מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבמדריכיםמחלות לב וגורמי הסיכון להן

מחלות לב וגורמי הסיכון להן

ישנן לא מעט מחלות הפוגעות בשריר הלב ובכלי הדם המובילים אליו. גורמי הסיכון לתחלואה הם רבים, אבל על חלקם נוכל לשלוט


(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

מחלות הלב 

 

מחלת לב כלילית - נובעת מאספקת דם לקויה לשריר הלב דרך העורקים הכליליים המקיפים אותו. בשל המחסור באספקת הדם, הלב מפתח "רעב" לחמצן המשמש אותו לצורך פעולתו התקינה. אדם הסובל ממחלת לב כלילית לרוב יחוש כאב בחזה.

 

מחלות מסתמים - המסתמים נועדו לנתב את זרימת הדם לכיוון אחד בלבד. חלק ממחלות המסתמים, אשר נובעות מהיצרותם, פוגעות ביכולתם להיפתח ולאפשר מעבר דם חופשי. אחרות, פוגעות בכושר הסגירה של המסתם ומפריעות לו למנוע את זרימת הדם בכיוון שאינו רצוי לגוף.

 

מחלות אבי העורקים (אאורטה) - פוגעות בעורק הראשי של הגוף היוצא מהלב ועובר דרך בית החזה והבטן. הן כוללות מפרצת (אניוריזמה), ביתור (דיסקציה) או קרע חיצוני ודימום.

 

אי-ספיקת לב - אי ספיקת לב זה מצב בו הלב אינו יכול לספק די דם לאיברי הגוף השונים. הגורמים השכיחים ביותר לכך הם מחלת לב כלילית ויתר לחץ דם לא מאוזן.

 

הפרעות בקצב הלב - קצב איטי מדי, מהיר מדי או לא סדיר של פעימות הלב, הפוגע במנגון ההתכווצות התקין שלו. ההפרעות עלולות להופיע בשל בעיה מכנית, כמו פגיעה בעצב, או בגלל בעיה במערכת ההולכה החשמלית בלב.

 

עיבוי שריר הלב (היפרטרופיה) - מחלה של שריר הלב המגבילה את יכולתו לשאוב את הדם ולהעביר אותו לכל חלקי ותאי הגוף. המחלה יכולה להתפתח בכל גיל, אך לרוב מופיעה באופן חמור יותר בילדות.

 

מומים מולדים - הפרעות במבנה לבו של העובר העלולות להופיע כבר במהלך חודשי ההיריון הראשונים. מגוון המומים גדול וכולל הפרעות מסוגים שונים.

 

סיכוייו של אדם לחלות במחלת לב גבוהים יותר ככל שיסבול מיותר גורמי סיכון. גם קצב התקדמות המחלות נקבע על ידי גורמי הסיכון, אך רבים מהם ניתנים למניעה וטיפול.


גורמי סיכון שאינם ניתנים לשינוי

 

גיל - מעל ל-83% מהאנשים הנפטרים ממחלת לב כלילית הם בני 65 ומעלה. גיל מבוגר יותר יגביר את הסיכון לחלות.

 

מין (מגדר) - שיעורי התחלואה גבוהים יותר בקרב גברים והם לוקים בהתקפי לב בשלב מוקדם יותר בחייהם. עם זאת, בגילאים המבוגרים דווקא נשים הלוקות בהתקף לב חשופות לסיכון תמותה גבוה יותר, בהשוואה לגברים בני אותו הגיל.

 

תורשה - לילדים שהוריהם לקו במחלת לב בגיל צעיר סיכוי גבוה לחלות בעצמם. חשוב לציין כי הכוונה היא למחלות לב המופיעות בגילאי 50-60. הורים מבוגרים יותר יסבלו ככל הנראה ממחלות לב מפאת גילם ולא בשל נטייה משפחתית.

 

גורמי סיכון הניתנים לאיזון

 

עישון - גורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלת לב כלילית וכלי דם. הניקוטין גורם לכיווץ העורקים הכליליים והעישון מגדיל את הסיכוי להיווצרות קריש דם בעורק. אדם שיפסיק לעשן יקטין את הסיכון ללקות במחלת לב באופן משמעותי: במקרים מסוימים הסיכון ייעלם כליל תוך שנתיים עד חמש שנים מהפסקת העישון.

 

יתר לחץ דם - מגביר במידה ניכרת את הסיכון לאירועים מוחיים ולטרשת עורקים. שיעורי לחץ דם תקינים יגיעו עד 120/80 מ"מ כספית. לחץ דם שגבוה רק במקצת יכפיל את הסיכון פי שניים.

 

סוכרת - חולי סוכרת מפתחים מחלת לב בשכיחות גבוהה יותר ובגיל צעיר יותר. שינויים קלים בתזונה והקפדה על פעילות גופנית יכולים למנוע או לעכב את הופעת המחלה.

 

תזונה לקויה - רמת כולסטרול גבוהה, בעיקר של ה-LDL (כולסטרול "רע"), מגבירה במידה ניכרת את הסיכון להתפתחות רובד טרשתי.

 

השמנת יתר - עודף משקל והשמנת יתר עלולים לגרום לסוכרת, יתר לחץ-דם, רמת כולסטרול גבוהה ולהתפתחות מוקדמת של מחלת לב וכלי דם.

 

היעדר פעילות גופנית - פעילות גופנית מתונה מפחיתה את הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם וכן דוחה את ההתפתחות של אירוע מוחי וסוכרת. בקרב חולי לב, פעילות גופנית סדירה מעכבת את התקדמות המחלה.

 

מצבי דחק - אורח החיים המודרני מציב בפנינו מצבי לחץ בתדירות גבוהה ביותר וגופנו נשאר במצב דרוך ומתוח לאורך זמן. המתח והלחץ עשויים גם להשפיע על גורמי סיכון קיימים: אנשים המצויים במתח נפשי עשויים להפריז באכילה, להתחיל לעשן או להגביר את צריכת הסיגריות הרגילה שלהם.

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: