מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותהלבלב המלאכותי יוצא לעולם

הלבלב המלאכותי יוצא לעולם

לראשונה: ילדים חולי סוכרת המשתתפים בניסוי הלבלב המלאכותי חוברו למכשיר מחוץ לכותלי בית החולים

מאת אלה הר-נוי
26/10/11
תגובות 1

ילדות מתכוננות לשינה כשהן מחוברות למערכת ה- MD Logic (צילום: דוברות שניידר)
ילדות מתכוננות לשינה כשהן מחוברות למערכת ה- MD Logic (צילום: דוברות שניידר)

 

הלבלב המלאכותי – פיתוח של מומחים ישראלים ממרכז שניידר - עשוי לסייע למיליוני חולי סוכרת התלויים באינסולין בארץ ובעולם. במסגרת מחקר בינלאומי הבוחן את הטכנולוגיה, לראשונה ילדים חולי סוכרת יצאו עם הלבלב המלאכותי מכותלי בית החולים.

 

כ- 5,000 ילדים ובני נוער בארץ מאובחנים כחולים בסוכרת נעורים ועוד אלפי צעירים ומבוגרים בארץ חולים במחלה. המחלה דורשת ניטור מתמיד של התזונה ושל רמת הסוכר בדם ומחייבת את החולים להזריק לגופם אינסולין במשך כל שעות היממה, כדי לפצות על תפקודו הלקוי של הלבלב.

 

בשנים האחרונות מפתח צוות המכון לטכנולוגיות בסוכרת במרכז שניידר לרפואת ילדים, הכולל מהנדסים, רופאים, אחיות ודיאטניות, את הפתרון הטכנולוגי - "לבלב מלאכותי" המיועד לילדים ומבוגרים הסובלים מסוכרת נעורים וכן לחולים בסוכרת מסוג 2 אשר משתמשים בהזרקות אינסולין. 

 

המערכת המכונה MD Logic כוללת חיישן שמוחדר לרקמה התת-עורית ומנטר את רמת הסוכר, ומשאבה המשחררת אינסולין. החיישן והמשאבה מחוברים למחשב המעבד את המידע ומגדיר את כמות האינסולין שיש לשחרר לגוף, על מנת לשמור את רמות הסוכר של החולה מאוזנות בתחום הנורמה. הפיתוח "סוגר את הלולאה" בין החיישן למשאבה ומשחרר את המטופל מהטרחה היום-יומית של הטיפול בסוכרת. הטכנולוגיה צפויה לשפר משמעותית את איכות החיים של מטופלי הסוכרת בעולם.

 

בימים אלה מתבצע מחקר בינלאומי, בו נבחנת המערכת הישראלית. כעת, לראשונה בעולם, בהובלת מומחי המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הארצי לסוכרת נעורים שבשניידר, הניסוי התקיים בהצלחה מחוץ לכותלי בית החולים, כשהוא מדמה שהייה "רגילה" של בני נוער החולים בסוכרת.

 

הניסוי בוצע במסגרת מחנה Dream Camp לילדים החולים בסוכרת, במהלכו שהו 18 ילדים ובני נוער בגילאי 12 – 15 במשך שלושה ימים במלון בקיבוץ מעלה החמישה. בלילה הראשון חוברו 9 ילדים למערכת הפרויקט וכך נמנעו מעיסוק באיזון רמות הסוכר בשעות הלילה. בלילה השני חוברו 8 ילדים הנוספים למערכת הפרויקט. בשני הלילות שהו צוות המהנדסים ואנשי הצוות הרפואי בחדר בקרה שהוקם במלון, ומשם שלטו בניסוי ועקבו אחר רמת האיזון של הילדים.

 

"פרויקט הלבלב המלאכותי יאפשר לחולי הסוכרת הן להשתחרר מעיסוק תמידי במדידת רמות הסוכר והזרקות האינסולין והן ישמור עליהם מאוזנים לאורך זמן, דבר המצמצם משמעותית את הסיכוי לסיבוכים של מחלת הסוכרת" אמר פרופ' משה פיליפ, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר "צוות המכון כולו נרגש להיות חלק מפרויקט חשוב והיסטורי זה".

 

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
09/03/13 14:33

התפרסם גם בעיתון הרפואה של ניו-אינגלנד

Phillip M. N Engl J Med. 2013; 368:824-833

...


התפרסם גם בעיתון הרפואה של ניו-אינגלנדPhillip M. N Engl J Med. 2013; 368:824-833


הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: