם ניוון מקולרי זכאים להשתתפות ברכישת אביזר לסיוע בקריאה, כשהזכאות ניתנת אחת לשנתיים לאחד האביזרים: 'אורקם Orcam Myreader' להקראת טקסטים בעלות של 8,000 ש"ח ו-'אורקם Orcam Myeye' המסייע הן בזיהוי והן בהקראה בעלות של 10,000 ש"ח, כשהזכאות ניתנת לבעלי תעודת עיוור (שעשויים כאמור להיות זכאים לטכנולוגיה גם דרך משרד הרווחה והשירותים החברתיים) וכן למטופלים שמוגדרים עם 'כבדות ראייה', כלומר חדות ראייה של 6/60 או פחות מכך בשתי העיניים.

 

מכבי: מבוטחים בתוכניות "מכבי זהב" ו"מכבי שלי" עם ניוון מקולרי זכאים אחת לשנה קלנדרית לאחד האביזרים: 'אורקם Orcam Myreader' להקראת טקסטים בעלות של 8,000 ש"ח ו-'אורקם Orcam Myeye' המסייע הן בזיהוי והן בהקראה בעלות של 10,000 ש"ח, כשהזכאות ניתנת רק למחזיקי תעודת עיוור (שעשויים כאמור להיות זכאים גם להחזר ממשרד הרווחה והשירותים החברתיים) ורק לרוכשים דרך רשת החנויות "מכבי ממבט ראשון".

 

בנוסף, מחזיקי תעודת עיוור/לקוי ראייה זכאים לסבסוד חלקי של אביזרי ראייה שונים מטעם משרד הרווחה והשירותים החברתיים, בהתאם לסעיף 6.7 בנוהל תע"ס, כשהסבסוד למערכת הגדלה אלקטרונית (טמ"ס) הוא בגובה של 50% מעלות המוצר ולא יותר מ-8,000 ש"ח והסבסוד למכשיר אלקטרוני לזיהוי והקראה הוא בגובה של 50% מעלות המוצר ולא יותר מ-5,000 ש"ח.

 

שיקום ראייה

 

מטופלים עם ניוון מקולרי גילי עשויים להידרש לטיפולי 'שיקום ראייה' – טיפולים שביכולתם לשפר את יכולת הראייה ולמנוע הידרדרות לעיוורון. באשר לשירותי 'שיקום ראייה', לדברי פרופ' איתי חוברס, מנהל המערך לרפואת עיניים במרכז הרפואי-אוניברסיטאי הדסה, "יש להבחין בין המרכזים לראייה ירודה שבתמיכת משרד הרווחה שמסייעים לאנשים עם ליקוי ראייה ועיוורים בהתאמת עזרים, לבין מכוני שיקום פרטיים עם אינטרסים כלכליים שהטיפולים המבוצעים בהם אינם נתמכים בהכרח בראיות רפואיות הולמות".

 

המכונים לשיקום ראייה ירודה שנתמכים על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים פועלים כזכיינים של השירות העיוור ופרוסים ברחבי הארץ.

 

במכונים אלה מוצעים שירותי שיקום תפקודי לראייה ירודה על ידי אופטימטריסטים המומחים בתחום, מאמני עזר ראייה ועובדים סוציאליים, בכפוף לתשלום השתתפות עצמית סמלית של המטופל. כמו כן, במכונים אלה מוצעים שירותי השאלת אביזרים שונים לשיפור הראייה לתקופה קצובה, לרוב עד שלושה חודשים.

 

ההפניה למכונים אלה נעשית באמצעות המרכז לעיוור לבעלי תעודת עיוור/ לקוי ראייה וכן למאובחנים עם ניוון מקולרי גילי ללא תעודות אלה שהינם בעלי חדות ראייה שבין 3/60 ל-6/24 או שדה ראייה מעל 20 מעלות לאחר תיקון אופטימלי. במצבים של ניוון מקולרי מתקדם העונים להגדרות, הטיפול במכון מוצע אחת לשנה, וכולל קבלה על ידי עובד סוציאלי או מנהל המכון, אבחון ותרגול פרטניים והשתתפות בקבוצות תמיכה שמטרתם לשפר את מנגנוני ההתמודדות וההסתגלות למצב שנוצר עקב הידרדרות הראייה.

 

בפעילות זו מוכרת רשת "מגדל אור" של עמותת 'יעדים צפון' מיסודה של קרן רש"י, העוסקת בשיקום תפקודי, תעסוקתי, חברתי ורגשי של אנשים עם לקויות ראייה ועיוורון בארבעה סניפים בתל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע וכן במתן שירותי התאמות ביתיות.

 

הדרכה שיקומית בבית

 

המחלקות לשירותים חברתיים של משרד הרווחה והשירותים החברתיים ברחבי הארץ מספקות שירות להדרכה שיקומית ביתית לאנשים עם לקות ראייה או עיוורון, לצורך התאמת הסביבה הביתית ושיפור התפקוד בחיי היומיום.

 

השירות ניתן על ידי 'מורים שיקומיים' וכולל התאמת אביזרים בבית ולימוד טכניקות שמאפשרות תפקוד עצמאי בבית. תחומי ההדרכה כוללים ניידות והתמצאות בבית, טיפול לשיפור יכולות עצמיות בלבוש ורחצה, בישול ועבודות מטבח בהתאמה ללקות הראייה ממנה סובל המטופל, תחזוקת הבית, פיתוח מיומנויות תקשורת, פיתוח מיומנויות בילוי ופנאי (כמו מלאכת יד) והערכות לשעת חירום בבית (הדרכה להתנהגות נאותה בעת ירי טילים ורעידות אדמה).

 

השירות ניתן לא רק לבעלי תעודת עיוור, אלא גם לבעלי ראייה ירודה, על פי קריטריונים של משרד הרווחה והשירותים החברתיים, בכפוף למכתב מרופא העיניים.

 

המסגרת כוללת 65 שעות הדרכה למטופלים עד גיל 65 ו-50 שעות הדרכה למטופלים מגיל 65 ומעלה.

 

לצד ההדרכות בבית מציע המשרד לשירותים חברתיים הדרכות של מורים שיקומיים גם במפגשים קבוצתיים בקהילה העוסקים בתחומים שונים כגון תפקוד במטבח ושימוש במחשב.  

 

תמיכה נפשית

 

ניוון מקולרי עשוי להיות מלווה באתגרים נפשיים קשים, לרבות סיכון מוגבר להתמודדות עם דיכאון וחרדה.

 

לאחר הרפורמה בבריאות הנפש, מאובחנים במחלה זכאים לתמיכה נפשית דרך צוותים טיפוליים לרבות פסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים קליניים באמצעות קופות החולים, לאחר תהליך הערכה מקצועי של צוות המרפאה.

 

מיצוי זכויות מול קופת חולים

 

במקרה של סירוב מצד קופת החולים לממן תרופה שאינה בסל לאנשים עם ניוון מקולרי גילי – ניתן לערער לוועדת חריגים של קופת החולים ובהמשך לנציבות תלונות ציבור במשרד הבריאות.

 

ועדת חריגים בקופה מחויבת לדון באופן ענייני בכל פנייה ולפרט את החלטותיה באופן מנומק, ומחויבת לחשוף בפני הפונה את כל המסמכים הקשורים לדיון בעניינו. הפנייה לוועדת חריגים יכולה להיעשות ישירות על ידי החולה עצמו או באמצעות עורך דין או מיופה כוח.

 

אפיק נוסף במקרה של סירוב הקופה למימון טיפול הוא בפנייה לנציבות קבילות ציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי במשרד הבריאותלפני פנייה לנציבות, מומלץ לפנות לנציבות פניות ציבור בקופת החולים בה הנכם מבוטחים. הגשת קבילה למשרד הבריאות ניתן לשלוח באמצעות טופס מקוון באינטרנט, וכן באמצעות הדואר, טלפון או פקס, כמפורט באתר משרד הבריאות.

 

בדו"ח הנציבות לשנת 2015 תועדה קבילה של מבוטחת קופת חולים כללית עם ניוון מקולרי רטוב, שביקשה הזרקה תוך עינית של התרופה 'אילייה' כשזו לא נכללה בשעתו בסל, דרך הביטוח המשלים "כללית זהב", וזאת לאחר שלא הגיבה להזרקות באווסטין הכלולות בסל כקו ראשון למטרה זו. בעוד שהקופה סיפקה למבוטחת את התרופה במסגרת הביטוח המשלים (שב"ן), היא סירבה לממן את עלות פעולת ההזרקה של התכשיר במרפאת חוץ של בית חולים ציבורי. הנושא נבדק עם האגף לפיקוח על קופות החולים, ונמצא כי יש לחייב את הקופה במימון ההזרקה. יש לציין כי מאז הקבילה הוכנסה 'אילייה' לסל הבריאות הממלכתי כקו טיפול שני, אולם תוצאות הקבילה עשויות לסייע למטופלים שיבקשו בעתיד לרכוש הזרקות תוך עיניות חדישות דרך ביטוחים משלימים, טרם כניסתם לסל הבריאות.

 

זכויות בעבודה לאנשים עם ניוון מקולרי גילי

 

אמנם ניוון מקולרי גילי מאפיין בעיקר מבוגרים, אולם בקרב אלו שעדיין בגילי העבודה ומפתחים את המחלה – התקדמותה עשויה לפגוע משמעותית ביכולת התעסוקה.

 

בסקירה בנושא של חוקרים אמריקאים שפורסמה ביוני 2005 בכתב העת Canadian Journal of Ophthalmology נאספו עדויות לכך שאנשים עם ניוון מקולרי חווים קשיים משמעותיים במקומות עבודה וחלקם הופכים מובטלים.

 

עם הזמן, ניוון מקולרי גילי עשוי למנוע תעסוקה במקצועות שונים, לרבות נהיגה ברכב כבד – בהתאם לפגיעה בחדות הראייה ובשדה הראייה או טיפול בחומרים מסוכנים.

 

ימי מחלה

 

לפי חוק ימי מחלה, עובד צובר זכאות ל-1.5 ימי מחלה לכל חודש עבודה במשרה מלאה אצל אותו מעסיק ובאותו מקום עבודה, 18 ימים בשנה, וניתן לצבור ימי מחלה – עד 90 יום. במספר ענפי עבודה אף ישנה זכאות לצבירת 2 ימי מחלה לחודש עבודה. לעובד במשרה חלקית או עובד שעתי/יומי קיימת נוסחה לחישוב הזכאות לימי מחלה בהתאם לחוק.

 

התשלום עבור ימי מחלה עומד על 50% משכר העבודה הרגיל ליום השני והשלישי, כשאין תשלום עבור יום המחלה הראשון, ועומד על 100% משכר העבודה הרגיל החל מיום המחלה הרביעי. 

 

לאנשים עם ניוון מקולרי קשה שאיבדו את היכולת לעבוד, מתום ימי המחלה, ועד למועד של 90 יום מאבחון המחלה המאפשר זכאות לקצבת נכות/ ביטוח אובדן כושר עבודה – מטופלים יכולים להגיש עבור חלון זמנים זה תביעה להבטחת הכנסה בביטוח הלאומי, כשהזכאות לקצבה זו תלויה בהכנסות המטופל בתקופה שבה המטופל אינו מקבל משכורת (הכנסות מעבודה ושלא מעבודה) ותלוי בבעלות על רכב (הזכאות להבטחת הכנסה ניתנת רק לבעלי רכב ששוויו נמוך מ-41,373 ש"ח).

 

מגישי תביעת הבטחת הכנסה גם פטורים מהתייצבות בשירות התעסוקה עד שישה חודשים – בכפוף לאישור רפואי.

 

סכומי קצבת הבטחת הכנסה משתנים בהתאם לגיל החולה ולהרכב המשפחתי, ונעים בין 1,761 ש"ח לחולה יחיד ועד 3,434 ש"ח ליחיד עם שני ילדים או יותר.

 

פיצויי פיטורים

 

מעסיק אינו יכול לפטר עובד עם ניוון מקולרי גילי על רקע אבחון המחלה, ואם יעשה זאת, הדבר ייחשב כהפרת חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות, וניתן לתבוע אותו בשל כך.

 

בנוסף, חולה מאובחן בניוון מקולרי גילי, כשהדבר מגביל את יכולת עבודתו, יכול להתפטר מהעבודה, ויחשב כמי שפוטר לפי חוק פיצויים. כדי שאבחון בניוון מקולרי יחשב לעילה מוצדקת להתפטרות, על העובד להשלים שנת עבודה אחת לפחות במקום עבודתו וכן להוכיח כי מצבו הבריאותי הלקוי הוא הסיבה להתפטרותו. לשם כך אין צורך בהוכחת קשר סיבתי בין מקום העבודה להתפרצות המחלה, אלא להוכיח קשר בין המחלה לבין מגבלות שאינן מאפשרות את המשך העבודה, באמצעות מסמכים רפואיים. פסקי דין בתחום קיבעו את הנורמה כי אישור של רופא תעסוקתי על אי יכולת להמשיך לעבוד עקב המחלה נחשב לקביל משפטית.

 

ביטוחי בריאות פרטיים ופנסיה רפואית למאובחנים עם ניוון מקולרי גילי

 

למאובחנים עם ניוון מקולרי גילי שאיבדו את יכולת התעסוקה מומלץ לבחון זכאויות בביטוחי בריאות פרטיים ובקרנות הפנסיה/ ביטוחי מנהלים שבהן הם מבוטחים. בין השאר מומלץ לבדוק זכאות לתשלומים/ החזרים הבאים:

 

חוות דעת שנייה: כיסוי לחוות דעת רפואית שנייה ולבדיקות הדמיה אבחנתיות שונות.

 

מימון תרופות שאינן בסל: ביטוחי בריאות פרטיים מאפשרים מימון לתרופות שאינן בסל הבריאות, לרוב עד תקרת גג של מיליון ש"ח לכל התרופות הנדרשות לכל המחלות שבהן יאובחן המבוטח. במידה ויש צורך בתרופה שאינה בסל – ניתן להפנות לחברת הביטוח בקשה למימונה באמצעות סעיף זה.

 

פיצוי מחלות קשות: פוליסות הביטוח הרפואי הפרטיות מציעות פיצוי כספי עבור אבחון מחלות קשות, ורשימת מחלות זו כוללת לרוב גם פיצוי עבור עיוורון, כלומר שאנשים עם ניוון מקולרי גילי מתקדם שהוציאו תעודת עיוור/ לקוי ראייה זכאים לפיצוי זה.

 

ביטוח אובדן כושר עבודה: סעיף ביטוחי שכלול כיום בכל קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים ולעתים אף נרכש כביטוח נפרד על ידי המעסיק/על ידי עצמאים. ביטוח זה מקנה פיצוי כספי על אובדן כושר עבודה עקב תאונה או מחלה, לרבות ניוון מקולרי גילי, בכפוף לאישורים רפואיים, כשמקובל בעיקר אישור מטעם רופא תעסוקתיהכיסוי הוא לרוב עד לסכום של 75% מהמשכורת, וניתן רק בחלוף 90 יום ברצף מתחילת הפסקת העבודה. בפרק זמן זה, כחלופה לקצבת נכות של ביטוח לאומי. ב-90 הימים הראשונים להפסקת העבודה ניתן לנצל את ימי המחלה שהחולה צבר, ובהמשך להגיש בקשה לקצבת הבטחת הכנסה בביטוח הלאומי למימון הימים הנותרים – עד תחילת הפעלת תשלומי אובדן כושר עבודה.

 

פנסיה רפואית: דרך קרן הפנסיה יש לבדוק את הזכאות לקבלת פנסיה רפואית – כלומר לתשלומי פנסיה לכל החיים עוד לפני גיל הפרישה על רקע ניוון מקולרי שפגע לצמיתות בכושר התעסוקה. לעובדי מדינה זכאות זו ניתנת דרך הוועדות הרפואיות לעובדי במדינה בלשכות הבריאות של משרד הבריאות. במקרים בהם מאושרת זכאות לפנסיה רפואית, זו לרוב ניתנת בסכום של 70% מהמשכורת. במקרה שוועדה רפואית בקרן הפנסיה דחתה את הבקשה לפנסיה רפואית – ניתן להגיש ערעור על החלטתה לוועדה העליונה של קרנות הפנסיה ובהמשך לבית המשפט.

 

קצבאות והנחות למאובחנים עם ניוון מקולרי גילי

 

קצבת נכות כללית לניוון מקולרי גילי

 

הכרה באחוזי נכות לצורך קבלת קצבה לאנשים עם ניוון מקולרי גילי נעשית באמצעות פנייה לוועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי, כשלנכות כללית שני מרכיבים בסיסיים: נכות רפואית ודרגת אי כושר. שני המרכיבים נקבעים על ידי ועדה רפואית, ובעוד שמרכיב הנכות הרפואית לרוב נקבע בהסתמך על קריטריונים של ספר הליקויים, דרגת אי כושר נקבעת על פי שיקול דעת של חברי הוועדה.

 

קצבת נכות תינתן רק למטופלים שמשכורתם עד שהפסיקו לעבוד הייתה עד 60% מהשכר הממוצע במשק, כלומר עד 6,331 ש"ח, נכון לשנת 2021.

 

נכות רפואית

 

ספר הליקויים הנהוג בביטוח הלאומי אינו כולל סעיף ספציפי לניוון מקולרי גילי, ואחוזי הנכות הרפואית נקבעים בהתאם לליקוי בחדות הראייה ו/או בשדה הראייה כתוצאה מהמחלה, בהתאם לסעיף 52 בספר הליקויים המפרט את חומרת העיוורון.

 

כך, למשל, כשנפגעת חדות הראייה בעין אחת בלבד – ניתן לקבל עד 30% נכות בהתאם לפגיעה בחדות הראייה בעין השנייה. כשחדות הראייה בשתי העיניים נפגעת – אחוזי הנכות נעים בין 10% במצבים קלים ביותר ל-100% במקרה של עיוורון מוחלט. אובדן של מעל לרבע משדה הראייה מקנה אף הוא אחוזי נכות, כאשר אובדן של בין רבע למחצית משדה הראייה עשוי להקנות עד 30% נכות, אובדן של מחצית משדה הראייה – עד 65% נכות, וצמצום של היקפי שדה הראייה מתחת ל-80 מעלות – בין 5% במצבים קלים ועד ל-100% נכות כששדה הראייה נמוך מ-20%.

 

ככלל, הקריטריונים המזכים בתעודת עיוור/לקוי ראייה מזכים ב-90% עד 100% נכות רפואית בביטוח הלאומי.

 

מוטב לדעת כי ניתן לבקש לאורך התקדמות המחלה ועדה רפואית חוזרת כדי לקבוע אחוזי נכות נוספים, בהתאם להידרדרות המחלה וסיבוכיה.

 

דרגת אי כושר

 

דרגת אי כושר נקבעת על פי התרשמות חברי הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי מהירידה בכושר התפקוד בעקבות המחלה.

 

לצורך קבלת קצבת נכות יש צורך בהכרה בנכות רפואית בשיעור של לפחות 60%, או נכות רפואית של 40% – כשאחד הליקויים הוא מעל ל-25%. כמו כן, הוועדה הרפואית צריכה לקבוע שהמטופל איבד מכושר תפקודו בשיעור של 60% לפחות (הדרגות המזכות לקצבה של אי כושר הן 60%, 65% ו-74% - המוכרות לקצבה חלקית, ו-75% או 100% המוכרות לקצבה מלאה) או 50% לפחות לעקרת בית.

 

גובה הקצבה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות הרפואית שנקבעו על ידי הוועדה הרפואית: נכון לספטמבר 2021, דרגת אי כושר חלקי באחוזי נכות מ-60% עד 64% מזכה בקצבה חודשית של 1,908 ש"ח בחודש, והסכום עשוי לגדול עד לקצבה של 3,321 ש"ח לחודש בדרגת אי כושר מלאה וב-75% עד 100% נכות. תוספות ניתנות בהתאם לדרגת אי כושר ולמבנה התא המשפחתי.

 

הקצבה ניתנת רק בחלוף 90 יום מהיום שבו הפסיק המטופל לעבוד כתוצאה מהמחלה. במהלך 90 יום אלו רשאי המטופל לנצל את ימי המחלה העומדים לרשותו במקום העבודה, ובהמשך להגיש תביעה להבטחת הכנסה (ראו פירוט בסעיף 'ימי מחלה'). 

 

הזכאות לקצבה מתאפשרת באופן רטרואקטיבי עד 12 חודשים לפני המועד בו הוגשה התביעה להכרה בנכות.

 

בשנים האחרונות תועדו תלונות של עיוורים על העדר הכרה בתעודות עיוור שהונפקו על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים לצורך קביעת נכות בביטוח הלאומי. בשנת 2015 קבע נוהל של הביטוח הלאומי כי די בבדיקת עיניים אחת מטעם המוסד לביטוח לאומי או השירות לעיוור לצורך הכרה בליקוי ראייה/ עיוורון, אולם הנוהל לא מיושם באופן רטרואקטיבי לבעלי תעודת עיוור מלפני 2015 ולעתים מקשות הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי על העיוורים ודורשות בדיקות ראייה חוזרות מטעמן. בדיון שנערך בנושא ביוני 2017 בוועדה לפניות הציבור של הכנסת נמסר כי כתוצאה מכך, חלק מבעלי תעודות העיוור שהונפקו על ידי משרד הרווחה לא מוכרים בביטוח לאומי עם 90% נכות רפואית.

 

קצבת נכות מעבודה לניוון מקולרי גילי

 

בהבדל מקצבת נכות כללית, המוגבלת רק למי שמשתכר בעבודתו עד 60% מהשכר הממוצע במשק וניתנת בסכומים הנגזרים מדרגת אי כושר, ועשויה להגיע כאמור נכון לספטמבר 2021 לקצבה מקסימאלית של 3,321 ש"ח לחודש בלבד שתינתן רק עד לגיל הפרישה, בחלק מהמחלות קיימת עקרונית האפשרות לבדוק את הזכאות לקצבה גבוהה בהרבה שנגזרת משכר העבודה וניתנת לכל החיים – זאת במידה וניתן להכיר בפגיעה כנכות מעבודה בביטוח הלאומי (הכרה ב"מחלת מקצוע"), או שניתן להכיר בה כנכות על רקע שירות צבאי/ במשטרה/ שב"ס דרך קצין התגמולים באגף לשיקום נכים במשרד הביטחון. הכרה בניוון מקולרי גילי כמחלת מקצוע נחשבת למאתגרת, ודורשת לרוב סיוע משפטי ופנייה לבית משפט, וזאת מאחר והגיל הוא גורם הסיכון המרכזי למחלה.

 

קצבת שר"ם

 

אנשים עם ניוון מקולרי גילי שנמצאו זכאים לקצבת נכות, גם אם אינם מקבלים קצבה זו כי הם משתכרים בעבודתם מעל ל-60% מהשכר הממוצע במשק, וגם אם הם מקבלים סכום של 75% מהמשכורת דרך ביטוח אובדן כושר עבודה – רשאים לבקש קצבת שר"ם.

 

המדובר ב'קצבת שירותים מיוחדים' – קצבה כספית למטרות עזרה סיעודית בטיפול בבית, לצורך מטפל/ת שיסייע בפעולות יומיומיות, לרבות אכילה, רחצה, לבוש, ניידות בבית וכדומה. הקצבה ניתנת רק למי שאינו מקבל במקביל קצבה מיוחדת לנפגעי עבודה דרך הביטוח הלאומי והכנסתו החודשית אינה עולה על 5 פעמים השכר הממוצע במשק.

 

הבקשה לקצבת שר"ם עשויה להיות מוגשת יחד עם בקשה לקצבת נכות או בהמשך, ותינתן רק החל מ-90 יום לאחר שנקבעה קצבת נכות.

 

קצבת שר"ם ניתנת בהתאם לאחוזים קבועים: נכון לספטמבר 2021, אלו שנקבעו כזכאים ל-50% קצבה מקבלים 1,427 ש"ח בחודש, 112% קצבה מזכים ב-3,334 ש"ח בחודש, ואילו זכאות של 188% קצבה מזכה למעשה בקצבה מקסימאלית של 5,341 ש"ח בחודש. ניתן לקבל לקצבת שר"ם רטרואקטיבית עד שישה חודשים לפני יום הגשת התביעה לקצבה.

 

לאחר גיל הפרישה מוחלפת קצבת שר"ם בגמלת סיעוד שהיא למעשה עזרה בעבודות הבית, ולא קצבה כספית (ראו הסבר בהמשך). חולים שהחלו לקבל טיפול לפני גיל הפרישה רשאים להמשיך גם לאחר גיל הפרישה לקבל את גמלת הסיעוד בכסף, כפי שקיבלו בקצבת השר"ם.

 

קצבת תלויים

 

בתקופות הזכאות לקצבת נכות, גם אם מדובר בקצבה זמנית, עשויה להתאפשר גם זכאות במקביל לקצבת תלויים (או "תוספת תלויים") העומדת על כ-800 ש"ח לכל ילד, עד שני ילדים, כשניתן במקום אחד הילדים לקבל גם עבור בן הזוג – עד שני תלויים. קצבה זו ניתנת בהתאם למבחן הכנסה.

 

כמו כן ניתנת קצבת תלויים עבור בן/ בת זוג של חולה, אך רק במידה ורק במידה ובן/ בת הזוג משתכר/ת מעבודה עד סכום תקרה, העומד נכון לספטמבר 2021 על 6,014 ש"ח.

 

עקרת בית זכאית לקצבת תלויים רק עבור שני ילדים, ואינה יכולה להחליף את הקצבה לאחד הילדים בקצבה לבן הזוג.

 

קצבת ניידות

 

אנשים עם ניוון מקולרי מתקדם המוגבלים בניידות זכאים לקצבת ניידות מהביטוח הלאומי, לכיסוי הוצאות הנסיעה למקום העבודה. סכום קצבה זו עומד על 2,364 ש"ח לחודש לחסרי רכב, נכון לספטמבר 2021, ואילו הסכום לבעלי רכב משתנה בהתאם לסוג האביזרים הנדרשים למוגבלים בניידות וסוג הרכב.

 

גמלת סיעוד

 

לאחר גיל הפרישה, כשאין עוד זכאות לקצבת שר"ם, נכה שהגיע לגיל הפרישה ושוהה בביתו וזקוק לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות – זכאי להגיש בקשה לגמלת סיעוד.

 

הזכאות לגמלה זו נבחנת בהתאם לתלות של המטופל בעזרת הזולת, ונקבעת באחוזי תלות – עד מקסימום 168%. כשהגמלה כוללת שירותים לרבות טיפול בבית, ביקור במרכז יום, וכן אספקת משדר מצוקה, מוצרי ספיגה ושירותי כביסה. זכאות זו ניתנת בהתאם למבחנים שונים של הביטוח הלאומי ואינה ניתנת אוטומטית.

 

גמלת סיעוד ניתנת בעזרה במימון עובד זר או עובד ישראלי לטיפול במבוגר, ובשנת 2018 עודכנו התקנות כך שניתן כיום לקבל את הגמלה גם בכסף, בהתאם לנקודות שירות שנקבעות עבור כל מטופל על פי רמת התלות בזולת ולפי מבחן הכנסה בביטוח הלאומי. נכון לספטמבר 2021, סכום גמלת הסיעוד למעסיק עובד זר נעה בין 1,408 ל-5,326 ש"ח לחודש, והסכום למעסיק מטפל ישראלי נע בין 1,408 ל-6,146 ש"ח.

 

הפנייה לביטוח לאומי לצורך גמלת סיעוד ועזרה סיעודית של עובד זר – צריכה להיעשות בהקדם האפשרי, מאחר והטיפול בבקשות אלה אורך לרוב זמן רב – כשלושה חודשים בממוצע.

 

גמלת סיעוד מהווה תחליף לקצבת שר"ם, ולכן מומלץ למטופלים שהגיעו לגיל הפרישה והוכרו עם נכות כללית לשקול איזו גמלה עדיפה להם.

 

לחילופין, קשישים עיוורים יכולים להחליף את הזכאות בגמלת סיעוד בזכאות להשתתפות במרכזי יום לקשיש מחוץ לביתם, אם כי בנושא זה הועלו טענות בשנים האחרונות כי קיים מחסור במרכזים רב שירותיים לעיוורים וליקויי ראייה, ופועלים רק כ-12 מרכזים מסוג זה ברחבי הארץ.

 

גמלת דמי ליווי

 

משרד הרווחה והשירותים החברתיים מעניק גמלת דמי ליווי למחזיקי תעודת עיוור/ לקוי ראייה כדי לסייע להם להשתלב בפעולות בחברה.

 

הזכאות ניתנת בגובה של 100% לעיוורים לומדים או עובדים, בגובה של 75% לאלו שאינם עובדים/ לומדים ואינם מקבלים קצבת שר"ם מהביטוח הלאומי, ובגובה של 50% לאלו שאינם עובדים/ לומדים ומקבלים קצבת שר"ם. סכום דמי הליווי בגמלה מלאה עומד החל משנת 2019 על 1,353 ש"ח בחודש המתעדכנים אחת לשנה בהתאם לעדכון הגמלאות הנהוג במוסד לביטוח לאומי.

 

אחזקת כלב נחייה

 

עיוורים שברשותם כלבי נחייה באישור השירות לעיוור זכאים לקצבה קבועה לאחזקת הכלב, לרבות כלכלה והיגיינה אישית וביטוח צד ג'. האישור לגמלה ניתן על ידי אגודת העיוורים הנעזרים בכלבי נחייה בישראל לבעלי כלבים שסיימו קורס הדרכה. גובה הגמלה עומד נכון לשנת 2021 על 452 ש"ח לחודש.

 

הטבות הנגזרות מתעודת עיוור או אחוזי נכות כללית 

 

אחזקה בתעודת עיוור/ לקוי ראייה והכרה באחוזי נכות מאפשרים לאנשים עם ניוון מקולרי גילי מתקדם הטבות נוספות מעבר לקצבה החודשית במטרה להקל על חייהם.

 

סיוע בתעסוקה ובלימודים 

 

חולים שנקבעו להם 20% נכות, ואינם יכולים לשוב לעבודתם הקודמת או לעבודה אחרת שתואמת את השכלתם, כישוריהם וניסיונם המקצועי – זכאים להפניה לשיקום מקצועי, שירותי מרכז הכוון תעסוקתי של משרד הכלכלה ומרכז רבדים, וסיוע בלימודים – לרבות שכר לימוד אוניברסיטאי, קורס פסיכומטרי, הוצאות נסיעה ללימודים בתחבורה ציבורית, השתתפות בשכר דירה במידה ומקום הלימודים מרוחק יותר מ-40 ק"מ מהבית – באישור פקיד השיקום, שירותי תמיכה והנגשה ודמי שיקום המשולמים לאלו הלומדים 20 שעות בשבוע ומעלה (ובמצבים מסוימים ללומדים מעל ל-16 שעות בשבוע).

 

הנחה בעמלות הבנקים

 

 40%נכות מאפשרים הנחה בעמלות בבנקים, שמשמעותה כי ארבע פעולות בבנק יחושבו במחירן כעמלה אחת בערוץ ישיר.

 

קרן הלוואות

 

במרכז לעיוור בישראל פועלת קרן הלוואות המעניקה הלוואות בתנאים נוחים, בהתאם לגובה ההכנסה, שעשויות לשמש בין השאר לצורך רכישת דירה, שיפוצים, רכישת ריהוט, לימודים וטיפולי שיניים.

 

משיכת קופת גמל

 

75% נכות מאפשרים פטור ממס בעת משיכת כספים מקופת גמל לפני מועד הפירעון.

 

סיוע בתחום הדיור

 

90% נכות ומעלה מאפשרים הנחה במס רכישה בגובה 0.5% בקניית דירה למגורים, וכך כמובן גם נושאי תעודת עיוור/ לקוי ראייה.

 

עיוורים בדרגת נכות 100% שהם מחוסרי דיור או שנקבע כי הם מתגוררים בדירה שאינה מתאימה למגבלותיהם זכאים למענק חד פעמי ממשרד הבינוי ברכישת דירה או בניית בית, בסכום משתנה, בהתאם לנשיאת תעודת עיוור/ לקוי ראייה.

 

כמו כן, לעיוורים עם 100% נכות נקבעה מסגרת עדיפות במכרזי הגרלה ומכרזים סגורים בבניה נמוכה.

 

באשר לסיוע בשכר דירה, מקבלי קצבת נכות עם דרגת אי כושר השתכרות 75% ומעלה זכאים לסיוע של עד ל-95% מגובה שכר הדירה, בהתאם לקריטריונים שקובע משרד השיכון, כשגובה ההטבה משתנה בהתאם למצב אישי, גיל, גודל היישוב ואזורי עדיפות.

 

תו נכה ואגרת רישוי מופחתת

 

אנשים עם ניוון מקולרי גילי המחזיקים ברכב שהוכרו עם 60% נכות לפחות זכאים לאגרת רישוי מופחתת בסכום שעומד נכון לספטמבר 2021 על 27 ש"ח בלבד.

 

כמו כן, חולים שמתקשים בניידות יכולים להגיש במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים בקשה לתג חניה לנכה, כשנקבע כי "תנועתם ללא רכב בדרכים עלולה לערער את מצב בריאותם".

 

תו נכה ניתן עבור עד שני כלי רכב המשמשים להסעת הנכה, לרבות פטור מתשלום על חנייה במקום ציבורי. 

 

יש לדעת כי ניוון מקולרי גילי אינו פוסל אוטומטית מהאפשרות לאחזקת רישיון נהיגה, אלא בשלבים מתקדמים של המחלה כשהראייה נפגעת באופן חמור. לפי נהלי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים במשרד הבריאות, מטופלים עם חדות ראייה נמוכה מערך של 6/12 בשתי העיניים אינם כשירים להחזיק ברישיון נהיגה לרכב פרטי, ונדרש שימוש במשקפיים או עדשות מגע כדי לתקן את חדות הראייה לערך הגבוה מ-6/12 בשתי העיניים. כשהלקות בחדות נמוכה מערך של 6/12 בעין אחת בלבד – המצב אינו כרוך בהגבלות בנהיגה.

 

בנוסף, מטופלים אינם כשירים לנהוג ברכב פרטי אם הם סובלים מפגיעה בשדה הראייה הנמוך מ-120 מעלות בכיוון האופקי בשתי העיניים.

 

פטור מתשלום ביטוח לאומי

 

מקבלי קצבת נכות שאין להם הכנסה אחרת פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי, כל עוד הם מקבלים קצבה.

 

מטופלים שנקבעה להם דרגת אי-כושר להשתכר בשיעור של 75% לפחות לשנה ומעלה זכאים לפטור מתשלום ביטוח לאומי, גם אם יש להם הכנסה נוספת, אולם אם הם עובדים – הם חייבת בתשלום לביטוח הלאומי. פרטים על ההטבה ניתן לקבל במחלקת הגבייה במוסד לביטוח לאומי.

 

פטור ממס הכנסה

 

חולים שחרף אחוזי נכות גבוהים עובדים ומשתכרים למחייתם עם 90% נכות משוקללים ומעלה זכאים לפטור ממס הכנסה – זכאות שנחשבת לבעלת שווי כספי משמעותי. זכאות זו בפועל ניתנת לכלל העיוורים העובדים בישראל המחזיקים בתעודת עיוור/ לקוי ראייה.

 

את הבקשה לפטור זה יש להגיש ישירות למס הכנסה, והניירת מועברת לביטוח הלאומי לוועדה הקובעת את הזכאות לפטור על פי חוק נפגעי עבודה, בהתאם לאותו ספר מבחנים המקנה אחוזי נכות בגין המחלה.

 

הפטור המלא ממס ניתן החל מ-185 יום לאחר ההכרה בנכות, ועד תקרת הכנסה שמתעדכנת מדי שנה. את הפטור ממס הכנסה ניתן לבקש רטרואקטיבית עד שש שנים אחורנית מיום הגשת הבקשה. היקף הפטור ממס הכנסה הוא עד תקרת השתכרות בסכום של עד 614,400 ש"ח בשנה מיגיעה אישית (ממשכורת או עסק) ועד 73,560 ש"ח בשנה שלא מגיעה אישית (למשל משכר דירה), נכון לשנת המס 2021.

 

הזכאות מאפשרת גם פטור ממס הכנסה לפנסיונרים עם פנסיה גבוהה, ולעתים גם פטור ממס הכנסה על כספים של חולה שנפטר והגיעו ליורשיו כשהיו חייבים במס.

 

בנוסף, נקודת זיכוי במס הכנסה ניתנת לבן זוג של חולה שהוכר כנכה בתקופה שבה קיבל 90% נכות לפחות. יצוין כי נקודת זיכוי זו ניתנת רק לבני זוג נשואים ולא לידועים בציבור.

 

החזרי מס על ריהוט וציוד אישי

 

השירות לעיוור מעניק לבעל תעודת עיוור/לקוי ראייה לצמיתות, החזר מס על רכישת פריטי ציוד ביתי וציוד אישי. מי שקיבל את התעודה לאחר גיל 65 יהיה זכאי להחזר מס חמש השנים לאחר קבלתה, בכפוף לאישור עובד סוציאלי באזור המגורים ולפיו הפריט נרכש עבור העיוור ולשימושו האישי בלבד.

 

החזרי המס ניתנים במקרים אלה עבור רכישת מקרר, מכונת כביסה, תנור אפייה, תנור חימום, כיריים, גז/חשמל לבישול, שואב אבק, מערכת סטריאו, מדיח כלים, מייבש כביסה, מיקרוגל, דוד שמש ומזגן וכן עבור ציוד אישי הכולל עזרים לראייה, לרבות מכשיר הגדלה אלקטרוני (טמ"ס).

 

לפי תנאי ההטבה, בשנת תקציב אחת ניתן לקבל החזר מס רק עבור אחד מהפריטים: מקרר, תנור אפhיה, מכונת כביסה, מזגן ודוד שמש.

 

ארנונה

 

אנשים עם ניוון מקולרי שנקבעה להם קצבת נכות עם דרגת אי כושר של 75% ומעלה זכאים להנחה של עד 80% בארנונה, ומטופלים עם דרגת אי כושר של פחות מ-75% – זכאים להנחה של 40% בארנונה. בחלק מהרשויות המקומיות ניתנת הזכאות להנחה בארנונה רק בכפוף למבחני הכנסה.

 

נושאי תעודת עיוור/ לקוי ראייה זכאים להנחה של עד ל-90% בארנונה, כשהיקף ההנחה המדויק נקבע בכל רשות בנפרד.

 

תחבורה ציבורית וכניסות לאתרים

 

למקבלי קצבאות מהביטוח הלאומי נשלחת הביתה תעודת נכה המזכה בהטבות שונות, לרבות הנחות בכניסה לאתרים כגון מוזיאונים והנחות בנסיעה בתחבורה ציבורית – אוטובוס (הנחה של 33%) ורכבת (הנחה של 33% ברכישת כרטיסיית שש נסיעות).

 

מחזיקי תעודת עיוור/ לקוי ראייה פטורים מתשלום עבור נסיעה בתחבורה ציבורית – ברכבת או באוטובוס, בהצגת תעודת עיוור, ומלוויהם זכאים להנחה של 50% ברכישת כרטיס. קיים פטור מלא מתשלום עבור הסעת כלב נחייה.

 

כמו כן, מחזיקי תעודת עיוור זכאים להנחה של 50% עבורם ועבור מלווה בשמורות הטבע של רשות הטבע והגנים.

 

חשמל

 

מקבלי קצבת שר"ם בביטוח לאומי בגובה 105% ומעלה, ובכללם רבים ממחזיקי תעודת עיוור/ לקוי ראייה – זכאים להנחה של 50% בתעריפי חברת החשמל עבור 400 קוט"ש ראשונים בכל חודש.

 

מים

 

מקבלי קצבאות עם נכות רפואית בגובה 70% ומעלה זכאים להנחות בחשבון המים הבאות לידי ביטוי בתוספת של עד 7 מ"ק מים לפי התעריף הנמוך (התעריף המופחת) בעבור חודשיים, בחשבון המים הביתי.

 

טלפון ותשתיות

 

מקבלי קצבאות עם נכות רפואית בגובה 80% ומעלה זכאים להנחה של עד 50% בתשלומים עבור שירותי חברת בזק (התקנת קו טלפון והעתקת קו טלפון) וכן להנחות בתשלום החודשי הבסיסי ובחבילות התקשורת השונות.

 

מחזיקי תעודת עיוור/ לקוי ראייה זכאים בנוסף גם לפטור מתשלום עבור 600 דקות לחודש בחשבון הטלפון הקווי.

 

הנחות אלה ניתנות באמצעות פנייה של משרד הרווחה לחברת בזק – לפי הפרטים המופיעים בקישור הבא.

 

דואר

 

מחזיקי תעודת עיוור/ לקוי ראייה זכאים לפטור מתשלום עבור משלוח דברי דואר בישראל או לחו"ל/ מחו"ל של ספרים מוקלטים, אביזרים וכתבים בכתב ברייל, ולקבלת הפטור יש לציין על המטפה או החבילה "חומר לעיוורים".

 

הנחה באגרות חינוך ומעונות

 

ישנן רשויות מקומיות המעניקות לחולים עם תעודת נכה (המוכרים עם נכות כללית) הנחות באגרות חינוך לבתי הספר והגנים. מומלץ לברר את האפשרות לזכאות ברשות המקומית.

 

קרן תמיכה

 

במרכז לעיוור בישראל פועלת קרן מענקים התומכת ב-10% מהוצאות שונות להם נדרשים בעלי תעודת עיוור/ ליקוי ראייה, לרבות בטיפולי שיניים, התאמת משקפיים, ריהוט מיוחד (לרבות דלתות מאובטחות בבית) ואביזרים רפואיים שונים.

 

עמותות המסייעות במיצוי זכויות

 

אנשים עם ניוון מקולרי גילי יכולים לפנות לעמותות שונות המסייעות במיצוי זכויות, ובכללן עמותות המסייעות לכלל העיוורים, כגון המרכז לעיוור בישראל ומרכזים לעיוורים ברחבי הארץ, עמותת "לראות" לחקר בריאות העין ומניעת עיוורון, "ששת" אגודת עיוורים, עמותת צמד לעיוורים הנעזרים בכלבי נחייה, עמותת אלמנארה לעיוורים מהאוכלוסייה הערבית בצפון הארץ ובאופן ספציפי – עמותת נמ"ג המסייעת למאובחנים עם ניוון מקולרי גילי.

 

כמו כן, ניתן לפנות לאגודה לזכויות החולה שמסייעת לחולים שונים במיצוי זכויות רפואיות.

 

במחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון בנגב פועל בשנים האחרונות פרויקט מיוחד (NPV) במסגרתו מסייעים סטודנטים למטופלים מבוגרים מקבוצות מוחלשות בחברה עם הפרעות ראייה, לרבות ניוון מקולרי גילי, כדי לספק תמיכה ולסייע בהתמודדות עם המחלה ואתגריה.

 

 

עו"ד ליאור טומשין הוא שותף במשרד "מרקמן את טומשין" המומחה לתחום מיצוי זכויות רפואיות

 

פרופ' איתי חוברס הוא מנהל המערך לרפואת עיניים במרכז הרפואי-אוניברסיטאי הדסה

 

נדין הולנדר היא מנכ"לית עמותת "לראות"

 

 

עדכון אחרון: אוקטובר 2021

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: