סרטן השד

כמוניסרטן השדמדריכיםכל הזכויות של נשים עם סרטן השד

כל הזכויות של נשים עם סרטן השד

מפיאות וחזיות, דרך תרופות ובדיקות ועד פטור ממס הכנסה וקצבאות: מדריך מפורט על השירותים להם זכאיות חולות סרטן השד

מאת דן אבן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

אם אובחנת עם סרטן השד, תסמיני המחלה וההתמודדות עם הטיפולים השונים - לרבות ניתוחים, טיפולי הקרנות, כימותרפיה ותרופות - עשויים להקשות מאוד על חיי היומיום, ודורשים לרוב סיוע בהתמודדות עם המחלה והשלכותיה.

 

חשוב לדעת כי הנך זכאית לשורה של שירותים, ואולי אף לשורת קצבאות והנחות במיסים. בקיאות בשירותים השונים להם זכאיות נשים עם סרטן השד תאפשר תהליך יעיל של מיצוי זכויות, שבאפשרותו להקל משמעותית במעמסה. עמותת "אחת מתשע" ואתר 'כמוני' מגישים את רשימת הזכויות המלאה לשימוש החולות ובני משפחותיהן.

 

זכויות של חולות סרטן השד בקופות החולים 

 

תרופות

 

תרופות בסל - ללא השתתפות עצמית. הגדרתה של מטופלת כמי שאובחנה עם סרטן השד מאפשרת לה זכאויות לטיפולים שונים באמצעות תרופות וטכנולוגיות הכלולות בסל הבריאות הממלכתי. תרופות לסרטן הכלולות בסל ניתנות לרכישה דרך בתי המרקחת של קופות החולים ללא צורך בתשלומי השתתפות עצמית. 

 

תרופות שאינן בסל. תרופות לחולות בסרטן השד שאינן בסל הבריאות עשויות להגיע לעלויות של עשרות אלפי שקלים לחודש, ובמידה והן נדרשות – כיום אין אפשרות לרכוש אותן דרך הביטוח המשלים של קופת החולים, אלא רק באמצעות פוליסות ביטוח פרטיות המכסות תרופות מצילות חיים, לרוב בפוליסה המכסה עד תקרת גג של מיליון ש"ח. כמו כן, קיימים מסלולים חלופיים שמאפשרים לעתים לחולי סרטן להשיג תרופות שאינן בסל ללא עלות או בעלות מופחתת, לרבות פנייה לוועדת חריגים של קופת חולים, חיפוש הנחות בבתי מרקחת שונים הרוכשים תרופות שאינן בסל לסרטן ברכישה מרוכזת, פנייה לארגונים ועמותות שמסייעים בהשגת תרופות שלא בסל - לרבות האגודה לזכויות החולה ועמותת חברים וכן לעתים הצטרפות למחקרים שונים הנערכים על תרופות שעדיין נמצאות בשלבי מחקר בבני אדם לפני אישורן הרשמי – דרך המחלקות האונקולוגיות בבתי החולים. (עוד על הדרכים להשגת תרופות שאינן בסל)

 

ניתוחים לסרטן השד

 

ניתוחים לסרטן השד כלולים בסל הבריאות הממלכתי, אולם במצבים אלה לעתים ייקבע תור למספר שבועות עד חודשים קדימה, ולעתים ניתן לבצע את הניתוח במהירות רבה יותר, וכן באמצעות בחירת הרופא המטפל, במסלול של שר"פ המתאפשר בבתי החולים הדסה או שערי צדק בירושלים, או באחד מבתי החולים הפרטיים במדינה, לרבות אסותא או מדיקל סנטר, בהנחות דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים ו/או ביטוחי בריאות פרטיים, במסגרת מסלול בחירת רופא מנתח. ההחזר על ניתוחים פרטיים לחולי סרטן משתנה מקופה לקופה בהתאם לפוליסת הביטוח המשלים שמחזיקה המטופלת.

 

בדיקות גנטיות לנשאות מוטציות

 

בדיקות לנוכחות המוטציות הגנטיות שמעלות את הסיכון לסרטן השד בגנים BRCA1 ו-BRCA2 ("המוטציה האשכנזית") כלולות בסל הבריאות הממלכתי רק בתנאים מסוימים, על פי המלצה של רופא גנטיקאי, ורק לחולות מאוכלוסייה עם שיעור נשאות של 1% או יותר בגנים האלה, שאובחנו עם סרטן שד מתחת לגיל 50, סרטן שד דו צדדי, סרטן שד בגברים, סרטן שחלה, סרטן שד מגיל 50 ומעלה כשיש לחולה לפחות שתי קרובות משפחה שחלו בסרטן שד או שחלה (קרובה אחת מדרגה ראשונה וקרובה שנייה מדרגה ראשונה או שנייה), או חולה בסרטן השד או השחלות שיש לה סיכון של 10% לפחות לקיום המוטציה על פי חישובים סטטיסטיים שונים (MYRAIDS או BARACAPRO).

 

נשים בריאות זכאיות לבדיקות למוטציות גנטיות אלה רק אם במשפחתן חולה שאובחנה עם אחת משתי המוטציות האלה מדרגה ראשונה או שנייה, שכן אלה מצויות בסיכון של 25% למחלה. הבדיקה הגנטית הכלולה בסל בתנאים אלה נעשית תחילה לשלוש המוטציות הידועות בגנים הללו: שתי מוטציות בגן BRCA1 ומוטציה שלישית בגן BRCA2, ובמקרה של תוצאה שלילית בבדיקה זו, נעשית בדיקה נוספת של ריצוף לשני הגנים הללו, בניסיון לאתר מוטציות אחרות המצויות בהם.

 

נשים חולות וכן בריאות שאינן כלולות בקריטריונים לקבלת מימון לבדיקות הללו במסגרת סל הבריאות הממלכתי, ומבקשות לבצע את הבדיקה, נדרשות לשלם עבורה במכונים גנטיים פרטיים, ולעתים ניתן לקבל מימון חלקי או מלא עבורה דרך פוליסות ביטוח רפואי פרטיות שונות.

 

ביקורי רופא

 

חולים אונקולוגיים המקבלים טיפולי כימותרפיה או הקרנות פטורים מתשלומי השתתפות עצמית עבור ביקור אצל רופא, במכונים ובמרפאות חוץ, וזאת לאחר שהוגדרו במחשבי קופת החולים כחולים ב'מחלה קשה'.

 

החזרי נסיעות והוצאות למלון

 

לפי הנחיית משרד הבריאות, קופות החולים מאפשרות לקבל החזרי נסיעות לטיפולים כימותרפיים והקרנות לחולי סרטן, לרבות לחולות סרטן השד. החזרי הנסיעות יינתנו לפי הגשת קבלות, ובכפוף לאישור טיפול מהמכון האונקולוגי. חולה הנוסעת ברכב פרטי תקבל החזר לפי תעריף קבוע של עלות התחבורה הציבורית.

 

כמו כן, מטופלת שהוסעה באמבולנס או מונית תקבל החזר של 50% מההוצאה, והחזר מלא להסעה באמבולנס לבית חולים – במידה ואושפזה. מטופלת שהוסעה לבית חולים בניידת טיפול נמרץ של מד"א תקבל החזר של 50% מההוצאה אם לא אושפזה והחזר מלא אם אושפזה.

 

מעבר לכך, קופות החולים מציעות החזרים שונים למטופלים במכוני הקרנות או בכימותרפיה במוסדות רפואיים מרוחקים ממקום המגורים:

 

כללית: בכללית ניתנים לכלל המבוטחות החולות סרטן השד שמתגוררות במרחק של 30 ק"מ ויותר מהמקום בו הן מקבלות טיפול וללא חלופה קרובה יותר – השתתפות בהוצאות שהייה במעון, החזר הוצאות שהיית מלווה – בכפוף להמלצת המכון האונקולוגי על הצורך במלווה, או לחילופין החזר כספי באישור המנהל הרפואי במחוז.

 

מכבי: במכבי מוצע לכלל המבוטחות עם סרטן השד המטופלות בהקרנות במסגרת של 5 ימים בשבוע, ומתגוררות במרחק 40 ק"מ ומעלה מהמכון המטפל – התחייבות לחודש שהות במעונות שבהסכם. טיפולי כימותרפיה מזכים במכבי החזר על הוצאות שהייה במעון שבהסכם לחמישה ימים בכל טיפול (קורס) כשהמצב התפקודי אינו מאפשר הגעה יומיומית לטיפול, כשהמטופלת מתגוררת לבדה וללא אנשים שיטפלו בה בביתה וכשמתעוררות תופעות לוואי ובעיות רפואיות שמצריכות מעקב רפואי.

 

מאוחדת: מאוחדת משתתפת בגובה של 50% בהוצאות שהייה/לינה של מטופלים אונקולוגים, לרבות חולות סרטן, המתגוררים מחוץ לאזור בו נמצא בית החולים או המכון האונקולוגי בו הם מטופלים, לרבות השתתפות בגובה בהוצאות שהייה/לינה של מלווה שנחיצות שהייתו אושרה מראש על ידי מאוחדת (לילדים עד גיל 16). הזכאות מותנית בשהיית החולה באחת מהמסגרות הבאות: "תל אביב הקטנה" בתל אביב, מעון "צ'ארלס קלור" בגבעתיים או ב"נווה עמית" / "מעון הרופא מוצא" - לטיפולים באזור ירושלים.

 

לאומית: לאומית מאפשרת השתתפות במימון מעון לחולים אונקולוגים הגרים מחוץ לאזור המרכז ומקבלים טיפולים במכונים האונקולוגים של בתי החולים במרכז הארץ, ובכללם חולות בסרטן השד. הזכאות ניתנת לחולים שמקום מגוריהם מרוחק מבית החולים מעל 30 ק"מ וצריכים להימצא בקרבתו, על פי שיקולים רפואיים של לאומית באחד משני מעונות: מעון צ'ארלס קלור בגבעתיים ומכון בית אורנית של עזר מציון.

 

הביטוחים המשלימים בקופות החולים השונות מציעים אף החזרים שונים עבור חופשות הבראה לאחר טיפולים אונקולוגיים.

 

פרוטזת שד וחזייה ראשונה

 

נשים לאחר ניתוח כריתת שד נדרשות להתאמת פרוטזות ולחזיות מיוחדות, המבוצעת לרוב בסלונים ייעודיים.

 

משרד הבריאות – באמצעות לשכות הבריאות המחוזיות – משתתף במימון פרוטזת שד וחזייה ראשונה ומאפשר החזר בגובה 75% מעלות מרבית של 800 ש"ח, כלומר החזר של 600 ש"ח, לפרוטזה חדשה אחת לשנתיים, וכן החזר בהיקף של 75% מעלות מרבית של 200 ש"ח, כלומר ההחזר של 150 ש"ח, לרכישת החזייה הראשונה.

 

החזר של 100% מהעלות המרבית שנקבעה לפרוטזה וחזייה ראשונה יינתן לחולות שמקבלות גמלת זקנה ותוספת השלמת הכנסה; מקבלות גמלת שאירים ותוספת השלמת הכנסה; מקבלות גמלת נכות מלאה; מקבלות גמלת הבטחת הכנסה; ונשים ממשפחות שהכנסתן נטו בגובה גמלת זקנה ותוספת השלמת הכנסה.

 

לצורך קבלת ההחזר יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית על פי מקום המגורים של החולה, ולצרף תעודה רפואית המעידה על ניתוח שד; חשבונית מס או קבלה מקורית המעידה על רכישת הפרוטזה; וחשבונית מס או קבלה המעידה על רכישת חזייה; ומילוי טופס ייעודי ובו פרטים אישיים, שם בנק להעברת ההחזר, צילום צ'ק אישי ושם קופת החולים בה החולה מבוטחת. החזר של 100% מותנה באישור עובדת סוציאלית של לשכת הבריאות באזור המגורים.

 

מעבר לכך, קופות החולים השונות מציעות תוכניות להחזר עבור פרוטזה ו/או חזייה ראשונה דרך פוליסות הביטוח המשלים.

 

מכבי: מבוטחות ב"מגן כסף" זכאיות להחזר של 33% מההוצאה בפועל עד לתקרה של 172 ש"ח, ומבוטחות "מגן זהב" זכאיות להחזר של 83% מההוצאה בפועל ועד תקרה של 433 ש"ח. בשני הביטוחים מדובר על הסכום הנמוך מבין השניים, אחת לשנת חברות.

 

מאוחדת: מבוטחות "מאוחדת עדיף" זכאיות להחזר של 50% עד תקרה של 200 ש"ח בהעדר כיסוי של משרד הבריאות.

 

לאומית: מבוטחות לאומית יכולות לפנות לוועדה לזכויות החבר במחוז המגורים, המוסמכת לאשר השלמת החזר בגובה 25% עד 40% מההפרש בין ההוצאה בפועל וההחזר המתקבל ממשרד הבריאות.

 

פאה

 

חולים אונקולוגיים העוברים טיפולים כימותרפיים והקרנות חשופים בין השאר לאובדן שיער, ורבים מהם מחפשים להסתיר את השינוי החיצוני באמצעות פאה.

 

סל הבריאות מכסה כיום 30% מעלות פאה לחולים אונקולוגיים ועד לתקרה של 500 ש"ח, אולם בפועל עלותה של פאה עשויה להגיע לכ-3,000-2,000 ש"ח ומעבר לכך. חלק מחולי הסרטן יכולים לקבל פאות בהשאלה דרך עמותות העוסקות בטיפול בחולים אונקולוגיים. בקופות החולים השונות מציעים כיום החזרים עבור פאות לחולי סרטן:

 

כללית: לכלל המבוטחות מתאפשר החזר של 33% עד לתקרה של 1,000 ש"ח לרכישת פאה אחת לכל שנת חברות. בכללית מושלם ופלטינום מתאפשר 85% החזר עד לתקרה של 1,460 ש"ח בכל שנת חברות.

 

מכבי: למבוטחות במכבי מגן כסף ומגן זהב מתאפשר החזר של 83% עד לתקרה של 1,444 ש"ח לרכישת פאה אחת לכל שנת חברות.

 

מאוחדת: למבוטחות בתכניות מאוחדת עדיף ומאוחדת שיא מתאפשר 50% החזר עד לתקרה של 1,529 ש"ח לרכישת פאה אחת לכל שנת חברות.

 

לאומית: למבוטחות בלאומית כסף מתאפשר החזר של 618 ש"ח ולמבוטחות בלאומית זהב מתאפשר החזר של 1,544 ש"ח לרכישת פאה אחת לכל שנת חברות.

 

טיפולי שיניים

 

חולי סרטן, לרבות חולות בסרטן השד, זכאים לטיפולי שיניים בסל הבריאות הממלכתי במידה והם מקבלים טיפול בכימותרפיה או הקרנות: לפני הטיפול בכימותרפיה/ הקרנות קופת החולים תשתתף ב-50% מעלות טיפול משמר וטיפול משקם, לפי תעריפי רשת מרפאות השיניים של הקופה; לאחר טיפול בכימותרפיה/ הקרנות יינתן כיסוי מלא לטיפול משמר/ משקם עד לשנתיים מסיום הטיפול. טיפולי השיניים בסל ניתנים במרפאות השיניים של קופות החולים. טפולים משמרים כוללים סילוק מוקדי זיהום, מניעת דימומים, ריפוי פצעים, טיפול בעששת ובכאבים וסילוק אבנית, וטיפולים משקמים כוללים מבנה מיידי (לא יצוק), תותבות מאקריל – שלמות וחלקיות וכתרים זמניים. כתרים קבועים מחרסינה או וינר אינם כלולים בסל.

 

תמיכה נפשית

 

אישה החולה בסרטן השד זכאית לתמיכה נפשית, ובמקרים אלה לרוב לא נוצרת בעיה של מיצוי זכויות. כיום ניתן לקבל תמיכה נפשית דרך קופות החולים, לאחר הרפורמה בבריאות הנפש, וכן באמצעות עובדות סוציאליות במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים או בעמותות השונות המסייעות לנשים עם סרטן השד.

 

 

 

 

מיצוי זכויות מול קופת חולים

 

 

במקרה של סירוב הקופה לממן תרופה לסרטן שאיננה בסל, ניתן לערער לוועדת חריגים של קופת החולים ובהמשך לנציבות תלונות ציבור במשרד הבריאות, ולדברי עו"ד ג'יריס, "במידה והתרופה כלולה בסל בהתוויה אחרת, ולא לסרטן השד, סיכויי הערעור גבוהים יותר בהשוואה לתרופה שכלל איננה כלולה בסל, ואז ייתכן שאף אינה רשומה בישראל". במסגרת ערעור לקבלת תרופה שאיננה בסל או שאינה בהתוויה לסרטן השד – יש לצרף חוות דעת של רופא מומחה שמבהיר את חשיבות התרופה לחולה, וכן מחקרים המציגים את יעילותה בסרטן השד.

 

ועדת חריגים של קופת חולים מחויבת לדון באופן ענייני בכל פנייה ולפרט את החלטותיה באופן מנומק, ומחויבת לחשוף בפני הפונה את כל המסמכים הקשורים לדיון בעניינו. הפנייה לוועדת חריגים יכולה להיעשות באמצעות עורך דין או מיופה כוח.

 

אפיק נוסף במקרה של סירוב הקופה למימון טיפול הוא בפנייה לנציבות קבילות ציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי במשרד הבריאות. לפני פנייה לנציבות, מומלץ לפנות לנציבות פניות ציבור בקופת החולים בה הנכם מבוטחים. הגשת קבילה למשרד הבריאות ניתן לשלוח באמצעות טופס מקוון באינטרנט, וכן באמצעות הדואר, טלפון או פקס, כמפורט באתר משרד הבריאות.

 

במקרים רבים ערעור על תרופה לסרטן השד שאיננה כלולה בסל או ערעור על תרופה שאינה בהתוויה לסרטן השד נדחה, ואז ניתן לשלם על התרופה באופן פרטי, ובהמשך אם התוצאות טובות לחולה, ויש שיפור בבדיקות שונות – כגון בדיקות דם וצילומי הדמיה – ניתן לבקש מקופת החולים לממן את התרופה, והיא מחוייבת לממנה על סמך תקדימים משפטיים. פסק הדין תקדימי של בית הדין הארצי לעבודה בעניינו של אילן טיירו ז"ל, שהיה חולה סרטן עם גרורות במוח, קבע בנובמבר 2009 כי ועדת חריגים של קופת חולים מחויבת לדון בבקשתו של חולה למימון תרופה, גם אם החל בטיפול באמצעות מימון פרטי, וכי עליה לאפשר מימון של תרופה שהוכיחה יעילות ושיפור במצבו הרפואי של חולה הסרטן, במידה ולא הוכח שיפור בתרופות חלופיות הכלולות בסל. בהמשך קבעו בתי המשפט פסיקות ברוח דומה.

 

בין הקבילות שהוגשו לאחרונה נכללים ערעורים על החלטות קופות החולים שלא לממן ניתוח שחזור שד באמצעות טכנולוגיות חדשניות, או על החלטות שלא לממן בדיקת הדמיה מסוג MRI למחלימות מסרטן השד. "ככלל, אישה שאובחנה בסרטן השד על ידי הדמיית MRI (במקום ממוגרפיה), ויש לה תנאים חריגים מצטברים – לרבות רקע משפחתי של תחלואה בסרטן השד ומבנה שד צפוף – זכאית להדמיות MRI גם לאחר שהחלימה מהמחלה", מסבירה עו"ד ג'יריס.

 

 

ימי מחלה

 

לפי חוק ימי מחלה, עובד צובר זכאות ל-1.5 ימי מחלה לכל חודש עבודה במשרה מלאה אצל אותו מעסיק ובאותו מקום עבודה, 18 ימים בשנה, וניתן לצבור ימי מחלה – עד 90 יום. במספר ענפי עבודה אף ישנה זכאות לצבירת 2 ימי מחלה לחודש עבודה. לעובד במשרה חלקית או עובד שעתי/יומי קיימת נוסחה לחישוב הזכאות לימי מחלה בהתאם לחוק. התשלום עבור ימי מחלה, לפי תיקון לחוק מאפריל 2011 – עומד על 50% משכר העבודה הרגיל ליום השני והשלישי, כשאין תשלום עבור יום המחלה הראשון, ועומד על 100% משכר העבודה הרגיל החל מיום המחלה הרביעי. לדברי עו"ד ג'יריס, "חולת סרטן רשאית לנצל את כל ימי המחלה העומדים לרשותה בכפוף לאישור רופא, החל מיום אבחון המחלה".

 

בן הזוג של חולת סרטן השד רשאי אף הוא להעדר מהעבודה עד 60 ימי מחלה בשנה, על פי מניין ימי המחלה שצבר בהתאם לוותק, וזאת בהבדל מהעדרות של שישה ימים בלבד לשנה למחלה קלה של בת זוג.

 

פיצויי פיטורים

 

מעסיק אינו יכול לפטר עובדת שאובחנה כחולה בסרטן השד, ואם יעשה זאת, הדבר ייחשב כהפרת חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות, וניתן לתבוע אותו בשל כך.

 

בנוסף, חולה בסרטן השד יכולה להתפטר מהעבודה, ותחשב כמי שפוטרה לפי חוק פיצויים, מאחר ואבחון בסרטן מוגדר כעילה מוצדקת להתפטרות. כמו כן, חולת סרטן מתפטרת רשאית לקבל דמי אבטלה מהביטוח הלאומי כמי שפוטרה גם ללא מכתב פיטורים, ולא כמי שהתפטרה, בכפוף להצגת אישורים רפואיים על אבחון בסרטן.

 

קצבת נכות 

 

הכרה באחוזי נכות לצורך קבלת קצבה לאנשים עם סרטן השד נעשית באמצעות פנייה לוועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי, כשלנכות כללית שני מרכיבים: נכות רפואית ודרגת אי כושר. שני המרכיבים נקבעים על ידי ועדה רפואית, ובעוד שמרכיב הנכות הרפואית לרוב נקבע בהסתמך על קריטריונים של ספר הליקויים, דרגת אי כושר נקבעת על פי שיקול דעת של חברי הוועדה.

 

נכות רפואית: ככלל, לפי ספר הנכויות הנהוג בביטוח הלאומי, לאחר מועד האבחון בסרטן השד נקבעים לחולות 100% נכות לתקופה זמנית של הטיפולים עקב הצורך בטיפול אינטנסיבי, לפי סעיף 'ליקוי מותאם' 1 (2) ב'. אם החולה עוברת ניתוח כריתה בלבד, לרוב תקופת הנכות 100% נקבעת למספר חודשים, ובמידה והיא עוברת ניתוח והקרנות – כחצי שנה עד שנה, ובמידה והיא עוברת ניתוח וטיפול כימותרפי – תקופת הנכות הזמנית בהיקף של 100% עשויה לארוך שנה ויותר. טיפולים הורמונאליים כמו טמוקסיפן אינם מזכים נכות של 100% באופן אוטומטי, מאחר והם נחשבים לטיפולים רפואיים קלים יחסית.

 

בהמשך נקבעים אחוזי נכות קבועים לפי ספר המבחנים של הביטוח הלאומי נכון לתחילת 2016, בהתאם לסוג הניתוח שעברו החולות: כריתת שדיים מלאה (מסטקטומי) או חלקית (למפקטומי) מאפשרת הכרה באחוזי נכות: כריתת שד אחד עד גיל 30 – 30% נכות, בין גיל 30 ל-45 – 25% נכות, ומעל גיל 45 – 15% נכות, ואילו כריתת שני השדיים עד גיל 30 – 50% נכות, בין גיל 30 ל-45 – 40% נכות, ומעל גיל 45 – 30% נכות.

 

אחוזי הנכות נקבעים על פי גילה של האישה ביום בו בוצעה כריתת השד. לפי חוזר מאוקטובר 2011, ניתוחי שחזור שד מאפשרים אחוזי נכות ברמה של כמחצית מאלו שניתנים לניתוח כריתה, בהתאם לקריטריונים (גיל והאם נותח שד אחד או שני השדיים).

 

אחוזי נכות נוספים ניתנים לחולות שעברו כריתת שחלות ו/או כריתת רחם, וכן לחולות שנפגעו בתפקוד היד כתוצאה מכריתה של בלוטות הלימפה, לרבות בעקבות בצקת ו/או הגבלה בתנועות הכתף.

 

כמו כן, מתאפשרת דרגת נכות זמנית גבוהה יותר על רקע טיפולים תרופתיים אינטנסיביים. עם זאת, טיפול בתרופות כימותרפיה בסיסיות כגון טמוקסיפן שיכול להינתן למשך שנים כטיפול אחזקה – אינו מזכה בתוספת אחוזי נכות. במידה ומאובחן בשלב כלשהו כי סרטן השד פיתח גרורות – ניתן לפנות שוב לוועדה הרפואית בביטוח לאומי ולהגדיל את אחוזי הנכות.

 

דרגת אי כושר: דרגת אי כושר נקבעת על פי התרשמות חברי הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי מהירידה בכושר התפקוד בעקבות המחלה.

 

לצורך קבלת קצבת נכות יש צורך בהכרה בנכות רפואית בשיעור של לפחות 60% או 40% - כשאחד הליקויים הוא מעל ל-25%. כמו כן, הוועדה הרפואית צריכה לקבוע שהמטופלת איבדה מכושר תפקודה בשיעור של 60% לפחות (הדרגות המזכות לקצבה של אי כושר הן 60%, 65% ו-74% - המוכרות לקצבה חלקית, ו-75% או 100% המוכרות לקצבה מלאה) או 50% לפחות לעקרת בית.

 

גובה הקצבה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות הרפואית שנקבעו על ידי הוועדה הרפואית: דרגת אי כושר חלקי באחוזי נכות מ-60% ומעלה מזכה בקצבה חודשית של 1,405 ש"ח בחודש, נכון ליולי 2016, וסכום זה גדל עד לקצבה של 2,342 ש"ח לחודש בדרגת אי כושר מלאה וב-75% עד 100% נכות. תוספות ניתנות בהתאם לדרגת אי כושר ולמבנה התא המשפחתי.

 

הקצבה ניתנת רק בחלוף 90 יום מהיום שבו הפסיקה המטופלת לעבוד כתוצאה מהמחלה. במהלך 90 יום אלו יכולה המטופלת לנצל את ימי המחלה העומדים לרשותה במקום העבודה. במידה והמטופלת סובלת ממצב כלכלי קשה, באפשרותה להגיש עבור 90 יום אלה בקשה להבטחת הכנסה, אולם ככלל אין סעד עבור שלושת חודשים אלו. הקצבה ניתנת רק לאחר מיצוי כל ימי המחלה שעומדים לרשות המטופל במקום עבודתו. הזכאות לקצבה מתאפשרת באופן רטרואקטיבי עד 12 חודשים לפני המועד בו הוגשה התביעה להכרה בנכות.

 

הטבות הנגזרות מאחוזי נכות

 

הכרה באחוזי נכות מאפשרת לחולות בסרטן השד הטבות נוספות מעבר לקצבה החודשית במטרה להקל על חייהן:

 

סיוע בתעסוקה ובלימודים 

 

20% נכות לצמיתות מאפשרים הפנייה לשיקום מקצועי, שירותי מרכז הכוון תעסוקתי של משרד הכלכלה ומרכז רבדים, וסיוע בלימודים – לרבות שכר לימוד אוניברסיטאי, קורס פסיכומטרי, הוצאות נסיעה ללימודים בתחבורה ציבורית, השתתפות בשכר דירה במידה ומקום הלימודים מרוחק יותר מ-40 ק"מ מהבית – באישור פקיד השיקום, שירותי תמיכה והנגשה ודמי שיקום המשולמים לאלו הלומדים 20 שעות בשבוע ומעלה (ובמצבים מסוימים ללומדים מעל ל-16 שעות בשבוע).

 

הנחה בעמלות הבנקים 

 

40% נכות מאפשרים הנחה בעמלות בבנקים, שמשמעותה כי ארבע פעולות בבנק יחושבו במחירן כעמלה אחת בערוץ ישיר.

 

תו נכה

 

60% נכות מאפשרים פטור מאגרת רישוי ותג חניה לנכה – עבור עד שני כלי רכב המשמשים להסעת הנכה, לרבות פטור מתשלום על חנייה במקום ציבורי. לדברי עו"ד ג'יריס, "לא כל חולת סרטן שעוברת טיפולים זכאית לתו נכה, אלא רק מי שיש לה קושי להתנייד, והנושא נבדק לאחר הגשת הבקשה למשרד התחבורה על ידי רופא שמברר האם קיימת מוגבלות בהליכה". תו נכה יכול להינתן באופן זמני, למשל לנשים שעוברות טיפולים לסרטן השד וסובלות מתופעת לוואי של נימול ברגליים. הפנייה לקבלת תו נכה נעשית למשרד התחבורה, וקבלת התו מותנית באישור ועדה.

 

פטור ממס במשיכת כספים מקופת גמל 

 

75% נכות מאפשרים פטור ממס בעת משיכת כספים מקופת גמל לפני מועד הפירעון.

 

הנחה במס רכישה בקניית דירה 

 

90% נכות ומעלה מאפשרים הנחה במס רכישה בגובה 0.5% בקניית דירה למגורים.

 

פטור ממס הכנסה

 

חולות סרטן עובדות זכאיות לפטור ממס הכנסה, שנחשב לזכאות משמעותית בשווי כספי רב. את הבקשה לפטור זה יש להגיש ישירות למס הכנסה, והניירת מועברת לביטוח הלאומי לוועדה הקובעת את הזכאות לפטור על פי חוק נפגעי עבודה, בהתאם לאותו ספר מבחנים המקנה אחוזי נכות בגין המחלה. הפטור ניתן עבור אלו שמגיעות ל-90% אחוזי נכות משוקללים, כאשר בהבדל מהשיטה הקובעת נכות רפואית, בקביעת הזכאות לפטור ממס הכנסה יש אפשרות לצבירת אחוזי נכות בשיטת שקלול אחרת. זכאות זו רלוונטית בתקופה הזמנית של הטיפולים האינטנסיביים לסרטן השד שבה מטופלות לרוב מוכרות ב-100% נכות וזכאיות לקצבת נכות מלאה.

 

פטור מלא ממס הכנסה ניתן לאלו שמגיעות ל-90% נכות משוקללים או לבעלות 100% נכות בסעיף אחד, החל מ-184 יום לאחר ההכרה בנכות, ועד תקרת הכנסה שמתעדכנת מדי שנה. את הפטור ממס הכנסה ניתן לבקש רטרואקטיבית עד שש שנים אחורנית מיום הגשת הבקשה. היקף הפטור ממס הכנסה עומד על סכום של עד 614,400 ש"ח בשנה, נכון לשנת 2015, להכנסה מיגיעה אישית, ועד סכום של 73,500 ש"ח להכנסה שלא מיגיעה אישית.

 

הזכאות מאפשרת גם פטור ממס הכנסה לפנסיונרים עם פנסיה גבוהה, ולעתים גם פטור ממס הכנסה על כספים של חולה שנפטר והגיעו ליורשיו כשהיו חייבים במס.

 

נקודת זיכוי במס הכנסה ניתנת למי שהוא או בן זוגו הוכר כנכה לתקופה של 185 יום ומעלה בשיעור של 100% לליקוי אחד או מעל ל-89% בנכות המשקללת כמה ליקויים.

 

קצבאות נוספות

 

קצבת קח"ן

 

קצבת קח"ן – קצבה חודשית נוספת – היא תוספת תשלום שניתנת על ידי הביטוח הלאומי לאנשים שקיבלו הכרה בנכות רפואית, בסכום קבוע הנגזר מאחוזי הנכות שהוכרו. נכון לאוגוסט 2016, סכומי הקצבה עומדים על 252 ש"ח לבעלי 50% עד 69% נכות רפואית, 306 ש"ח לבעלי 70% עד 79% נכות ו-372 ש"ח לבעלי 80% עד 100% נכות רפואית.

 

קצבת שר"ם

 

מקבלי קצבת נכות, שהוכרו עם נכות מלאה (75% או 100% נכות) עד גיל הפרישה – גיל 62 לנשים – רשאים לבקש קצבת שר"ם – קצבת שירותים מיוחדים, המהווה קצבה כספית למטרות עזרה סיעודית בטיפול בבית, לצורך מטפל/ת שיסייע בפעולות יומיומיות, לרבות אכילה, רחצה, לבוש, ניידות בבית ושליטה על הפרשות. הקצבה ניתנת רק למי שאינו מקבל במקביל קצבה מיוחדת לנפגעי עבודה והכנסתם החודשית אינה עולה על 5 פעמים השכר הממוצע במשק.

 

הבקשה לקצבת שר"ם עשויה להיות מוגשת יחד עם בקשה לקצבת נכות או בהמשך, ותינתן רק החל מ-90 יום לאחר שנקבעה קצבת נכות.

 

קצבת שר"ם ניתנת בהתאם לאחוזים קבועים: נכון לאוגוסט 2016, אלו שנקבעו כזכאים ל-50% קצבה מקבלים 306 ש"ח בחודש, 112% קצבה הם 624 ש"ח בחודש ואילו 188% מקבלים קצבה מקסימאלית של 930 ש"ח בחודש. ניתן לקבל לקצבת שר"ם רטרואקטיבית עד שישה חודשים לפני יום הגשת התביעה לקצבה.

 

לאחר גיל 62 מוחלפת קצבת שר"ם בגמלת סיעוד שהיא למעשה עזרה בעבודות הבית, ולא קצבה כספית (ראו הסבר בהמשך). חולה בסרטן השד שהחלה לקבל טיפול לפני גיל הפרישה רשאית להמשיך גם לאחר גיל הפרישה לקבל את גמלת הסיעוד בכסף, כפי שקיבלה בקצבת השר"ם. אולם חולה בסרטן השד שהחלה בטיפול לאחר גיל הפרישה אינה יכולה לקבל שר"ם ומקבלת במקומה גמלת סיעוד – כעזרה בעבודות הבית, ואינה יכולה לבקש קצבה כספית במקומה.

 

קצבת תלויים

 

בתקופה בה מקבלות חולות סרטן השד קצבת נכות, לרבות אם מדובר בקצבה לנכות זמנית, הן עשויות להיות זכאיות במקביל גם לקצבת תלויים, העומדת על כ-800 ש"ח לכל ילד, עד שני ילדים, כשניתן במקום אחד הילדים לקבל גם עבור בן הזוג – עד שני תלויים. הקצבה ניתנת בהתאם למבחן הכנסה, ורק לנשים שמשתכרות מעבודה עד סכום מסוים, העומד נכון לאוגוסט 2016 על 5,394 ש"ח. עקרת בית זכאית לקצבת תלויים רק עבור שני ילדים, ואינה יכולה להחליף את הקצבה לאחד הילדים בקצבה לבן הזוג.

 

קצבת ניידות

 

חולות סרטן השד המוגבלות בניידות זכאיות לקצבת ניידות מהביטוח הלאומי, לכיסוי הוצאות הנסיעה למקום העבודה. סכום קצבה זו עומד על 2,364 ש"ח לחודש לחסרי רכב, נכון לאוגוסט 2016, ואילו הסכום לבעלי רכב משתנה בהתאם לסוג האביזרים הנדרשים למוגבלים בניידות וסוג הרכב. לקבלת הזכאות על האישה להוכיח פגיעה בניידות, ומצב זה הוא חריג עבור חולות בסרטן השד, ולכן ברוב המקרים מחלה זו אינה מזכה בקצבת ניידות.

 

הטבות נוספות

 

ארנונה

 

מטופלות שנקבעה להן קצבת נכות עם דרגת אי כושר של 75% ומעלה זכאיות להנחה של עד 80% בארנונה, ומטופלות עם קצבת נכות ודרגת נכות רפואית מעל 90% ודרגת אי כושר של פחות מ-75% - זכאיות להנחה של 40% בארנונה.

 

שכר דירה

 

מקבלות קצבת נכות עם דרגת אי כושר השתכרות 75% ומעלה זכאיות לסיוע של עד ל-95% מגובה שכר הדירה, בהתאם לקריטריונים שקובע משרד השיכון, כשגובה ההטבה משתנה בהתאם למצב אישי (יחידה, זוג או משפחה ומספר הילדים), גיל, גודל היישוב ואזורי עדיפות.

 

תחבורה ציבורית

 

למקבלות קצבאות מהביטוח הלאומי נשלחת הביתה תעודת נכה המזכה בהטבות שונות, לרבות הנחות בכניסה לאתרים כגון מוזיאונים והנחות בנסיעה בתחבורה ציבורית – אוטובוס (הנחה של 33%) ורכבת (הנחה של 33% ברכישת כרטיסיית שש נסיעות).

 

מים

 

מקבלות קצבאות עם נכות רפואית בגובה 70% ומעלה זכאיות להנחות בחשבון המים הבאות לידי ביטוי בתוספת של 7 מ"ק מים לפי התעריף הנמוך עבור חודשיים, בחשבון המים הביתי.

 

טלפון

 

מקבלות קצבאות עם נכות רפואית בגובה 80% ומעלה זכאיות להנחה של עד 50% בתשלומים עבור שירותי חברת בזק (התקנת קו טלפון והעתקת קו טלפון) וכן להנחות בתשלום החודשי הבסיסי ובחבילות התקשורת השונות.

 

חניה בבית חולים

 

בהתאם לנוהל של משרד הבריאות מאוגוסט 2011, מטופלת ובני משפחתה עשויים להיות זכאים להנחה או פטור מתשלום על חניה בבית חולים. הנוהל קובע פטור מתשלום חניה בבית חולים למטופלים אמבולטורים המגיעים לטיפול במשך חודש לפחות, בני משפחה של מאושפזים מעל ל-30 יום ובעלי תעודת נכה.

 

גמלת סיעוד

 

נכה שהגיעה לגיל הפרישה – גיל 62 לנשים – ושוהה בביתה וזקוקה לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות,- זכאית לגמלת סיעוד. הזכאות לגמלה זו נבחנת בהתאם לתלות של המטופלת בעזרה, ונקבעת באחוזי תלות – עד מקסימום 168%. כשהגמלה כוללת שירותים לרבות טיפול בבית, ביקור במרכז יום, וכן אספקת משדר מצוקה, מוצרי ספיגה ושירותי כביסה.

 

אלו המעסיקות מטפל/ת צמוד/ה זכאיות לגמלת סיעוד כספית בסכום של עד 2,942 ש"ח לתלויים לחלוטין (עבור אלו שנקבעו להן 168%) המעסיקות עובד/ת זר/ה בעלות היתר העסקה ו-634 ש"ח למעסיקות עובד ישראלי, בכפוף למבחני הכנסה. יצוין כי על חולה המעסיקה מטפל/ת חלה חובה לשלם בעבורו/ה דמי ביטוח לאומי.

 

לדברי עו"ד ג'יריס, "הזכאות לגמלת סיעוד תלויה בתלות של המטופלת בעזרת הזולת, לפי אותם המבחנים שתקפים לכלל הנשים לאחר גיל הפרישה לקבלת זכאות זו, ואינה ניתנת אוטומטית לחולות או למחלימות מסרטן השד".

 

 

לסיוע במיצוי זכויות ניתן לפנות לעמותת "אחת מתשע" בטלפונים: 1-800-363-400 או 03-6021717

 

סייעה בהכנת הכתבה שירין ג'יריס, עורכת הדין של "אחת מתשע".

 

תאריך עדכון אחרון: אוקטובר 2016

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: